Na život a na smrt

• slovenský

Na život a na smrť

Dobrodružný / Akční / Krimi / Thriller

USA / Hong Kong, 1981, 97 min

Jednoduchý a na myšlení diváka nenáročný příběh o právu a bezpráví, o tom, že i když je chlap v divokém drsném prostředí Aljašky v právu, snadno se stane štvancem. Bronson a Marvin zahráli tak, jakoby se v tomto nádherném chlapáckém prostředí narodili rovnou s puškou v ruce. Dva sympatičtí chlápci splnili mé očekávání.(17.10.2008)

Že by si z tohohle vzal inspiraci první Rambo? Obzvlášť ten skok na strom mi to připomněl, ale i ten hon na osamělyho chlapa v lesích. Akorát že tohle bylo v zimě a odehrávalo se to v roce 1931 (což mi teda místama ani nepřišlo). Ale bylo to fakt chytlavy, děj nápaditej a Charlesi Bronsonovi člověk holt musel držet palce. Záporáci teda až zbytečně záporně přehrávají a českej dabing tomu taky moc nepřidá. Lee Marvin pro mě taky nikdy nebyl nějakej extra dobrej borec, ale tady mu to docela žeru - hlavně když procedí mezi zubama nejakou tu dobrou hlášku. Taky natočeny to mohlo byt lip. Ale jinak celkem dobry...(16.6.2014)

Doposud pro mě neznámý a přesto velmi dobrý akční film Charlese Bronsona. Údajně film podle skutečných událostí, odehrávající se pár let před druhou světovou válkou. Všechno začne na psích zápasech, kde Bronson jednoho ušáka zachrání. Končí to hromadami mrtvých zmetku, mezi nimi jsou i osoby, kteří zápasy pořádali. Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. - 90%.(10.4.2017)

Škoda, že to nenatočili podle skutečnosti. Jenže kdo by chtěl vidět Bronsona mrtvého. Jinak na to, že to je "direct-to-VHS" B-movie, to zase tak špatné není. Jen je tu spousta zbytečností (myslím tu blondýnku) a akce není dostatečně promakaná (Bronson stojí ve dveřích a nikdo se nemůže do něj strefit, ale jakmile dveře zavře, už všichni mají přesnou mušku).(15.1.2012)

Charles Bronson rozhodně není typ herce, co by se vyhýbal hlavním rolím. Téměř každá z nich vychází z klasického Bronsonova vzorce, drsný, podmanivě sympatický chlapík, kterého nic nezastaví a většinou rozmlátí nebo rozstřílí jakoukoliv překážku. Avšak těmito norrisovskými vlastnostmi nezazdívá svůj nepopiratelný herecký talent. Zde opět nakonec všechno dobře dopadne, i když místy jsem ho opravdu podezříval z nesmrtelnosti více než v jiných filmech, ale nevadilo mi to, pořád je to herec, na kterého se můžou koukat vždy a je mi jedno, jestli jako na kovboje, vojáka, mafiána nebo štvance v poněkud nespravedlivém honu. Bronsonovka jako vyšitá, navíc s asistencí Lee Marvina, což je také ztvárnitel podobných rolí, ale o trhák, který by se hluběji zaryl do paměti se nejedná, ale i tak jsem spokojený.(6.11.2014)