Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Jeho ostré šípy i nebezpečně okouzlující úsměv zastraší každého tyrana v Anglii... Bohatým bral a chudým dával, přesně tak jak to dokázal jen saský šlechtic Robin z Locksley neboli Robin Hood, jak mu říkala jeho zbojnická družina. Jeho král Richard Lví srdce se nevrátil z křížové výpravy do Svaté země, a namísto toho byl zajat vévodovou rakouským. Vlády nad Anglií se mezitím chopil jeho proradný bratr Jan a spolu se svými normanskými stoupenci začal utiskovat všechny Sasy. Robin se však rozhodl proti Janovi a jeho ničemným nohsledům postavit a bojovat proti bezpráví a tyranii i za cenu ztráty vlastní cti… Dobrodružství Robina Hooda z roku 1938 se řadí ke klasikám zlaté éry Hollywoodu, a i přes své značné stáří se těší divácké oblibě dodnes. V mnoha aspektech ovlivnil podobu pozdějších zpracování známého příběhu a udal trendy budoucím filmům dobrodružného žánru. Filmaři na něj neustále odkazovali a také jej i často parodovali. Vznikal nejprve pod režijním dohledem Williama Keighleye, který byl z rozhodnutí studia po natočení několika exteriérových scén vystřídán Michaelem Curtizem, jenž film zdárně dokončil. V roli Robina stanula tehdejší vycházející hvězda stříbrného plátna, charismatický Errol Flynn. Po jeho boku se jako lady Mariana objevila jeho stálá herecká partnerka Olivia de Havillandová (tito dva za svou kariéru hráli pospolu celkem v devíti filmech) a jeho úhlavního nepřítele Guye z Gisbournu ztvárnil Basil Rathbone. Studio Warner Bros., které se do té doby orientovalo převážně na nízkorozpočtové gangsterky, tehdy vsadilo na úspěch svého staršího dobrodružného snímku Kapitán Blood (1935), který také režíroval Michael Curtiz a v němž také hráli Errol Flynn s Ollivií de Havillandovou, a do filmu o Robinu Hoodovi investovalo svou rekordní sumu dva miliony dolarů. Na rozpočtu se významně podepsala i částka za tehdy nákladný, ale dechberoucí třípásový systém Technicoloru, jehož studio využilo vůbec poprvé. Výraznou výpravu doplnil na svou dobu značný počet komparzistů i kaskadérů a také znamenité kostýmy – Ollivia de Havillandová vystřídala hned devět různých šatů a Basil Rathbone celkem sedm, což pro mužskou postavu nebylo tenkrát zrovna běžné. Věrohodnou atmosféru středověké Anglie a Sherwoodského lesa navodily lokace v Kalifornii – natáčelo se v Bidwell Parku a v okolí jezera Sherwood (své jméno získalo právě díky natáčení tohoto snímku i toho z roku 1922). Vzhledem ke skvělému obsazení, dobře odvedenému řemeslu, bohaté výpravě i efektně zvládnutým akčním scénám se z filmu stal kasovní trhák, který vydělal čtyři miliony dolarů a získal tři Oscary – za střih, výpravu a také za přelomovou hudbu, kterou složil vídeňský skladatel narozený v Brně Erich Wolfgang Korngold. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (110)

genetique 

všechny recenze uživatele

Takto si predstavujem jednoduchého spasiteľa chudobných a jeho dobrodružné činy. Je pravda, že novšie spracovanie s Costnerom je síce atraktívnejšie, no v jednoduchosti je krása. Bez pomoci výraznejších trikov, čistokrvná zábava, šermiarske a lukostrelecké výkony, kúsok romantiky a happyend ako hrom. Ale tá ďalšia absencia britskej produkcie ma zaráža. 80%. ()

Kass 

všechny recenze uživatele

Tenhle film nemá ten řízný drive a tah na branku jaký by současnou akcí odkojený divák čekal od dobrodružné látky s tradiční známkou "Robin Hood". To ale pro milovníky klasické hollywoodské kostýmní podívané jistě nemusí být na závadu. Dost možná právě naopak. Hravost, šarm a elegance zde totiž nechybí. "Robin Hood" pánů Curtize a Keighleyho obsahuje všechny ingredience, jež byly a jsou téhle legendě z Nottinghamského hrabství a okolí Sherwoodského lesa vždy vlastní. Rovněž samotný Robin v podání E. Flynna splňuje všechny předpoklady, které jsou na jeho roli kladeny. Má správně lišácký výzor, vyzařuje z něj urozenost, chrabrost a pro důvtip a lstivost nejde nikdy daleko :). Krásné 4*, už jen pro ty oči Olivie de Havilland... ()

Reklama

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Hollywoodská limonáda 30. let. Romantické a nehistorizující zpracování (ach ty kostýmy a kadeře) legendy o Robinu Hoodovi.  Odlehčené tak, že jsem chvílemi čekal, že postavy začnou zpívat a tancovat. Srovnání se shrekovským Robinem Hoodem pro současného diváka skutečně sedí.  Akce dnes možná působí legračně, ale hercům tehdy nepomáhaly téměř žádné triky čili si dokážu představit, že Errol Flynn by si třeba  Kevina Costnera či Russela Crowa namazal na chleba. Nechybí památné rozstřelení šípu ve dví a nejlepší je závěrečný choreograficky velmi zdařilý  šermířský souboj Hooda a Gisbourna. Pozorně  jsem pak poslouchal zvuky vystřelených šípů a skutečně,  jsou to blazery ve Star Wars! Viděna kolorovaná a vyčištěná verze.  Spíše tři hvězdy, dnes už je tenhle způsob filmu přece jen zastaralý, ale z úcty ke klasice jednu přihodím. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $1,9miliónaTržby USA $3,981,000Tržby Celosvetovo $3,981,000║ Robin Hood je pre mňa jedna z najobľúbenejších filmových postáv a aj keď jeho príbeh už poznám naspamäť, vždy má majú plnú pozornosť. Errol Flynn ako Robin je pre mňa milým prekvapením, lebo doteraz som s ním ešte nič nevidel a tak ma presvedčil o svojom nadaní, vďaka tej ľahkosti akou túto úlohu hral, ďalej moc zaujmú aj súboje v šerme, či v streľbe z lukom a sú takou ozdobou filmu, rovnako ako niektoré vtipne odľahčené scénky, taktiež aj dramatické výstupy zahrané z hĺbkou. /90%/ ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Glorious Technicolor. Tady o nic jiného nejde :) Fairbanksův Robin z roku 1922 potřeboval koncem 30. let aktualizaci jako sůl, tak nastoupil Errol Flynn a bylo vymalováno. Ale stejně nejlepší herečkou je Una O'Connor a nechává všechny ty klasiky Olivii de Havilland, Basila Rathbonea a Claude Rainse daleko za sebou. #LFŠ ()

Galerie (200)

Zajímavosti (56)

  • Šermířské sekvence z tohoto filmu se staly inspirací pro videohru „Prince of Persia“ (1989) od Jordana Mechnera (Brøderbund Software). (bjh)
  • Jedná sa o tretí film spoločnosti Warner Bros., v ktorom bol použitý Technicolor. (westerns)
  • Howard Hill, v titulcích uveden jako Kapitán lučištníků, hrál rovněž postavu Owena z Walesu. Hill byl také tím, kdo ve slavné scéně rozpůlil jeden šíp jiným a točil všechny scény, které vyžadovaly střílení na lidské cíle. Spolupracoval rovněž se zvukaři, aby vytvořil specifický zvuk šípů. (liquido26)

Reklama

Reklama