Obchodník se smrtí

• USA Lord of War (více)

Jurij Orlov je Američan ukrajinského původu, jeho rodiče se přistěhovali v době jeho dětství do Ameriky. Jurij vyrostl v Brooklynu, v části zvané Malá Oděsa, kde násilí bylo normální jev. Místo ovládala ruská mafie a Jurij velmi brzy zjistil, že jeho cestou ze života v této čtvrti je obchod se zbraněmi. Jurijovi k malým obchodům pomohl jeho rádoby židovský původ. Jenže Jurij nechtěl zůstat jen tím, kdo prodává místním zločincům několik zbraní. Když se mu začne i za pomoci jeho bratra Vitalije dařit, vyhledá známého velkého obchodníka, Simeona Weisze, a nabídne mu spolupráci. Simoen ho však s opovržením odmítne. Jurij nelituje, dál prodává zbraně v malých množstvích. Postupně si vytvoří kontakty mezi armádními důstojníky a své obchody zvyšuje. Prodává všem, neptá se, co se zbraněmi bude a kdo je bude používat. Vede život v poloilegalitě, má několik falešných pasů. Brzy zjistí, že má v patách Interpol. Agent Interpolu, Jack Valentine, je vytrvalý a stále se ho snaží dostat. Jurij musí začít umět improvizovat. Záhy pro něj není problém změnit jméno lodi a její registraci přímo za plavby na moři. Jurij a Vitalij se stávají dodavateli afrických diktátorů. Jenže obchod narazí na komplikaci, Vitalij se stal závislý na drogách a na alkoholu. Jurij ho proto posílá do léčebny a sám v obchodech, ve kterých jde často o život, pokračuje. Ale i Jurij má slabost. Tou je jeho zatím platonická láska k modelce Avě Fontaineové. A protože Jurij ví, že nic není nemožné, brzy nastraží na Avu past, vyláká ji pod falešnou nabídkou na focení do hotelu, ve kterém si koupil všechny pokoje. Rázem se s Avou ocitne v prázdném hotelu. Šarmantní Jurijovo vystupování a zjevný dostatek peněz udělají na Avu dojem. Záhy Jurij slaví s Avou svatbu. Padá železná opona a Jurij rázem nachází cestu na svou rodnou Ukrajinu. Tady, za pomoci příbuzného, armádního generála Dmitrije, začne doslova vykupovat ukrajinské armádní sklady. Obchody jsou sice nelegální, na Ukrajině však není za peníze nic problém. Agent Interpolu, Valentine, se může jen dívat, jak se Jurij dostal mezi první ligu obchodníků se smrtí. Objeví se Simeon Weisz, který by teď rád s Jurijem Orlovem spolupracoval. Jurij se jeho nabídce ale vysměje. To neměl dělat. Weisz mu jasně říká, že vyhlásit mu válku není rozumné. Jurij si z těch řečí nic nedělá. Že je to chyba, zjistí záhy. Auto s generálem Dmitrijem před jeho očima vyletí do vzduchu. Jurij ale nemá čas se mstít, má tolik kontaktů, že obchoduje s Ukrajinci dál. Nic už pro něj není problém. Hlavními odběrateli jsou podivné vlády a diktátoři v Africe. Mezi nimi vyniká diktátor Baptista a jeho syn. Baptista platí za zbraně diamanty a Jurij mu rád dodává. Je to poněkud nebezpečnější, neboť oba Baptisteové jsou blázni, nicméně za obrovské výdělky, které to přináší, je i Jurij ochoten riskovat. Jurijova žena Ava se na nic neptá a Jurij ji nechává žít v její zlaté kleci. Jurij ale zjistí, že i Valentine se vypracoval. Začíná mu nepříjemně komplikovat život. Když se Valentine pokusí překazit Jurijovu dodávku zbraní za pomoci stíhačky, se kterou donutí Jurije a jeho lidi přistát s dopravním letadlem na prašné silnici v divočině, Jurij pochopí, že má skutečně sobě rovného protivníka... (TV Prima)

Teen.AGE.r

Úžásný film, ukazující jak to na světě chodí! Pro mě je toto asi nejlepší film, pojednávající o zbraních a jejich prodeji. Nicolas Cage, jak jinak, než vyborný - děj naprosto skvělý - a scéna kdy mu domorodci rozeberou celé letadlo, je naprosto geniální!! V tomto žánru dávám 5* ...100% , v porovnání s ostatními filmy 5* ...90% ()

Marcus.Vinus

Excelentní film, který ukazuje "realitu" obchodu se zbraněmi. Sice zakončení je trochu pochmurné, ale to vůbec není na závadu. Nakonec by se to i v takovém prostředí dalo očekávat... Film snad nemá chybu jestli ano, nemá cenu ji vytýkat. ()

1892

Ako vytrieskať z ľudstva čo najviac peňazí? Vojna! Perfektne podaná šikovnosť Nicolasa Cagea, ktorý je šťastný z nešťastia iných a úprimne, takto si predstavujem ilegálny biznis. Bez emócií, len vidina zisku. Čo tomu dodáva totálny šmrnc je pôvod oboch hlavných hrdinov, Ukrajina. Škoda slov, pozerám dookola! ()

irmari

Tento film mi přišel nejzávažnější v tom, jak odpovídá celkem jasně na otázku, kterou si člověk klade, když vidí dít se podobné věci ve světě.Kde jsou nějaké morální principy těchto lidí a jim podobných?Odpověď, že tam prostě nejsou, mi nikdy nepřipadala uvěřitelná. A jak se ukazuje taky není.Jsou tam, ale jsou už natolik chabé, že nedokážou těmto lidem zabránit vtom, co dělají.Pak jim nezbývá, než se alespoň nějak před sebou i světem ospravedlinit. Hlavně o tom přesvědčit sám sebe - s tím, co dělám to přece nesouvisí, není to má věc.Je to jen byznys.A dokonce věřím tomu, že to nedělají pro zisk(nebo nejen). Mám pocit, že je to jako droga - dělám to, protože mě to zcela pohlcuje, nedokážu už dělat nic jiného. Dokonce ani kdybych chtěl, i když vidím, že to ničí i věci a lidi, na kterých mi záleží.A jestli to takto mají všichni tito lidé, tak nám Bůh pomáhej. ()

2sistem

O prvních zbraní prodané kdesi v hotelovém pokoji si přečetl v manuálu. Vypracoval se na profíka, že na něj nemohl ani Interpol. Štěstí a talent na obchodování se zbraněmi a hlavně rychlé rozhodování v prekérních situacích přivedlo Yuriho mezi nejvlivnější diktátory na světě. Vše má svou daň a musel obětovat rodinu. Jak už se tu někdo zmínil, několik scén bylo přestylizovaných ale celkově strhující podívaná se skutečným námětem. ()

Timy68

Skvěle natočený film, ale to, podle mě, hlavně díky výbornému obsazení. Čekala jsem víc akce, které jsem se nedočkala, stejně tak, jako se mi nedostalo očekávané smrti hlavní postavy. Místo toho umřel jeho bratr, který si to podle mě nezasloužil. 'Africká' část filmu není daleko od pravdy, a to je na tom dost děsivé. Ale zase to vyzdvihuje film v žebříčku na příčku mezi filmy, nad kterými bychom se měli zamyslet. Skvělá kombinace vtipu vypravěče a charismatu jeho samotného jako obchodníka se zbraněmi. 'Co to je ?!' 'Ukrajina. Byl jsem malej, ale pořád si jí pamatuju. Hele, začnu v Oděse, pak pojedu na Krym...' 'Budeš mrtvej ještě než dojedeš do Kyjeva !' Nejlepší scéna :) ()

Chizkiyahu

Celý film mi připomínal "Děkujeme, že kouříte"... Ale já mám prostě pana Cage strašně rád. Poslední dobou jeho kariéra bohužel jde poněkud do šrotu, ale v mých očích je v tom nevinně. Mohl bych na něj psát slohy nějakou dobu, ale tenhle film radši shrnu trošku rychleji. Je to drama. Ze zajímavého prostředí. S dobrým scénářem, který slušně odsejpá po celou dobu, trefným obsazením a hezkými záběry. Bavil jsem se a jsem velmi rád, že jsem Obchodníka se smrtí viděl. Akutní problémy světa side nenastřelil nijak extra trefně, ale bez dokumentární formy to asi ani lépe nešlo. Čtyři hvězdičky víc než zasloužené. ()

enzo_cz

Po dlouhé době Nicolas Cage válí. Na dlouhou dobu to bylo také naposledy. Film je to opravdu vynikající, téma aktuální a nadčasové. Vizuálně promyšlené, herecky vybroušené, režijně bravurní. ()

shinlove

Chtěl bych dát pět hvězd, ale nejde to kvůli pár drobným proč: 1. Proč proboha 2h, když by stačila klidně hodina a půl?!? 2. Proč tolik keců od Yuriho? 3. Proč ta hra na city? Prostě Yuri byl parchant, který v tom, co dělal uměl chodit a ačkoli tvrdil, že je pro něj jeho žena femme fatale, nevadilo mu ji podvádět a lhát ji v podstatě o všem. Ale to je tak vše, co by mi na jinak skvělé filmařské záležitosti vadilo. FIlm, který si klidně dám líbit znovu, ale určitě to nebude film, ke kterému bych se vracel znovu a pořád dokola. Je to film, který stojí za to vidět, který se vryje do paměti, ale upřímně, je to jen další ukázka, jak to v tomto zku*veném světě chodí! :( 4* ()

Otan

Filmy podle skutečné události ve mne vyvolávají pocit,že musím být na pozoru.Co byla fakt skutečnost a co si filmaři přidali,aby to bylo víc IN je vždy těžké rozeznat,ale u tohoto snímku jsem to tak nějak přestal hledat.N.Cage tady sehrál svoji lepší roli.Mám trochu mrazení co se ve světě vůbec děje.V KAŽDÉM PŘÍPADĚ TAK 4.5* ()

Rom4n

Film o úpadku ľudského ducha na samé dno pod vidinou zisku, na dno z ktorého potom už niet úniku ani po uvedomení si, že to čo človek koná je zlé. Zvláštnym spôsobom nadhľadu podaný príbeh o hrôzostrašných veciach, ktoré SÚ reálne a smutné. Perfektne zahrané postavy hlavne Yuriho, Vitaliho a svojou realistickou chladnosťou aj diktátora Babtistu. Na filme mi vadilo azda len to, že sa odohrával v rozpätí okolo 20 rokov ale akosi tam nikto nestarne ani len nezmení účes :). Ale to je úplne nepodstatné. Podstatný je obsah. Režisér a scenárista Adrew Niccol si týmto získal moju pozornosť. ,, They say evil prevails, when good man fail to act. What they ought to say is evil prevails". Jeden s mojich Top 5 filmov. ()

mentos.

Film o muži, který dělá práci, která není tak úplně nelegální jako spíš nemorální. Nejhorší je, že něco podobného se doopravdy v našem světě děje. A tak, se v nás při sledování filmu odehrává stejný vnitřní boj jako u hlavních hrdinů snímku. Jediné co mě trošku mrzí, že talentovaný Jared dostal docela málo prostoru. ()

Jarray

Zajímavý pohled na to, co se ve světě skutečně děje.. Jediné co bych vytkl je trochu vynechaný vzestup Yuriho na vrchol.. Docela by mě zajímalo, jak se z někoho, kdo se o zbraně nezajímá, může tak rychle stát jeden z největších překupníků.. Jinak je film precizně natočen a na výkony herců si rozhodně nemůžu stěžovat.. Jsem rád, že takovéhle filmy, které ukazují jak to doopravdy chodí, existují.. ()

kodwin

Parádní film, kterému jen kousek chyběl k dokonalosti. Dobrodružné vyprávění obchodníka se zbraněmi mi trochu připomíná Kokain, akorát nešlo o drogy, ale o zbraně. Kulisy parádní, herci velmi dobří, režie pozoruhodná. Fakt, že jde víceméně o skutečnou událost na první pohled děsí, na druhý trochu méně neb zbraně tady vždycky byly a budou. ()

Tezuka

Skvěle zpracocaný film s exelujícím Nicolasem Cagem. Vřele doporučuji vidět každému, kdo chce pochopit jak bezvýznamný je lidský život a jak snadno a z jakých míst se šíří do všech koutů světa zbraně, které jsou pak využívány v nekonečných občanských a politických válkách. Na závěr přišla od Nicolase perlička, kterou milerád ocituji: " Největším obchodníkem se zbraněmi na světě je prezident USA." To bych nechal vytesat na dveře Bílého domu. ()

Kivis

Viděno asi po deseti letech a ani za tu jednu dekádu Obchodník se smrtí nezestárnul. Těšil jsem se hned na úvodní titulky, ty patří ve své minikategorii k tomu vůbec nejlepšímu, co kdy vzniklo. Samotný film má skvělý scénář i režii. Nicolas Cage hraje pořád tak nějak stejně, ale do téhle role se hodí. Výborný námět zpracovaný bez bázně a hany a bez přemíry hollywoodských kompromisů - byť osudová žena a trocha té lásky nechybí. Ale ani to není na škodu, řadě situací totiž dodá vtip a hlavní hrdina má díky ní dalšího nepřítele - vlastní city. ()

Sa.sa

Ano o tom je obchod se zbraněmi, prostě je to obchod jak každý jiný :P Záleží jen na úhlu pohledu... Dokud bude poptávka tak bude nabídka :) :) 5hvězd a 100% ()

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

04.12.2023

Matador s jedním zlatým oscarem na poličce za měsíc oslaví své šedesáté narozeniny. Na jeho herecké pažbě bychom našli úctyhodnou stovku filmů a nějaké drobné k tomu, a tak není divu, že přichází… (více)

Obchodník se smrtí se vrací

Obchodník se smrtí se vrací

08.05.2023

Oscarový herec Nicolas Cage v těchto dnech baví diváky na plátnech kin coby narcistní hrabě Dracula v akční fantasy komedii Renfield, nicméně na horizontu se pro něj namísto vycházejícího slunce… (více)

Obchodník s nesmrtelností

Obchodník s nesmrtelností

14.04.2010

Andrew Niccol pořád ne a ne navázat na famózního Obchodníka se smrtí. Talentovaný tvůrce měl točit sci-fi s Orlandem Bloomem The Cross, pak se s ním počítalo pro adaptaci románu Stephenie Meyerové… (více)