Proposition

• Austrálie The Proposition (více)

Film se odehrává v drsném a neúprosném prostředí australského vnitrozemí na konci 19. století. Proposition je ohromujícím příběhem oddanosti, odplaty a hledání spravedlnosti v zemi bez pravidel. Charlie Burns (Guy Pearce) je odpadlík, žijící se svými dvěma bratry mimo hranice zákona. Artur (Danny Huston) a Mikey (Richard Wilson) jsou hledaní pro znásilnění a vraždu. Když se kapitánu Stanleymu (Ray Winstone) podaří zatknout Charlieho a Mikeyho, udělá Charliemu složitý návrh - skoncovat s brutalitou, jež je obklopuje. Aby Charlie zachránil svého bratra před oprátkou, musí najít a zabít Arthura, svého psychopatického staršího bratra, o němž si Stanley myslí, že je hlavním viníkem násilí. Oba muži čelí nemožnému morálnímu dilematu, které vede k vražednému vyvrcholení. (oficiální text distributora)

Páně

Typická ukázka toho, jak se může vymstít okázalé soustředění pouze na formu a atmosféru. Proposition v tomhle jakoby pohltil sám sebe. Neříkám, že mě ta solidní špína trochu nezasáhla, ale s takto pokulhávající narativní stránkou si to prostě úplně neužijete. Co se týče scénaře Nicka Cavea, tohle paradoxně zdaleka není největší špína z jeho hlavy, kdo četl A uzřela oslice anděla, tak ví. ()

fablefavorit

Nudný western acid trip s typicky syrovou australskou atmosférou. Podle mě to mělo mnohem navíc. Nebo jsem to možná jen špatně pochopil. Guy Pearce i přesto skvělý. ()

strikeman

Na jedno zhlédnutí vůbec ne špatný film nesoucí se v tradici pomalého vypravování typického pro australské snímky tohoto typu, bohužel ale místy až tak pomalého, že vám to trošku cuchá nervy. Forma zde vítězí nad obsahem - proto "jen" 70% ()

asfalt

Tento snímok som chcel vidieť hneď, ako som sa dozvedel, že s tým má čo robiť Nick Cave :-) a bol som milo prekvapený, že to nebol len jeho scenár a hudba, čo sa mi na tomto filme páčilo. ()

Yomega

Westerny nebyly nikdy můj šálek kávy, ale tentokrát jsem se bavil výborně. Všudypřítomné mouchy, špína, upocení lidé, jejich úsměvy, kdy odhalí zkažené, žluté zuby a do toho v kontrastu nádherný západ slunce….má to něco do sebe. Bohužel scénář je hodně jednoduchý a degraduje chuť si film pustit znovu, zrovna tak střih je občas trochu zmatený. Suma sumárum, skvělý Ray Winstone jako kapitán Stanley, krásné a občas originální záběry doplněné zajímavou hudbou dávají dohromady zábavný celek, který si ale znovu nepustím, škoda. ()

mutace

Naprosto průměrná záležitost, ozvláštněná jen prostředím a Caveovským patosem, což není mnoho. Stokrát ohrané téma. ()

Cruchot

V podstatě nijak objevný námět a děj, který je na můj vkus až příliš rozvláčně vyprávěn. Film sází spíše na hutnou atmosféru, což se mu do jisté míry daří. Obrazově zajímavé, nechybí ani trocha poetiky. Z herců mě nejvíc zaujal Ray Winstone a také poněkud chladně odpudivý David Wenham. Spíše lepší ***. ()

Lucas87

Tento western vykresluje divokou atmosféru 19. století v Austrálii, skvělá hudba i filmové záběry australské krajiny mě přesvědčily, že si to zaslouží těch 50-60 %. ()

Pekisan

Filmy z Australie spoznate podla toho, ze su cele nejak zvlastne spomalene a snive. A presne takym jej aj tento western (smejem sa kecom, ze to nie je western lebo sa neodohrava v USA), v ktorom je drsne mrzacenie a zabijanie az na poslednom mieste. Do popredia sa tak dostava nehostinna ale o to krajsia australska priroda (tie zapady slnka), ktorej atmosfericnost este zvacsuje skvela hudba od poeta Cave a Ellis, ktori sa pri tvorbe urcite nechali ovplyvnit domorodymi motivmi. Samotny film sa zaobera otazkami dobra a zla ako ja dolezitosti rodiny a k dokonalosti mu chyba sila, ktora by vas udrzala v sedadle dalsich 5 minut po skonceni titulkov. Pokial hladate, podla slov mojej "pritelkyne", neco jinyho tak odporucam. ()

Kingjiri

Scénář napsal hudebník Nick Cave, takže se mi chce říct, že to snad měl být původně jenom scénář k videoklipu nějaký jeho skladby. Co se v Propostition stane za hodinu a půl, by se dalo odvyprávět behem pár minut, protože zvolenej styl vyprávění je fakt hodně pomalej, navíc ještě umocněnej zdlouhavym citovánim nějakejch básní. Trochu akce je jen na začátku a na konci, ale jde spíš jen o pár výstřelů. Westerny nemusim, takže bych se na tohle sám od sebe nedíval. K projekci mě nakonec přesvědčilo jenom dobrý hodnocení a australská produkce slibující drsnou podivanou, který jsem se dočkal jenom ve stopovym množství - nejdrsnější byl zarostlej Guy Pearce a australský pouště, dvě slabší hvězdy. ()

palmrus

Tohle je opravdový ořech. Australské scenérie, palec nahoru. Westernový fanda ale nejsem, palec do vodorovna. Zajímavý, byť přeci jen trochu tušený konec, palec 45 stupňů vzhůru. Obsazení a herecké výkony, palec nahoru. Nebylo to ani nijak moc dlouhý a rychle to odcejpalo, ale na 5* to nestačilo, ať si škrábu čelo sebevíc. Nadprůměrný 4*, něco jako 4.75... ()

Ygnor

Jarmuschův Mrtvý muž má svého souputníka a ve mě dalšího filmového stoupence. Vypichuji fantastické obsazení a existencionální přesah. Jak také jinak u Nicka Cavea... ()

Schlierkamp

Britsko-australský western natočený podle scénáře Nicka Cavea, jenž se podílel i na hudební složce, která však není nikterak výrazná. Příběh se odehrává na konci 19. století v Austrálii, přesněji řečeno v její blíže nespecifikované vnitrozemské části. Celý australský kontinent se kolonizoval velmi pomalu a v oblasti, kde se film odehrává, je to silně patrné. Ačkoli britská vláda dosadila i do těchto opuštěných a nehostinných míst své vojenské důstojníky, aby dohlíželi nad dodržováním zákonů, způsoby moderní civilizace se zde podařilo uplatňovat velmi složitě. Kapitán Stanley (R. Winstone), jenž byl zodpovědný za bezpečnost tamějších obyvatel, dokázal zajmout a uvěznit dva ze tří členů zločinecké skupiny bratrů Burnsů. Mezitím si veřejnost včetně kapitánovi ženy Marthy (E. Watson) vymohla, že nejmladšího Burnse pro výstrahu zbičují, což mladík nepřežil a kapitán už v tu chvíli tušil, že jim nejstarší Arthur Burns (D. Huston) připraví tvrdou odplatu. Dramatický závěr filmu potvrdil kapitánovu předtuchu a napravil dojem z poněkud nezáživné předchozí části. Prostředního Charlieho Burnse, který byl vyslán, aby pod pohrůžkou Mikeovy popravy zabil Arthura, hlavního strůjce agrese, ztvárnil G. Pearce. V menší, ale skvěle zahrané roli lovce lidí se objevil J. Hurt. Značný kontrast působil Stanleyův moderně zařízený dům v evropském stylu s nuznými životními podmínkami ostatních postav. Pomalu se vlekoucí a stereotypní životní styl zdejších obyvatel jakoby budil dojem, že se jen čeká, až i do těchto zapomenutých míst dorazí civilizace a vynálezy z právě probíhající průmyslové revoluce. Snímek J. Hillcoata se vyznačuje docela jednoduchým příběhem, bezútěšnou atmosférou pusté krajiny a drsných způsobů mužů, kteří nemají co ztratit, nemohu však tvrdit, že by mě tento film nějak výrazně zaujal. ()

Razzor_82

"Chcete abych zabil bratra?" Drsná hra na pomstu s jednoduchým dějem. Uhrane syrová a rozpálená australská krajina. Nudí slabé postavy, které nekonečně filozofují o ničem. Nevím ani zda jsou dobří nebo zlí. Upocená poetika s plíživým tempem doplněná o drsné scény. U mě průměrný western.  6/10 ()

chlebos

Velmi zvlastni film, ktery velmi poeticky vypravy krvavy pribeh z velmi drsneho prostredi. To ze scenar psal Nick Cave je citit temer z kazdeho dialogu. Je maly zazrak v dnesni ''naserviruji vam vse pod nos at nemusite namahat mozek''dobe, ze scenarista i reziser spoustu veci jenom zlehka naznaci a hlavniho hrdinu nam lici jako mlcenliveho cloveka o kterem se toho moc nedozvime. Film krom scenare a rezie vynika take skvelou kamerou a vytecnou hudbou a samozrejme vybornymi hereckymi vykony. Netreba nikoho jmenovat, vsichni jsou dokonale usmudlany, spoceni, krvavy a nebezpecni vyjma Emily Watson. ()

crackonosh

Cave pořád umí, toho člověka mám rád. Velká témata jako rodina, náboženství, hrdost, slabost, deprese nebo nutná odplata jsou jeho devízou už řadu let. Symboly muzikanta s duší básníka se čas od času proměňují tu do románové polohy (vzpomeňme na brilantní A uzřela oslice anděla), tu do podoby filmové. The Proposition má v dostatečně původním scénáři silný potenciál, proto trochu zamrzí, že režie je až příliš civilní a málo nápaditá. Vypjaté scény by možná snesly o něco více naturalismu nebo budování atmosféry. John Hillcoat bohužel není Leone nového tisíciletí, i tak je ale jisté, že cesta velkým Italem naznačená možná ještě bude mít své následovníky. Špína, pot, krev a zadržované slzy jsou totiž elementy, které budou fungovat v jakékoliv době. I přes všechno vyjmenované dávám plný počet, protože syrových snímků prostých efektů, takových, kde namísto záchrany světa jde aktérům především o osobní blaho, pokus o naplnění několika naivních ideálů, je v dnešní době zatraceně málo. ()

pjeer

drsná atmosféra, kamera která si občas bere hlavní roli, spocení drsňáci a NickCavevovská nálada díky jeho tónům, mě to dost bralo ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

14.08.2010

Tahle země není pro kanibaly

Tahle země není pro kanibaly

17.01.2008

...aneb Viggo Mortensen versus lidožrouti. Ne, nejste sami, kdo má pocit déja vu. Jsou tomu zhruba dva týdny, co jsme psali o připravovaném historickém dramatu Vanikoro, mapujícím tragický konec… (více)