Poslední ostří hoši

• slovenský

Poslední ostrí muži

Western

USA, 1976, 98 min

Drsný western, při jehož sledování jsem si vybavoval snímky starýho dobrýho Sama. Spomalené záběry, násily, brutalita a krev. Veterán Coburn, ukázkový maniak s jediným cílem (jen škoda že má tak nesoudržnou bandu), a proti němu vysloužilý penzista Heston. Protivníci, jenž si v závěru, krom olova, nedarují vůbec nic. Spousta napětí a šmrncovní hudba ze 100 pušek. Pomsta je krásná věc, když se podaří.(22.3.2014)

Westernová tvrďárna, které se podařilo zachovat všechny typické znaky předloh Briana Garfielda (Přání smrti, Rozsudek smrti): pragmatické drsňáky, kteří si s brutalitou tykají a občas se s ní i opijí, děj hnaný sžíravou posedlostí i chladnou logikou zároveň, nečekané, ale nikoliv samoúčelné zvraty a férově krvavé finále.(13.10.2008)

Drsný western s výraznou příchutí akčního filmu. Modrooký, zkušený a po čertech zarputilý šerif v penzi Charlton Heston líčí past a později i pronásleduje modrookého, ledově chladného záporáka Jamese Coburna. K tomu hraje Jerry Goldsmith (a používá úplně totožný motiv jako ve filmu 100 pušek, to mě podržte, snad mi to Google vysvětlí) a režie má v rukávu připraveny místy až nečekaně kruté momenty, které neprozradím. Na přestřelku v hořícím travnatém svahu a na finále ve skalách ("Došly ti náboje!") budu dlouho vzpomínat.___P.S. Film se mi tak moc líbil i navzdory neskonale šerednému, rozostřenému, přesvětlenému a samozřejmě také ořezanému televiznímu obrazu.(25.8.2014)

Je tu triviálny príbeh, ale má to fakt niečo do seba. Spomalené zábery fungujú ako majú, rovnako ako nekompromisná akcia. Obsadenie charakterových hercov kompenzuje menší záujem o psychologiu postáv. Občas postrehnete chyby (strih, zábery) ale je to western, ktorý sa vyhýba klišé. Dávam 4, aby bolo jasné, že nejde o tuctovú prestrelku...(18.1.2013)

Naprosto výborné western-drama..... perfektní a brutální tak, jak to má přeci být! Od té doby jsem měl Coburna stále fixovaného jako psychopatického vrahounka....ale perfektního...!!! Mimochodem, režisér dost výrazných westernových dramat a naprosto skoro až "céčkových" napodobenin slavných filmů v pozdější své filmografii...zvláštní rozpolcenost pana McLaglena..:-) Řadím mezi nejlepší světové westerny.!(17.7.2007)

• - Ústřední hudební motiv od Jerryho Goldsmitha byl použit již o 8 let dříve ve westernu 100 pušek. (sud)