Poslední ostří hoši

• USA The Last Hard Men (více)

Až se konečně střetnou, jeden z nich zaváhá a zemře! ... Zástupce zákona ve výslužbě Sam Burgade (Charlton Heston) a indiánský míšenec Zach Provo (James Coburn) představují dávné nepřátelé ze starých časů Divokého západu. Svět kolem nich prochází překotnou změnou, ale teď nastal čas definitivně uzavřít jednu starou záležitost. Krvelačný trestanec Provo má v životě jedinou motivaci – pomstít se bývalému šerifovi Burgadeovi, který ho jako jediný dokázal dostat za mříže. Při zatýkání se navíc šerif postaral, aby na něj nikdy nezapomněl, protože byla zastřelena jeho mladá manželka. Po útěku z vězení vede Provo šestici nejkrutějších desperátů, kteří prahnou po pomstě a odvetě. Starý šerif Burgade moc dobře ví, že nastal čas ještě jednou a naposledy vzít do rukou nabitou zbraň a šerifskou hvězdu. V novinách nechá jako návnadu otisknout zprávu o velké dodávce zlata, kterou má na starosti strážit. Lstivý Provo ovšem dokáže být vždy o krok napřed a unese svému úhlavnímu nepříteli milovanou dceru do indiánské rezervace, kde ji drží jako rukojmí a drží v ruce všechny triumfy pro osudové zúčtování. (Česká televize)

Mirokukii

Drsný western, při jehož sledování jsem si vybavoval snímky starýho dobrýho Sama. Spomalené záběry, násily, brutalita a krev. Veterán Coburn, ukázkový maniak s jediným cílem (jen škoda že má tak nesoudržnou bandu), a proti němu vysloužilý penzista Heston. Protivníci, jenž si v závěru, krom olova, nedarují vůbec nic. Spousta napětí a šmrncovní hudba ze 100 pušek. Pomsta je krásná věc, když se podaří. ()

Joe321

Heston v důchodu si s kotletama, za které by se nemusel stydět ani Elvis, podrobuje bandu grázlů. Už jen to zní skvěle. Drsné, krev cáká (nedělá jen fleky na košilích) a závěr na kopci graduje parádní zpomalovačkou. Velkou zásluhu na tom má i skutečně ďábelský James Coburn. Pár scén v paměti zůstane. Třeba jako férový vyškolení mexikánce dvouma koltama. -"Ty zatracenej parchante! Kde je moje dcera?!" ()

LiVentura

Naprosto výborné western-drama..... perfektní a brutální tak, jak to má přeci být! Od té doby jsem měl Coburna stále fixovaného jako psychopatického vrahounka....ale perfektního...!!! Mimochodem, režisér dost výrazných westernových dramat a naprosto skoro až "céčkových" napodobenin slavných filmů v pozdější své filmografii...zvláštní rozpolcenost pana McLaglena..:-) Řadím mezi nejlepší světové westerny.! ()

gogo76

J.Coburn v roli dosť slizkého kriminálnika, no hlavne pomstiteľa. Po úteku z väzenia sa rozhodne vybaviť si staré účty. Ch. Heston, ktorý mu pred rokmi poriadne skrížil plány, chce späť svoju dcéru, ktorú si vzal ako rukojemníčku i návnadu zároveň. Heston už nie je najmladší, má problém vyliezť na koňa, no strieľať nezabudol. Prekvapivo dobre pozerateľný western, moc streľby tu nie je, ale o to viac sa tvorcovia sústredili na príbeh. Mexikán tam je iba jeden...Prikláňam sa k slabším štyrom. 70%. ()

cheyene

Velice drsný a syrový western plný krve a brutality, který vskutku připomíná tvorbu Sama Peckinpaha. Andrew V. McLaglen umí točit, takže i The Last Hard Men jsou zdařilým počinem, kterému napomáhá perfektní James Coburn v opravdu silně záporné roli a Charlton Heston na opačné straně zákona, jakožto vysloužilec. Ústřední motiv pomsty je velmi lákavý a líbilo se mi její pojetí - dvě bandy proti sobě. Parťák Zacha, Menandez, vytvořil s hlavním záporňákem skvělý tandem, ovšem i jejich kumpáni byli výborní. Na druhé straně mladíček po boku Burgade se zhostil své role také na výbornou. Dalším kladem, který musím zmínit, je hudba a prostředí, v němž se děj odehrává. Samotný závěr je parádní, ovšem docela nechává divákovi prostor pro jeho vlastní interpretaci. Také jsem se, jako mnozí jiní uživatelé, zamyslel, jak by asi snímek vypadal, kdyby kapitána v důchodě hrál John Wayne. :) Pro svoji absolutní spokojenost dávám 5*. ()

• Ústřední hudební motiv od Jerryho Goldsmitha byl použit již o 8 let dříve ve westernu 100 pušek. (sud)