Sám doma a bohatý

Sám doma a bohatý

Komedie / Rodinný

USA, 1994, 95 min

• tron

Z tohto boli svojho času všetci zúfalí, vrátane distribútora, ktorý snímku Richie Rich zákerne premenoval na Sám doma a bohatý, vinou čoho sa dodnes nájdu diváci, ktorí to pokladajú za Sám doma 3 a čudujú sa, prečo Kevina všetci oslovujú Riči. Stálo to 40 miliónov, čo na polku 90. rokov (a na komédiu bez efektov) nebolo málo a rozpočet je aj nie je vidieť. Kulisy sú obrovské (kamenné tváre, obrovský dom s gigantickým pozemkom) a pritom pôsobia odpudzujúco televízne. Pohľad na dreveného Culkina je tragický. Preč sú doby rozkošne bezprostredného Kevina zo Sám doma jeden a Sám doma dva stratený v New Yorku. Namiesto toho Macaulayho je tu nezadržateľne starnúci, umelý, pretvarujúci sa a veľmi zle hrajúci Culkin, ktorý sa očividne pred kamerou cíti nekomfortne a je to vidieť. Miestami by sa hodil skôr do hororu. Film je nesympatický ako prostredím, tak hlavným hrdinom. Kto sa dokáže vcítiť do kože spratka z miliardárskej rodiny, ktorá je taká prachatá, že požičiava americkému prezidentovi? A ostatní? Ťažko povedať, či viac irituje nechutný komorník Jonathan Hyde, trápny vynálezca alebo absolútne neschopní záporáci. Nikomu na výsledku nezáležalo, inak by sa sem nedostalo napr. finále, kedy Richie a rodičia komunikujú s komorníkom tak, že trocha hlasnejšie rozprávajú, pričom sú cca 5 kilometrov od seba.(27.12.2005)

• mrclTV

Keď som si myslel, že séria Sám doma nemôže byť horšia, dorazil ma tento kúsok. Nielenže je Culkin nesympatický ale je aj nesymaticky bohatý (asi to bol zámer tvorcov, škoda, nechytil ma). Opäť to isté ako predtým, len kulisy sa tvária drahšie a na záver nesmie chýbať plytké moralizovanie na tému priateľstva. Raz vidiet a nikdy viac.(1.2.2015)

• Jello Biafra

Názov distribútora je abolútne zavádzajúci, pretože film má so sériou Home Alone spoločného leda tak aktéra Macaualay Culkina. Príbeh je prostý a zobrazuje chlapca z extrémne bohatej rodiny, ktorý sa rozhodne si nájsť kamošov a zároveň musí ubrániť rodinný majetok proti chamtivému podvodníkovi. Moc veľká zábava to ale nie je a priznám sa, že ani ked som bol v detskom veku mňa tento film moc nebral. Mohol tomu český distribútor dať treba aj názov: "Sám doma a Brzobohatý".(10.12.2014)

• Gwilwen

Upřímně řečeno, nevím jestli bylo vhodné překládat do češtiny Richie Rich jako Sám doma a bohatý. Název až moc evokuje předešlé úspěšné dva díly. Jenomže Kevin se jmenuje Rich, zmizeli tudíž McCallisterovi, strejda "otrapa" i počůraný Fuller, o Harrym a Marvovi ani nemluvě. Navíc Macaulay Culkin už z roztomilosti vyrostl. A když se všechno tohle sečte (tedy spíš odečte) , je jasné, proč jen jedna hvězda.(31.12.2007)

Ano, bez těch 2 zlodějů a celé té crazy rodiny Kevina z 1 a 2 Sám doma to už není ono. But on the other hand, nebylo to zas tak špatné. Mrzí mě, že dost lidí hodnotí tento film jen kvůli Culkinovi velice špatně. Ano, dnes je troska, ale tady ještě určitě šel snést (připomíná mi to 1 nejmenovaného zpěváka, který si udělal několikrát plastiku nosu, prošel mnoha skandály, ale dříve třeba nebyl takový).(18.12.2007)