Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh o tom, jak ukrást milion liber ve zlatě.  Henry Holland je solidní bankovní úředník, který dostane geniální nápad. Rozhodne se propašovat zlaté cihly v ceně milionu liber z Anglie do Francie v podobě Eiffelovek prodávaných jako suvenýr. Jednoduchý plán ovšem, jak už to bývá, ztroskotá na úplné maličkosti. Náhodou se šest těžítek z ryzího zlata dostane zpět do Anglie a jedno z nich dokonce do rukou policie. Lupiči podniknou všechno možné, aby se jich znovu zmocnili a zahladili stopy. Zpočátku realisticky působící příběh se pomalu přemění v absurdní frašku, která si zachovává typicky britský tón. Holland okrádá banku, v níž pracuje a vodí za nos celý Scotland Yard, ale dělá to s vlídnou zdvořilostí anglického gentlemana. V dnes již klasickém snímku září v hlavní roli Alec Guinness (Hvězdné války, Most přes řeku Kwai), jenž s oblibou střídal vážná dramata s lehkým žánrem. Kromě Oscara za nejlepší scénář získal film dvě ceny Britské filmové akademie (nejlepší film a nejlepší scénář). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (91)

kaylin 

všechny recenze uživatele

Docela jsem byl na tenhle snímek zvědavý, na to, jak je tenhle film s chytrým a oceňovaným scénářem vtipný, ale nemůžu si pomoct, já jsem se u něj prostě nebavil. Nenacházel jsem zde humor, který bych dokázal ocenit, spíše honičky mi přišly zajímavější a z hlediska akčního mě snímek bavil o něco více. ()

IQ Tiqe 

všechny recenze uživatele

Čekal jsem víc. Plánování a loupež ok, ale vše, co by mělo působit vtipně, nefunguje. Možná jsem čekal, že to bude promyšlenější, možná jsem čekal víc Audrey, než jen několikasekundovou miniroličku, možná mi jen zkazily zážitek velice mizerné titulky. Snad jindy. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 6 | hudba 6 | humor 2 | akce 4 | napětí 2 | pustil bych si znovu 5 ()

Reklama

GilEstel 

všechny recenze uživatele

Poměrně nenápadný film, který není vybaven příliš nápaditou zápletkou na téma krádeže zlatých cihel, vstoupil v širší povědomí a uznání především díky obsazení a hereckému výkonu Aleca Guinnesse. Snímek pracuje s řadou menších zápletek a náhodných setkání, které samozřejmě vůbec náhodné nejsou, protože podpírají dějovou kostru. Divák dostává na podnose klasický britský humor ve stylu PĚT LUPIČŮ A STARÁ DÁMA (stejný producent M. Balcon). Klad filmu jednoznačně je ke konci stupňukící se tempo. V době, kdy vychytralým lupičům začne téct do bot a plány selhávat. Památná je například honička na Eiffelově věži. Kamera zde jakoby opisuje šroubovité trajektorie při seběhu po točitém schodišti. Tyto záběry kameramana (Douglas Stocombe) považuji za stejně významné jako záběry závrati v Hitchcockově VERTIGU. Zajímavostí je obsazení Audrey Hepburn v jedné z prvních scén, v době, kdy byla ještě v Hollywoodu neznámou herečkou. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Jeden by povedal, že taký vydarený oddychový film, akým sú Zlaté veže, bude aj v našich končinách považovaný za nestarnúcu klasiku. Kdeže. Dozvedel som sa o ňom náhodou, v televízii som ho nikdy nezaregistroval a potom, čo som ho videl, sa tomu dosť čudujem. Z tohto filmu musí čerpať množstvo režisérov, ktorí natočili podobne ladené snímky, len som o tom nikoho z nich nepočul sa zmieniť. Pritom je to jasné. Inteligentne vymyslená zápletka a premyslený plán sympatických lupičov, niekoľko kultových scén, ktoré utkvú v pamäti a skvelé orámovanie príbehu, ktoré dodá filmu šokujúcu, cynickú pointu. ()

triatlet 

všechny recenze uživatele

Vtipná zápletka graduje příjezdem do Paříže a vrcholí honem za poslední zlatou věží v policejním muzeu a následně stíhací jízdou v policejních autech. Vtipně užitý symbol Paříže – Eiffelovka, legračně působí studiové sbíhání hrdinů z věže. A parádní je dabing, v němž jiskří hlas Oldřicha Nového. Výstižný komentář: KIT.HL. ()

Galerie (68)

Zajímavosti (9)

  • Původní délka činila 110 minut. (M.B)
  • Audrey Hepburn (Chiquita) sa mala objaviť vo väčšej role, no natáčanie nestíhala kvôli práci v divadle. Alec Guinness (Holland) bol mladou herečkou očarený a vybavil jej aspoň malú rolu. (TheRoller)
  • Pendlebury (Stanley Holloway) říká: „Ze všech smutných slov jazyka nebo pera jsou ta nejsmutnější – Mohlo to být!“. Citát je převzat z „Maud Muller“, básně Johna Greenleafa Whittiera. (sator)

Reklama

Reklama