Malaton

Drama / Sportovní

Jižní Korea, 2005, 117 min

Jun-seong Kim

Myeong-hong Seok

Marathon je silné drama s hlubokým nádechem a procítěnou atmosférou. Cho-won bojuje se svím životem prostřednictví marathonu, který je řekl bych jenom nástroj o který se celý příběh opírá, protože hl. tématem je přátelství a velká podpora blízkých překonat svoje hranice a i přes svoje velké omezení či poškození se stát rovnoceným a kvalitním soupeřem jak proti svému autismu tak proti běžcům marathonu. Cho-won bojoval s nemocí prostřednictvím běhu a ikdyž nemohl vyhrál dá se říci že v životě vyhrál a splnil si sen, který je pro většinu lidí nesplnitelný. Film jenom potvrzuje fakt, že člověk je sám svého štěstí strůjce a že i přes svůj jistý osud musí bojovat a poprat se s ním, aby dosáhl svého osobního cíle a potěšení. Cho-won je žijící důkaz, i přes svoje postižení má rodinu, která ho z celého srdce miluje a podporuje ho v sebepoznávání a v jeho "boji proti osudu". Seung-u Jo zahrál svoji úlohu naprosto dokonale a kdyby mě někdo řekl že Seung autismem trpí, věřil bych mu. Hrozně se mi líbila atmosféra filmu, byla ohromná. Všechny role skvěle obsazeny a příběh zdrcující a plný lítosti. Poslední a hlavní běh byl třešnička na dortu nejenom běh sám o sobě, ale ta metaforická stránka obsažena v něm, která popisovala to sebeukojení a smysl překonávání překážek jeho života. Jak jinak by mohl režisér krásněji popsat boj proti autismu než marathonem, už to je samo o sobě krásné, nemyslíte?... Hodnocení: 9.5!/10(4.7.2008)

Pustil jsem si to čistě jako běžecký film pro motivaci před mým běháním a vyklobala se z toho jedna z top Asií, kterou jsem viděl vůbec. Seung-woo Jo v titulní roli naprosto fenomenální výkon. Ranku Rainmana či Forrest, naprosto srovnatelný, nedělám si srandu. Navíc to mělo tradiční žánrovou nevyhraněností neuvěřitelné koule a do klišoidních sračiček si to několikrát nepokrytě píchlo prstem. Must see, opakuji must see! 10/10(17.10.2016)

Nechci Marathon srovnávat s jinými podobně zaměřenými filmy, protože každý z nich mě oslovil nějakým jiným způsobem. Při tomhle příběhu jsem si uvědomila, že je cosi posvátného, čeho je třeba si vážit a to jsou matky, které projevují sebeobětující lásku o své postižené děti, ať se jedná o autismus, Downův syndrom nebo cokoliv jiného. A mnohdy jako tady mají i výčitky svědomí, že snad nedělají všechno tak dobře, aby jejich dítě bylo co nejšťastnější. Za tu obrovskou dávku emocí, která se na mě vychrlila hlavně pak v té finální druhé části marathonského běhu, kdy Cho Won (skvělý Seung-u Jo) nabral druhý dech i díky obrazům z jeho života, musím dát nejvyšší ohodnocení. Když si navíc uvědomím, že se z velké části jedná o film podle skutečné události, tak to byl opravdu velmi intenzivní zážitek.(8.6.2013)

Výborný film, kterému nechybí vtipné momenty ani chvíle velkého emocionálního napětí (scéna v metru mě téměř přiměla k slzám, a to jsem jedna z těch, kteří ani jako děti vůbec necítili potřebu uronit slzu u E. T. Mimozemšťana). Hlavní představitel zvládl roli autistického Cho-wona úžasně, až to bralo dech. Nesmím opomenout zmínit ani krásnou hudbu. Je škoda, že se k nám v záplavě mnohdy brakových amerických snímků nedostanou podobně nádherná díla neamerické kinematografie.(18.9.2009)

Korejský Rain Man je tu. Výkon hlavního protagonisty byl oscarový. Příběh mladíka, postiženého autismem, který žije se svojí matkou a bratrem. Svůj volný čas vyplnuje běháním a sledováním přírodopisných dokumentů z Afriky, kde ho nejvíce fascinují zebry. V běhu na 10 km se mu podaří doběhnout jako třetímu a hledá se další výzva a tou není nic menšího, než uběhnout maraton za tři hodiny ....(8.2.2011)

• - V autobuse si Cho-won (Seung-woo Cho) kreslí na predlaktie číslo 42195. 42,195 kilometra bola dĺžka maratónu. (Sticks)