poster

Malaton

 • Jižní Korea

  말아톤

 • Velká Británie

  Marathon

Drama / Sportovní / Životopisný

Jižní Korea, 2005, 117 min

Hudba:

Jun-seong Kim

Producenti:

Myeong-hong Seok
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • (mOnkey)
  ****

  První, co mě při sledování Malatonu nevyhnutelně napadlo, byla paralela s Rain Manem. I když snímky spolu nemají co do děje nic společného, spojuje je hlavní hrdina trpící autismem. Herecké výkony jsou fantastické, především pak Seung-u Jo v roli hendikepovaného Cho-wona jednoduše září. Překrásná hudba podtrhuje gradující děj a člověk se v závěru až přistihne, že mu moc nechybí k tomu, aby začal bulet jako želva. Jeden z mých nejkrásnějších jihokorejských zážitků, a to jsem samotnou zemi (zatím) nenavštívil. 85%(30.6.2010)

 • July
  *****

  Výborný film, kterému nechybí vtipné momenty ani chvíle velkého emocionálního napětí (scéna v metru mě téměř přiměla k slzám, a to jsem jedna z těch, kteří ani jako děti vůbec necítili potřebu uronit slzu u E. T. Mimozemšťana). Hlavní představitel zvládl roli autistického Cho-wona úžasně, až to bralo dech. Nesmím opomenout zmínit ani krásnou hudbu. Je škoda, že se k nám v záplavě mnohdy brakových amerických snímků nedostanou podobně nádherná díla neamerické kinematografie.(18.9.2009)

 • Káronoš
  *****

  Marathon je silné drama s hlubokým nádechem a procítěnou atmosférou. Cho-won bojuje se svím životem prostřednictví marathonu, který je řekl bych jenom nástroj o který se celý příběh opírá, protože hl. tématem je přátelství a velká podpora blízkých překonat svoje hranice a i přes svoje velké omezení či poškození se stát rovnoceným a kvalitním soupeřem jak proti svému autismu tak proti běžcům marathonu. Cho-won bojoval s nemocí prostřednictvím běhu a ikdyž nemohl vyhrál dá se říci že v životě vyhrál a splnil si sen, který je pro většinu lidí nesplnitelný. Film jenom potvrzuje fakt, že člověk je sám svého štěstí strůjce a že i přes svůj jistý osud musí bojovat a poprat se s ním, aby dosáhl svého osobního cíle a potěšení. Cho-won je žijící důkaz, i přes svoje postižení má rodinu, která ho z celého srdce miluje a podporuje ho v sebepoznávání a v jeho "boji proti osudu". Seung-u Jo zahrál svoji úlohu naprosto dokonale a kdyby mě někdo řekl že Seung autismem trpí, věřil bych mu. Hrozně se mi líbila atmosféra filmu, byla ohromná. Všechny role skvěle obsazeny a příběh zdrcující a plný lítosti. Poslední a hlavní běh byl třešnička na dortu nejenom běh sám o sobě, ale ta metaforická stránka obsažena v něm, která popisovala to sebeukojení a smysl překonávání překážek jeho života. Jak jinak by mohl režisér krásněji popsat boj proti autismu než marathonem, už to je samo o sobě krásné, nemyslíte?... Hodnocení: 9.5!/10(4.7.2008)

 • Pecival
  *****

  Moc se mi do tohodle filmu nechtělo a ze začátku se mi to opravdu moc nezdálo. Jenže si mě to postupem času získalo a při závěrečném "smile" sem byl docela naměko (a to se mi u filmu věru často nestává). Než o nějaký běh je středobodem příběhu mateřská láska a tenká hranice mezi sebeobětováním a závislostí na dítěti. Oba dva aktéři skvělí.(11.1.2010)

 • zputnik
  *****

  Výborný a civilně pojatý snímek, který zahřeje na srdci, dojme a současně dodá kvantum životní energie. Přiznám to: mám slabost na filmy s autistickou tématikou, ale zároveň moc nemusím filmy ze sportovního prostředí. MARATHON mě však dostal. Ani trochu mi zde sportovní prostředí nevadilo... a se zpracováním tématu autismu jsem byl více než spokojen. Skvěle a realisticky vykreslené (možné) uvažování autistického dítěte/mladíka: obtížná socializace a chápání našich norem (prdění, "problém" na bazéně atd.), okouzlení vodou, fixace na rituály + navyklé postupy, schopnost vnímat úžasné detaily života, které nám "normálním" prosviští myslí a mnohdy si je ani zbla neuvědomíme. Současně musím pochválit to, že tento opus zaměřuje pozornost nejen na samostného autistického chlapce, ale také na jeho rodinu a jejich společné soužití. Shrnuto a podtrženo: Vynikající film, který společně s BYL JSEM PŘI TOM považuji za absolutní vrchol filmů s autistickou tématikou.(30.8.2005)

 • - V autobuse si Cho-won (Seung-woo Cho) kreslí na predlaktie číslo 42195. 42,195 kilometra bola dĺžka maratónu. (Sticks)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace