Malaton

Drama / Sportovní / Životopisný

Jižní Korea, 2005, 117 min

Jun-seong Kim

Myeong-hong Seok

Nevim proč, ale tenhle film na mě nijak extra silně nezapůsobil. Výkon hlavního představitele byl ohromnej, o tom žádná, ale jinak si nemůžu pomoct, průměrné drama, na Jižní Koreu bych řekl snad až trochu nudné. Spousty zbytečných záběrů a pro mě jen pár silných scén. 87 procent mi přijde jako hodně nadhodnocených.(5.12.2011)

Je to celkom dobrá športovo ladená dráma. Má dosť dobrý príbeh o mladíkovi trpiacim autizmom, ktorý si žije vo svojom vlastnom bezstarostnom svete, kde mu robia radosť nielen dokumenty o zvieratách, ale hlavne beh, čo si všimla aj jeho nadovšetko milujúca matka a tak ho túži vytrénovať na pravého maratónca, lenže kvôli mladíkovej poruche, ale aj netolerantným ľuďom musia spolu prekonať mnoho útrap. Spracovanie je na tom dobre, ale stále sa to dalo podať aj o niečo lepšie. Celkovo sa na to pozerá dobre, vzťah medzi matkou a synom je tu podaný výborne, takže hlavne ich spoločné scény mi sadli, páči sa mi aj tá snaha stať sa maratóncom a s tým súvisiaci tréning a vzťah s trénerom, aj mimo toho sa tu nájde plno vydarených situácií a navyše sa to väčšinu času nesie v takej príjemnej atmosfére, len tie problémy s netolerantnými ľuďmi mali väčší potenciál a rovnako omnoho viac priestoru mohlo byť venované atmosfére v rodine s autistom, stále vynikala matka a autista, ale tie problémy, ktoré to každodenne prináša hlavne jeho bratovi, ale aj otcovi mi tu chýbali, keďže dostali len málo príležitostí sa prejaviť. Ale aj tak sa je na čo pozerať. V rámci žánrov treba okrem športovej drámy spomenúť aj komédiu, pretože sa tu nájde viacero vydarených vtipných scén. Herecké obsadenie je výborné, Cho Seung-Woo to zahral prvotriedne, k tomu skvelo podaná postava matky v podaní Kim Mi-Sook a tak to obaja s ľahkosťou ťahajú, ale problém nemám ani s vedľajšími postavami. Réžia a technická stránka sú na tom veľmi dobre, skvelá vizuálna stránka, správne dávkované emócie, tu nemám problém. Marathon mi nesadol až tak dobre, ako by som chcel, ale aj tak som spokojný, je to skvelo natočené a aj zahrané, len ten scenár to ešte chcelo trochu upraviť. 74%(23.3.2013)

Vytvořit sentimentální sportovní drama o outsiderovi, který nakonec všem vytře zrak a překoná veškerá omezení, to je viditelně pod úroveň současného korejského filmu. Místo toho nabízí poklidně plynoucí příběh, v němž je daleko důležitější komplikovaný vztah ambiciozní matky a syna, který nikdy nedokáže naplnit její očekávání a touhy. Přesto se nakonec dokáže vzepřít hranici, která se mezi nimi vytvořila a otevřít opět cestu ke smíření a porozumění... Maraton zde tudíž hraje roli sportovního výkonu spíše okrajově, daleko více vystupuje jako zástupná metafora dlouhé cesty, která je před oběma hlavními postavami: cesty matky, jež se musí smířit s tím, že její představy ohledně Cho-wona jsou příliš sebestředné a cesta syna, která vede k odpuštění dávných křivd, které mladík postupně začíná ve svém svébytném uvažování chápat. Koneční závod je tak kontemplativní katarzí, která naplňuje daleko více než jakákoliv medaile.(11.9.2013)

Vcítili ste sa do Cho-wonovej matky? Ja áno, a preto som jej úplne rozumela. Seung-woo Cho bol taký skvelý, že všetky hviezdy by som dala kľudne jemu. Až na konci som si vlastne uvedomila, že on toho autistu zahral tak, že som mu naletela a myslela si, že je to skutočnosť. Ale okrem neho si tie hviezdy zaslúži aj pekný príbeh a hudba. Odporúčam! Videné v rámci Challenge Tour 2015 : 30 dní so svetovou kinematografiou.(3.4.2015)

S každým dalším zamyšlením tím větší zklamání. Z Malatonu se vyklubal velmi dobře formálně zvládnutý a odehraný doják s prvoplánovým scénářem. Jednu vytouženou medaili si ovšem zaslouží a dostane ji Seung-woo Jo. Jeho autistická kreace byla famózní a hlavně díky němu bych tenhle závod doporučil i těm, kteří se citlivými dramaty nechávají dojmout o poznání hůře než já. Minimálně polovina přesně vyměřených emocí mě ale bohužel míjí.(24.7.2006)

• - V autobuse si Cho-won (Seung-woo Cho) kreslí na predlaktie číslo 42195. 42,195 kilometra bola dĺžka maratónu. (Sticks)