Ve službách papeže

• USA The Agony and the Ecstasy (více)

Zlaté období italské renesance zachycené ve střetu titánů své doby – umělce Michelangela Buonarrotiho a papeže Julia II... Počátkem 16. století proslul během svého pontifikátu „papež válečník“ Julius II. (R. Harrison) zejména svou výbojnou politikou za účelem posílení pozice Papežského státu. Také však i jako mecenáš umění, který po sobě hodlal zanechat dílo velebící slávu Boha. K tomu mu měl posloužit geniální, ale vzpurný sochař Michelangelo Buonarroti, jemuž papež nařídil, aby se postaral o výmalbu stropu Sixtinské kaple. Umělec excelující zejména jako sochař sice zakázku přijal a na freskách začal pracovat roku 1508, ale často se vůli papeže vzpouzel. To vyústilo v několikaletý spor dvou neústupných osobností… Historický snímek Carola Reeda nominovaný na pět Oscarů a natočený podle předlohy Irvinga Stonea "Agónie a extáze" nabídl vedle impozantní výpravy hlavně herecký koncert Charltona Hestona a Rexe Harrisona v úlohách zcela rozdílných individualit, jejichž náhled na svět se často různil. Jako poctu velkému sochaři, architektovi, malíři a básníkovi Michelangelovi také tvůrci natočili krátký prolog o jeho díle, který předchází vlastnímu filmovému příběhu. (Česká televize)

Gortyna

Ono je vždycky těžké hodnotit historický film. Máme do hodnocení zahrnout i to, jak se scénář vyrovnal s historickými reáliemi? Zde to bylo většinou věrné; hlavně až na to, že když Michelangelo maloval Sixtinu, byl papež pětašedesátník, na tehdejší poměry stařec, a ne křepký muž v nejlepších letech, jak ho hraje (výborně) Heston. Stačí se podívat na papežův portrét od Raffaela. A zpracování? Přišel mi ten film nesmírně statický a polopatistický. Dialogy aktérů probíhaly tak, jako by předčítali z nějaké monografie o dějinách umění - viz např. hovor Michelangela a Raffaela. Ztrnulé, neživotné. Ale takhle se v půli 60. let historické velkofilmy prostě natáčely. Nemít za sebou zkušenost dalšího půlstoletí vývoje filmu tohoto žánru, snad bych hodnotil výše. ()

Ajay

Historická freska o životě všestranného umělce Michelangela v podání Charltona Hestona, ve vedlejší roli papeže Julia II se objevuje nezapomenutelný Rex Harrison, díky kterému dávám 5 hvězd. ()

gezper

Pomalejší začátek netradiční formou dokumentu o dílech Michelangela může odradit, ale zanedlouho se to přehoupne do klasického velkofilmu s kvalitní výpravou, pěkně nasnímanými exteriéry a několika (hlavní linií upozaděnými) bitvami. Z celého na mě dýchá snaha o dobovou věrnost, ale nejsem až takový historický expert, abych si byl jist všemi vyskytnuvšími se reáliemi. Hlavní roli, krom skvěle ztvárněného dua Michelengalo - papež Julián II, hraje i strop Sixtínské kaple. Celé je to v neposlední řadě i nenuceně poučné - sledovat vznik jednoho z nejznámějších umělckých děl, na dnešní dobu velice netradičního papeže či jeho vztah právě k M. [80%] ()

barbuchaK

Rozhodně zajímavý film, ale poněkud rozvláčný a mravoučný, natočený ve stejném duchu, jako velkofilmy té doby. Ta čtvrtá hvězda je za český dabing, který by se dal poslouchat i jen jako audio :-) ()

ProfChudak

Jeden z naj historických fimov, čo som videl - nenudný, vtipný, neplytký, bez zbytočných krávovin. Nejde mu o potešenie oka, hŕbu grafických efektov, ale núti k zamysleniu. Pomáha pochopiť mentalitu vtedajšej doby, myslenia, neuteká sa k odsudzovaniam. Absolútna spokojnosť. ()

zigy

Na velkofilm s tímhle tématem by dneska už nikdo peníze nedal, takže je třeba hodně ocenit, že tenkrát se peníze našly a natočil se opravdu hodnotný historický film. Filosofující dialogy občas nutí k zamyšlení a občas nudí, děj se moc dopředu neposouvá, takže to nad vodou drží dabing Munzar-Adamíra, ale jen tak tak.....příznivec výtvarného umění nejsem, tudíž úvodní 10min. pasáž, která je dokumentem o díle Michelangela, jsem fakt nedal....ale tu pasáž bych schválně pustil dnešním nedočkavým teenagerům v kině, jaká by byla asi jejich reakce? ()

PTuranyi

Monumentálna, veľkolepá freska Michelangelovho mapujúca vznik malieb v Sixtínskej kaplnke vrátane politickej situácie na pápežskom stolci a súkromným vzťahov umelca. Neodpustí si ani 5 minútový dokumentárny úvodný prierez Buonarrotiho tvorbou. Na filme vidieť pečať doby no napriek tomu produkcia obstojí aj v dnešnom meradle. Charlton Heston výborne stvárnil MIchelangela ako tvrdohlavého umelca kráčajúceho za svojou víziou bez ohľadu na názory ostatných, pápeža nevynímajúc. ()

Svadbos

Veľký spektákel o umeleckom súboji Michelangela s pápežom má adekvátne herecké výkony, ktoré sú zatienené pompéznou produkciou. Krátky dokument o umelcovom diele začína zlomkovitú drámu, natočenú podľa úsekov románu Irvinga Stoneho. ()

remotrumpet

"Je tu viac lásky než aká je možná medzi mužom a ženou. Ty si to dokázal." - "Majstrovské dielo sochára, ktorý nechcel maľovať." ()

danodo

10/10 Ďalší skvelý historický film z kategórie tých, pri ktorých si musím klásť otázku: "Prečo sa už v súčasnosti netočia takéto filmy?". Skrátka filmy, tak trochu pompézne, trochu naivné, ale vždy úprimné a sebavedomé, kde herci aj skutočne hrajú. A hrajú naozaj výborne. Až tak, že si pripadáte, že sa v danej historickej dobe naozaj nachádzate... bez použitia zbytočných efektov. Na druhú stranu treba povedať, že ak máte v nejakom filme v hlavnej roli Charltona Hestona, veľa toho pokaziť neviete, pretože to je naozajstný herec, ktorý ma vždy zaujme tým s akou ľahkosťou vie podať svoju rolu, no zároveň je aj vždy presvedčivý a dôrazný, bez výraznejšieho použitia mimiky. Ostatní herci na tom tiež nie sú zle, no sú trochu zameniteľní. Nič to ale nemení na tom, že ak sa chcete dozvedieť niečo viac z histórie (kresťanskej aj umeleckej), týmto filmom určite nič nepokazíte... teda nie, že by všetko bolo historický úplne presné (v porovnaní s wikipediou). EDIT: Po druhom pozretí idem na plné hodnotenie. ()

Sejkorka

Když je víno kyselý, musí se vylít. Tak je to i v umění. Srovnával jsem pak v divadle, když tam ještě sídlila Ypsilonka. Michelangela hrál Václav Helšus. Slušnej výkon a navíc velká sranda. Ale tenhle film, pochopitelně , klasika, jak jinak. ()