Ve službách papeže

• USA The Agony and the Ecstasy (více)

Zlaté období italské renesance zachycené ve střetu titánů své doby – umělce Michelangela Buonarrotiho a papeže Julia II... Počátkem 16. století proslul během svého pontifikátu „papež válečník“ Julius II. (R. Harrison) zejména svou výbojnou politikou za účelem posílení pozice Papežského státu. Také však i jako mecenáš umění, který po sobě hodlal zanechat dílo velebící slávu Boha. K tomu mu měl posloužit geniální, ale vzpurný sochař Michelangelo Buonarroti, jemuž papež nařídil, aby se postaral o výmalbu stropu Sixtinské kaple. Umělec excelující zejména jako sochař sice zakázku přijal a na freskách začal pracovat roku 1508, ale často se vůli papeže vzpouzel. To vyústilo v několikaletý spor dvou neústupných osobností… Historický snímek Carola Reeda nominovaný na pět Oscarů a natočený podle předlohy Irvinga Stonea "Agónie a extáze" nabídl vedle impozantní výpravy hlavně herecký koncert Charltona Hestona a Rexe Harrisona v úlohách zcela rozdílných individualit, jejichž náhled na svět se často různil. Jako poctu velkému sochaři, architektovi, malíři a básníkovi Michelangelovi také tvůrci natočili krátký prolog o jeho díle, který předchází vlastnímu filmovému příběhu. (Česká televize)

shyster

Charlton Heston se prostě narodil pro hlavní roli v historických velkofilmech. Od režie přes scénář až k hercům - vše je na svém místě a perfektní. ()

gabin(a)

Konečně jsem to viděla! Možná je dobře, že až teď, kdy už mám za sebou návštěvu Sixtinské kaple. Ve všech možných publikacích, hlavně průvodcích, psali, že nikdy nebudete dostatečně připraveni na šok, jaký Vám kaple způsobí. Takže já jsem byla na šok připravená, a přesto přišel! Ty roky dřiny, které tam Michelangelo zanechal, ta energie, jeho víra, pokora před Bohem, která mu ovšem nebránila stát si za svým před náměstkem božím na Zemi, Michelangelův opravdu titánský duch, já to ani neumím popsat - to vás prostě totálně uzemní! Myslím, že film toto výborně vystihuje. Líbí se mi i naučný úvod do Michelangelova díla a nemám pocit, že se ve filmu nic neděje - vždyť sledujeme vznik určitě největšího uměleckého díla na světě! Charlton Heston Michelangela nehraje, on jím prostě je...Musím se podívat ještě minimálně jednou, tohle je po dlouhé době zase film, pro který mi pět hvězdiček nestačí. Doporučuji knížku Deník blázna Michelangela. Aktualizace: Tak jsem se znovu podívala, a ne jednou a na komentáři nic neměním, dodávám jen, že nejsilnější scénou je pro mě noční komorní scéna až intimní rozmluvy Michelangela s papežem v kapli na lešení pod stropem. Nádhera! Umělý historicky naprosto nepodložený ženský element pro mě naprosto zbytečný... ()

kusper

Tento film se mi nezvyklým způsobem vryl do paměti. Práce na jednom z nejobdivuhodnější uměleckých děl na pozadí velkých historických událostí v podání skvělých herců a nepředstavitelně působivé výpravy 60. let, kterou mám nesmírně rád. ()

zette

Film, kteremu nelze nic vytknout. Vse od hercu, rezie az po hudbu je na te nejvyssi urovni. A scenar je taky sam o sobe dost zajimavy. Hodne povedeny historicky velkofilm. ()

laik_60

vyše dvojhodinová "ťahanica" medzi Julianom II. a Michelangelom, či o odmenu, alebo o námety. N asvoju dobu dost moderne poňatý spôsob komunikácie medzi najvyššou hlavou cirkvi a umelcom. Veľkofilm dal dostatok priestoru na herecké stvárnenie ako Hestonovi tak aj Harissonovi. Škoda, že sa scenárista nedokázal zblížiť aj s koncom života Michelangela a jeho vzťahu k dielu ktoré namaľoval. Z historického hľadiska som rád, že vďaka práve tomuto dielu sa rozpráva a vie viac o autorovi ako o tom, ktorý to všetko nariadil. ()

Martrix

Pokud budete sledovat Ve službách papeže s vědomím, že jde o adaptaci knihy; máte rádi historickou beletrii, budete spokojeni. Ale přestože nejde o životopisný film, tak se tvůrci/autor od historických dat téměř neodchýlili. Papež Julek II., který miluje umění, ale platit se mu za něj moc nechce, je zde líčen jako svéhlavý muž, který se snaží přimět Michelangela, geniálního, ale svérázného umělce, aby stvořil dílo, které přesáhne slávu Říma. Film začíná jako dokument, kdy se dozvíme některá fakta o Michelangelovi. Což je skvělý nápad, který by se mi líbil u všech podobných filmů. Tvůrci tak zasadili příběh o tom jak vznikala výmalba stropu Sixtinské kaple do kontextu, takže divák lépe chápe, proč byl Michelangelo tak nespokojený, když dostal za úkol vyměnit dláto za štětec. Charlton Heston i Rex Harrison se svých rolí zhostili skvěle, scénář obsahoval dialogy, ve kterých bylo nemálo silných myšlenek, ale především z nich byl patrný zajímavý vztah mezi postavami. Lépe by vynikly v komornějším pojetí; byla by to skvělá divadelní hra, ale i tak je Ve službách papeže velmi kvalitní film a těch 138 min. uteklo překvapivě rychle. ()

pakobylka

----- "Vaše svátost měla jinou představu." ----- "Ano, já jsem chtěl strop - on udělá zázrak." ----- Starosvětsky poctivé výpravné pojednání o dvou opravdových mužích, velice paličatých a velice hrdých. Měli své chyby - spoustu chyb -  a v mnohém spolu nesouhlasili, leč vážili si jeden druhého ... a jejich osudy ani zdaleka nespojoval jen strop Sixtinské kaple. Velice přesvědčivých 5* ()

majo25

Je to de facto film o dvoch ľuďoch - pápežovi a jeho "dvornom" maliarovi. Trochu sklamanie. Na obrazoch či sochách som nikdy nič nevidel...sú to proste len sochy a obrazy. Teda predmet filmu mi teda nič nehovoril...aj preto som trochu trpel, ked sa vo filme bavili o týchto veciach a dej sa prakticky nikam neuberal. Plus strašne dlhá stopáž...to, že si dvaja tvrdohlaví ľudia najdu po 2 a 1/4 hodinách k sebe cestu alebo pochopenie, len slabo vystačí na náplň. Spracovanie tiež nie je ktovieaké...na drámu príliš komické či uštipačné (pápež), ležérne ( vojna) a nejasné (kardináli). Ale herecké obsadenie bolo naopak dobré, a to nielen Heston, ktorého vzdor do tejto role hodil, ale i Harrison, ktorého som doteraz nepoznal. Hodnotenie: 60% ()

Mol

WHEN WILL YOU MAKE AN END? WHEN I AM FINISHED! Dobře se na to koukalo a jak nemám rád ty svátosti a tak, tak zde byl papež Julie II. vyobrazen jako docela rozumný panovník s kouskem citu pro spravedlnost v těle. Je fajn, že film odlehčují komediální prvky. Nepůsobí díky tomu tak stroze. Heston byl stvořen pro role v těchto historických velkofilmech a jeho Michelangelo je teda maník.. promiňte, sochař. ()

filmmovier

Výtečné historické drama v tom nejlepším stylu. Nádherně pomalé (a přitom ani jedinou vteřinu nenudící), nádherné, s fantastickými herci, strhujícími dialogy, skvělou hudbou... Prostě jsem viděl další neskutečně působivou záležitost, která mi přinesla jeden z těch vůbec nejlepších filmografických zážitků. Jak nádherné. A navíc historicky věrné. Povinná "četba"! 95%. ()

Mirokukii

Filmařská oslava italské renesance v poutavém snímku. Kamera, hudba, dialogy, exelentní výkony. Charlton Heston, dnes už bájný představitel historických velikánů, a Rex Harrison. Naprosto mě uchvátila Júlliova fascinace mistrovým dílém, když freska za freskou přibývala. "Kdy už to skončíš?" ()

KanjiVital

„Ó, skutečně šťastný je náš věk, ó požehnaní umělci, kteří si zaslouží takové pojmenování, neboť díky nim jste za svého života měli možnost být u zdroje takové krásy, jež rozzářila ponuré světlo vašich očí a umožnila vám zcela zřetelně vidět náročný, podivuhodný proces vývoje jedinečného umělce: pro jejich slavná díla je uctíváte a oslavujete, to díky nim vám z očí spadla páska, která zakrývala váš zrak i mysl a vrhala vás do temného stínu, díky nim jste objevili závoj falše, který halil temnotou krásné komnaty intelektu. Za to vše poděkujte Bohu a pokuste se Michelangela ve všem napodobit.“ - to napsal Giorgio Vasari a zfilmoval Carol Reed. ()

elle

Film, který patří mezi ty, které čím víckrát vidím, tím více se mi líbí. Film disponuje opravdu úžasnými herci v hlavních rolích, ale velmi šťastně jsou obydlené i menší postavy. Papež Julius II nebyl pravděpodobně příliš dobrý duchovní vůdce a jeho odkaz patří spíš k těm stránkám historie papežství, které značně oslabují duchovní autoritu tohoto úřadu, ale jako válečník, dobyvatel a milovník umění byl velmi zručný a prospěšný. Pro Michellangela byl dokonalým partnerem. Provokujícím, zneklidňujícím tyranem. Rex Harrison ale propůjčuje svému Juliovi II (kromě zalepenosti, dětinskosti, umanutosti, ješitnosti) chmurně laskavý humor, životní nadhled a nostalgii (zvlášť v nádherné závěrečné pasáži filmu). Michelangelo je jaký Michelangelo umělecky byl - téměř nadlidsky nadaný a navíc zde disponuje tak značnou dávkou charismatu (charisma propůjčené Hestonem se téměř dá vážit a prodávat na kila), nicméně jeho sebestřednost a téměř naprostá nepoužitelnost kdekoliv jinde v životě, ho činí sama sobě nebezpečným. Lekce, kterou si oba titáni udělují je však překvapivě přívětivá a příznivá a připomíná tu chvíli, kdy lidé objevili, že úderem dvou kamenů lze ...někdy....vykřesat oheň. Obě pyšné osobnosti vycházejí ze svého souboje se svou vlastní lekcí pokory a víry, která je možná ještě větším zázrakem než strop Sixtinské kaple (a že se mi nějak líbí!!!!) Příběh je ozdoben velmi velmi dobrým scénářem, který si vystačí s nemnoha postavami, s nemnoha lokacemi, s nemnoha složitostmi v ději. Vše, co a kdo se ve filmu objeví má svou funkci a objasňuje motivaci hlavních dvou postav. ()

noriaki

Strhující historický epos ze staré školy. Nepříliš známý, ale vysoce kvalitní režisér Carol Reed si vybral adaptaci románu Irvinga Stona a na stříbrném plátně rozehrál dechberoucí partii mezi dvěma osobnostmi renesanční Itálie, Michelangelem Buonarrotim a papežem válečníkem Juliem II. Jejich zpočátku nesnadný vztah prošel složitým vývojem, od zloby, přes porozumění, uznání, respekt, až ke křehkému a nepřiznanému přátelství. V hlavních rolích excelují Charlton Heston a Rex Harrison, vše je podbarvené bohatou výpravou a nádhernou hudbou, jak se na velkofilm sluší. ()

LEGACY

Vynikající film. Na Nový rok jedu poprvé do Říma a předem mohu říct, že co mě na Itálii nejvíce zajímá je renesance a jsou to také géniové té doby, v popředí figurujíc samozřejmě Leonardo, Boticcelo nebo právě Michelangelo. I právě proto v letadle nebudu myslet tak moc na koloseum nebo Fontánu Trevi, ale budu snít o tom jak poprvé vzhlédnu hlavu a uvidím jeden z divů světa, na kterém se jeden sochař neochotně málem umořil k smrti. Umění je velice obskurní jev v mých očích a subjektivně nerozumím lidem, co galerie ze svých itenerářů vynechávají, protože v každé fresce, v každé olejomalbě je za komponován kus umělcova génia a každá nese příběh, proto je dobré zajít se podívat na dary těchto géniů, ať už se v Oslu podívat do Vigellandova parku, nebo do Florenské Ufizzi, či Louvru, člověk by měl být schopen tuhle velikost ocenit a sklonit se za uměním, které hraničí s dokonalostí. ()

FrajerTom

Konfrontace dvou velkých osobností a egoistů - Papeže Julia II. a sochaře Michelangela. Skvělá hudba a výborní herci. Nic nebrání tomu vychutnat si tenhle krásný příběh sochaře, který nechtěl malovat. ()