Ve službách papeže

• USA The Agony and the Ecstasy (více)

Zlaté období italské renesance zachycené ve střetu titánů své doby – umělce Michelangela Buonarrotiho a papeže Julia II... Počátkem 16. století proslul během svého pontifikátu „papež válečník“ Julius II. (R. Harrison) zejména svou výbojnou politikou za účelem posílení pozice Papežského státu. Také však i jako mecenáš umění, který po sobě hodlal zanechat dílo velebící slávu Boha. K tomu mu měl posloužit geniální, ale vzpurný sochař Michelangelo Buonarroti, jemuž papež nařídil, aby se postaral o výmalbu stropu Sixtinské kaple. Umělec excelující zejména jako sochař sice zakázku přijal a na freskách začal pracovat roku 1508, ale často se vůli papeže vzpouzel. To vyústilo v několikaletý spor dvou neústupných osobností… Historický snímek Carola Reeda nominovaný na pět Oscarů a natočený podle předlohy Irvinga Stonea "Agónie a extáze" nabídl vedle impozantní výpravy hlavně herecký koncert Charltona Hestona a Rexe Harrisona v úlohách zcela rozdílných individualit, jejichž náhled na svět se často různil. Jako poctu velkému sochaři, architektovi, malíři a básníkovi Michelangelovi také tvůrci natočili krátký prolog o jeho díle, který předchází vlastnímu filmovému příběhu. (Česká televize)

JohnSmith

Nečekal jsem, že by mě malování Sixtínské kaple takhle zaujalo. Samozřejmě jde především o naprosto úžasné výkony Hestona a Harrisona a to zvláště, když jsou na plátně oba dva. ()

Pecival

Naučný úvod se mi hodně líbil, ale film samotný už trochu kulhá. Příběh o sochaři, který se sice brání, ale nakonec TO namaluje, je zajímavý, ale nemá žádnou dynamiku. Herci to tentokratát (aspoň u mě) nezachrání. ()

jefff

Dobrý film, a to hlavně díky oběma hereckým výkonům Hestona a Harrisona. Silné osobnosti a silné dialogy. ()

xaver

Další vynikající snímek s Charltonem Hestonem v hlavní roli. Režisérsky velmi slušně zpracovaný historický námět o zřejmě nejvýznamnější části života Michelangela. Hodnotu snímku podtrhuje skutečnost, že režisér se poměrně verně řídil historickými fakty, což je v dnešní době věc téměř nevídaná. Výkon Ch. Hesona a Rex Harrisona nelze označit jinak, než jako herecký koncert. Jedinou pochybnost ve mě vzbuzují některé dialogy mezi papežem a umělcem, kde měl režisér značný prostor pro fabulaci a postoje umělce vůči nejmocnějšímu muži tehdejšího světa jsou někdy na hranici uvěřitelnosti. Ale to nijak neubírá na kvalitě snímku, který si jednoznačně zaslouží 5*. ()

Seti

Film nejen o géniovi a vzniku jednoho mistrovského díla, ale také o složitém vztahu dvou velkých mužů, k jejichž vzájemnému respektu, porozumnění a uznání vedla spletitá cesta. Ústřední myšlenka ovšem tkví ve snaze přiblížit a vyzdvihnout umění, jakožto věčný oblouk klenoucí se skrze čas a zastřešující celou lidskou civilizaci. Vpravdě vznešená myšlenka. ()

Zagros

Nesedí mě dokumentární úvod, do hraného historického filmu dle mě nepatří. Jinak celý film stojí na výborném obsazení dvou hlavních rolí a skvělých hereckých výkonech. Tomu není co vytknout. Výprava je také úchvatná. Nicméně scénář a režie na mě působil trochu mdle. Něco tomu zkrátka chybělo, místy jsem se nudil a některým scénám chyběla lepší gradace. Přesto je to vysoký nadprůměr. ()

Han22

Tak jsem po delší době zatoužil opět po návratu ke svým retro filmům a pokračování v roce 1965. Ve službách papeže je jedním z mnoha historických filmů, které toho roku vznikly. Není to žádný sandál plný bitev, nejsou tu žádné extra honosné kulisy či davové scény (ale dostačující). Je to v podstatě komorní příběh o dvou postavách - papežovi Juliovi a malíři Michelangelovi Buonarrotim a o malování stropu sixtínské kaple. Troufám si říct, že příběh mírně vycucaný z prstu, nijak překvapivý či objevný. Nicméně jsou to skvostné herecké výkony, které to táhnou ke hvězdám. Rex Harrison je přesně takový pyšný, bojechtivý a rozkazovačný papež jakým v té době nejvyšší církevní představitel určitě byl. A Charlton Heston ho ještě strká do kapsy - v jeho podání je Michelangelo umělcem větším než život, namyšleným, odmítajícím se komukoliv pokořit, vysmívajícím se kritikům, ve slabší chvilce litujícím neschopnosti milovat a přitom plný lásky k Bohu. Sochař který nechce malovat, který odmítá práci a ve finále za ni bojuje a který je s papežem neustále ve sporech. Až ve finále k sobě oba muži najdou cestu, respekt a pochopení. Parádně zahrané přesně tím způsobem, který by dneska nikdo nedokázal a proto silné 4*. ()

ElChe26

Charlton Heston opět v jednom historickém eposu. Představitel Bena Hura, Cida či Mojžíše, zde stvárnil renesančního umělce Michelangela Buonarrotiho. Snímek se zaměřuje na vztah mezi papežem Juliem II. a Michelangelem, kterého Julius přinutí vyzdobit strop Sixtýnské kaple proti jeho vůli. Michelangelo zpočátku papežovu rozhodnutí vzdoruje, jelikož se domnívá, že jeho talent se naplno projevuje v sochařství, ale čím déle pracuje na výzdobě stropu, tím více je svým úkolem pohlcen. Díky Michelangelovu perfekcionalismu a onemocnění se však dokončení jeho mistrovského díla odkládá, což znepokojuje papeže, který cítí, že jeho dny jsou sečteny a chce se dožít dokončení svého odkazu budoucnosti. Film si mě získal i věrným vyobrazením atmosféry papežského dvora i jeho nejvyššího představitele. Julius II. byl spíše válečníkem a dobyvatelem než pozemským zástupcem Ježíše Krista na zemi, což potvrzuje i dílo jeho současníka N. Machiavelliho, který ho ve spise Vladař nevyobrazil příliš lichotivě. Film se může pyšnit kvalitní výpravou, o které se může i dnes některým historickým filmům pouze zdát. Skvělý zážitek z filmu navíc podtrhává výborný hudební doprovod. ()

Hanys_

Michelangelo jako rebel-umělec a Julius II. jako papež, který by nejraději kázal na koni a s mečem v ruce. Hodně zajímavé historické drama točící se hlavně kolem výzdoby sixtínské kaple a vztahu těchto dvou historických velikánů. 8.5/10 ()

Scevola

Suboj vole dvoch velkych historickych osobnosti, stelesnene skvelym hereckym vykonom oboch hlavnych protagonistov. Je fasinujuce pozerat sa ako vznikalo jedno z vrcholnych diel renesancie. Paradoxne na tom je ze Michelangelo to vobec nechcel malovat a nakoniec to bolo jedno z jeho najlepsich diel. 9/10 ()

vander19

Film pre milovníkov historických filmov. Ja osobne sa medzi nich veľmi rád radím. Celkovo príbeh má neskutočný šmrnc a to hlavne vďaka neskutočnému talentu Hestona. On ako Michelangelo krásne zobrazuje roztopašnosť katolíckej cirkvi. Každí, aspoň trochu rozumný človek vie, čo je to Sixtínska kaplnka. Scenárista Dunne s pánom režisérom Carolom Reedom nám, ale zobrazia aj pozadie tohto neskutočného diela. Sám som bol prekvapený akým spôsobom to maestro Michalengelo tvoril. Nie som umelec, pre mňa to bolo niečo nové. Ako keď ti tatér v štúdiu robí kérky. Podobne mi prišiel aj spôsob ako Heston aka Michelangelo tvoril svoje životné dielo. Síce ich má na svojom konte toľko, že by to stačilo na pár kvalitných kníh. Samozrejme nemožno zabudnúť na neskutočnú roztopašnosť pána pápeža a jeho pridružených šikanátorov. Ako sa snažili sťažiť vytvorenie diela, ktoré dodnes privádza do úžasu denné desiatky tisíc návštevníkov Ríma. ()

Rozjimatel

3,5 Výborná historická dráma venovaná najmä talianskemu renesančnému umelcovi Michelangelovi Buonarrotimu a jeho veľkolepému dielu. Film je informačne obsažný, prináša množstvo zaujímavých historických faktov, napr. o okolnostiach tvorby slávnych fresiek na strope Sixtínskej kaplnky. Akúsi kostru filmu tvorí skvelo zobrazené neustále iskrenie medzi dvoma hlavnými postavami, perfektne stvárnenými Charltonon Hestonom (Michelangelo) a Rexom Harrisonom ("bojovný pápež" Julius II.). ()

laepus

Tady musím naplno, protože to je úžasný film po všech stránkách, až se divím, že trochu nedoceněný. Harrison i Heston byli tehdy na vrcholu hereckých sil a krásně si to mezi sebou rozdávají - divák tak chápe jak umělce, tak jeho zadavatele a zároveň je oběma jasné, že jeden bez druhého by nebyli vůbec nic. Takže chodí kolem sebe, provokují se, hádají se, ale pořád před sebou mají ten jediný a hlavní cíl - zázrak na stropě Sixtinské kaple. Mnoho scén je nemluvných, jen doprovázených hudbou, kdy divák nemusí vnímat text, ale jen obraz a zvuk a sám si do toho projektovat, co se asi děje v hlavě těm na plátně. No a ta poslední scéna, kdy papež pyšný na to, k čemu Michelangela donutil, pronese... ne, neřeknu - to dává filmu pořádnou pecku na závěr. ()

Murphy722

Silný příběh o tom jak to vlastně bylo se Sixtinskou kaplí. Každý v mém okolí si myslí, že to Michelangela bavilo, ale po tomto názoru je odkážu na tento film. Sice tady ještě nevyšel na DVD, což je veliká škoda, ale doufám že vyjde!! Agonie a extáze, která jimá každého umělce při práci je tady znázorněna mistrně!!! Doporučuju!! ()

Darth Vader

Snímek dokonale zachycuje vztah mezi papežem Juliem II. a Michelangelem. Umělcovu touhu dokázat světu, že vytvořit obrovské dílo žádá pochopení a víru. Ambiciozní Buonaroti byl vynikajícím sochařem avšak když člověk má božské ruce dokáže z pouhych obrázku vytvořit veledílo hodné věčné slávě. Pro mne je mistrem nad mistry Da Vinci či Rembrandt, ale nutno podotknout, že takový páni se rodí jednou za 100 let. Přece jen kdo z nás by dokázal vymalovat kapli v leže a v takovém měřítku? ()

Narciska

Když jsem se začala dívat, došla jsem k závěru, že se jedná o jiný film. První půl hodina je totiž dokument, záběrem na jednu sochu za druhou a Florencii a Řím. Ani to mě neodradilo, naštěstí, po půl hodině totiž přišly zahajovací titulky k této velkolepé filmové fresce. Je nám ukázáno, že Michelangelo byl fascinující umělec, sochař, malíř, který nechtěl malovat, a řemeslník. Pracoval do úmoru. V chladu, nepohodlí, bez vidiny na konec pracoval na něčem, čemu nevěřil. Byl vizionářem. Hrdým a svrchovaným vládcem toho, co dělal. Klonil se jen před slávou Boží. A papež Julius nebyl jiný. Více válečník než pastýř, nebojácný, klanící se věčnosti, propadající kouzlu umění i v prostřed válečné vřavy. Ve službách papeže je ve skutečnosti příběhem čtyř. Dvě nezapomenutelné vedlejší role z rodu medicejských neztělesňují ve filmu vlastní životy, a přece je jasné, že byly velkolepé, sekundují Michelangelovi a ještě vykazují velkou dávku moudrosti. Svou chápavostí vnášejí lidskost do ztvárnění dvou géniů své doby, svými dialogy odhalují jejich vztah jako takřka milenecký věčnou vášní, příchylností a svárem, jehož podstatu jsou schopni ke smůle hlavních protagonistů schopni nehlédnout jen oni dva... A přece chápat, tolerovat a milovat. ()

ZorkaJ

Film Ve službách papeže nám pouštěli ve škole. Tato příjemná vzpomínka na film a na školní léta mi utkvěla v hlavě i po letech jej vzhlédl znovu. Se zatajeným dechem jsem jej sledoval jako zamlada. ()

agassi68

Sixtínska kaplnka je v umení pojem a tento film je o jej stropnej výzdobe. Ale nie tak celkom. Základom je vzťah pápeža Juliána k Michelangelovi ako geniálnemu umelcovi. A pápež v tých časoch bol aj vojvodcom, čo ma dosť prekvapilo. Rušivá bola len hlasitá hudba v podaní trúbiek a mníšskych chorálov. Aby som nezabudol, v úvode vás čaká asi 15 minútové intro o diele a živote Michelangela, kde v detailoch môžete vidieť fantastickú prácu s mramorom.. ()

lemonova

Tieto staré americké veľkofilmy majú v sebe všetky príchuť holywoodskej naivity, ale každopádne ide o pekne vystavaný príbeh s dvomi skvelými hlavnými protagonistami. ()