Kdo zabil děti z Atlanty? (TV film)

Who Killed Atlanta's Children?

Kto zabil deti z Atlanty?

Krimi / Drama / Mysteriózní

USA / Německo, 2000, 105 min

Ta čtvrtá je za vynikající atmosféru "reálného tajemna". Scénář, pravda, poněkud pokulhává a ta dějová nezavřenost, to je obecně věc, kterou nemám rád. Kdyby to šlo, hodnotil bych mezi třemi a čtyřmi hvězdami(6.9.2011)

• tron

„Jedna chyba. Viac netreba. Na minútku sa otočíš. A BUM!“ Komentár obsahuje spoilery. Snažím sa vo voľnom čase okrem štrikovania venovať téme sériových vrahov. Nie som expert, no mená Bundy či Manson poznám. O prípade z roku 1981 (kedy malo americké mesto Atlanta prvého afroamerického starostu v histórii a práve vtedy došlo k vraždám oficiálne 28 afroamerických detí) som sa dozvedel až vďaka tomuto televíznemu filmu. Dvojica novinárov (James Belushi a Gregory Hines, ktorý o tri roky neskôr zomrel vo veku 57 rokov) na vlastnú päsť (cca 5 rokov po tom, čo vraždy utíchli a išiel za ne sedieť afroamerický mladík, o ktorom si mnohí mysleli, že bol obetným baránkom) chce zistiť „skutočnú pravdu“. Zistia, že policajné pátranie bolo chaotické, zatajovali sa v ňom dôležité informácie, prípadne sa rovno ničili. Z „normálneho“ sériového vraha sa pred ich očami stávajú členovia extrémistických rasistických hnutí, oproti ktorým je Ku-Klux-Klan pokroková materská škôlka. Slušnú filmovú atmosféru beriem, detto dobrých hercov (ďalej napr. Bill Duke) a niektoré pôsobivé scény (snová pasáž s mŕtvymi deťmi okolo postele). Bohužiaľ, scenár je zlý. Zrejme na tom má najvýraznejší podiel to, že v čase nakrúcania (2000) jednoducho prípad nebol STÁLE UZAVRETÝ. V snímke je toľko informácií (možno kebyže z nej tvorcovia urobia televíznu mini-sériu, ako v tomto prípade, bolo by to lepšie), že som na prvé pozretie vôbec nepochopil, KTO teda vraždil!!! Ku-Klux-Klan? EŠTE extrémistickejšie skupiny? Extrémistické AFROAMERICKÉ združenie, ktoré vraždilo VLASTNÉ deti, len aby to hodilo na „hnusných belochov“? Alebo sa nebodaj medzi dve znepriatelené bojujúce rasy občas nenápadne primiešal „ozajstný“ vrah a jeho činy pohltila rasová neznášanlivosť? Neviem – a práve preto dávam 40%.(21.6.2010)

Aj keď na televíznych filmoch je trošku vidieť slabšieho technického vybavenia, kulís a iných materiálnych vecí, pri podobných filmoch sa to dá odpustiť. Perfektný námet, aj keď odhaľovanie a vyšetrovanie som si vedel predstaviť aj v napínavejšom rozpoložení. Belushi opäť predvádza, že je súci hlavne na vážnejšie role a stíha počas celého filmu. 80%.(19.2.2007)

Člověku z toho jde mráz po zádech. Takhle hnusnej pocit jsem měl naposled, když jsem čet Zodiaka. Dle mýho názoru lepší než Všichni prezidentovi muži, což je zdánlivě podobný téma i schéma.(9.1.2007)