Svatební košile

• USA The Spectre's Bride
Animovaný / Krátkometrážní / Horor / Poetický
Československo, 1978, 11 min

Poetický horor podle stejnojmenné básně z Erbenovy Kytice. (oficiální text distributora)

MovieKings

V české kinematografii existuje opravdu málo animovaných filmů, které by člověku utkvěly v paměti. A snad v jednom z mála případů se to podařilo právě Kábrtově Svatební košili. Jedenácti minutový horor inspirovaný baladou K. J. Erbena je dokonale podbarven hudbou L. Fišera a doplněn přednesem paní Bohdanové a pana Holého. K obsahu se, myslím, netřeba vyjadřovat. Není na škodu, že jsou některé verše vypuštěny, jejich absenci bohatě nahrazuje animace noční krajiny. Pro někoho drsný horor, pro někoho jiného "pouze" mrazivý příběh. Tak jako tak je film zážitkem, který se vám vryje do podvědomí. Jediná nevýhoda je, že snímek byl odvysílán zatím pouze dvakrát Českou televizí. Poprvé v rámci pořadu "Dnes večer s kouzlem českého hororu" a podruhé v cyklu "Večer na téma...Hrobové se otvírají". Dle mého názoru by bylo dobré, aby se nejen Svatební košile, ale i jiné krátkometrážní filmy staly komerčně dostupnými. Existuje jistě spousta filmových nadšenců, která by vydání DVD ocenila. ()

lucascus

úžasné...koukal jsem na to s otevřenou pusou...nádherný přednes, nádherná animace a ještě lepší hudba...proč se jen takové animáky netočí dneska....:( ()

Braddy

Myslím si, že toto zpracování Erbenovy balady je možná ještě výstižnější a strašidelnější, než pozdější Brabcův filmový přepis. A Fišerova hudba to jen podtrhuje. ()

Arkanoid

Skvelá strašidelná, napínavá hudba, hrôzostrašné obrazy, výborná animácia, čo dáva postavám nadprirodzené, snové pohyby, reč vo veršoch. Výrazy tvárí, s ktorými sa nedalo tak špičkovo pracovať ako dnes, prekvapia svojou presnosťou v podávaných emóciách. Vhodne zvolení herci a mrazivá atmosféra len umocňujú perfektný zážitok filmovej básne. Jeden z vrcholov stiesnenosti. ()

Cracker

Videl som dokonca aj film a ten sa mi zdal trochu viac strašidelný, ale tu bola zas skvelá hudba a rozprávačské hlasy podtrhli mystickú atmosféru. ()

PfefferSalz

Podání skvělé, stopáž nedostačující. Vyloženě mi vadilo, že byly některé verše vystřiženy, z toho důvodu nemůžu dát celých pět. ()

wosho

Velice podařené. Zvláště zde musí každý oceznit přesnou hudbu skladatele Fišera. Je hrůzostrašná, tak něžně romantická. Animace je přesná. Geniální ukáka čs. animované školy, kdy někdy méně, znamená více-to co chybí nám dnes. A přednes veršů Bohdanové a Holého je svědectvím jejich talentů. Skrátka Svatební košile od režiséra Kábrta je polozapomenutý drahokam nejen našeho animovaného filmu. ()

bratr.Milan

Druhý film od Josefa Kábrta, který jsem viděl po "Tragédie vodníkova" a znovu jsem trochu zklamaný. Jako ilustrátor je fajn, má krásnou poetickou kresbu, ale jako osobitý tvůrce mi prostě nesedí, nepřipadne mi, že něco přidává k básni. Síla a strašidelnost tohoto filmu je díky dokonalé Erbenově básni. Chvilku jsem byl v očekávání, když Kábrt přišel se dvěma nápady "odtržení tváře ženicha" a "animací duchů", bohužel originální nápad nedotáhne do konce a po chvilce zase sklouzne k obyčejnému ilustrování textu. Moc mě nebavilo to sledovat a přemýšlel jsem proč to bylo natočeno, možná jako animák pro děti a mládež, aby se seznámily s básní a pak je to nalákalo si ji i přečíst. Jako dítě jsem to neviděl, ale věřím, že by to pro mě bylo dost strašidelné. Jak říkám, pěkně udělaná ilustrace k básni. Čekal bych ale nějakou přidanou hodnotu. ()

haWranka

Naprosto úžasná animace! Spolu s hudbou a Blankou Bohdanovou vytvořila úžasně mrazivou atmosféru. Jen škoda osekaného textu. Provedení by si zasloužilo delší stopáž. ()

anyonecek

Výborná krátká povídka od K. J. Erbena v podání Josefa Kábrta. Na to že je to z roku 1978 a tvořeno víceméně jen pár obrázky, tak to má hodně živou atmosféru. Hlavně se za to nejspíš zasloužili vypravěči a ta strašidelná hudba. ()

blondboss

Poetický spôsob vyrozprávania tohoto hororového príbehu od Erbena je v podstate jednou z poetických klasík. Je to síce len zhluk veršov, obrázkov a ťažkej hudby, avšak ako celok to pôsobí dosť solídne odpudivo a temne. A veľká poklona pánovi Holému za jeho prednes. 55 % ()