Svatební košile

• USA The Spectre's Bride
Animovaný / Krátkometrážní / Horor / Poetický
Československo, 1978, 11 min

Poetický horor podle stejnojmenné básně z Erbenovy Kytice. (oficiální text distributora)

honajz

Úžasná animace a na animák atmosféra. Kam se hrabe Tim Burton, tohle je prostě hororový animák, a v podstatě bez koster a příšer. Dodnes nezapomenu na oči mrtvého vojáka, jak tohle zanimovali, netuším, ale člověku jde až mráz po zádech. ()

Pítrs85

Ta animace, TA animace :-o Zapomeňte na všechny současné hororové fláky, to starej Erben věděl, co je to horor ;-) Mrazivé, děsivé, smutné- no prostě krásné. ()

SOLOM.

Přiznám se, že zrovna tato báseň nikdy nebyla mou nejoblíbenější a měl jsem tak trochu strach, že to dopadne špatně. To jsem však tvůrce hodně podcenil, protože mi připravili opravdu zajímavou podívanou. Nádherná animace lahodila mému oku a nemám sebemenší připomínky k jejímu ztvárnění. Podobně na tom byl i hudební doprovod, který skvěle dopomohl vytvořit opravdu nezapomenutelnou atmosféru. ()

duklak2

Mrazivě chladný horor. I po více než 30 letech má atmosféru, ze které budete unešeni. K hudbě nemám co dodat. Ta se perfektně hodí a vzbuzuje strach. Animace je bezchybná a Holý s Bohdanovou verše přednesli tak, že lépe to snad ani nešlo. O hodnocení jsem ani chvilku nepochyboval. Snímek si nic jiného, než pět hvězd nezaslouží. ()

Hwaelos

Nejsem dvakrát expert přes animaci, ale na konec osmdesátých let mi to přišlo dost zoufalé. Když to člověk srovná s padesátými lety u Zemana, je to nebe a dudy. ()

corpsy

Dokonalá atmosféra, ktorú už československá tvorba nemá šancu zopakovať. Je to ďalší príklad toho, že sa u nás ( resp. v Čechách ) vedelo pracovať s hororovými motívmi a náležite ich aj previesť na celuloid ( viď PANNA A NETVOR, či ČARODĚJŮV UČEŇ ). Vytýkam jedine ,,prehnane,, krátku minutáž. ()

ledzepfan

Báseň je nechutně pozkracovaná, přitom prostoru pro ní by tam bylo ažaž-hlavně při tom nekonečném běhu.... Vizuál docela slušný a ta depkoidní hudba je asi z celého tohodle kraťasu nejpůsobivější... ()

fragre

Viděno kdysi jako předfilm (tento zvyk by nebylo špatné obnovit). Úžasné mrazivé dílko, které mi zcela smázlo špatný dojem z K. J. E. získaný školní výukou české literatury. ()

Magyar

Místo na pomezí života a smrti, kde nitro se obrací vně a zalévá viditelný svět temnotou. To vše za doprovodu čarovné hudby Luboše Fišera. :) ()

blackrain

Erbenovu báseň nebo bych spíše měla říct baladu jsem nikdy neměla moc v lásce, dokonce mě děsila, ale to mi nezabránilo v tom, abych se na ni podívala. Animace byla nádherná. Hlasy obou vyprávěčů skvěle dotvořili atmosféru, která z příběhu přímo odkapávala. Po shlédnutí tohoto kraťasu by musel být Erben přímo nadšený. ()

topi

Nejlepší český animovaný hororový snímek!!! Neuvěřitelný peklo za dobrovodu hororové hudby génia Luboše Fišera!!! Bezchybný, patřičně hororový hlasový přednes mistrů herců Blanky Bohdanové a Jiřího Holého!! Opravdová genialita!! Jedna prasečí kapela použila i tuto hudbu ke své první nahrávce. ()

type_B

Mám rád atmosféru tohoto snímku a jeho výtvarné zpracování. Kytici jsem viděl jen tak letmo, ale tomuhle nemůže konkurovat. ()

mahler

Vzácný pocit když u starého animovaného filmu mrazí dospělého člověka v zádech - ta animace, hudba, přednes ... neuvěřitelně dokonalých deset minut české kinematografie. ()

easaque

+4* k 125. výročí vydání první sbírky Kytice se natočila jedna z nejznámějších povídek. Zpracování je velmi působivé s nervydrásající atmosférou a i když je animace jen sled několika trošku rozpohybovaným obrázků, tak stojí rozhodně za to. Připomenout si ji můžete skoro po 40 letech třeba tady. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

-Bomba-

Bravurně zpracovaný a hrůzu nahánějící počin z bývalého Československa. Atmosféra je tu opravdu hutná a výborně zpracovaná, animace na rok a zemi vzniku výborná. ()