Leitmotivem filmu jsou proměnlivé obrazce kaleidoskopu, jež zároveň oddělují i spojují pět příběhů, odehrávajících se během jednoho letního dne v Oslu. I ony se nečekaně proměňují a proplétají, sotva se v jedné epizodě vytvoří určité vztahové seskupení, hned v následující se zase rozpadá a transformuje se v jiné. Film svou důmyslnou skládankovitostí připomene 21 gramů režiséra Alejandra Iñárritua, i tady se několikrát protnou životy lidí, kteří se dosud vůbec neznali a míjeli se anonymně v ulicích města. A také tady se potkáváme s truchlivými osudy, postavy se hroutí pod jejich tíží, dělají fatální chyby, nerozumějí samy sobě ani svým blízkým, zrazují se a ubližují si a přitom každá z nich trpce zakouší pocit osamělosti a touží být milována. Jakýmsi novodobým andělem strážným je tu Vidar, ošetřovatel z psychiatrické léčebny. Nakonec se však zdá, že bděl nade všemi kromě sebe... (MFF Karlovy Vary)

Jello Biafra

Emotívna smršť rozpráva príbeh skupiny ľudí, ktorí sa síce navzájom nepoznajú, ale spojí ich dohromady séria náhod. Civilné herecké výkony, ručná kamera, absolútne nepredvídateľný dej a depresívna atmosféra. Zatiaľ jeden z vôbec najlepších nórskych filmov aké som videl. ()

DannyBoy80

Už nevím co k těm severským filmům napsat, fakt ne. Prostě další perfektní pecka, kterou skandinávci připravili. Spletenec osudů se pomalu rozplítá a začne dávat smysl. Velmi vychytaný scénář, který je sice postavený na velké nahodilosti, ale to mě vůbec nevadí, protože jsem na to čuměl v kuse. Výborně zahráno, výborně natočeno, kamera, barvy, střih. Opravdu není moc co vytknout. Včera jsem viděl Love Actually, který je taktéž postaven na změti osudů, ale Hawaii, Oslo to strčí velmi hravě do kapsy. Love Actually pak působí jako slátanina. Zajímavý komentář: Faye ()

Disease

Kdyby to bylo první severské drama, které jsem viděl, dal bych i 4*. Připadá mi, že se z tohoto typu scénáře, kdy se příběhy několika postav ve finále protnou, stává taková nějaká móda až klišé. ()

Arnyfe

Propletenec lidských osudů vykresluje příběhy lidí na předměstí Osla prolínající se skrze několika životních etud a nástrah s kterými se setkáváme dennodenně. Civilizační choromyslné peripetie, které nás požírají v samém zárodku jsou paralelou tohoto snímku. ()

Saur.us

I před zdlouhavost a na můj vkus zbytečné nadpřirozeno jde o důmyslně vybudované drama postavené na pěti příbězích podivních lidiček. V Oslu bylo ten den hezky. ()

Cheeker

Příběhy různých lidí, kteří paralelně zažívají životní rány, které se neustále propojují. Možná bych trochu zkrátil stopáž, protože místy to bylo hrozně zdlouhavé, ale z konečného hlediska tomu není téměř co vytknout. Zvlášť když vidíte místa, na kterých jste skutečně stáli a neměli tušení, že se tam před pár lety toto točilo. ()

Dan

Vědět či nevědět? Tušit či netušit? Snít či nesnít? Nasadit se do něčeho či nenasadit? Snažit se či nesnažit? Potit krev či být otevřen zázraku? Obětovat se či neobětovat? ()

Lumpus

Tak tenhle film se boužel moc nepobral,možná po druhém shlédnutí bych lecos pochopil a hodnocení bych zvýšil ale tak to se přiznám na mě těch vztahů a propletených osudů bylo opravdu až moc.A ještě k tomu dodávám slabší první polovinu. Sečteno podrženo tento film má své kouzlo ale kazí si to přeplácaností a slabší prví polovinou dávám 60% ()

stuj

Tak vysoké hodnocení mě opravdu překvapilo! A příjemně. Je dobře, že se takové alternativnější filmy líbí. I když mě paradoxně moc nebavil. Myslím, že už byly natočený lepší věci, kdy se jednotlivé povídkové osudy různě proplétají a vzájemně ovlivňují. Tady bohužel něco chybělo. Nemělo to odpovídající atmosféru, aby člověk postavám držel palce. ()

Skandinávské filmové menu o třech chodech

Skandinávské filmové menu o třech chodech

01.05.2009

V průběhu května nabídne Skandinávský dům v české i moravské metropoli očekávaný filmový nášup, tentokrát z kuchyní tří největších severských států – z Dánska, Norska a Švédska. Dánský snímek Zabití… (více)