Yamato - Loď smrti

• Česko Bojová loď Yamato (více)

Mladá japonská dívka hledá na jaře roku 2005 v japonském přístavu loď, kterou by si mohla najmout a odplout s ní na moře na pozici 30°43' severní šířky a 128°4' východní délky, avšak bez úspěchu. Záhy se ukáže, že se na dané pozici nachází vrak bitevní lodi Jamato z druhé světové války a jediným, kdo projeví ochotu s dívkou na danou pozici se svou malou lodí plout, se stává do sebe uzavřený starý rybář Kamio, bývalý člen posádky Jamata, který se každoročně odmítá účastnit vzpomínkových akcí na její počest. Posléze vyjde najevo, že dívčin adoptivní otec Učida byl rovněž námořníkem na Jamatu a že byl Kamiovým velitelem a přítelem. Během plavby na udanou pozici začne starý námořník vzpomínat na pohnutou dobu, kdy za války jako patnáctiletý narukoval na palubu nejmohutnější bitevní lodi, která kdy byla v dějinách postavena a plnil na ní těžkou válečnou službu v okruhu spolubojovníků, kteří se stali jeho nejlepšími přáteli. Během služby se musí všichni vyrovnat nejen s krutostí námořních bojů s přesilou amerického námořnictva, ale i se ztrátami v rodině doma v Japonsku, kde je obyvatelstvo těžce zkoušeno masivními americkými nálety. Po bitvě v zálivu Leyte v říjnu 1944, ve které je zničena většina japonského Spojeného loďstva, je Jamato poškozena a stažena do Japonska k opravám. 1. dubna 1945 se Američané vyloďují na ostrově Okinawa a začínají tak přímo ohrožovat samotné japonské ostrovy. Je rozhodnuto ze zbylých lodí zformovat Speciální útočný svaz s Jamatem v čele a vyrazit vstříc sebevražedné misi, kdy má svaz bez letecké ochrany prozazit k Okinawě pomoci jejím obráncům. A tak 6. dubna Jamato vyplouvá na svou poslední plavbu vstříc katastrofě, ale s posádkou odhodlanou bojovat až do posledního dechu. (Hartmann)

agassi68

Tak toto som videl v japonštine s poľskými titulkami :) Klasický vojnový film akurát v obrátenom garde. Slušný priemer. ()

MickeyStuma

Ve svém jádru velice silný japonský vlastenecký epos a pocta hrdinům zároveň. Tentokrát přišla řada na ohromnou válečnou japonskou loď pod názvem Yamato. Od starších podobných snímků se nijak nevymyká. I zde je zvýrazněn japonský fanatismus vojáků položit život za svoji vlast, což je pro nás velice těžké s něčím takovým sympatizovat. Protiválečného tady doslova nic není, i když hlavně od ženských postav tu určité náznaky jsou. Mnohé scény se neúprosně perou v zájmu vlastenectví s patosem, což je velice na škodu. Snímek jako celek tento fakt velice striktně shazuje. Scénárista jakoby jen použil to, co se po něm chtělo, ale měl problémy vše v příběhu patřičně použít. 143 minut stopáže je velice bolestivá záležitost. Námět je sice jako filmová vzpomínka  vymyšlen dobře, ale střihačské nůžky byly asi ve střižně bohapustě ztraceny. Divák od válečného filmu očekává kromě smysluplného dějství hlavně válečné scény, ale pořádné a skutečně dechberoucí se lze dočkat až po hodině a čtyřiceti minut. Takže je to takřka pro diváky, kteří do té doby skutečně dějovou nudu vydrží, takřka jako odměna. Speciální efekty jsou vynikající a mnohé záběry dokáží i šokovat. Emoce a soucit s námořníky to však bohužel nevyvolá a to je u takového filmu ohromná chyba. Na filmu je znát vliv amerického snímku Jamese Camerona ´Titanic´, ale na rozdíl od něj si u lodě Yamato divák takřka přeje, aby už byl konečně potopen. Snímek by nemusel být tak špatný, jak na první pohled vypadá. Potenciálu má v sobě ukryto více než dost, ale to by musela být tvůrčí snaha je plně odkrýt a využít naplno. Takhle tato válečná podívaná akorát vypadá dosti nemotorně, neodborně a zbrkle. ()

Stefan_M

Celkom dojemny pribeh. Aj japonci boli len ludia s citmi. Skoro som im drzal palce aby vyhrali ;o) Este dobre, ze to netocili amici. Urcite by sa im lodka pokazila, alebo ich zastihla burka, alebo niekto spadol do mora... Najviac ma ale dostal ten chapec, ze vraj ma 15? vyzera na 10 a hlas ma ako 20rocny. Celkom huste. Dost som bol prekvapeny co sa trikov tyka, aj ked nad niektorymi som sa pousmial. Heh a na konci som sa este zasmial - Klouš jor ajš forevr ;o)) Tie 4 * si film urcite zasluzi. ()

wakage

Dávám dvě hvězdičky kvůli hudbě, která k tomuto filmu vůbec nesedí. Kromě závěrečné scény, při které žádná hudba nehraje a scéna působí jakžtakž reálně a napínavě, je v celém filmu hudba jako z nějakého amerického velkofilmu a to ještě nepříliš zdařilého. Než hudba, která vyloženě ruší a kazí všechny dramatické scény i celkový dojem z tohoto snímku, by v mnoha scénách bylo lepší ticho. ()

upas

nevyužité téma. prolínání minulosti s přítomností evokovalo titanic, ale rozpočet byl určitě nižší, což bylo znát. ()

Incantator

Prehnaný pátos a útržkovité scény typické pre japonské filmy škodia aj tomuto snímku, ktorý sa napriek svojej stopáži a zdaniu veľkoleposti nevyrovná americkým či britským vojnovým filmom. Za plus považujem vsuvky starých záberov skutočných historických udalostí ako sú pohreb japonského veľkoadmirála, zopár scén z boja o Guadalcanal či obraz skutočnej bojovej lodi Yamato. To spolu s pomerne presným chronologickým rozprávaním deja nám umožní dozvedieť sa o postupnej porážke Japonska, najdôležitejších bitkách a, samozrejme, o zapojení vojnovej lode Yamato. Prelínanie deja so súčasnosťou (plavba k miestu vodnému hrobu lode) filmu neškodí, i keď ani nepomáha. Zvyšok deja je priemerný, podobne ako postavy, takže sa v ňom nestratíme, ale pocit veľkého dobrodružstva ani významného vojnového filmu nevzbudí. (14.9.2011) ()

Tormentor665

Kdyby to byl americký film, navíc třeba točený Spielbergem, určitě by se jednalo o skvělý trhák s nominacemi na Oscary. Takhle je to jen nudný patetický japonský brak, že? Rekl bych, že z jejich produkce to nejlepší po Port Arthuru, i když má samozřejmě spoustu nedostatků. ()

Pochtli

Škoda, že se ve filmu prolínaly současnost a minulost, hodně to rušilo. Spíše bych uvítal něco na způsob filmu Pouta války, kde je úvod i konec v současnosti a zbytek filmu v celku v minulosti. Jinak pro mě to byl cenný náhled do života obyčejných japonských vojáků, kteří byli taky jen lidé, ne tradiční znázornění Japonců v amerických filmech jako monstra bez kousku citu... ()

Stejšn

Japonský válečný film samozřejmě bude jiný, než evropský nebo americký, ale tohle je fakt příšernost. Děj hrozný, dialogy naprosto imbecilní. Celé je to protkáno úplně děsnými počítačovými triky hodnými maximálně TV filmu, při útoku Avengerů a Thunderboltů (wtf???) jsem se musel nahlas smát (letadla ve vzduchu zatáčejí jak tramvaj na kolejích, ani se nenakloní). Nevím jestli existuje víc českých dabingů, ale z toho co jsem viděl na TV Barrandov mě bolely uši. Připadalo mi, jako kdyby u některých scén dialogy ani nepřekládali, jen se podívali na scénu a pak tam česky namluvili něco, aby to tam jakžtakž pasovalo. Několik příkladů: hluboko v útrobách Yamata je kormidelna, během útoku se loď otřásá, kormidelník se zuřivě drží kormidelního kola a bez souvislosti hystericky řve "JEDU POŘÁD ROVNĚ, NEVZDÁME SE!" Další perlička: japonský palubní pozorovatel koukne na nebe a briskně zařve "Letí na nás čtyřicet amerických bombardérů!". No a nebo, když se loď začne potápět: "Opusťe loď, a volejte ZÁCHRANÁŘE!" A ani to, že celý rámec filmu kopíruje retrospektivní děj Titanicu tomu moc nepřidává. Asi by mě měl příběh dojmout, nebo by mi mělo být alespoň hrdinů líto, ale já jim při sledování tohohle veledíla skutečně prál jen to nejhorší. Abych jenom nekritizoval: pěkný byl naturalisticky ztvárněný masakr posádky lodi na palubě. ()

Křepi

Pár dobrých válečných záběru a spousty patriotismu. Já věřím, že ti vojáci si to skutečně mysleli, ale poslouchat to hodinu a půl je trochu otrava. ()

helrohir

Nie príliš vydarený japonský film z obdobia druhej svetovej vojny. Je pravdou, že japonská kultúra je trochu iná, a preto treba brať ich filmy s rezervou, ale jednoducho tie tony pátosu, ktoré sa objavujú v takmer každej scéne či dialógu sú pre normálneho diváka neúnosné. Hrdinstvo, respektíve ochota Japoncov položiť ich život, ktorá je tu neustále zdôrazňovaná, je ešte relatívne uveriteľná, keďže toto je celkom známa vec. Lenže mňa "mučili" najmä tie scénky zo zázemia, kde každú chvíľu niekto plakal alebo sa dožadoval návratu blízkej osoby. Pritom tieto scény sú neuveriteľne rozťahované, čiže tým pádom podstatná časť je naozaj len zhluk emocionálne nezvládnutých scén. Nutkanie zrýchlene pretáčať filmové scény sa bude objavovať veľmi často. Jediným zaujímavým momentom filmu je len scéna útoku na loď, ktorá však trvá len zhruba 20 minút. Aj to len z technického hľadiska, keďže emocionálne je to opäť nezvládnuté a snaha hľadať inšpiráciu vo filmoch ako Pearl Harbor či Titanic bola zrejme neúspešná. 30%. ()

ShotgunED

Opravdu dojemný příběh,ukazující na přátelství vojáků ve válečné vřavě pacifiku,konečne také z japonské strany. Nejsou tady jen za blázny kamikadze a násilniky ubližující zajatcům,ale jsou zde lidé jako všichni ostatní s jejich rodinami,láskami,radostmi i bolestmi. Slabší rozpočet je znát a tak to chvílemi působí jako dokument. Herecky je to tak půl na půl,kdy některí své role zvládají a jiní ne. Nebudu zde polemizovat o historických faktech,neb tento film byl točen japonci a tak se o nějakých zvěrstvech páchaných japonci,či fanatismu nedozvíme,neb nikdo nebude sám na sebe plivat když nemusí a to samé platí o každém kdo točil nějaký historický film. V druhé půlce je znát zamyšlení nad otázkami smyslu sebeobětování se pro vlast a kamarády i když je zbytečné a nic neřeší. A právě v takových chvílích mě osobně vždy vyvstanou ty nepravdivější slova generála George Smitha Pattona,které tento film jen a jen podtrhují " Nikdo nikdy nevyhrál válku tím,že položil život za svoji vlast. Válka se vyhrává tak že donutíte ty druhý bastardy,aby oni položili ten svůj za svoji vlast." ()

severus

Velice působivý a výpravný film. Schéma trochu kopíruje Titanic, teda až na love story, ale filmu to není nikterak naškodu. Je to film dost podobný hollywoodským spektáklům, dokonce u hudby jsem nechtěl věřit, že to není Hans Zimmer, nicméně příběh a trauma jsou japonské. Veleloď odplouvá na svou poslední misi, která si nikterak nezadá s misí pilotů kamikaze. Posádka Jamata se vyrovnává s blížícím se neodvratným koncem. Pak přijde poslední nálet.... Jak se tohle podařilo našim distributorům utajit mi není jasné. Vřele doporučuji všem, milovníkům válečných filmů zvlášť. ()

sponeck

Můžete mě kamenovat, ale tenhle film rozhodně nepatří do šedě průměru. Zajímavý vzpomínkový příběh o posledních bojích japonské bitevní lodě Yamato a především o pocitech obyčejných námořníků na palubě. Nemohu si to odpustit, ale příliš nechápu komentáře o tom, že zde chybí zmínka o válečných zločinech Japonska. Jako souvislost by to mělo mít s tímto snímkem? Na palubě Yamata se udály nějaké válečné zločiny? Stejně jako zasvěcený historický rozbor kolegy tahita, nemající s filmem nic společného. Mimochodem japonský fašismus neexistuje. Když už, tak japonský nacionalismus nebo militantismus. Fašismus byl doménou Německa a Itálie. Ale abych se vrátil k filmu. Celkově byl podle mého lepší než Pearl Harbor, ale na pět hvězdiček to není. Navíc závěrečná scéna útoku na loď je sice grandiózní, ale na můj vkus příliš uměle počítačová. ()

RozaMadMax

No ze začátku takový pomalejší film, ale ta závěrečná bitva mi vše vynahradila. Bylo to "krásně" realisticky natočeno, né žádně rádoby hrdinství ala Pearl harbor bez krve. ()

PEPR

Ano, jiné pojetí válečného filmu, než jsme zvyklí, ale podle mě velice působivé. Ten kdo je zvyklí na americkou produkci typu Pearl Harbor bude asi zklamán. Podání v japonské produkci sice není plná válečných scén a udatného hrdinství japonských vojsk, ale je více zaměřen na příběh lidí, kteří na lodi sloužili, válčili a umírali. Ale abych všechny neodradil, rozházených kusů končetin je tam také dost. ()

freywar

tento film me samotneho opravdu nadchnul a nenechal me odejit na wc sice o pravdu to neni velkorozpoctovy megafilm typu sracek z USA ale co nema do efektu ma do pohledu a schopnosti se citit do japonskeho mysleni a kodexu bushido ,zejmena kdyz se 17 mlady japonec omlouva matce sveho padleho kamarada ze prezil . nebo poseldni plavba yamata na okinawu ,kde se posadka louci se svym ziviotem nebot dobre vedi ze je to plavba kamikaze proste nadherny film pro lidi co maji aspon trosku prehled v historii pro zbytek pokracujte dal stejne by ste to nepochopili ()