poster

Ďábelský plán dr. Fu Manchu

 • USA

  The Fiendish Plot of Dr. Fu Manchu

 • Slovensko

  Diabolský plán doktora Fu Manchu

Komedie

USA, 1980, 101 min

 • Oskar
  ****

  Mezi vrcholky Himalájí sténají zlověstné tóny Bachovy fugy, skupinka smrtelně vážných Asiatů se shromažďuje k oltáři, posetému svícemi... načež se melodie změní v Happy Birthday to You a ukáže se, že tím oltářem je vlastně obrovský dort - Dr. Fu Manchu, maniakální superzločinec a velkopodnikatel v oblasti pohostinství, slaví 168. narozeniny... :o) Než mu jeho věrní stačí dát hobla, je znehodnocen elixír věčného mládí a proto je třeba uloupit potřebné ingredience. Tak začíná memento mori Petera Sellerse, komedie stejně melancholická jako bláznivá. Velký komik zemřel dřív, než ji stačil dotočit a přinejmenším jedna scéna (flirtování s Helen Mirrenovou) tím utrpěla. Dr. Fu je najednou zabírán z podezřelé dálky a zcela se změní jeho gesta, chůze i držení těla. Maska vykoná své, ale i tak je znát, že je to dablér. Nicméně tím vlastně mé výhrady končí. Tento film, od něhož jsem neočekával nic (vzhledem k dobovému neúspěchu), mi dal tolik, že mi to až vyrazilo dech. Nejenže úroveň humoru je výrazně lepší než třeba v Pomstě Růžového pantera, nejenže je to láskyplná parodie jako Adéla ještě nevečeřela, nejenže je to po jisté pauze vyloženě BRITSKÝ film. Předkládám k úvaze, zda celý tento příběh není šifrovaným podobenstvím o potřebě životní rovnováhy. Dr. Fu Manchu a jeho protivník Nayland Smith by se klidně mohli jmenovat Jekyll a Hyde nebo - zůstaňme styloví - Jin a Jang. ;-) 80%(1.8.2007)

 • MarekT
  ****

  Moc jsem od této komedie nečekal, vzhledem k nízkému hodnocení jak zde, tak na iMDB, navíc jsem bral v potaz očekávání, že Sellersův náhlý skon pokřiví některým scénám vlasy. Za prvé to bylo jednak mylné očekávání, jelikož Sellers film dokončil (premiéra filmu proběhla pouhé dva týdny po jeho smrti), a za druhé si myslím, že se Peter Sellers za svou labutí píseň nemusí vůbec stydět. Už sice tolik neblázní jako v zlatých létech šedesátých, ale i umírněným hereckým projevem, který v jeho podání zná širší veřejnost z jeho předchozí role v "Byl jsem při tom", dokázal výborně pobavit. Tento snímek například v plné kráse ukazuje, proč zrovna komedie mám tolik rád - v kterém jiném filmovém žánru se dá takto bleskově přejít do úplné absurdity? V jednu chvíli čekáte zatčení podlého zločince, a za pár minut už jej vidíte, jak se svou sokyní zpívá "Daddy Wouldn't Buy Me...". O zde v komentářích zmíněném úvodu ani nemluvě. Jako zapřísáhlému konzervativci se mi také líbí návrat ke svým začátkům - vůbec od této komedie nečekejte psychedelii typu Monty Python nebo The Comic Strip, svým retro pojetím mi hodně připomněl třeba Univerzální uklízečku, která se o podobně decentní styl humoru pokoušela v poslední době také. Nicméně zatímco ona vypustila kotvy v průměru, Sellersova kreace je o třídu lepší (byť dle mého hodnocení patří spíše k těm slabším kouskům). "Hello, boys..."(4.7.2010)

 • T2

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $10,697,276Tržby Celosvetovo $-(16.4.2009)

 • LiVentura
  ***

  Ptákovina ke konci života malé osobnosti velkých rolí. :-)(11.12.2009)

 • dr.fish
  ****

  Ve filmech jako je Fu Manchu hledejme kořeny pozdějších parodií Davida Zuckera. Dělat si srandu sám ze sebe je základ všeho. A Sellers je toho nejlepším příkladem. Sellers jako obvykle s chutí zesměšňuje "neotřesitelné" hodnoty Spojeného království, královský pár nevyjímaje. Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina. K závěru tedy dojde k situaci, kdy si Fu Manchu i detektiv téměř padnou do náruče, neboť kde není Dobra, nemůže být ani Zla. Tenhle film je přiznané Béčko a takové já mám rád. Jinak vše velmi dobře vystihl Oskar. 70%(2.10.2012)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace