Ďábelský plán dr. Fu Manchu

The Fiendish Plot of Dr. Fu Manchu

Diabolský plán doktora Fu Manchu

Komedie

USA, 1980, 101 min

Mezi vrcholky Himalájí sténají zlověstné tóny Bachovy fugy, skupinka smrtelně vážných Asiatů se shromažďuje k oltáři, posetému svícemi... načež se melodie změní v Happy Birthday to You a ukáže se, že tím oltářem je vlastně obrovský dort - Dr. Fu Manchu, maniakální superzločinec a velkopodnikatel v oblasti pohostinství, slaví 168. narozeniny... :o) Než mu jeho věrní stačí dát hobla, je znehodnocen elixír věčného mládí a proto je třeba uloupit potřebné ingredience. Tak začíná memento mori Petera Sellerse, komedie stejně melancholická jako bláznivá. Velký komik zemřel dřív, než ji stačil dotočit a přinejmenším jedna scéna (flirtování s Helen Mirrenovou) tím utrpěla. Dr. Fu je najednou zabírán z podezřelé dálky a zcela se změní jeho gesta, chůze i držení těla. Maska vykoná své, ale i tak je znát, že je to dablér. Nicméně tím vlastně mé výhrady končí. Tento film, od něhož jsem neočekával nic (vzhledem k dobovému neúspěchu), mi dal tolik, že mi to až vyrazilo dech. Nejenže úroveň humoru je výrazně lepší než třeba v Pomstě Růžového pantera, nejenže je to láskyplná parodie jako Adéla ještě nevečeřela, nejenže je to po jisté pauze vyloženě BRITSKÝ film. Předkládám k úvaze, zda celý tento příběh není šifrovaným podobenstvím o potřebě životní rovnováhy. Dr. Fu Manchu a jeho protivník Nayland Smith by se klidně mohli jmenovat Jekyll a Hyde nebo - zůstaňme styloví - Jin a Jang. ;-) 80%(1.8.2007)

Moc jsem od této komedie nečekal, vzhledem k nízkému hodnocení jak zde, tak na iMDB, navíc jsem bral v potaz očekávání, že Sellersův náhlý skon pokřiví některým scénám vlasy. Za prvé to bylo jednak mylné očekávání, jelikož Sellers film dokončil (premiéra filmu proběhla pouhé dva týdny po jeho smrti), a za druhé si myslím, že se Peter Sellers za svou labutí píseň nemusí vůbec stydět. Už sice tolik neblázní jako v zlatých létech šedesátých, ale i umírněným hereckým projevem, který v jeho podání zná širší veřejnost z jeho předchozí role v "Byl jsem při tom", dokázal výborně pobavit. Tento snímek například v plné kráse ukazuje, proč zrovna komedie mám tolik rád - v kterém jiném filmovém žánru se dá takto bleskově přejít do úplné absurdity? V jednu chvíli čekáte zatčení podlého zločince, a za pár minut už jej vidíte, jak se svou sokyní zpívá "Daddy Wouldn't Buy Me...". O zde v komentářích zmíněném úvodu ani nemluvě. Jako zapřísáhlému konzervativci se mi také líbí návrat ke svým začátkům - vůbec od této komedie nečekejte psychedelii typu Monty Python nebo The Comic Strip, svým retro pojetím mi hodně připomněl třeba Univerzální uklízečku, která se o podobně decentní styl humoru pokoušela v poslední době také. Nicméně zatímco ona vypustila kotvy v průměru, Sellersova kreace je o třídu lepší (byť dle mého hodnocení patří spíše k těm slabším kouskům). "Hello, boys..."(4.7.2010)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $10,697,276Tržby Celosvetovo $-(16.4.2009)

Ptákovina ke konci života malé osobnosti velkých rolí. :-)(11.12.2009)

Ve filmech jako je Fu Manchu hledejme kořeny pozdějších parodií Davida Zuckera. Dělat si srandu sám ze sebe je základ všeho. A Sellers je toho nejlepším příkladem. Sellers jako obvykle s chutí zesměšňuje "neotřesitelné" hodnoty Spojeného království, královský pár nevyjímaje. Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina. K závěru tedy dojde k situaci, kdy si Fu Manchu i detektiv téměř padnou do náruče, neboť kde není Dobra, nemůže být ani Zla. Tenhle film je přiznané Béčko a takové já mám rád. Jinak vše velmi dobře vystihl Oskar. 70%(2.10.2012)