• Maďarsko

Fantasy / Akční / Dobrodružný / Rodinný

USA / Velká Británie / Maďarsko, 2006, 104 min

• Arachneuss

Nejhorší knižní zpracování co pamatuji. Něco tak odporného se nemělo ani dostat na stříbrné plátno. 1/2* za Safiru a to je tak vše. Takhle zničit atmosféru tak nadějné knižní ságy pro všechny generace, to se jen tak nevidí. Celá mytologie okolo dračích jezdců a hlavně celý magický svět se zcvrknul na pouhou cestu nýmanda k titulu největšího frajera s drakem. Co naplat, že obsazení je hvězdné, nebo že Sienna Guillory je pěkná baba, když všechno okolo je sračka nejhrubšího zrna.(22.8.2007)

• Cervenak

Humus vo všetkých ohľadoch. Fantasy žánrom žijem a o to viac ma naštve, keď ho niekto takto przní. Samozrejme za všetko môže stupídna predloha, ale aj tá je oproti scenáru tohto "diela" geniálnym počinom. Niekto tvrdí "ale aspoň triky boli fajn". Kde, preboha? Veď tam s výnimkou prvého letu a záverečnej "leteckej prestrelky" celkom chýba interaktivita medzi hercami a Saphirou. Dialógy sú len prestrihmi medzi hercami a veľkou digitálnou hlavou dračice. Ech... Jedna hviezdička za pohodového Ironsa. UPDATE: Opakované zhliadnutie na DVD s pôvodným znením dojmy citeľne vylepšilo. Irons je skutočne fajn a scény s drakom (hlavne záverečné ohnivé peklo) majú dokonca grády.(28.3.2007)

• Véča

Eragon je nemastný neslaný. Prakticky bych ho stylem, jakým na mě působil, hlavně výkony herců, zařadil do filmů pro děti okolo 11 let. Ale to nejde, protože celý film byl zase pro děti příliš tvrdý a násilný. Jak píše Arach.No hlavním plusem filmu je Jeremy Irons, na jehož výkon je opravdu radost se dívat. Drak nevypadal moc ani jako drak, spíš jako ještěrka, která má na křídlech šupiny, takže trochu jako kuře se špatně narostlým peřím. Čaroděj Durzak vypadal hodně divně, ne ani jako čaroděj, ale spíš jakoby si delší dobu nečistil zuby. Věřím, že kdyby to nedávaly u nás v kině s dabingem, tak by mi to nepřipadalo tak hrozné. Není to film, co by mě připoutal do sedačky a nenechal vydechnout. Už od začátku se to filmovému plátnu nedařilo a i když sme se s kamarády snažili sledovat děj, tak to nešlo.(26.12.2006)

Dopadlo to zhruba tak, jak se dalo očekávat. V průměrných vodách Fangmeiera drží jen některé triky (proč to zastírat, mluvím JEN o drakovi), hudba a vykrádání všeho možného od Nové naděje přes Harryho Pottera až po Pána prstenů. Už předloha se tváří jako dort od Pejska a kočičky a pokud k jejímu klonování použijete nepříliš talentovaného debutanta a herce, kteří si zrovna vybírají svůj špatný den, je nakonec celkem zázrak, že z pece vypadne něco jako Eragon. Fanouškům fantasy bude chutnat, normální kinofilové ho přežijí a těm ostatním nezbude, než si zanadávat. Vždycky ale může být hůř, to si pamatujte. Stačí počkat na druhou Narnii. (50%)(13.12.2006)

(Předem upozorňuji, že knihu jsem znechuceně zavřel asi tak po dvou kapitolách) Staré fantasy přísloví zní: ,,Dvakrát do cesty drakovi nevstoupíš." Jeremy Irons na něj zřejmě nedbal a tak se po špatném Dračím doupěti opět upsal filmu, kde hlavní roli hrají obživlé plamenomety a je na něm vidět, že si roli mentora mladého hrdiny docela užívá. To jeho stejně slavný kolega John Malkovich je na tom podstatně hůře. Celá jeho role obnáší jen sedět na trůnu a dostat se tak dvakrát do záběru, takže ani není divu, že Johny přehrává jen co mu síly stačí (úplně stejný osud potkal Bena Kingsleyeho v bollovině Bloodrayne). Jinak film jako celek bych zhodnotil jako průměrnou pohádku s hodně špatnou kamerou a darebným střihem. Těžko soudit, jestli zasahovaly nůžky producentů, nebo je režisér prostě jen pako. Asi bych se klonil k druhé variantě, protože ukončit scénu, kdy drak uniká z paláce hlavního záporáka s celým kladným obsazením na hřbetě a střemhlav úpí, že je všechny neunese, zatmívačkou a pak v klidu pokračovat, když jsou všichni v pohodě na zemi, je vážně stupidita. Režiséra bych pochválil pouze za slušné akční scény, pokud jde o čistě digitální dění (triky jsou mimochodem výborné) a výběr krásných exteriérů. Ale za to, jak se celou dobu snažil vzbudit dojem stejné velkoleposti, kterou měl Pán prstenů a pak ukazovat boj jeden na jednoho, by si měl sám sobě vrazit facku. P.S. Byl to jen můj dojem, nebo se hudba snažila celý film parodovat? Což o to na poslech to bylo krásné, ale dávat nejheroičtější hudbu ke scénám, kdy se nic neděje mi přijde... no přinejmenším zvláštní.(15.7.2009)

• - Před závěrečnou bitvou je dlouhý záběr na brnění pro Safiru. V dalším záběru má při rozhovoru s Eragonem (Ed Speleers) Safira na sobě úplně jiné brnění. (KREI)

• - Píseň „Keep Holding On“ s hudebním motivem filmu nahrála Avril Lavigne, jako singl se dostala na sedmnácté místo amerického žebříčku Billboard Hot 100. (imro)

• - Prostředí bitvy ve FarhenDuru nebylo digitálně vytvořeno - scéna se točila v kráteru sopky. (Pilda17)