Země Alagaësie byla po tisíc let chráněna jezdci na dracích. Pak ale tito jezdci začli mezi sebou soupeřit o moc, až proradný Galbatorix zradil a všechny pobil v jedné velké bitvě. Od té doby vládne zemi a válčí s Vardeny – bojovníky za svobodu, kteří se museli uchýlit do skrýší v horách. Arya, spojenkyně Vardenů, veze vzácný kámen, který byl ukraden samotnému králi. Stín Durza jí spolu se svými služebníky urgaly během cesty přepadnou. Chtějí zpět to, co patří Galbatorixovi. Arya mu ale kámen nedá, raději ho kouzlem pošle tisíc mil daleko a nechá se Durzou zajmout… Mezitím se kdesi v Dračích horách mladý čeledín Eragon chystá ulovit srnu. Těsně před vystřelením šípu jej oslní záblesk a přímo před ním se v doutnajícím kráteru objeví modrý a dokonale vyhlazený kámen. Eragon se ho ve vesnici pokusí vyměnit u řezníka za jídlo pro rodinu. Řezník ale pozná, že se jedná o králův majetek, a nechce s ním mít nic společného. Tak se Eragon vrací domů s nepořízenou. Jeho bratranec Roran se chystá opustit farmu, protože královi vojáci odvádějí mládež do armády a jeho osud není stát se bojovníkem. Strýc Eragona ujišťuje, že jeho čas také přijde, až bude starší. Později se Eragon blíže podívá na neznámý kámen. Při dotyku se objeví modrý záblesk, který dá Arye, Durzovi a dalším zasvěceným osobám vědět, že dračí vejce bylo objeveno. Zanedlouho se z něj doopravdy vyklube malý drak, který vypálí Eragonovi na dlani znamení spirály... Durza dostane nový úkol. Když nedokázal získat zpět ukradené vejce, musí zabránit Vardenům, aby se o jeho existenci dozvěděli. Durza vyvolá temné bojovníky Razaky a pošle je zabít Eragona a přinést vejce… (TV Prima)

Renton

Scénář: Peter Buchman .. Společenstvo (na) draka. Děj je vypreparovaný ze všech myslitelných fantazy příběhů, takže originalitu nebo alespoň vlastní nápad lze hledat jen těžko. Vyvolený mladík, mentor, drak, osudová žena, trpaslíci, elfové, proradný vládce a jeho temní přisluhovači - vše už tu mnohokrát byla a dlužno dodat, že i v mnohem lepším podání. Některé scény a dialogy vyvolají až posměšné úšklebky, na druhou stranu se několikrát povedlo mírně vyvolat emoce, které překvapivě zafungují. Snesitelnou podívanou navozují krásné scenérie a mistrně zvládnutá digitální Saphira. Za plus osobně považuji střídmou délku stopáže, kdy příběh bez hlubšího vysvětlování ubíhá svižně kupředu (ono také není co pořádně osvětlovat - vše už tu tolikrát bylo, že děj či zvraty jsou snadno čitelné a každý kdo s filmovou fantazy nezačíná, nebude mít problém se zorientovat) tudíž není prostor k tomu začít se vyloženě nudit a pitvat množství chyb - scénářem počínaje (herci nemají co hrát), zmatenou režií, bez schopnosti vtáhnou do děje a třeba bídnou finální bitvou konče. Nic zlomového se tedy opět nekoná, jen další veleúspěšná (dětská) kniha dostala dětinský filmový kabát. 50%. ()

imf

Dopadlo to zhruba tak, jak se dalo očekávat. V průměrných vodách Fangmeiera drží jen některé triky (proč to zastírat, mluvím JEN o drakovi), hudba a vykrádání všeho možného od Nové naděje přes Harryho Pottera až po Pána prstenů. Už předloha se tváří jako dort od Pejska a kočičky a pokud k jejímu klonování použijete nepříliš talentovaného debutanta a herce, kteří si zrovna vybírají svůj špatný den, je nakonec celkem zázrak, že z pece vypadne něco jako Eragon. Fanouškům fantasy bude chutnat, normální kinofilové ho přežijí a těm ostatním nezbude, než si zanadávat. Vždycky ale může být hůř, to si pamatujte. Stačí počkat na druhou Narnii. (50%) ()

Malarkey

Ani kniha není natolik skvostná, aby podle ní mohl být natočený dobrý film. Čte se sice vcelku dobře a napsal ji tehdy 16ti letý nadějný spisovatel Christopher Paolini, ale už nápis na rubu knihy: "Těšte se na film" značil kam trilogie o Eragonovi, dračím jezdci bude směřovat. Z herců se mi nelíbil téměř nikdo bohužel ani Edward Speleers, který ač se snaží druhý Daniel Radcliffe z něj rozhodně nebude. Říkám, že se mi z herců nelíbil téměř nikdo i když je tu výjimka, Jeremy Irons, jenomže ten k jeho smůle už hrál v jedné nepodařené fantasy a to v Dračím doupěti a je ho na to škoda, jeho postava Broma byla spolu s digitalizovanou dračicí Safirou to jediné co se mi na filmu líbilo. Jinak příběh ohlodán do morku kosti působí naprosto opovržlivě vůči knize a ani hudba není natolik kvalitní, aby tuto nepovedenou fantasy zachránila od toho nejhoršího. Ale co teď, když už první díl je natočený, není úspěšný, druhý už na natočení čeká a nakonec třetí je ve výrobě?...bojím se nejhoršího. --- Řekla mi o budoucnosti - Budoucnost je pro živé Eragone. ()

Cervenak

Humus vo všetkých ohľadoch. Fantasy žánrom žijem a o to viac ma naštve, keď ho niekto takto przní. Samozrejme za všetko môže stupídna predloha, ale aj tá je oproti scenáru tohto "diela" geniálnym počinom. Niekto tvrdí "ale aspoň triky boli fajn". Kde, preboha? Veď tam s výnimkou prvého letu a záverečnej "leteckej prestrelky" celkom chýba interaktivita medzi hercami a Saphirou. Dialógy sú len prestrihmi medzi hercami a veľkou digitálnou hlavou dračice. Ech... Jedna hviezdička za pohodového Ironsa. UPDATE: Opakované zhliadnutie na DVD s pôvodným znením dojmy citeľne vylepšilo. Irons je skutočne fajn a scény s drakom (hlavne záverečné ohnivé peklo) majú dokonca grády. ()

Galadriel

Z knižní předlohy zbyla kostra okousaná na minimum, aby jakž takž držela pohromadě. Za cenu krátké stopáže (u fantasy trochu nepochopitelné) toho opravdu moc nezbylo a to, co zbylo, je naprosto zběsile sestříhané (hlavně závěrečná bitva v jeskyních Vardenů) a co se týče děje tak bez znalosti knihy naprosto nepochopitelné. Skvělou práci odvedl Patrick Doyle (ten pán mě zajímá čím dál víc), kameraman a Slovenské exteriéry a film si drží celou dobu slušné tempo, takže nenudí a až na ty bitvy se na něj hezky dívá. Ale přiběh je prostě v háji, že by mě Edward Speleers nějak nadchnul se taky říct nedá, takže jednou se díky Eragonovi pokochat Tatrami bohatě stačí. ()

• Film sa natáčal hlavne v Maďarsku, a na Slovensku vo Vysokých Tatrách a v Slovenskom Raji. (BathoryMan)
  • Christopher Paolini, autor předlohy, si chtěl v tomto filmu zahrát cameo roli (válečníka, kterému během bitvy o Farthen Dur setli hlavu). Bohužel nemohl, protože v době natáčení propagoval svou knihu na evropském turné. (duklak2)
  • Roli Eragona měl původně hrát Alex Pettyfer známý z filmu Strombreaker. Příležitosti se ale vzdal poté, co zjistil, že že by musel cestovat přes celou Evropu - trpí totiž chorobným strachem z létání. (Divočák)