Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Země Alagaësie byla po tisíc let chráněna jezdci na dracích. Pak ale tito jezdci začli mezi sebou soupeřit o moc, až proradný Galbatorix zradil a všechny pobil v jedné velké bitvě. Od té doby vládne zemi a válčí s Vardeny – bojovníky za svobodu, kteří se museli uchýlit do skrýší v horách. Arya, spojenkyně Vardenů, veze vzácný kámen, který byl ukraden samotnému králi. Stín Durza jí spolu se svými služebníky urgaly během cesty přepadnou. Chtějí zpět to, co patří Galbatorixovi. Arya mu ale kámen nedá, raději ho kouzlem pošle tisíc mil daleko a nechá se Durzou zajmout… Mezitím se kdesi v Dračích horách mladý čeledín Eragon chystá ulovit srnu. Těsně před vystřelením šípu jej oslní záblesk a přímo před ním se v doutnajícím kráteru objeví modrý a dokonale vyhlazený kámen. Eragon se ho ve vesnici pokusí vyměnit u řezníka za jídlo pro rodinu. Řezník ale pozná, že se jedná o králův majetek, a nechce s ním mít nic společného. Tak se Eragon vrací domů s nepořízenou. Jeho bratranec Roran se chystá opustit farmu, protože královi vojáci odvádějí mládež do armády a jeho osud není stát se bojovníkem. Strýc Eragona ujišťuje, že jeho čas také přijde, až bude starší. Později se Eragon blíže podívá na neznámý kámen. Při dotyku se objeví modrý záblesk, který dá Arye, Durzovi a dalším zasvěceným osobám vědět, že dračí vejce bylo objeveno. Zanedlouho se z něj doopravdy vyklube malý drak, který vypálí Eragonovi na dlani znamení spirály... Durza dostane nový úkol. Když nedokázal získat zpět ukradené vejce, musí zabránit Vardenům, aby se o jeho existenci dozvěděli. Durza vyvolá temné bojovníky Razaky a pošle je zabít Eragona a přinést vejce… (TV Prima)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (979)

novoten 

všechny recenze uživatele

Velké překvapení v tom smyslu, že místo ubohé vykrádačky jsem dostal solidní vykrádačku. Víc než tři hvězdy ze mě ale vydolovat nemůže, protože stopáž je nesnesitelně osekaná a plno vedlejších scenáristických linií zůstává nedořečených a výrazně zbytečných. Příliš neprospívá ani skutečnost, že průměrně zběhlý divák dokáže předpovědět, co se s tou kterou postavou stane, stejně tak jako předříkávat mentorské dialogy. Největším zklamáním je asi nepřehledný maglajz vydávající se za úchvatnou finální bitvu. Ale abych přeci jen vyzdvihl pozitiva: tím hlavním je Saphira (hlavně jako dráče je k sežrání), boží Irons a sympatický Speleers. Na to, kolik potenciálu v sáze viděly zástupy fanoušků, se s ní naložilo vpravdě macešsky. ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Z knižní předlohy zbyla kostra okousaná na minimum, aby jakž takž držela pohromadě. Za cenu krátké stopáže (u fantasy trochu nepochopitelné) toho opravdu moc nezbylo a to, co zbylo, je naprosto zběsile sestříhané (hlavně závěrečná bitva v jeskyních Vardenů) a co se týče děje tak bez znalosti knihy naprosto nepochopitelné. Skvělou práci odvedl Patrick Doyle (ten pán mě zajímá čím dál víc), kameraman a Slovenské exteriéry a film si drží celou dobu slušné tempo, takže nenudí a až na ty bitvy se na něj hezky dívá. Ale přiběh je prostě v háji, že by mě Edward Speleers nějak nadchnul se taky říct nedá, takže jednou se díky Eragonovi pokochat Tatrami bohatě stačí. ()

Reklama

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Oproti očekávání jsem neměl potřebu rozběhnout se hlavou proti zdi, není to tak strašnej film, jen absolutně nevýraznej. Ale bohužel ne tak slabej, aby to bylo úplně směšný, takže ani antizábava se moc nekonala. Na příběhu je znát, že pochází z hlavy kluka, kterej toho asi dost viděl a četl, ale něco vlastního a zajímavýho zatím stvořit nedokáže. Natožpak aby napsal kvalitní a uvěřitelný dialogy. Kdybych si přečetl svoje slohovky tak ze začátku gymplu, bylo by to na zhruba stejný úrovni, jen kratší. K fiImu samotnýmu dodám, že i průměrná současná česká pohádka má hezčí výpravu. Saphira a Irons každej po jednom bodu, jinak slabý. ()

kitano 

všechny recenze uživatele

Prostucke, bez napatia a miestami dost nuda. Kniha nebola zla, a dalo sa z nej vytrieskat omnoho viac. Z pribehu zostali len zaklady, ale dajme tomu ze tim co ju necitali to tak vadit nebude. Ale mozem povedat ze casting mal stastnu ruku a Spellers aj Guillory sa so svojmi prilezitostami popasovali so ctou. Aj ostatny a celkovo postavy vo filme boli slusne zobrazene aj zahrate. Urcite by podstatne pomohla dlhsia stopaz (minimalne na to aby drak nemusel dospiet behom preletu nad oblakmi). Prostucke, avsak minimalne o triedu lepsie ako hrozna Narnia. Cav, idem si pozriet Pana prstenov 5/10 ()

Stegr 

všechny recenze uživatele

20% - Neuvěřitelná hovadina a jeden z nejhorších filmů, co jsem kdy viděl. Nejen, že herci nepředvádějí vůbec nic, že dialogy stojí za starou bačkoru a že osekání předlohy na naprosté minimum mě neskutečně naštvalo, ale navíc se to ještě tváří jako naprostá nádhera a skvělý film. Hvězdička je za efekty, nic víc. Žehnám Narnii i Zlatému kompasu, proti tomuhle jsou to veledíla... ()

Galerie (67)

Zajímavosti (45)

  • „Eragon“ je debutový román amerického autora Christophera Paoliniho, kterému knihu nejprve ve vlastním nákladu vydali rodiče. Román se propracoval až do žebříčku bestsellerů "The New York Times" a z Paoliniho udělal hvězdu. (imro)
  • Existujú dva prípady, keď sa spomínajú trpaslíci, ale žiadny sa nikdy neukázal. Kráľ Hrothgar (Gary Lewis) je v románe opísaný ako trpaslík, ale vo filme je zobrazený ako človek. (Pat.Ko)

Související novinky

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

04.12.2012

Když máte knižní hit o síle bezmála tisíc stránek, s filmovou adaptací může být problém. Většinou se materiál do jednoho celovečeráku prostě nevejde. A plánovat filmovou sérii, to je velké riziko.… (více)

Dračí planeta Pern na filmových plátnech?

Dračí planeta Pern na filmových plátnech?

20.04.2011

Když se plive na Eragona, většinou se poukazuje na to, že jde o plagiát všeho možného, zejména pak knižní série Dragonriders of Pern spisovatelky Anne McCaffreyové. Inu, filmový Eragon propadl,… (více)

Drak přichází... opět

Drak přichází... opět

16.08.2007

Neděste se, tahle novinka není o pokračování Eragona (studio 20th Century Fox o dvojce fantasy zmetku naštěstí mlčí). Je o novodobé verzi klasiky, která udělala z Bruce Leeho mezinárodní hvězdu a… (více)

Prachy dělaj člověka

Prachy dělaj člověka

12.01.2007

Charlie Kaufman, slavný a Oscarem oceněný scénárista Věčného svitu neposkvrněné mysli, se rozhodnul režírovat svůj první film. To není žádná novinka, o filmu s prapodivným názvem SYNEKDOCHA se mluví… (více)

Reklama

Reklama