• Maďarsko

Fantasy / Akční / Dobrodružný / Rodinný

USA / Velká Británie / Maďarsko, 2006, 104 min

Lepšie ako televízny Legenda o Jurajovi a drakovi, no o dosť horšie ako Dračie srdce. Všetci mi hovorili aby som sa na to nepozeral, lebo je to strašné a knižná predloha je oproti filmu klenot. Dlho som sa tomu aj vyhýbal, ale nakoniec som si uvedomil, že ja idiot lenivý som tu knihu ani nečítal, takže prečo by som sa mal na film vykašlať ? Eragon síce nieje žiadna sláva a mohlo to byt oveľa, oveľa lepšie, potenciál tam bol a rozpočet tiež. No bohužiaľ sme dostali pred nos len dobre zužitkovaní rozpočet filmu, ktorý ponúkol nádhernú výpravu, kostýmy, efekty, hudbu, či Jeremyho Ironsa. Fajn film na jedno pozretie, ale veľká škoda, že to bolo až takto jednoducho a skoro až rutinérsky odbité. Fantasy filmov o drakoch je málo a o to viac zamrí samotný výsledok. Dračie srdce doteraz nemá konkurenciu! 65% - 3*(29.11.2015)

Dejte režii takhle velké produkce začínajícímu režisérovi a dopadne to takhle. Eragon je naprosto šedivý průměr, který nazachraňují ani modré oči hlavního představitele. Navíc celý film vypadá, že nestál ani polovinu svého rozpočtu. Ale největší průser je drak s hlasem Rachel Weisz. Podobně je na tom i John Malkovich, jehož repliky zní jako vystřížené z Johnny Englishe. Jediné plus je, že to aspoň nenudilo. 2,5*(17.3.2011)

Nakonec to není takový průšvih, jaký jsem předpokládal. Jedná se o průměrné zpracování naprosto v každém ohledu. Fangmeier ukazuje světlé stránky pouze v digitálních exhibicích, kdy se objevuje drak, jinak je jeho práce veskrze průměrná a nezajímavá. Jeho nezkušenost se odráží hlavně na celkovém vizuálu s velmi odpudivou až takřka tragickou kamerou, jež někdy působí až amatérsky. Obraz trpí nevyrovnaností kvality, kdy se skládají dohromady čisté a pěkně zpracované záběry spolu s vyloženě hnusnými. Těch ošklivých je bohužel až moc (viz. začátek v lese). Příjemně mě dokázal překvapit Irons, jež po dlouhé době nevypadá plasticky a unyle, ale snad si roli i užívá. O hlavním hrdinovi není moc co říct, snad jen, že na nováčka to ujde. Největším zklamáním pro mě bylo trapné pitvoření Johna Malkoviche, který přehrává i na tak malém prostoru jaký má a odříkává repliky neustále stejně, bezpohlavně. Zkrátka je to další průměrná fantasy, jež vypadá hůř než Narnie (porovnávat s výborným LOTRem nebudu), leč je o něco zábavnější.(13.12.2006)

• Sarkastic

Jedna* za hudbu, druhá* za efekty. Jinak někomu, kdo četl knihu od Paoliniho, se musel nutně zvedat žaludek. Tolik překlepů a chyb v ději jsem dlouho nezažil. Příkladem za všechny je závěrečný boj Eragona se Stínem, kde Eragon svého protivníka rozhodně tak suveréně nevyřídil, jako v knize (Tam mu k tomu dopomohlo štěstí a spojenci). Pan Stefen Fangmeier mě opravdu hodně zklamal.(18.12.2007)

• akisha

Víc než LOTRa mi teda Eragon připomínal Star Wars. Je tu strašně neoriginální a utahaný příběh o pitomci ze statku, co je nějaký "vyvolený" či co, potká mentora, ten ho učí magii, brzo zkápne, do toho Malkovich co vůbec nic nepředvede a "Stín" - ultra trapná kreace chudáka Carlylea. Konečná bitka připomíná spíš vesnickou pitku s pár ohníčky. Představitel Eragona je nezajímavý tuctový blonďák, film postrádá alespoň jednu velkolepou nebo zapamatování hodnou scénu či doopravdy dobře hrající postavu. Irons je sice schopný zahrát kde co, ale v tak trapně šablonovité postavě učitele nemá absolutně co předvést. Totální zklamání. Jediným světlým místem je digitální Safira.(29.4.2008)

• - Adaptace mládežnické fantasy stála studio Fox rovných 100 milonů, během prvních třech dnů promítání (15. – 17. 12. 2006) vydělala v amerických kinech jen 23,2 mil. dolarů, což stačilo na druhou příčku. Po měsíci promítání měl chlapec a jeho drak na kontě 70 milonů a z problémů ho tahají dvojnásobné mezinárodní tržby. (imro)

• - Před závěrečnou bitvou je dlouhý záběr na brnění pro Safiru. V dalším záběru má při rozhovoru s Eragonem (Ed Speleers) Safira na sobě úplně jiné brnění. (KREI)

• - Film sa natáčal hlavne v Maďarsku, a na Slovensku vo Vysokých Tatrách a v Slovenskom Raji. (BathoryMan)