• Maďarsko

Fantasy / Akční / Dobrodružný / Rodinný

USA / Velká Británie / Maďarsko, 2006, 104 min

• DaViD´82

Udělat z tak debilní knihy adaptaci, která se skoro blíží snesitelnému průměru je vlastně velké (byť Pyrrhovo) vítězství.(24.12.2006)

• Galadriel

Z knižní předlohy zbyla kostra okousaná na minimum, aby jakž takž držela pohromadě. Za cenu krátké stopáže (u fantasy trochu nepochopitelné) toho opravdu moc nezbylo a to, co zbylo, je naprosto zběsile sestříhané (hlavně závěrečná bitva v jeskyních Vardenů) a co se týče děje tak bez znalosti knihy naprosto nepochopitelné. Skvělou práci odvedl Patrick Doyle (ten pán mě zajímá čím dál víc), kameraman a Slovenské exteriéry a film si drží celou dobu slušné tempo, takže nenudí a až na ty bitvy se na něj hezky dívá. Ale přiběh je prostě v háji, že by mě Edward Speleers nějak nadchnul se taky říct nedá, takže jednou se díky Eragonovi pokochat Tatrami bohatě stačí.(2.5.2007)

Nakonec to není takový průšvih, jaký jsem předpokládal. Jedná se o průměrné zpracování naprosto v každém ohledu. Fangmeier ukazuje světlé stránky pouze v digitálních exhibicích, kdy se objevuje drak, jinak je jeho práce veskrze průměrná a nezajímavá. Jeho nezkušenost se odráží hlavně na celkovém vizuálu s velmi odpudivou až takřka tragickou kamerou, jež někdy působí až amatérsky. Obraz trpí nevyrovnaností kvality, kdy se skládají dohromady čisté a pěkně zpracované záběry spolu s vyloženě hnusnými. Těch ošklivých je bohužel až moc (viz. začátek v lese). Příjemně mě dokázal překvapit Irons, jež po dlouhé době nevypadá plasticky a unyle, ale snad si roli i užívá. O hlavním hrdinovi není moc co říct, snad jen, že na nováčka to ujde. Největším zklamáním pro mě bylo trapné pitvoření Johna Malkoviche, který přehrává i na tak malém prostoru jaký má a odříkává repliky neustále stejně, bezpohlavně. Zkrátka je to další průměrná fantasy, jež vypadá hůř než Narnie (porovnávat s výborným LOTRem nebudu), leč je o něco zábavnější.(13.12.2006)

• balone

V té době jsme byli na tomto ještě se školou (spoiler) když se hlavní hrdina probudí již po druhé ze smrti i se svým drakem, roztleskali jsme kino, protože to už bylo trochu moc. Hezký bylo, že všichni sdíleli naše pocity a tleskali s námi, jak absurdní ten děj byl.(9.1.2010)

• Cervenak

Humus vo všetkých ohľadoch. Fantasy žánrom žijem a o to viac ma naštve, keď ho niekto takto przní. Samozrejme za všetko môže stupídna predloha, ale aj tá je oproti scenáru tohto "diela" geniálnym počinom. Niekto tvrdí "ale aspoň triky boli fajn". Kde, preboha? Veď tam s výnimkou prvého letu a záverečnej "leteckej prestrelky" celkom chýba interaktivita medzi hercami a Saphirou. Dialógy sú len prestrihmi medzi hercami a veľkou digitálnou hlavou dračice. Ech... Jedna hviezdička za pohodového Ironsa. UPDATE: Opakované zhliadnutie na DVD s pôvodným znením dojmy citeľne vylepšilo. Irons je skutočne fajn a scény s drakom (hlavne záverečné ohnivé peklo) majú dokonca grády.(28.3.2007)

• - O roli Eragona usilovalo 180 000 uchazečů. (lesumir)

• - Oba dva X-meni Ian McKellen a Patrick Stewart dostali nabídku si zahrát Broma, odmítli kvůli třetímu pokračování X-men: Poslední vzdor. (lesumir)

• - Christopher Paolini, autor předlohy, si chtěl v tomto filmu zahrát cameo roli (válečníka, kterému během bitvy o Farthen Dur setli hlavu). Bohužel nemohl, protože v době natáčení propagoval svou knihu na evropském turné. (duklak2)