• Maďarsko

Fantasy / Akční / Dobrodružný / Rodinný

USA / Velká Británie / Maďarsko, 2006, 104 min

• Le_Chuck

Čo možno očakávať od dobrodružného príbehu z pubertálneho pera 15-ročneho chlapca? Nič. A čo možno očakávať od jeho filmovej adaptácie? No že sa autori povznesú nad triviálnosť primitívnej predlohy a nebudú otrocky parafrázovať. A tu vidím problém, že scenárista má snáď ešte menej fantázie ako Paoilini a Fangmeier jeho (aj a svoje) nulové autorstvo maskuje, hrdými hláškami a vrtulníkovými obletmi (asi po vzoru Bolla) za doprovodu pompéznych chorálov. Skratkovité, ploché, občas prudko iritujúca logika chovania hlavne Eragona. Jediné čo na tomto Dungeon & Dragonns 3 stojí za to, je finálny súboj. A to je veru málo aj na vykrádačku Star Warsov, Nekonečného príbehu, Pottera, LOTRa a neviem ešte čoho. 50%(9.2.2007)

Nevím přesně, co tomuto fantasy ublížilo, ale dá se to vytušit. Přitom sice neznám jeho knižní předlohu, a tak je možné, že film se jí příliš nedržel a chtěl se zavděčit všem diváckým kategoriím. Béčkové zpracování se sice statečně vzpírá takovému označení, ale nakonec tomu neujde, ačkoliv ta kapitulace není příliš zřejmá. Triky jsou ucházející, herci v čele s Edem Speleersem hrají celkem obstojně, dějově je to až příliš nablble naivní a hlavně schází tomu pořádné bombastické finále. Otevřený konec zůstane už navždy otevřeným koncem, protože tvůrci po komerčním fiasku od dalších dílů odstoupili. 50%(29.9.2011)

Kdybych neznala knížku, nejspíš bych se mi tenhle film líbil o hodně víc, ale já knížku bohužel (nebo spíš bohudík, protože knížka se mi líbila) znám. Začátek filmu se mi zdál docela i dobrý, ale jakmile se vyklubala Safira celý film se promněnil v příběh, který jsem ani já neznala. Herci, kteří ztvárnili postavy se vůbec nepodobovali popisu postav. Eragon mi byl dost protivný a pravděpodobně jediný, kdo se mi celkem i zamlouval byl Garrett Hedlund v roli Murtagha, snad zcela nejhorší obsazení byla Sienna Guillory do roly Aryii. Všechno bylo neskutečně osekané a závěrečná "bitva" byla až k pláči. Jako mrně se mi Safira docela líbila, ale co z ní grafici udělali dospělého draka, až jsem se málem rozbrečela nad strašným výsledkem. Vážně doufám, že tahle knížka jednoho dne dostane lepší remake, protože si to zaslouží.(15.11.2009)

Tak to byla slabota... řeknete si okamžitě, jak se objeví závěrečné titulky. I když se první půlka filmu docela dá - na scéně není moc postav a z toho mála, co tam najdete, jsou to většinou naštěstí povedená dračice Saphira a jako vždy skvělý Irons, druhá půlka ale výsledný efekt zcela ubíjí a to zvlášť ubohou závěrečnou bitvou. Za něco takového se v postLOTRovské době musí stydět opravdu každý, kdo se rozhodne vyprodukovat film hrající si na "áčkové fantasy". Jestli se navíc Paolini proslavil knihou, jejíž příběh lze shrnout větou - "Kluk se dozví, že je dračí jezdec, pak se vydá k povstalcům a když tam přijde, tak na ně zaútočí banda kromaňonců" - tak radši nechci vědět, kam se ubírá dnešní fantasy kultura... ***Věděli jste, že: Autor knižní předlohy Christopher Paolini dokončil střední školu už v patnácti letech, a protože byl na univerzitu příliš mladý, zůstal doma a dal se na psaní.// Roli Eragona měl původně hrát Alex Pettyfer známý z filmu "Strombreaker". Příležitosti se ale vzdal poté, co zjistil, že že by musel cestovat přes celou Evropu - trpí totiž chorobným strachem z létání.***(2.3.2007)

• Stegr

20% - Neuvěřitelná hovadina a jeden z nejhorších filmů, co jsem kdy viděl. Nejen, že herci nepředvádějí vůbec nic, že dialogy stojí za starou bačkoru a že osekání předlohy na naprosté minimum mě neskutečně naštvalo, ale navíc se to ještě tváří jako naprostá nádhera a skvělý film. Hvězdička je za efekty, nic víc. Žehnám Narnii i Zlatému kompasu, proti tomuhle jsou to veledíla...(10.5.2007)

• - Autor knižní předlohy Christopher Paolini dokončil střední školu už v patnácti letech, a protože byl na univerzitu příliš mladý, zůstal doma a dal se na psaní. (Divočák)

• - Prostředí bitvy ve FarhenDuru nebylo digitálně vytvořeno - scéna se točila v kráteru sopky. (Pilda17)

• - Roli Eragona měl původně hrát Alex Pettyfer známý z filmu Strombreaker. Příležitosti se ale vzdal poté, co zjistil, že že by musel cestovat přes celou Evropu - trpí totiž chorobným strachem z létání. (Divočák)