• Maďarsko

Fantasy / Akční / Dobrodružný / Rodinný

USA / Velká Británie / Maďarsko, 2006, 104 min

• Allien.9

Po cca. desátém zhlédnutí jsem nucena snížit o jednu hvězdu, protože necelistvý scénář, mrtvolné dialogy, prakticky nulová výprava a nevýrazné postavy (s výjimkou Murtagha a Durzy, kteří však - jako na potvoru - nemají téměř žádný prostor) jsou vážně moc... "Eragon" je v rámci fantasy podprůměrem a nezachrání ho ani takové hvězdy jako Malkovich, Irons či Hounsou.:-((8.6.2007)

Oproti knize neuvěřitelně zestručněné. Tak krátká stopáž je brutální co se neuspokojení hutností děje týče, ovšem tempo není nijak závratné a vizuálně se rovněž nejedná o přelom, takže v podstatě díky bohu za ty dary. Useklý konec si přímo říká o další díl, ale to se není čemu divit, neboť ani kniha není jediná. Některá fakta jsou překroucena/pozměněna/vůbec nezmíněna, ovšem narozdíl od LOTRA tento fakt bije do očí až to hezké není. Vizuálně fešně provedený drak kontrastuje s nic moc akčními sekvencemi a dosti lacině vyvolávanými emocemi skrz sterilní a notně okoukané rádoby "výpravné ohromovačky" - panoramatický záběr na skalní město, kamerové eskapády při létajících sekvencích apod.. Hlavní hrdina moc charizmatu nepobral a vše tak nějak kočíruje pouze Jeremy Irons, jehož postava (podobně jako všechno ostatní) je předvídatelná až běda. Jen rutinní žánrovka, aneb nad Pána Prstenů skutečně není.(4.1.2007)

• Sarkastic

Jedna* za hudbu, druhá* za efekty. Jinak někomu, kdo četl knihu od Paoliniho, se musel nutně zvedat žaludek. Tolik překlepů a chyb v ději jsem dlouho nezažil. Příkladem za všechny je závěrečný boj Eragona se Stínem, kde Eragon svého protivníka rozhodně tak suveréně nevyřídil, jako v knize (Tam mu k tomu dopomohlo štěstí a spojenci). Pan Stefen Fangmeier mě opravdu hodně zklamal.(18.12.2007)

Eragon je moje oblíbená kniha a i přes všechny ty zkráceniny, nepřesnosti a nesmysly se mi film docela líbil. Hlavně však kvůli výběru herců. Speleers sice není kdovíjaký Eragon a Guilloryová také neodpovídá popisu elfky Aryi, ale... Irons je nepřekonatelný Brom, Malkovich je super Galbatorix (ač má tak málo prostoru), Carlyle je Stín Durza přesně podle mých představ (ač ta poslední scéna fakt působí úchylně) a Hedlund je zatraceně sexy Murtagh. Docela mě zarazil Safiřin růst a scéna poslední bitvy, ale jinak to šlo a bylo tam pár povedených vtípků, takže...(29.11.2007)

Dejte režii takhle velké produkce začínajícímu režisérovi a dopadne to takhle. Eragon je naprosto šedivý průměr, který nazachraňují ani modré oči hlavního představitele. Navíc celý film vypadá, že nestál ani polovinu svého rozpočtu. Ale největší průser je drak s hlasem Rachel Weisz. Podobně je na tom i John Malkovich, jehož repliky zní jako vystřížené z Johnny Englishe. Jediné plus je, že to aspoň nenudilo. 2,5*(17.3.2011)

• - „Eragon“ je debutový román amerického autora Christophera Paoliniho, kterému knihu nejprve ve vlastním nákladu vydali rodiče. Román se propracoval až do žebříčku bestsellerů New York Times a z Paoliniho udělal hvězdu. (imro)

• - Roli Eragona měl původně hrát Alex Pettyfer známý z filmu Strombreaker. Příležitosti se ale vzdal poté, co zjistil, že že by musel cestovat přes celou Evropu - trpí totiž chorobným strachem z létání. (Divočák)

• - Johnu Malkovichovi zabralo natáčení pouhé dva dny. (duklak2)