Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Země Alagaësie byla po tisíc let chráněna jezdci na dracích. Pak ale tito jezdci začli mezi sebou soupeřit o moc, až proradný Galbatorix zradil a všechny pobil v jedné velké bitvě. Od té doby vládne zemi a válčí s Vardeny – bojovníky za svobodu, kteří se museli uchýlit do skrýší v horách. Arya, spojenkyně Vardenů, veze vzácný kámen, který byl ukraden samotnému králi. Stín Durza jí spolu se svými služebníky urgaly během cesty přepadnou. Chtějí zpět to, co patří Galbatorixovi. Arya mu ale kámen nedá, raději ho kouzlem pošle tisíc mil daleko a nechá se Durzou zajmout… Mezitím se kdesi v Dračích horách mladý čeledín Eragon chystá ulovit srnu. Těsně před vystřelením šípu jej oslní záblesk a přímo před ním se v doutnajícím kráteru objeví modrý a dokonale vyhlazený kámen. Eragon se ho ve vesnici pokusí vyměnit u řezníka za jídlo pro rodinu. Řezník ale pozná, že se jedná o králův majetek, a nechce s ním mít nic společného. Tak se Eragon vrací domů s nepořízenou. Jeho bratranec Roran se chystá opustit farmu, protože královi vojáci odvádějí mládež do armády a jeho osud není stát se bojovníkem. Strýc Eragona ujišťuje, že jeho čas také přijde, až bude starší. Později se Eragon blíže podívá na neznámý kámen. Při dotyku se objeví modrý záblesk, který dá Arye, Durzovi a dalším zasvěceným osobám vědět, že dračí vejce bylo objeveno. Zanedlouho se z něj doopravdy vyklube malý drak, který vypálí Eragonovi na dlani znamení spirály... Durza dostane nový úkol. Když nedokázal získat zpět ukradené vejce, musí zabránit Vardenům, aby se o jeho existenci dozvěděli. Durza vyvolá temné bojovníky Razaky a pošle je zabít Eragona a přinést vejce… (TV Prima)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (978)

Ant 

všechny recenze uživatele

Dejte režii takhle velké produkce začínajícímu režisérovi a dopadne to takhle. Eragon je naprosto šedivý průměr, který nazachraňují ani modré oči hlavního představitele. Navíc celý film vypadá, že nestál ani polovinu svého rozpočtu. Ale největší průser je drak s hlasem Rachel Weisz. Podobně je na tom i John Malkovich, jehož repliky zní jako vystřížené z Johnny Englishe. Jediné plus je, že to aspoň nenudilo. 2,5* ()

teutates 

všechny recenze uživatele

V podaní Stefena Fangmeiera to vyzerá,ako zo zlého sna!Scenár je trápny,herecké obsadenie až na pár osobnosti nulové!V kinách to rozhodne nemalo čo robiť,možno v nedeľu ráno na Markíze(TV)miesto rozprávok!Tomuto snímku chýba veľkoleposť a pompéznosť,miestami to vyzerá ako kratkometrážny film!Nachádza sa tu doslova len"pár"dostačujúcich ako tak vyzerajúcich scén!Celý príbeh je jedno veľké zhrnutie toho čo sme už na plátnach videli!Počnuc"Lotrom"až po Hviezdne vojny(doslova výkrádačka)!Drak a scény,ktoré sa točia vôkol neho vyzerajú dostačujúco-asi pohltili celý rozpočet..!Inak stojí celý tento film za .....!Jediné čo by sa snaď dalo tuna vyzdvihnúť je hudba a príroda! ()

Reklama

Shit 

všechny recenze uživatele

Další z celý řady fantasy, který se snaží navázat na Pána prstenů, ale opět jako ve většině případů se to nestalo. Příběh je fakt nádherně naivní a předvídatelnej, herci až na pár výjimek průměrný, to se týká i rádoby vycházející hvězdy Edwarda Speleerse, ne že by byl nějak výrazně špatnej, ale jako hrdina mi fakt moc neseděl a žádnej sympaťák to taky podle mě moc neni a jeho hrdinský projevy jsou spíš pro zasmání. Taky mi přišlo jako docela velká škoda, že v tomhle prvním dílu nebyl prakticky vůbec využitej John Malkovich, přece jen hlavní záporák by se měl tošku představit už v prvním díle. Doufám, že v dalším pokračování teda Malkovich už něco předvede, ta jeho záporácká nahrážka v podobě ultra děsivýho stínu moc nevyšla, sice se snažil dělat nerůznější držky a namaskovanej byl taky správně, ale prostě to podle mě nebyl nikdo z koho by šel strach, spíš takovej šílenej úchyláček. Taky nevim kdo vymyslel ty děsně směšný jména, hlavně teda hrůzostrašnej Galbatorix, zní fakt skvěle, už jen jak sem to napsal z toho de strach. Co se týká triků, který by ve podobným fantasy měly hrát docela velkou roli se celkem vyvedly, sice, žádná extra bombastická animace se nekoná, ale drak nebo kouzla nejsou špatný a nijak neruší sledování filmu. JInak je ale eragon spíš taková zábavička než nějakej velkofilm, hlavně je dobře že to nemá 3 hodiny jako pán prstenů, protože tomuhle tak akorát stačily ty necelý dvě hodinky, možná přístí díl, ve kterým se toho doufám odehraje daleko víc než v ttohmle seznamovacím, bude lepší ()

Vitason 

všechny recenze uživatele

(Předem upozorňuji, že knihu jsem znechuceně zavřel asi tak po dvou kapitolách) Staré fantasy přísloví zní: ,,Dvakrát do cesty drakovi nevstoupíš." Jeremy Irons na něj zřejmě nedbal a tak se po špatném Dračím doupěti opět upsal filmu, kde hlavní roli hrají obživlé plamenomety a je na něm vidět, že si roli mentora mladého hrdiny docela užívá. To jeho stejně slavný kolega John Malkovich je na tom podstatně hůře. Celá jeho role obnáší jen sedět na trůnu a dostat se tak dvakrát do záběru, takže ani není divu, že Johny přehrává jen co mu síly stačí (úplně stejný osud potkal Bena Kingsleyeho v bollovině Bloodrayne). Jinak film jako celek bych zhodnotil jako průměrnou pohádku s hodně špatnou kamerou a darebným střihem. Těžko soudit, jestli zasahovaly nůžky producentů, nebo je režisér prostě jen pako. Asi bych se klonil k druhé variantě, protože ukončit scénu, kdy drak uniká z paláce hlavního záporáka s celým kladným obsazením na hřbetě a střemhlav úpí, že je všechny neunese, zatmívačkou a pak v klidu pokračovat, když jsou všichni v pohodě na zemi, je vážně stupidita. Režiséra bych pochválil pouze za slušné akční scény, pokud jde o čistě digitální dění (triky jsou mimochodem výborné) a výběr krásných exteriérů. Ale za to, jak se celou dobu snažil vzbudit dojem stejné velkoleposti, kterou měl Pán prstenů a pak ukazovat boj jeden na jednoho, by si měl sám sobě vrazit facku. P.S. Byl to jen můj dojem, nebo se hudba snažila celý film parodovat? Což o to na poslech to bylo krásné, ale dávat nejheroičtější hudbu ke scénám, kdy se nic neděje mi přijde... no přinejmenším zvláštní. ()

Eddard 

všechny recenze uživatele

"Fíha, ta kamera je jako z Pána prstenů! Ta Arya je sakra kost! A ten Darza je fakt škaredej!" Jako věrný fanoušek fantasy žánru mě na jednu stranu těší, že se teď točí jedna fantasy za druhou, na druhou stranu mi příjde docela škoda, že se výběrem látky v žánru neznalých divácích upevňuje představa fantasy jako něčeho umělecky a kvalitativně podřadného. Eragorn je zkrátka něco jako fantasy béčko, jen se zatraceně vykrmeným rozpočtem - ten se pak pozná především na povedené digitální dračici (finální souboj se stínovým drakem byl obzvlášť pěkný), která byla alfou a omegou celého filmu. O slušném hereckém výkonu se dá mluvit jen v případě Ironse, Malkovich za celý film pronese asi tři rádoby zlé a kruté věty, ostatní se tam jakštakš nervózně usmívají, případně mračí... Jak jsem řekl, o pochybné předloze se nechci rozepisovat, za draka a za to, že jsem se u toho nenudil 40% ()

Galerie (67)

Zajímavosti (45)

  • Před závěrečnou bitvou je dlouhý záběr na brnění pro Safiru (Rachel Weisz). V dalším záběru má při rozhovoru s Eragonem (Ed Speleers) Safira na sobě úplně jiné brnění. (KREI)
  • Mnohí fanúšikovia knihy boli sklamaní z rozhodnutia Stefena Fangmeiera vynechať dôležité postavy a dejové línie, ktoré podľa neho boli vynechané kvôli tempu a snahu skrátiť viac ako päťstostránkovú knihu do stominútového filmu. (Pat.Ko)
  • Saphira (Rachel Weisz) uhryzne vrecúško a mlieko rozleje po celej podlahe. Na ďalšom zábere je podlaha úplne suchá, po mlieku vôbec žiadne stopy. (Pat.Ko)

Související novinky

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

04.12.2012

Když máte knižní hit o síle bezmála tisíc stránek, s filmovou adaptací může být problém. Většinou se materiál do jednoho celovečeráku prostě nevejde. A plánovat filmovou sérii, to je velké riziko.… (více)

Dračí planeta Pern na filmových plátnech?

Dračí planeta Pern na filmových plátnech?

20.04.2011

Když se plive na Eragona, většinou se poukazuje na to, že jde o plagiát všeho možného, zejména pak knižní série Dragonriders of Pern spisovatelky Anne McCaffreyové. Inu, filmový Eragon propadl,… (více)

Drak přichází... opět

Drak přichází... opět

16.08.2007

Neděste se, tahle novinka není o pokračování Eragona (studio 20th Century Fox o dvojce fantasy zmetku naštěstí mlčí). Je o novodobé verzi klasiky, která udělala z Bruce Leeho mezinárodní hvězdu a… (více)

Prachy dělaj člověka

Prachy dělaj člověka

12.01.2007

Charlie Kaufman, slavný a Oscarem oceněný scénárista Věčného svitu neposkvrněné mysli, se rozhodnul režírovat svůj první film. To není žádná novinka, o filmu s prapodivným názvem SYNEKDOCHA se mluví… (více)

Reklama

Reklama