Země Alagaësie byla po tisíc let chráněna jezdci na dracích. Pak ale tito jezdci začli mezi sebou soupeřit o moc, až proradný Galbatorix zradil a všechny pobil v jedné velké bitvě. Od té doby vládne zemi a válčí s Vardeny – bojovníky za svobodu, kteří se museli uchýlit do skrýší v horách. Arya, spojenkyně Vardenů, veze vzácný kámen, který byl ukraden samotnému králi. Stín Durza jí spolu se svými služebníky urgaly během cesty přepadnou. Chtějí zpět to, co patří Galbatorixovi. Arya mu ale kámen nedá, raději ho kouzlem pošle tisíc mil daleko a nechá se Durzou zajmout… Mezitím se kdesi v Dračích horách mladý čeledín Eragon chystá ulovit srnu. Těsně před vystřelením šípu jej oslní záblesk a přímo před ním se v doutnajícím kráteru objeví modrý a dokonale vyhlazený kámen. Eragon se ho ve vesnici pokusí vyměnit u řezníka za jídlo pro rodinu. Řezník ale pozná, že se jedná o králův majetek, a nechce s ním mít nic společného. Tak se Eragon vrací domů s nepořízenou. Jeho bratranec Roran se chystá opustit farmu, protože královi vojáci odvádějí mládež do armády a jeho osud není stát se bojovníkem. Strýc Eragona ujišťuje, že jeho čas také přijde, až bude starší. Později se Eragon blíže podívá na neznámý kámen. Při dotyku se objeví modrý záblesk, který dá Arye, Durzovi a dalším zasvěceným osobám vědět, že dračí vejce bylo objeveno. Zanedlouho se z něj doopravdy vyklube malý drak, který vypálí Eragonovi na dlani znamení spirály... Durza dostane nový úkol. Když nedokázal získat zpět ukradené vejce, musí zabránit Vardenům, aby se o jeho existenci dozvěděli. Durza vyvolá temné bojovníky Razaky a pošle je zabít Eragona a přinést vejce… (TV Prima)

Holusacek

Hmmm.........no jak tak vidím vaše hodnocení skoro se mi ani nechtělo dát 4 hvězdičky.Je pravda že film byl oproti knížce hodně urychlený ,přesto se mi tento film líbil ,a to, že asi nebudou dělat 2 ani 3 díl mně zklamalo.Bitvy byli dobré,obsazení také.Bud se plne nesoustredím na filmy nebo mně tak ohromují historické-fantasy,mi se každopádne film líbil a 3-4hvězdy =70% je podle mně přijatelné. ()

HennessyVSOP odpad!

Já prostě nemůžu jinak. Fantasy mám rád a filmy/knihy tohoto ražení mě absolutně dovádí k šílenství. 0% originality mě prostě nutí dát odpad, protože vykrádání ve fantasy je trapárna. Nehledě k tomu, že dokonce i ten Irons v tomto bijáku stojí za starou bačkoru. ()

Roxeet

Spisovatel Paolini moc originální ve vymýšlení svého fantasy světa a ras v něm příliš originální nebyl. Přesto se mu povedlo stvořit něco senzačního, něco, co zažilo prakticky skoro stejný boom jako první díl Harryho Pottera. Bylo hned jasné, že na něco takového se filmaři vrhnou jako slepice na flus. Bohužel, celé dílo bylo svěřeno totálně neschopnému rejžovi a výsledek je znát. Film Eragon hodně kopíruje Pána Prstenů, Jeremy Irons, snad jediný dobrý tahoun snímku, nedostává tolik prostoru, kolik by stačilo na to, aby vytáhl film do průměru. A můžu pokračovat dál. Velké zklamání, velká prohra, snad největší v historii žánru fantasy v oblasti kinematografie...nějaké plus bych vyždímal jen z Jeremyho a malé Safiry. 2/10 ()

Marw_ odpad!

Knižní předloha je celkem ucházející fantasy, sice ji osobně nepovažuji za nijak skvělou a myslím si, že bestselerem se stala z větší míry díky marketingovému umu, než kvůli své kvalitě,ale to nechme stranou. Nad tím co však dokázal vytvořit štáb s touto předlohou mi zůstává rozum stát. Děj je tak zmatený, že naprosto nechápu, jak se v něm může divák bez znalosti knižní předlohy orientovat, stopáž je nesmyslně krátká a jen přispívá k ukvapenému a chaotickému průběhu filmu. Tuto katastrofu nezachrání ani hlavní herecké lákadlo filmu - John Malkovich, kterého déle uvidíme ve čtyřminutovém traileru, než v samotném filmu. Ani celkem obstojný výkon Jeremy Ironse nic moc nemůže zachránit. Film Eragon je naprosto zpackaná habaďůra a uspokojí maximálně diváka, který od něj nečeká nic víc, než pohled na modrého létajícího draka. ()

Tercikkk odpad!

Četla jsem knihu a velmi se těšila na film. Neuvěřitelné zklamání! Kniha je nabitá dějem a fantasktními místy, ale ve filmu se toho nevyužilo ani z 20%. Jak se mohlo za takové hrůzné dílo utratit tolik peněz mi opravdu nejde na rozum!!! ()

Janie.

Tohle byl opravdu propadák. Knížky mám ráda už nějakých šest let, ale film měl s tou první společné opravdu jen pramálo. Arya zrzka bez špičatých uší, nádherná maličká Safira pokažená tím, jak následně v pěti vteřinách vyroste do velikosti dospělého draka, poněkud zženštilý Eragon, působící všemožně, jen ne sympaticky, drsně nebo moudře... brr. A ta scéna, kdy Eragon asi minutu připitoměle zírá na oblohu, zatímco mu pomalu slézá úsměv, a po nemožně dlouhé době prohlásí: "She's gone..." mě dokáže rozchechtat pokaždé, když si na ni vzpomenu. Ale přesto se tam našlo pár věcí, které to vytáhly na ty dvě hvězdy - Safiřin moc hezký hlas (v originále, samozřejmě), John Malkovich jako Galbatorix, Jeremy Irons jako Brom, skvělá hudba a hlavně, nad to všechno, neskutečně sympatický Garrett Hedlund v roli Murtagha. Jelikož je to i má nejoblíbenější knižní postava, tak tohle je u mně za jednu celou hvězdičku. Ale těch horších věcí je bohužel víc. Nakonec bohužel ještě musím zmínit další slabinu - neskutečnou stupiditu celého filmu. Polovina věcí nedává smysl a jsou ve filmu jenom proto, že se na ně dobře dívá a mají efekt. Nedávno jsem si to asi po pěti letech pustila znovu a skoro celou dobu jsem se tomu musela smát... Takže, abych to shrnula - tvůrcům děkuji za dokonalou podobu Murtagha, ale jinak je to jedno velké NE. ()

DansteR

Asi snaha zfilmovat knižní předlohu co nejrychleji a co nejvíc se snažit vydělat. Hold kdyby si někdo počkal a dal si víc zaležet mohla vzniknou třeba velmi dobrá trilogie, ale takhle...skutek utek a film si zasloží tak 40%....tu hvězdičku navíc za mého oblíbeného Jeremyho. ()

Deus3x

Jedna hvězda za Ironse, druhá za Malkoviche, ale tím to hasne. Předloha jako by žádná nebyla, scénář tupý a herec Eragona přehrávající a nesympatický. Stačil by ale lepší scénáista a film by byl úplně na jiný úrovni. ()

davella

Kdybych nečetla knihu, věřím tomu, že bych z filmu byla unesená. Bohužel jsem knihu přečetla, a ještě ke všemu před zhlédnutím filmu. To, čemu je věnována téměř polovina knihy, je ve filmu shrnuto do deseti minut. Safira se jim povedla, triky a efekty také pěkné. Ale film se knize téměř nepodobá, kromě hlavní osy. Ale pro ty, co knihu nečetli, jistě zajímavá podívaná. ()

sokor3

Knižní série patří mezi mé nejoblíbenější, ale tento film to dokázal krásně pos... Snaha se sice musí nechat, ale to film nezachrání... ()

Hanz_knife odpad!

Takhle zmršený film podle knižní předlohy jsem snad ještě neviděl. Triky sce pěkné, ale jako člověk, který četl knihu rozhořčeně dávám odpad ;) ()

Elassar

Velká škoda. Neříkám, že předloha dosahuje výšin jiných epických fantasy knih, ale svou kvalitu má a dnes, když dočítám poslední díl Inhertance, tak si jen říkám, jaká je to škoda, že vznikl (zatím) jen jeden film, který se nedá nazvat ani prvním dílem, protože je naprosto osekaný a vůbec celkově je strašný. Nezbývá mi než jen tiše doufat, že třeba za pár let to někdo zkusí znovu a s daleko větším úspěchem a rovnou celou sérii. ()

RyxiraAmy

Není to dobrý. To byla moje první reakce.... A zůstalo u ní. Příběh zpracovaný v knize je naprosto úžasný, ve filmu ale postrádá směr. Chápu, že nelze zachytit všechny okolnosti a detaily, jaké jsou zpracovány v knize, ale tady je děj osekaný na minimum a zbyla jenom kostra, která horko těžko drží pohromadě. Nemůžu si pomoct a musím srovnávat s Pánem prstenů, který hraje úplně jinou ligu (na rozdíl od knižních zpracování obou příběhů). Konec je trochu rozpačitý, nedotažený a vůbec tomu celkově něco chybí ..... Tohle je prostě špatný pokus a nezachrání to ani charismatický Jeremy Irons. ()

sankacoffee

Speelers celý film vypadal, jakoby mu vypadli kontaktní čočky :-D ...a k tomu je herecké dřevo :-( Každopádně, kniha opravdu není nic extra, je fajn...občas pár detajlů překvapí, většina ostatních dějově důležitějších věcí naopak nepřekvapí, ale čte se dobře. S originalitou se dílo nepotkalo, avšak přes líbivý svět Alegázie a putování mladého dračího jezdce jí napříč za neustálého objevování nových skutečností, jakoby do sebe zapadajících kousků puzzle tvořící ve filnále uvěřitelný obraz Paolliniho fantasy vize, udrží čtenářovu pozornost. Výhodou budiž neznalost téměř jakékoliv jiné lepší (a že jí je) fantasy tvorby. Pro dosud neznalého čtenáře pak může být Eragon alfa a omega žánru a knihu si užije mnohem více než...no třeba než já. Kdo si naopak neužije filmovou adaptaci je kdokoliv, kdo nestrčil mozek do kapsy. Dejme tomu, že 70% děje, i tak v knize rozvláčného, vyhodí a nacpou tam jen hrubou kostru, čímž už z tak klišoidních postav udělají über klišoidní,procpou to patosoidními propojovacími dialogy a pár rádoby moudrama. Jenomže to není vše. Casting dopadne hrůzostrašně, kamera se střihem téměř amatérská, na kulisách se něco pošetří a dobré CGI udělají jen u draka, aspoň bude v traileru dobře vypadat. Dejme tomu, že přesně takhle film dopadl a ač mám knihy rád, není čeho litovat. Aspoň nebudou prznit předlohu i dalšími filmy. ()

Delfador

Jak nejodporněji zničit příběh a cokoliv co bylo v knize? Když se mě na to někdo teď zeptá, odkážu je na tento film. ()

metztlimoon

Páči sa mi dráčik a letecká prehliadka našich kopcov. Veľké mínus na ktoré som sa tešila od začiatku filmu a ktoré sa neodohralo: zničenie toho nádherného drahokamu (Isidar Mithrim). Hm, možno s tým záberom by ten film nebol na tom až tak zle. 50% ()

EddieIron

To se bohužel nepovedlo.Titulní hrdina má charisma asi jako Michal Suchánek v době Sněženek a Machrů,příběh taky není žádný zázrak a Jeremy sám to nevytrhne. ()

nolme

Pěkné ale s knihou od Paoliniho to nemá moc společného. Nepojali to úplně šťastně. Z tohoto výtvoru další díly už asi těžko dotočí. Škoda. Stačilo by, aby si s tím více pohráli. ()

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

04.12.2012

Dračí planeta Pern na filmových plátnech?

Dračí planeta Pern na filmových plátnech?

20.04.2011

Když se plive na Eragona, většinou se poukazuje na to, že jde o plagiát všeho možného, zejména pak knižní série Dragonriders of Pern spisovatelky Anne McCaffreyové. Inu, filmový Eragon propadl,… (více)

Drak přichází... opět

Drak přichází... opět

16.08.2007

Neděste se, tahle novinka není o pokračování Eragona (studio 20th Century Fox o dvojce fantasy zmetku naštěstí mlčí). Je o novodobé verzi klasiky, která udělala z Bruce Leeho mezinárodní hvězdu a… (více)

Prachy dělaj člověka

Prachy dělaj člověka

12.01.2007

Charlie Kaufman, slavný a Oscarem oceněný scénárista Věčného svitu neposkvrněné mysli, se rozhodnul režírovat svůj první film. To není žádná novinka, o filmu s prapodivným názvem SYNEKDOCHA se mluví… (více)