poster

Švédská zápalka (TV film)

Drama / Krimi

Československo, 1982, 66 min

 • SOLOM.
  ****

  Souhlasím s ostatními v tom, že to bylo vcelku humorně pojaté krimi drama, ve kterém vynikala nad samotným příběhem hlavně kvalita hereckého obsazení / výkonů a samozřejmě hudba. V některých momentech jsem se bavil přímo královsky, hlavně díky vyšetřování údajné vraždy bez mrtvoly a všudypřítomné chlastání a dvojsmyslnosti některých situací. Dnešní generace už z toho asi nebude tolik „paf“, ale tohle je prostě nadprůměrná záležitost každým coulem…(30.5.2019)

 • Pohrobek
  ****

  Geniální Čechov a česká adaptace, která se rozhodně nemá za co stydět. Trojlístek agilní Abrhám, nedůvěřivý Somr a apatický Hrušínský kouzlí. Nejzajímavější výkon podle mě podává právě ten písař, který by měl ve skutečnosti držet jazyk za zuby a hledět si pouze svého pera. Za zmínku pochopitelně stojí i "měkký" Menzel a rozmařile svůdná Šafránková.(13.8.2005)

 • Barak
  ****

  Druhá zfilmovaná povídka, kterou jsem od Čechova viděl, tentorkát v českém podání (ta první byla "Nedokončená skladba" od rusáků - té jsem dal 5*, prptože se mi líbila podstatně více). Celé je to o tom, že někde je spáchána vražda a jediná stopa, kterou policie má, je švédská zápalka pohozená na místě činu.. a tak se začne vyšetřovat. Věčně opilý komisař, který si vzal dvakrát mladší ženu, tomu je "vše" jedno.. ten se stará, jen aby bylo co pít a aby byl brzo případ vyřešen, takže všechno musí oddřít písař, jemuž situaci stěžuje soudce, kterému se nelíbí jeho věčné domněnky a dohady o vrahovi. Žádné výbuchy smíchu nečekejte, spíš jen nějaké pousmání se nad situací. Oddychová a nenáročná podívaná, která nijak nenadchne, ale o malou porci zábavy se rozhodně postará.... 7/10(7.8.2007)

 • slunicko2
  **

  Typická dobová televizní inscenace bez zvláštního šarmu. 1) Výborný 62letý Rudolf Hrušínský (policejní komisař) a fakt dobrý 43letý Josef Abrhám (mladý snaživý písař Dukovskij), kterého jinak moc nemusím, jakož i další dobří herci se zasloužili o to, že jsem inscenaci dokoukal do konce._____ 2) Průhledná pointa se nabízela již někde od poloviny příběhu._____ 3) Přes veškerou snahu o autenticitu prostředí (například úděsné pseudoruské balady 43letého Josefa Fouska, jinak také druhého policisty, které působily dojmem, jako by je tam propašoval sám Jára da Cimrman) jsem na obrazovce neviděl zhýralou a prohnilou ruskou byrokracii, ale pořád jen tlupu ožralých českých kumpánů._____ 4) Výstižný koment: Dobry_clovek*.(15.5.2019)

 • gudaulin
  ****

  Celkový dojem je vysoký, dávám 80 %, nicméně, ruku na srdce, "muziku" v tomhle případě obstarává vynikající Čechovova literární předloha a silné herecké obsazení . Tahle hra má tak dokonale televizní podobu, že nebýt několika exteriérových záběrů na domácí zvířectvo, divák by měl dojem, že sleduje záznam divadelního představení. Podstatné jsou ale roztomilá pointa a zejména silné, typicky sarkastické Čechovovy dialogy, které jdou na kořen věci a hodně vypovídají o zaostalém, prochlastaném a autoritářském Rusku...Herecky vyčnívá opilý Hrušínský, který svoje repliky podává s nenapodobitelným půvabem, a snaživý, ambiciozní úředník Josefa Abrháma.(8.8.2007)