Pidihajzlík

Piadihajzlík v akcii

Komedie / Krimi

USA / Kanada, 2006, 98 min

• Hal_Moore

Tady se dá pozitivně ohodnotit snad jen odvaha českých distributorů film poslat do oběhu s názvem Pidihajzlík. Když však za hlavu hodím všechny mé předsudky ke tvorbě bratrů Wayansových, nešlo o úplný průser. Pár zábavných momentů komedie nabídla a Wayansovi mají štěstí, že mezi sebou mají Marlona, který umí dělat s obličejem až neuvěřitelné věci. Pidihajzlíka jsem si pustil jako nenucenou a jen podkresovou záležitost a svůj účel splnil. Párkrát jsem se zasmál a házím dvě hvězdy.(30.1.2010)

Příznivci groteskních, sympaticky zmagořilých komedií mají pré. Náročný divák se odvrátí zhnusen, jen co uslyší, že dílo pochází z dílny bří Wayansových, ale pro něj film s neotřelým námětem určen není. Vše se točí kolem zakrslého zlodějíčka Calvina, který jen co vylezl z lochu, má spadeno na vzácný diamant, na jehož krádež byl se svým zabedněným parťákem najat obávaným mafiánem. Pidimužík skutečně diamant zcizí, ale ten vlivem nešťastných okolností skončí v kabelce mladého manželského páru, jenž netuší, jaké bohatství si s sebou přinesl domů. Nezbývá než se do přízně manželů toužících po dítěti vetřít velmi rafinovanou fintou. Manželé jednoho dne na zápraží svého domu najdou opuštěné nemluvně. Oblíbí si ho, aniž by tušili, že se ve skutečnosti jedná o dospělého muže s kriminální minulostí, který přišel "vyčmuchat" do jejich domu svůj lup. Na diváka se od chvíle, co vstoupil s Marlonem Wayansem do domu "pěstounů", valí jeden zhovadilý a originální gag za druhým, a to v podstatě neustane až se závěrečnými titulky. Gagů je na skladě opravdu hodně. Drtivá většina z nich však vychází z toho, že manželé ani v nejmenším netuší, že nejde o dítě a jejich nový nájemník na ně stále něco šije a zneužívá jejich bezbřehé důvěry, aby se dostal k ledabyle povalujícímu se diamantu a pláchl s ním. Jediný, kdo má drobný stín podezření, je tatínek z manželovy strany. Celá zápletka je postavená na jednoduchém, ale neohraném nápadu. Film si komplikuje život tím, že nemá z hlediska propracovanosti scénáře moc co nabídnout. Diamant by se dal desetkrát nepozorovaně odnést z domu a film by hned skončil. To, co bylo nějakou dobu vtipné, začne být po hodině už jen opakující se smyčkou gagů, jež z nápaditých sfér vtipnosti postupně přejde do trapných a natahovaných sekvencí. Film se docela obratně vyhnul slzopudnému dojáku, ve kterém by své možné místo zaujaly nesmírně klišoidní rodinné a morální hodnoty a spolu s nimi i nezbytné morální ponaučení na závěr. Calvin je totiž sirotek, který svoji rodinu nikdy neměl, a tak ho občas dojímá rodičovská péče, která je ve zvýšené míře věnována jeho osobě. Asi budete nevěřícně koukat na malé tělíčko, na kterém je digitálně (a ne moc kvalitně) "přichycená" hlava Marlona Wayanse. Trio bratří Wayansů si vyprodukovalo komedii, která se za sebe nestydí a pobaví. Nebylo jistě záměrem tvůrců, aby byl divák jejím zhlédnutím pohoršen. U Wayansových si však nikdo nemůže být ničím stoprocentně jistý. 60%(31.7.2015)

Já prostě Wayans brothers miluju. Sedí mi jejich smysl pro humor, uchcávám smíchy pokaždé, když si dělají sebeironickou prdel z černochů (snad právě proto, že jimi sami jsou, je to tak směšné) a při každém jejich filmu neustále (marně a bezvýsledně) přemýšlím, jestli mě baví více Marlon nebo Shawn. Jako v jiných jejich filmech, i zde jsou skvělé a humorné postavy: prodavačka v klenotnictví je naprosto úchvatná, stejně tak dědeček z Detroitu (John Witherspoon) a podstata mateřství/otcovství vyřčená z úst kojící matky (Alex Borstein) je tak geniální, prostá a přesvědčující (a hlavně pravdivá), že bych z fleku šel do dalšího dítěte.(21.11.2010)

• Chamyl

Ach, můj bože! To není žádné guilty pleasure, to je jenom setsakra guilty. Předvídatelný fekálně-sexuální humor se zcela infantilním nádechem způsobuje, že film vlastně nemá cílovou skupinu. Některým vtípkům by se možná předškolní děti smály, ale neustálé sexuální narážky a situace posouvají tento film směrem k dospělým. A ty se snad opravdu smát nemohou. I když skleniček pár a pár tahů z trávy...(26.1.2009)

• Djoker

Jak ten čas letí. Technologii, kterou jsem obdivoval u Společenstva prstenu, si může dovolit i podprůměrná americká komedie. Celé to stojí na malém Calvinovi, který se pitvoří, šišlá a mlátí ostatní do rozkroku. Wayans a spol. nikdy nebudou útočit na Oscary, oni chtějí jen pobavit diváky a to se jim více méně daří i tady. Teď jde o to, jak vysokou míru fekalit jste schopni tolerovat.(28.10.2010)

• - Ve scéně když Darryl (Shawn Wayans) v noci ohřívá mléko pro sebe a Calvina (Marlon Wayans), tak vyndavá jeho kelímek a položí ho dnem nahoru. Pak je střih a kelímek je dnem dolů, aniž by ho obrátil. (Mr.Hudson)

• - Lochlyn Munro, představitel postavy jménem Greg Phillippe, měl to samé jméno i v prvním Scary Movie. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Když děda vezme sušenku Kelvinovy a dá jí na talíř, je jich tam 5, ale když ji Kelvin vezme a otírá o tělo, sušenek pořád zůstává stejně. Když pak Kelvin položí otřenou sušenku na talíř, je jich tam zase 5. (prochy10)