poster

Obávaný bojovník

 • Hong Kong

  Huo Yuan Jia

 • Hong Kong

  霍元甲

 • anglický

  Fearless

 • Slovensko

  Obávaný bojovník

Akční / Drama / Životopisný

Hong Kong / Čína / USA, 2006, 100 min (Director's cut: 141 min)

Režie:

Ronny Yu

Scénář:

Chi-long To

Kamera:

Hang-Sang Poon
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • DaViD´82
  ***

  Postava Huo Yuan Jia s jeho nesporně bohatým životním příběhem a učením skýtá nejen pro filmaře ohromný potenciál. Je tedy docela zarážející, že si ho Číňani "vyplýtvali" v tak klišovité a prozápadní formě stojící především na akci. Některé ze soubojů mají bezesporu nápad a náboj (o tom žádná), ovšem celkově se žádný zázrak nekoná (obvzláště kvůli dost rušícímu střídání zrychlovaček a zpomalovaček). Ovšem bez soubojů by zbylo jedno obrovské celkem nudné klišé - takže ještě že tu jsou. Jediné co na snímku zaujme je netradiční závěrečný souboj dvou navzájem se respektujících a čestných protivníků - je to pravděpodobně jediný moment, který by tak člověk očekával ve snímku o "zakladateli moderního učení Wu Shu". Jet Li se ve své roli snaží a zatímco fyzicky ještě obstává na výbornou, tak dramatické herectví rozhodně není jeho silná stránka.(31.8.2006)

 • heyda
  ****

  Prostřední pasáž byla nádherná. Opravdu dech beroucí záběry na čínskou vesničku, která vytváří zajímavé zrcadlo pro zkažená a imperialisty obsazená města. Nechci tím tvrdit, že první a poslední třetina filmu byla o ničem, ale proboha! Už prosím vás netočte kung-fu souboje tak trapně. Vždyť tam Jet Li lítal jak hadrovej panák ve větru. Takové sci-fi souboje už dnes přece nemůžou nikoho nadchnout, nebo ano? Jinak příběh byl solidní, moralizování nesmí v kung fu filmech chybět, takže pochvala a prostřední pasáž byla opravdu pastvou pro oči i duši. Viděn director´s cut.(21.12.2012)

 • GigaPudding
  *****

  Další z řady čínských filmů národního cítění, tentokrát o zakladateli sportovní federace wushu Huo Yuanjiaovi, je pokud jde o efekt, obraz, zvuk i svou myšlenku asi ten nejzdařilejší. Popisuje příběh malého Huo Yuanjia, který radši obkoukává boje a trénink svého otce místo aby se učil kaligrafii a moudrostem, a který se jednoho dne zapřísáhne, že už nikdy neprohraje v boji, což se mu nakonec daří, ale kvůli vlastní pýše, nezodpovědnosti a pošetilosti nakonec způsobí tragédii, která ho přivede na cestu vlastní nápravy vedoucí až k rehabilitování hrdosti číňanů. V komentářích se tu objevuje například, že Jet Li to nezahrál moc dobře, ale podle mě je v obou polovinách filmu jasně znát rozdíl mezi tím "starým" arogantním Huo Yuanjia a tím napraveným, ve kterém se zračí klid, pokora a moudrost a tohle Jetovi šlo dobře, dokonce i ve scéně, kdy jde uctít památku svého protivníka to působí až dojemně. Jet Li je sice sympaťák, ale film by nebyl tím čím je, kdyby v něm byl jen Jet a divák by neviděl ty úžasně krásné pohledy do přírody v té venkovské části filmu, ve které se Huo Yuanjia napravuje a které jsou podbarvené i příjemnou hudbou. Je to ale film o bojových uměních a ne jen pohledy na čínskou přírodu, takže musí dojít i na nějakou tu bitku a ty tu jsou velmi efektní a přitom přehledné. Poměrně dost se pro umocnění choreografie používají dráty, ale vzhledem k výsledkům jejich použití ve scénách tohoto filmu to rozhodně není na škodu, protože i když se semtam Jet prolítne trošku fantastickým způsobem, tak by možná bez drátů ty souboje tak ohromující nebyly. Ke krásnému obrazu, hudbě a choreografii je potřeba ale zvlášť zmínit zvuk, který je tu čistý a ostrý, že divák slyší všechny údery a řinčení zbraní tak jako kdyby byl přímo na scéně. Samotný příběh o sebenápravě a o wushu je tu podaný způsobem zapojujícím všechny i vedlejší postavy a jeho myšlenka je krásně formulovaná, že by to člověka hned inspirovalo přihlásit se do školy bojových umění, podobně jako u Ip Mana. Fearless je ve výsledku jeden z vůbec nejlepších kungfu filmů, který spojuje nejen přehlídku perfektně sestavené choreografie, ale taky má nějakou svoji univerzální i čistě čínskou národní myšlenku a k tomu všemu je to v do detailů vypiplaném audiovizuálním kabátku, který z toho dělá perfektně udělaný filmový produkt. Jasná pětka, akorát nechápu jak z toho mohli 40 minut vystřihnout, když by to muselo znamenat asi vypuštění velké spousty scén důležitých pro vyznění příběhu a jeho vývoj stejně jako pro vývoj samotné hlavní postavy, které v DC verzi jsou.(8.11.2010)

 • EvilPhoEniX
  *****

  Druhý nejlepší film od Jet Li. Fearless je hodně atraktivní Martial arts flick. Akční scény jsou vzrušující, mají náboj, dostatek energie a každý fight má inovační choreografii. Nejlepší souboj byl jednoznačně s masivním obřím hovadem, který měl snad kůži ze skály. I přesto, že příběh byl velmi jednoduchý, tak díky časté a skvělé akci si pětihvězdu film zaslouží.(7.2.2014)

 • Legas
  ***

  Snaha dát tomuto WuShu filmu nějaký emocionální rozměr docela vyšla, ale jeho epická rozmáchlost je jen na oko (aby se neřeklo), takže se v podstatě jedná o další zdařilý "kung-fu fighting" film, kde jde téměř výhradně o bojové scény. Ty jsou choreograficky zdařilé, občas se objeví i něco režijně zajímavého a neotřelého, ale mně osobně vadily různé rádobyefektní zrychlovačky a "trhance".(7.7.2006)

 • Jet Li

 • - Jet Li (Huo Yianjia) používa tieto zbrane: Jian (čínsky rovný meč), Sanjiegun (trojdielna tyč), Dao (čínsky široký meč) a Qiang (čínska kopija). (m.a.t.o.)

 • - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 5. (Zdroj: ČSFD.cz)

 • - Nathan Jones je tak vysoký (meria 211 cm), že v hoteli kde bol ubytovaný, museli spojiť dokopy tri postele, aby sa mohol pokojne vyspať. (m.a.t.o.)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace