Obávaný bojovník

霍元甲

Fearless

Obávaný bojovník

Akční / Drama / Životopisný

Hong Kong / Čína / USA, 2006, 100 min (Director's cut: 141 min)

Ronny Yu

Chi-long To

Hang-Sang Poon

Další z řady čínských filmů národního cítění, tentokrát o zakladateli sportovní federace wushu Huo Yuanjiaovi, je pokud jde o efekt, obraz, zvuk i svou myšlenku asi ten nejzdařilejší. Popisuje příběh malého Huo Yuanjia, který radši obkoukává boje a trénink svého otce místo aby se učil kaligrafii a moudrostem, a který se jednoho dne zapřísáhne, že už nikdy neprohraje v boji, což se mu nakonec daří, ale kvůli vlastní pýše, nezodpovědnosti a pošetilosti nakonec způsobí tragédii, která ho přivede na cestu vlastní nápravy vedoucí až k rehabilitování hrdosti číňanů. V komentářích se tu objevuje například, že Jet Li to nezahrál moc dobře, ale podle mě je v obou polovinách filmu jasně znát rozdíl mezi tím "starým" arogantním Huo Yuanjia a tím napraveným, ve kterém se zračí klid, pokora a moudrost a tohle Jetovi šlo dobře, dokonce i ve scéně, kdy jde uctít památku svého protivníka to působí až dojemně. Jet Li je sice sympaťák, ale film by nebyl tím čím je, kdyby v něm byl jen Jet a divák by neviděl ty úžasně krásné pohledy do přírody v té venkovské části filmu, ve které se Huo Yuanjia napravuje a které jsou podbarvené i příjemnou hudbou. Je to ale film o bojových uměních a ne jen pohledy na čínskou přírodu, takže musí dojít i na nějakou tu bitku a ty tu jsou velmi efektní a přitom přehledné. Poměrně dost se pro umocnění choreografie používají dráty, ale vzhledem k výsledkům jejich použití ve scénách tohoto filmu to rozhodně není na škodu, protože i když se semtam Jet prolítne trošku fantastickým způsobem, tak by možná bez drátů ty souboje tak ohromující nebyly. Ke krásnému obrazu, hudbě a choreografii je potřeba ale zvlášť zmínit zvuk, který je tu čistý a ostrý, že divák slyší všechny údery a řinčení zbraní tak jako kdyby byl přímo na scéně. Samotný příběh o sebenápravě a o wushu je tu podaný způsobem zapojujícím všechny i vedlejší postavy a jeho myšlenka je krásně formulovaná, že by to člověka hned inspirovalo přihlásit se do školy bojových umění, podobně jako u Ip Mana. Fearless je ve výsledku jeden z vůbec nejlepších kungfu filmů, který spojuje nejen přehlídku perfektně sestavené choreografie, ale taky má nějakou svoji univerzální i čistě čínskou národní myšlenku a k tomu všemu je to v do detailů vypiplaném audiovizuálním kabátku, který z toho dělá perfektně udělaný filmový produkt. Jasná pětka, akorát nechápu jak z toho mohli 40 minut vystřihnout, když by to muselo znamenat asi vypuštění velké spousty scén důležitých pro vyznění příběhu a jeho vývoj stejně jako pro vývoj samotné hlavní postavy, které v DC verzi jsou.(8.11.2010)

Nejsem zastáncem zvyšování sebevědomí čínského národa a mé wu-shu by rovněž potřebalo trošičku vypilovat, ale jsem fanda zásadních životních rozhodnutí. Já jsem se v útlém věku rozhodl, že nebudu kouřit, což považuji za o něco snažší závazek, než když se Huo Yuan Jia rozhodl, že nabančí každému, kdo si o to řekne. A jelikož se nevyhýbal žádné konfrontaci chodidel s čelistmi, tak to snad ani nemohlo být nudné. I když z nikoli časově nevýznamné metodiky sázení rýže jsem zase tak na větvi nebyl.(26.6.2013)

• RHK

Akční bojový eastern s Jet Li jako velkým bojovníkem a čínským hrdinou. Pro fanoušky bojového umění možná událost, pro mne dost stereotypní nuda se slabým béčkovým scénářem. Zlaté westerny... Trailer: http://www.csfd.cz/film/216113-obavany-bojovnik-huo-yuan-jia/videa/(11.7.2009)

• Subjektiv

Šablonovitá vyprávěnka o bojovníkovi, který sice uměl od mládí zápasit, ale pravé moudrosti dosáhl až skrze pokání, utrpení a sázení rýže. Pak obrátil svou pěst na službu vyšším cílům a pozdvihl otřesené čínské národní sebevědomí. Pozor, vyskytuje se východní bojovnické rozumbradění! Krom výše zmíněného zbývají již jen nereálné, leč velmi efektní souboje, a právě ty jsou pro mě největším kladem filmu. Je to určitě škoda, protože život Huo Yuanjina i film sám naznačují, že o čem točit je. Vysněné vyznění filmu však některé zásadní momenty života protagonistova hrubě překrucuje a posouvá je do hlubin patosu, zplošťování hlavní postavy a nekritického, jednostranného obdivu k tomu, co běžně bývá ve filmech o bojových uměních obdivováno. S bojovnickými hodnotami druží se i čínské vlastenectví, které naštěstí nesklouzává k tupé kritice jiných národů. Silné **.(17.6.2009)

Vzájemné dokazování si čí kung-fu je lepší už dlouho nebylo tak zábavné. Jet Li exceluje uvnitř arény coby čínský národní hrdina v kýčovité pohádce s reálným základem, ale z důvodu zachování nesmrtelnosti legendy realitou jen lehce poznamenané. Choreografie soubojů je nadpozemská, doslova a do písmene. Zrežírování těchto scén není nikterak inovátorské, Ronny Yu však dokázal dotáhnout běžně používané techniky téměř k dokonalosti. Díky zběsilým soubojům, kdy nechybí ani praskot lámaných končetin (které se následně jako zlomené nechovají, ale čert to vem), nepůsobí Fearless jako zástupce žánru tolik oblíbeného někdy v 80. letech zastarale ani dnes. Jako bojová akce to navíc není film myšlenkové zcela vykostěný. Poté, co hlavní hrdina jedná zbrkle a bez rozvážení, zaslepen pomstou, prochází v druhé třetině jakousi přírodní očistou těla a duše, pokáním. Uvědomuje si důležitost jednotlivých životních hodnot a poznává pravou lásku – kdyby to nebylo tak kýčovité, začal bych věřit, že hlavní podstatou filmu je duchovní cesta, nikoliv lámání kostí. Plytkost politické roviny, která vyvstane teprve v závěru, bude nejspíš mnohé iritovat. Číňané museli odjakživa vzdorovat utlačovatelským imperialistům ze západu a pohrdavým Japoncům z východu, ale odjakživa jim ukazovali, že se i v těch nejtěžších okamžicích dokáží postavit na vlastní nohy. Podezření z komunistické propagandy trošku upozadňuje tento dialog: – „Nebojuj. Život je důležitý“ –„Víte, o životě nerozhoduje jen jedna osoba“. Ale ať si některé náznaky přeberete jakkoliv, nemá smysl kazit si požitek z prvotřídní akční „mlátičky“, v poslední době jich až tolik nevzniká. Všichni se tváří, že něčím podobným v dospělém věku opovrhují a přitom nikdo, kdo vyrůstal na Šaolinech apod. nedokáže zcela potlačit své animální pudy: maso, krev – boj! 75% Zajímavé komentáře: Marius, Lateef, InJo, Ender66(3.2.2007)

• Jet Li

• - Mnohokrát se spekulovalo o tom, zda Huo s O´Brienem opravdu zápasil. K zápasu skutečně došlo a Huo O´Briena porazil. Pravost této informace byla však okupujícími mocnostmi popírána z obavy ztrátu vlivu na čínský lid. (Dinsberg)

• - Spoiler: Huo Yuanjia bol v súboji, v ktorom zabil Yanga, poranený mečom do hlavy. Keď potom neskôr vošiel do jeho domu, v zábere na mŕtveho ležiaceho Yanga, žiadne zranenie na hlave nemal. (ti88na)

• - Z deja filmu vyplýva, že po vražde dcéry nemal Huo Yianjia žiadnych potomkov. V skutočnosti mal ešte jednu dcéru a troch synov. V súčasnosti (stav k roku 2006) má sedem vnúčat a jedenásť pravnúčat. (m.a.t.o.)