Velký Jake

• Kanada

Big Jake

Western / Akční

USA / Mexiko, 1971, 110 min

John Wayne opat v roli spravnaka, ktory ma za ulohu vyriesit veci "po staru", lebo na zapade USA sa v roku 1909 este civilizovane sposoby neuchytili. No a tak je to dalsi klasicky vyborny western s kopou prestreliek, vybornych dialogov. No a Divoky Zapad ma maximalne fascinujucu prirodnu sceneriu. Takze hodnotim opat vysoko : 88 %(28.6.2014)

V synkopovém rytmu Elmera Bernsteina se rozjíždí westernová podívaná s ikonou Divokého západu, Johnem Waynem, kterému tu v roli potomka sekunduje jeho skutečný syn Patrick a také synátor Roberta Mitchuma, jenž si s touto legendou žánru rovněž zahrál v nejednom snímku. Příběh Velkého Jakea je zasazen do období, kdy starý západ končí a přichází éra benzínových motorů místo dostavníků tažených koňmi. Zápletka ohledně únosu vnuka hlavního hrdiny je zajímavá a až na některé naivní akční scény je tento film zdařilým příspěvkem do kolekce westernů Johna Waynea, čemuž napomáhá také již zmíněná hudba, jež místy nápadně připomíná motivy ze Sedmi statečných. Na závěr musím zmínit slavnou a perfektní scénu, kdy se potkává Jake McCandles se svým synem: "Daddy?" - "Daddy!" - "Daddy.. Well, son, since you don't have any respect for your elders, it's time somebody taught you some respect for your betters! ... You can call me Father, you can call me Jacob, you can call me Jake. You can call me a dirty son-of-a-bitch, but if you EVER call me Daddy again, I'll finish this fight."(29.12.2015)

I když už po divokém západě jezdí motorky a automobily, čas od času je potřeba přivolat ducha starých časů a s bezskrupulózními vrahy a násilníky se vypořádat pěkně po staru - s bouchačkou v ruce. Doba se hnula k pokroku, zatímco Jake v podání Johna Wayne zůstává svůj. Chlapík, co dobře střílí a rozdává rány pěstí. Což se právě hodí.____ Úvodní sekvence byla dost pádná. Ke spořádanému bohatému ranči jede skupinka, o které víme, že jsou to zabijáci. První jednání s obyvateli ranče začíná slušnou konverzací a běžnými dotazy - jenomže divák ví, že tohle dobře neskončí. Napětí by se dalo krájet. Odzbrojující bylo setkání manželů, kteří už dlouhá léta žijí odděleně: žádné řešení minulosti, žádné výčitky, jen pár dojatých pohledů a rychlá domluva na záchraně uneseného vnuka - není čas na řečičky, teď musíme jednat. Také cesta prérií odloučeného otce a dvou teď už dospělých synů působí napínavě, jak si k sobě hledají cestu přes výčitky a rozdílné životní postoje. Finále bude prověrkou, jestli se jim podařilo dostatečně se stmelit. ____ Právě k finále mám hlavní výhrady. Zase se padouši chovají tak tupě, jakoby právě vylezli z blázince - přestože před tím dokazují, že minimálně jejich vůdce je rafinovaný chlapík, který dovedně využívá kde jakou lest. Tuhle schopnost, ale v závěru ztrácí a dopouští se tak školáckých chyb, že už se ani kladným hrdinům nedá dostatečně fandit. Padouši jim cestu k očekávanému konci přímo umetli. /6. 10. 14./(6.10.2014)

Wayne má velmi dobré hlášky, taky -a hlavně- oceňuji, že s vědomím, že v roce 1971 už moc vody s westernem nenamíchají, sázeli na nadhled. Občas ale stejně jsem měl otázky jak jdou dohromady až syrové vyvražďování lidí (vždy ochotně čekající na kulku), a následně pak humor od pronásledovatelů. Film má i zbytečné scénky, střihač rozhodně nebyl ve formě. A jinak John Wayne není spolurežisérem, jen vypomáhal když on měl zdravotní potíže, sám chtěl aby nebyl označen v titulcích (tam ani není). 3/5(15.11.2014)

Na jednu stranu omletý nápad s únosem a následnou "trestnou výpravou", na tu druhou však s chutí natočená práce s typicky drsňáckou waynovskou postavou, povedené akční a násilné scény (úvodní návštěva banditů) a jedny z nejkrásnějších exteriérů, které jsem kdy ve westernu viděl. Pozitiva zasazují negativům K.O. Čtyři a kousek hvězdy, prosím pěkně.(5.1.2011)

• - Ethan Wayne, který hrál Malého Jakea McCandlese, je ve skutečnosti syn Johna Wayna. (facojurka)

• - Bobby Vinton ztvárnil prostředního bratra, přestože byl o 4 roky starší než Patrik Wayne, který hrál nejstaršího. (facojurka)