Tragické drama vášně a zrady odehrávající se na jižních ostrovech v 70. letech 19. století - tak by mohl znít dobový hollywoodský slogan. John Wayne jako kpt. Ralls bojuje s loďařským magnátem Sidneyem (Luther Adler) o lásku milené Angeliky (Gail Russell) a potažmo i o pět miliónů ve zlatých cihlách uložených ve vraku lodě Rudá čarodějka potopené zaměrně právě jím samým. Pokud se naladíte na ten dobový styl, kdy zvláště to milostné tokání je notně nyvé a expesivní, je to hezký dobrodružný film. Pro mne osobně je vizuálně přitažlivý z toho důvodu, že mnohé záběry vypadají jak kvaše ze štětců Zdeňka Buriana. Někdy je ta podobnost až neuvěřitelná. Krásné jsou podvodní záběry, které mají kouzlo podobné podvodním záběrům ze Zemanova Vynálezu zkázy, byť ta chobotnice, s kterou kpt. Ralls bojuje o život, vypadá dnes trochu legračně, a byť je jasné, že vrak Rudé čarodějky je jen malý model. Zase jeden film, který jsem měl vidět před patnáctým rokem svého života.(7.5.2015)

Rozpočet $1,200,343(19.4.2009)