Režie:
Christian CarionKamera:
Walther Vanden EndeHudba:
Clint MansellHrají:
Emir Kusturica, Guillaume Canet, Alexandra Maria Lara, Ingeborga Dapkunajtě, Alexej Gorbunov, Dina Korzun, Philippe Magnan, Niels Arestrup, David Soul (více)Obsahy(2)
V průběhu studené války se francouzská tajná služba dostane k informacím o špionážní akci Sovětského svazu, namířené proti Spojeným státům. Varování americkým kolegům odstartuje řetěz osudných událostí.
Píše se rok 1981. Zklamání z Brežněvovy vlády a nenaplněných ideálů komunismu přiměje plukovníka KGB Grigorieva, jehož skutečné jméno zní Vladimir Vetrov, k radikálnímu kroku... Ve vší tichosti vyhledá v Moskvě francouzského inženýra a postupně mu předá celou řadu důvěrných dokumentů, svědčících o největší špionážní akci proti Spojeným státům v historii studené války.
Zdroj s krycím jménem Farewell se podílí na zničení špionážní sítě, díky níž sovětská tajná služba získávala detailní informace o stavu vědeckého, průmyslového a vojenského výzkumu na Západě.
Ronald Reagan vyhlašuje nový zbrojní projekt Hvězdné války a Sovětskému svazu, který přišel o své drahocenné informátory, zvoní umíráček...
Berlínská zeď se nedožije konce dekády...
Farewell tak svým způsobem pomohl změnit svět. Nepoužil při tom KGB dobře známé tradiční metody špionáže a za svoji práci nic nechtěl – to považoval za příliš kapitalistické. Splnil zkrátka jen svůj úkol – pro Rusko, ale především pro svého syna…
(oficiální text distributora)
Hrají
Emir Kusturica
Jugoslávie
Nejlepší filmy:
Underground (1995)
Arizona Dream (1993)
Vír (2012)
Guillaume Canet
Francie
Nejlepší filmy:
Nina a ježkovo tajemství (2023)
Šťastné a Veselé (2005)
The Siege of Jadotville (2016)
Alexandra Maria Lara
Rumunsko
Nejlepší filmy:
Rivalové (2013)
Control (2007)
Baader Meinhof Komplex (2008)
Ingeborga Dapkunajtě
Sovětský svaz
Nejlepší filmy:
Unaveni sluncem (1994)
Hlavní podezřelý: Poslední svědek (2003) (TV film)
Wallander (2008) (seriál)
Alexej Gorbunov
Sovětský svaz
Nejlepší filmy:
Vojna a mír (1965)
Mamy (2012)
Dvanáct (2007)
Dina Korzun
Sovětský svaz
Nejlepší filmy:
Strana gluchich (1998)
Poslední útočiště (2000)
Krycí jméno: Farewell (2009)
Philippe Magnan
Nejlepší filmy:
L'Affaire Salengro (2009) (TV film)
Děti z mokřin (1999)
Nevinné krutosti (1996)
Niels Arestrup
Francie
Nejlepší filmy:
Skafandr a motýl (2007)
La Rumba (1987)
Já, ty, on, ona (1974)
David Soul
USA
Nejlepší filmy:
Johnny si vzal pušku (1971)
Magnum Force (1973)
Hercule Poirot (1989) (seriál)
Fred Ward
USA
Nejlepší filmy:
Správná posádka (1983)
Útěk z Alcatrazu (1979)
Bláznivá střela 33 a 1/3: Poslední trapas (1994)
Willem Dafoe
USA
Nejlepší filmy:
Četa (1986)
Království (1994) (seriál)
Hledá se Nemo (2003)
Diane Kruger
Západní Německo
Nejlepší filmy:
Hanebný pancharti (2009)
Šťastné a Veselé (2005)
Pan Nikdo (2009)
Christian Carion
Francie
Nejlepší filmy:
Šťastné a Veselé (2005)
Nikomu to neříkej (2006)
Krycí jméno: Farewell (2009)
Benno Fürmann
Západní Německo
Nejlepší filmy:
Vražedná stěna (2008)
Šťastné a Veselé (2005)
Princezna a bojovník (2000)
Gary Lewis
Velká Británie
Nejlepší filmy:
Billy Elliot (2000)
Hlavní podezřelý: Poslední případ (2006) (TV film)
Brankář (2018)
Thomas Schmauser
Nejlepší filmy:
Šťastné a Veselé (2005)
V květnu si dělej, co chceš (2015)
Krycí jméno: Farewell (2009)
Miglen Mirtchev
Nejlepší filmy:
Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)
La Jeune Fille et les loups (2008)
Polina (2016)
Marc Berman
Nejlepší filmy:
Tančírna (1983)
Nevinné krutosti (1996)
Miluji tě (1986)
Jevgenij Charlanov
Sovětský svaz
Nejlepší filmy:
Samoubijcy (2012)
Na igre (2009)
Harpastum (2005)
Grigori Manoukov
Nejlepší filmy:
Východ-Západ (1999)
Mlčení Lorny (2008)
Angel-A (2005)