Nebezpečná známost

• Norsko Naboer (více)

Některé dveře by měly zůstat zavřené
Johna právě opustila přítelkyně Ingrid. Ten den se nechá svést do mystického a děsivého světa, ve kterém není možné rozpoznat lež od pravdy. Krátce poté co se Ingrid od Johna nadobro odstěhuje, potká John dvě sousedky, které se chovají velmi zvláštně a svůdně. Vypadá to, že o Johnu a Ingrid hodně vědí. Dokáže John odolat jejich uhrančivosti nebo jde v tomto neobyčejném erotickém thrilleru o něco více? (oficiální text distributora)

JASON_X

Lehce halucinační kafkovský příběh o jednom nesmělém osamělém troubovi, který se kvůli své troubovitosti nechá neblahou Fortunou předhodit jako kořist dvěma nevyzpytatelným, nevypočitatelným, manipulativním a lehce šíleným sestrám. Nebo to snad nejsou sestry? Nebo je to všechno jen nějaký nemocný sen? Nebo snad... Prostě a jednoduše skvostná severská komorní klaustrofobická schizofrenická thrillerová miniatura o zločinu a vině, podbarvená příjemnou hudbou. A jak se mi většinou protiví a nudí mě rádoby erotické scény ve středoproudových filmech, tak v tomhle případě to neplatilo, zdejší neobvyklá sexscéna je fakt nezapomenutelná. Jen skákavá ruční kamera chvílemi stojí za vyližprdel, ale závěrečný záběr přehoupl jazýček na mých vahách směrem nahoru. ()

Morholt

Uhrančivé, schizofrenní a hlavně úchylné psycho, ve kterém jsem se sice občas ztratil, ale přesto jsem na to dál fascinovaně zíral. Samotná pointa, byť už tu mnohokrát byla, byla očekávaná i neočekávaná a vnesla do celého příběhu spoustu světla, ale zároveň z§stalo pár otázek nezodpovězených. Alespoň pro mě. Na druhou stranu zase mi to tolik nevadilo, takže Naboer řadím hodně vysoko, byť na plný počet to není. 85% ()

Richie666

Johnovi trochu šplouchá na maják a s pomocí svých halucinací se právě chystá si to uvědomit. Škoda že je divák vždy o krok před ním a všechno se děje celkem podle očekávání. Přesto stojí za vidění. ()

BoPo

Film, ktorý nedovolí prestať pozerať. Skvele rozohraný príbeh, vyvolávajúci túžbu zistiť o čo vlastne ide. ()

bouncer

No ty krabe! Tak to opravdu silné, děsivé a tajemné drama. Psychárna jak se patří. Přesně pro takové filmy mám rád severskou/dánskou kinematografii. Na 70 minutách vykouzlit tak silný film...smekám pánové. ()

Litsarch

Přiznám se, že jsem film chápal, na pár menších vyjímek, až do cca 40. minuty. Pak už to chtělo trochu více soustředění a dávání si souvislostí dohromady. Celou dobu mne také doprovázela otázka "kolik sakra má ten byt pokojů?". Až někdy psychedelicky natočené, s temnější atmosférou a v čele s Johnem, který nechápe situaci stejně jako divák. Bohužel, znalejšímu divákovi již podle indícií začne docházet, jak to celé asi nakonec bude a má pravdu. Sice je tam vcelku dost zajímavých, dobrých a až matoucích, momentů, ale stejně to ústí v předpokládaný konec. Nutno ale dodat, že dobře zpracovaný. Nicméně, když člověk tohle přehlédne, tak se jedná o dobře natočený a až experimentálně natočený psychothriller, který stojí za shlédnutí. ()

brutale

Ľudská myseľ je labyrint, ktorá občas poriadne zablúdi. Ak sa to stane opustenému človeku, následky môžu byť až šokujúco neznesiteľné kde jednotlivec absolútne netuší, čo je skutočnosť... ()

Radka_86

Fakt parádní psycho podívaná. Zpočátku parádní eroticky laděný thriller a v druhé půli zvrat v sondu do slušně pomatené mysli psychotického hlavního hrdiny. Skvělá atmosféra a moc se mi líbil i hlavní hrdina a ty dvě sexy sousedky - skvělé herecké výkony. Bylo to překvapivé, šokující, perverzní, drsné a naprostá haluz, jsem nadšená!!! Nakonci to do sebe všechno krásně zapadalo a musím říct, že jsem si tuhle podívanou vážně vychutnala. 85% ()

Hoyt

Nejdůležitější na tomto filmu je to, že mě dokázal neskutečně vtáhnout do děje hned od prvních minut a po celou dobu až na závěrečnou čtvrthodinu mě nepřestal bavit a zajímat. Může za to především atmosféra a bytové prostory domu, kde napětí funguje na jedničku. Jen škoda, že velmi pomalé tempo se ke konci mění ve zběsilé odhalování pointy. Zrovna tady si myslím, že by trochu delší stopáž vůbec nevadila. Během filmu se mi vybavil Polanski, Lynch a Morales. A to podle mých měřítek znamená velmi kvalitní film. ()

Astaroth12

Tak toto Nórom vyšlo. Na začiatku, film pôsobí chladne, ale potom to roztočí, klamstvami, mysterióznou dejovou linkou a drsnou predohrou, prepracovanou zápletkou a silným erotickým nádychom. Strašne úchylný a provokatívny film, ktorý ma bavil od začiatku až do konca. Veľmi nepredvídateľný film s kopou zvratov, ale sa mi zdá, že nie všetko v tomto filme bolo dopovedané.Videné v rámci filmovej výzvy od Alisi. ()

schizmo

Severské filmy mají svá specifika, ať už kladná nebo záporná, ale většinou dokáží díky netradičnímu úhlu pohledu (ale i kameře, atmosféře atd.) i z obyčejného příběhu udělat poměrně poutavý film. Naboer začal jako velmi nadějný psycho thriller, nebál bych se říct až s dráždivě úchylným a násilnickým podtextem, který se postupem času bohužel přelil v poměrně generický předvídatelný sice opět psycho thriller, ale s úplně jinou atmosférou, než na začátku a to nevšední kouzlo bylo to tam. Dávám tři body především za odvážnost námětu i violentí zpracování. ()

selfesteem

Nedá se říct, že by Naboer byl nějak extrémně špatný film. Mé hodnocení odpovídá skutečnosti, že vše už tu v různých podobách dávno bylo a film mi nepřinesl nic nového. Musím však ocenit brunetku Kim za její opravdu neobyčejný výkon, který mě trochu probudil! Ona se holka tak moc snažila a tady na čsfd nemá ani svou stránku, to je ale ostuda. Jinak jsem stejně jako hlavní hrdina tak nějak bloudila spletitými chodbami podivného bytu, na jejichž konci mě čekalo poněkud nevábné překvapení. ()

Krt.Ek

SPOILER ALERT!!! Z filmů, v nichž se provinilá duše v rámci strategie vyvinění odívá do bludů a sebeobelhávání, mě z letos viděných filmů o něco více zaujal El maquinista B. Andersona. Sám pro sebe si to vysvětluji tím, že „racionálnější“ (materialističtější, zemitější) žánr thrilleru sluší (koreluje s) paranoii a znejistěním více než „iracionální“ (mysterióznější, tajuplnější) žánr horroru, všechny ty tajemné prvky (přízračné chování sousedek, děsuplná architektura jejich bytu) odvádí pozornost od hypotézy konspirace k hypotéze smrtonosné pasti, již ustrojilo cosi nadpozemského (já si kupř. po celou dobu myslel, že slečny jsou upírky). Jak si pak divák má zkonstruovat hypotézu „vždyť se to vše odehrává pouze v jeho hlavě“, jež se stane hypotéze o konspiraci kontra-hypotézou, z kteréhož souboje (které interpretační schéma se ve finále potvrdí?) diváku mého typu vyvstává ta pravá divácká slast? Tahle jsem se jen po celou dobu bál o někoho, kdo si to v konečném důsledku nezasloužil. 60 % ()

TomX2

Trochu divnejší škandinávsky thriller, v ktorom je viacero chytľavých momentov. Nálepka "horor" síce s týmto filmom veľa spoločného nemá, no je pravdou, že miestami to dokáže aj znepokojiť. Na Kristoffera Jonera ako duševne chorého tyrana sa pozerá dobre a dokonca filmu prispieva aj trochu mrazivá atmosféra. Filmov o týraní žien je veľa a Next Door je jedným z tých lepších, číže za mňa spokojnosť. ()

Praxis

Hodně divnej film. Nevím, co tim chtěl básník říct... Fajn halucinogenní trip pasáže, jinak fakt megabizár... 40% ()

Popluh

Severské psycho lynchovského střihu, které dokazuje jak je pro podobný typ filmů potřebná atmosféra. To pak klidně můžete mít zajímavý námět, výborné herce i podařené prostředí zvláštního bytu, ale pokud film nefunguje na poli atmosféry tak to na víc jak lepší a časem těžko zapamatovatelný nadprůměr stačit nebude. 70 % ()

pevico

Musím se přiznat, že ze snímku mám rozporuplné pocity...zpočátku mě film vůbec nebavil a ztrácel jsem se v ději, konec naopak jede svižně a překvapivě. Rozhodně na tenhle film kouknu ještě jednou (naštěstí nemá dlouhou stopáž :)), abych si uspořádal myšlenky a mohl pak třeba nějakou tu * přidat nebo odebrat :o) ()

raimi

Po zhlédnutí několika velice povedených filmů začínám mít pro současnou severskou kinematografii slabost. A tohle je další povedený zářez. Parádní halucinogenní psychothriller s výborným Kristofferem Jonerem. ()

esopesokeso

Veľmi osviežujúce. Krátky, za to pútavý film. Kto by sa chcel náhodou pri filme hrať so slimákom, má na to len pol hodiny. Potom radšej pauznuť film .... a potom pokračovať. ()