Adamova jablka

• Dánsko Adams æbler (více)

Odsúdený neonacista Adam prichádza na faru, aby tam vykonával verejnoprospešné práce. Od farára Ivana dostane za úlohu upiecť jablkový koláč z jabĺk zo stromu, na ktorých si  pochutnali vtáky i hmyz. Kým Ivan to vníma ako božiu skúšku, Adamovi na výsledku nijako nezáleží a namiesto toho rozmýšľa, ako by z fary čo najrýchlejšie dostal. Čoskoro však zisťuje, že s farárom niečo nie je v poriadku. Ivan jedného dňa na fare odpadne a Adam sa od lekára dozvie prekvapivú správu. Hoci spočiatku netúžil po ničom inom, ako faru čo najrýchlejšie opustiť, napokon ho okolnosti donútia ostať. Kolotoč nevšedných udalostí sa roztáča čoraz rýchlejšie. Skúša Adama diabol, alebo je to samotný Boh? (RTVS)

Retimo

První půlka skvělá,druhá byla už moc velký přepal.......a já bohužel nemůžu zkousnout to Adamovo konvertování k víře. ()

kolly13

Jak pět herců zahraje skvělý film s prvky humoru, morbidity, krásných kompozic i obyčejného příběhu. PS: mysteriózní to není ani náhodou. ()

Paserak

Promiňte mi moji upřímnost, ale....TY KRÁVO! To byla jízda! Co charakter to skvost. Neumím popsat slovy tu změť co ve mně je. Změť kdy čirá hrůza střídala záchvaty černohumorného smíchu. Kult. ()

Kozlowski8

Pozoruhodný a hlavně velmi zvláštní výtvor, kombinující depresivní a velmi brutální okamžiky s komickými. Film, který v sobě nese jakési poselství, že víra dokáže člověka přenést přes všechny životní nástrahy a útrapy a naopak její ztráta může mít fatální následky. Režisér zde tyto stavy demonstruje záměrně velice silně až absurdně a nerealisticky. Film na mne zapůsobil takovým způsobem, že jsem vnitřně rozpolcen v úvahách o jeho zhodnocení. Je to hloupost a fantasmagorie, nebo ve své nesmírně nadsazené demonstraci dobra a zla prostřednictvím jobových zvěstí a až brutálních absurdit geniální dílo? Vzhledem k tomu, že film jsem viděl před několika dny a myšlenky k němu plynou neustále, přikláním se spíše k tomu geniálnímu dílu. Zvláště, když k té výtečně zpracované myšlence připočtu výborně (rovněž absurdně) napsané všechny postavičky a skvěle zahranou postavu nácka Adama. ()

kolodej1

skvělé drama, výborný Mads Mikkelsen s úsporným, ale o to účinnějším herectvím. Velmi lidský příběh, balancující chvílemi na hranici absurdity, pojednává o vážných věcech, ale je zde prostor i pro humorné momenty. Jednoznačně stojí za vidění ()

Desmi

Absurditou nabušená komedie, která je vtipná jen do té doby, do které to uznáte za vhodné. Těch protipólů a absurdit je tam fakt kopa.. Navíc to sedí jako celek. Adamův nadheld a Ivanova zatvrzelost mě fakt bavili od začátku do konce.. =) ()

aannemer

Chvílemi jsem nevěděl, mám-li se smát nebo brečet. Adamova jablka rozhodně nejsou příběhem pro každého a fakt, že naivně fanatická rétorika faráře Ivana je zde neustále v konfliktu s realisticko extrémistickými postoji nejen Adama ale i dalších postav, dává filmu zvláštní napětí, díky jemuž se mi tento snímek neustále ve vzpomínkách vrací. Bravo Mads Mikkelsen! ()

Merenre

Šibnutá tragikomedie, jejíž humor je suchý jak babicovy řízky a kameňákový zrovna tak. Mads Mikkelsen exceluje, ale to u něj není nic neočekávaného, naopak, tenhle pan herec je zárukou precizního výkonu. Velmi mile však překvapí i zbytek osazenstva - jeden lepší než druhý. Nácek, který prostě nechápe, co se kolem něj děje, kleptomanský tlustoprd a samozřejmě jakýsi úžasný mouřenín, který nechodí pro ránu (z revolveru) daleko. Po dlouhe době taky film, který byl, alespoň pro mě, poměrně značně nepředvídatelný, takže mě udržel v napětí. No těch pět si to zaslouží, co si budem povídat. Po nejednom podobném zážitku začínám mít pocit, že skandinávci jsou na (černé) komedie machři, škoda že se většinou věnují ve filmech pičovinám, které jim nejdou. ()

fafejt001

Opravdu zvláštní film a je v něm vlastně všechno. Po delší době film , který zaujme a zárověn něco sděluje . Ten Adam též dobrý týpek a rovněž zkrachovalý tenista . Ten mi lezl na nervy . A ta benzin pumpa to byla též akce . No a pěkný závěr u toho stolu , tam bylo všechno . No fakt dobrý film . Mohu doporučit . ()

Jayk19

Dech beroucí snímek o setkání křesťanského fanatika s ateistickým fašistou.Farář je kapitola sama o sobě,věří natolik že nevidí realitu a Adam je přesný protipól.V první třetině jsem pořád nevěděl o čem že to je,ale potom už jsem jen seděl s otevřenou hubou.A konec jednoduše geniální.Jasných 5* ()

rey17

Velmi specifický absurdní film na pomezí dramatu a komedie s nízkopočetným osazenstvem a nepatrnou českou výpomocí... ()

LilySnape

Nádherný film. Jedním slovem. Mads Mikkelsen je coby farář Ivan úplně mimo dnešní názory a "díky" nádoru v hlavě má hodně zvláštní vnímání světa... Je úžasný ! Jak ho poprvé Adam zmlátil a on vešel do místnosti s tím, že " jen si skočím na pohotovost, nechce nikdo nic z města ? " - tak to mě dorazilo :-) Ten závěr je tedy drsný, ale nakonec zasáhla zřejmě vyšší vůle, a nádor mu byl " vystřelen " a on kromě toho, že sice vypadá dle slov nových napravujících se duší jako " mentál ", tak je zdráv a v pohodě. Adam zůstal , má i číro a jen lituju toho, že jsem v závěru neslyšla zpívat Madse :-) ()

brodži

To je tvůj otec? Ne, to je Hitler. - Naprostá pohodička. Jak udělat z náboženského fanatika troubu a přesto mu ještě zachránit život. ()

kokofek

V šedivém pracovním týdnu něco jako světlo na konci tunelu.Ještě druhý den nálada,která se vyvoláním snímku nedala zkazit.Potřebovala bych to aspoň jednou týdně a bude mi hej! ()

Gregor_Samsa

Velmi weird, velmi bizzare. No. Teď mi A. řekla, že to je od stejného režiséra, jako O kuřatech a lidech. To vysvětluje mnohé a z neuvěřitelného příběhu je najednou vlastně taková žánrovka. Tragikomická záležitost zcela jiné kategorie, než pruhotrikovancovy krasosmutné pitomosti. Jízda, nechápete, nerozumíte, politicky nekorektně se smějete a říkáte si, proč se na to vlastně koukáte. Velmi milé osvěžení pro (ne)romantický večer páru, který je spolu již delší dobu a bláznivé zamyšlení tohoto typu ho vytrhne z letargie unavené neděle. Nezařaditelné. [70%; 2016-07-17 Home sweet home] ()

moriero

To bylo tak správně... absurdní. Tak nějak evropsky absurdní. To by prostě Amíci nedokázali. Nácek i farář byli těžcí sympaťáci, ikdyž každý úplně jinak. Samozřejmě. To byla vlastně hlavní pointa. Dva naprosto rozdílné světy. Adam vypadal za bouřky v kostele jako zosobněné zlo. Jako Ďábel. Dokud jsem si neuvědomil, že Ďábla hledat jinde. Protože i Job si stejně jako Ivan musel říkat: "...To je Bůh, kdo po mně jde..." Ale zpátky k filmu: ochrnutý Christoffer na vozíku a Khalit pálící na všechno od ptáků po nácky mi působili nečekané záchvaty smíchu. Za mě 80%. ()

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

04.02.2013

Sjednocujícím prvkem českého a severského filmu je obdobné společenské a kulturní klima. Severské filmy však nabízí výrazně odlišný přístup ke zpracování tématu. Ten se vyznačuje především… (více)

Severská filmová zima

Severská filmová zima