Adamova jablka

• Dánsko Adams æbler (více)

Odsúdený neonacista Adam prichádza na faru, aby tam vykonával verejnoprospešné práce. Od farára Ivana dostane za úlohu upiecť jablkový koláč z jabĺk zo stromu, na ktorých si  pochutnali vtáky i hmyz. Kým Ivan to vníma ako božiu skúšku, Adamovi na výsledku nijako nezáleží a namiesto toho rozmýšľa, ako by z fary čo najrýchlejšie dostal. Čoskoro však zisťuje, že s farárom niečo nie je v poriadku. Ivan jedného dňa na fare odpadne a Adam sa od lekára dozvie prekvapivú správu. Hoci spočiatku netúžil po ničom inom, ako faru čo najrýchlejšie opustiť, napokon ho okolnosti donútia ostať. Kolotoč nevšedných udalostí sa roztáča čoraz rýchlejšie. Skúša Adama diabol, alebo je to samotný Boh? (RTVS)

KajusaK

Tohle je jeden z těch filmů, který je tak blbý až je skvělý :D) .. Scénka se sušenkama se u mě zapsala na žebříček nejlepších..4* i přes to, že občas příběh dost kolísal..Zajímavé bylo, jak Ivanovi vystřelili mozek okem na zem :D) a on za pár dní zase chodil..Ten měl ale fest štěstí :D) ()

kosta73

Osobně mám pro Jensena a spol slabost a např. BLIKAJÍCÍ SVĚTLA řadím mezi své nejoblíbenější filmy, čímž chci naznačit, že moje hodnocení může být krapet neobjektivní. Ale ADAMOVA JABLKA jsou skvělý film, při jehož hodnocení se superlativy šetřit rozhodně nemusí. Ani nevím co vyzdvihnout výše, jestli herecké výkony ( Mads Mikkelsen je bomba! ), skvostné řemeslné provedení, nebo neuvěřitelně parádní příběh...Kdo je trpělivý a přistoupí na Jensenovu hru, toho čeká naprosto geniální a hlavně originální filmový zážitek. ()

Splasher

"A víš co Jensene ? Já ti to věřím." A proto nechám plné hodnocení. Zajímavost : o zvířata se starala Fauna a film Praha. ()

danliofer

Šestihvězdičková záležitost - už pro ten neskutečně absurdní humor! "Já snad půjdu léčit tam, kde pacienti umírají, a ne tady, kde se po průstřelu hlavy člověk uzdraví!?!" -- jedna z neskutečných filmových hlášek... Na film jsem si počkala šest let a to čekání stálo tedy fakt za to!:-) ()

Mylouch

Zápas dvou protikladných mocností o duši ve stylu ovlivněném zaoceánskou absurditou i prozrazujícím bergmanovskou inspiraci bez zbytečného pomrkávání. How deep is your love ? ()

misulka03

Těžko hledám slova k tomuto filmu, ale na co bych hledala slova, když stačí jediné....šílený. Ano, nic jiného mě prostě k této podívané nenapadá. Je to tak absurdní až je to vtipný a dokonalý :) Nikdy by mě nenapadlo, že takovéto hovadině dám někdy 5 hvězdiček, ale ono to bylo fakt dobrý :) ()

kocik1

Severní vítr je krutý stejně jako morbidní černý humor, který si na severu prostě nebere servítky. A takový je i tenhle film, dokáže přinutit ke smíchu v té "nejnevhodnější" situaci.Prostě alegorie o dobru a zlu a ďáblu ukrývajícím se v nás.Ale i ďábel je někdy lidský a ačkoli se to nezdá, i on může třeba zachránit život.. ()

octopuska

Tak tohle mě rozložilo na součástky, už hodně dlouho jsem neviděla tak dokonalou záležitost. Tuhle bizarní farnost jsem si zamilovala se všemi roztodivnými človíčky, kteří na ní pobývali a hledali svůj cíl i nápravu. Neskutečně silný příběh, neskutečně zahraný. Tohle si filmoví gurmáni nesmí nechat ujít. ()

alchac

Černočerná a ani vzdáleně korektní nálož dánského humoru o nevšedním tumoru, kterážto měla za následek kruté týrání mé bránice a několikrát téměř pomočené podvlíkačky. ()

FilMiki

Nepamatuju si, že bych se někdy tak bavila při pečení jablkovýho koláče. V království dánském to rozhodně nehnije... ;) ()

cocrHeLL

Po skončení filmu jsem měl velmi příjemný pocit. Pěkný film, nepředvídatelný a velmi nápaditý. Povahy postav jsou zahnány do extrémních hodnot, k tomu všemu taková ta Dánská surovost. Ale né, to jsou Adamova jablka. Od začátku se mi to jevilo na 4*, ale poté jsem po delší úvaze musel dát 5* už kvůli té zde několikrát zmíněné lidskosti. Mohu vřele doporučit, nenáročné na shlédnutí a v průběhu filmu se vystřídají snad všechny emoce. 90% ()

tatanapope

Výjmečný film , který neskutečně manipuluje z lidskými pocity . Měla jsem z něj tak smíšené pocity , že se to nedá ani popsat , to se zkrátka musí vidět .Děj je naprosto jednoduchý . Kněz , který napravuje vězně , ale ta pointa je prostě úžasná . V životě bych nevěřila , že mě bude bavit film o víře v Boha , ale tady byli vloženy takové prvky , že jsem se i řádně zasmála , byla jsem udivená snad i krapet soucitu s divným knězem jsem měla , zhnusení , odpor , nesympatie i sympatie jsem cítila a celkově mě děj držel jako vlk myslivcovu nohu . Tenhle film si rozhodně někdy pustím znovu a všem doporučuju velmi barvitý film . ()

markuc

Film mne velmi mile prekvapil, nekonformni ukazka toho, jak nackove vidi svet a ze neni lehke jejich pohled na realitu zmenit/zmirnit. Reseni nekterych situaci mi prislo opravdu vtipne a musim se zminit i o hereckych predstavitelich - vyborne vykony. Opravdu jsem se u filmu pobavil i poucil. ()

Jizni Tlapa

Jablka od Adama mne přivádí do rozpaků a kladou veliký otazník, jak ohodnotit a neurazit. Jednoduchý příběh se stěžejním scénářem,který byl skvělý, zároveň místy pokulhával. Perfektní obsazení, které je zároveň obyčejně bezvýstřední. Hudba, která jednotlivé pasáže neničila, ale zároveň neohromila. Adam si zaslouží 100%, a to obzvlášť za jeho neklišovitou proměnu z ortodoxního nácka do pokorného prosťáčka. A. T. Jensen pak 70% za to, jak tuhle emoční proměnu servíruje.... ()

Belbo

Paráda!!! Lyricko-poetické vyprávění o životě, jeho možnostech, událostech a jednotlivcích v kole ubíhajícího dění. kdo může říct, jaký dopad bude mít jeho čin? ()

Tosi

Dokonalý výkon Mikkelsena a Thomsena v této černé, cynické a rasistické komedii, ze které se postupně stává film s hlubším poselstvím. Na ničem bych neměnil ani vteřinu, dokonce i vedlejší postavy byly skvělý. ...."No ne, to je ale fešák! To je tatínek?" ...snad nejlepší hláška faráře Ivana při pohledu na obrázek Hitlera visícím náckovi Adamovi nad postelí. Pro mě obrovsky milé překvapení. ()

Mrkvič

Tak tohle bylo hodně zvláštní. Vždy když jsem se vžil do zajetého žánru, tak film úplně obrátil. Vcelku mi ani není moc jasné, co nám chtěli tvůrci říci. Možná nic. Možná si při psaní scénáře vždy někdo řekl "hele proč jít touhle normální cestou? Co to najednou obrátit a udělat z toho pěkně ujetou psychozáležitost". Ta zajetá šablona s lacinými ale silnými motivy by se mi asi líbila víc, ale takhle to byla větší sranda. ()

Helmutek

"Chtěli nás vylekat statistikou a zdravým rozumem ale my jsme se snažili myslet pozitivně." / "Byla to stará kočka a jenom náhodou umřela ve stejnou chvíli, kdy jsme začali střílet." / "Hele, tohle byl skvělej chlap, co? To je tvůj otec? -To je Hitler." Ten film je bizár a wtf - za mě víc než cokoliv jinýho, co by se v tom dalo hledat. A ten "cotokurva" pocit byl u mě tak odzbrojující, že paradoxně jsem víc souzněl s neustále konsternovanym a svejm očím i uším nevěřícím náckem přijíždějícím na faru za trest pomáhat s pracema, než s tou idiotskou a nesvéprávnou farní osádkou - a takhle krásně frustrující je ten film až do konce. Konce, kterej tomu nasadí tak podivnou metaforickou?/vypíčenou? pointu, že ani po něm jsem se nějak nemoh přestat ptát, jestli si ze mě někdo (=Jensen) jenom dělal hodinu a půl prdel, nebo jestli v tom mám hledat nějakej hlubší smysl. Odpověď na to nemám, ale to mi ani nevadí, ani jí nehledám - tenhle podivnej a nepříjemnej stav, kdy vlastně nevim, na co přesně se to koukám, mě u Adamovejch jablk bavil (stejně jako mě to bavilo zatim u všech dalších Jensenovek) a spokojenej jsem i takhle. Kdo má ostatní filmy s touhle partičkou rád, bude se mu líbit i tohle. ()

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

04.02.2013

Sjednocujícím prvkem českého a severského filmu je obdobné společenské a kulturní klima. Severské filmy však nabízí výrazně odlišný přístup ke zpracování tématu. Ten se vyznačuje především… (více)

Severská filmová zima

Severská filmová zima