Adamova jablka

• Dánsko Adams æbler (více)

Odsúdený neonacista Adam prichádza na faru, aby tam vykonával verejnoprospešné práce. Od farára Ivana dostane za úlohu upiecť jablkový koláč z jabĺk zo stromu, na ktorých si  pochutnali vtáky i hmyz. Kým Ivan to vníma ako božiu skúšku, Adamovi na výsledku nijako nezáleží a namiesto toho rozmýšľa, ako by z fary čo najrýchlejšie dostal. Čoskoro však zisťuje, že s farárom niečo nie je v poriadku. Ivan jedného dňa na fare odpadne a Adam sa od lekára dozvie prekvapivú správu. Hoci spočiatku netúžil po ničom inom, ako faru čo najrýchlejšie opustiť, napokon ho okolnosti donútia ostať. Kolotoč nevšedných udalostí sa roztáča čoraz rýchlejšie. Skúša Adama diabol, alebo je to samotný Boh? (RTVS)

dopita

Velmi originální film, kde se umě kombinuje komedie a drama, s několika doslova odzbrojujícími scénami (způsob jakým se hlavní hrdina zbavil nádoru mě dostal do kolen :-)). ()

Michalechal

Tenhle film nejde moc popisovat, ten se musí vidět :-) Je to směs komedie, psycha, dramatu a trochu tajemna. A zřejmě právě tenhle originální mix na mě udělal dojem za 5*. ()

F.W.Colqhoun

Starý Zákon jako zdroj komediálních námětů? Kde najít bohatší, že? A v severské kinematografii funguje všechno. Jobův příběh optikou současné skepse a empirismu, zastupovaného vyhrocenou neonacistickou formou, psychologizmu, figurkami neukotvených zoufalců a událostmi, které se prostě dějí; a co funguje ve výsledku lépe. Výsledek není tak překvapivý, ale hlavně díky odhodlání seveřanů neuhnout před sebeabsurdnějším, sebe-sadističtějším, sebe-nekorektnějším nápadem, je zlotřile zábavný. Herecké výkony špičkové, vystrkovat Mikkelsenovo jméno trochu před ostatní je zbytečné, ale jeho postupem příběhu zmrzačenější-a-zmrzačenější ksicht je k nezaplacení a ztvárnění naprosto nepřiměřeně pozitivní reakce potom, co dostane poprvé řádně po náckovsku na držku, mne podlomila v kolenou. A v dobách, kdy se drásající nářky na sebenepatrnější potíže a obavy ze zpomaleného růstu staly folklórem, velmi osvěžující. ()

Greenpeacak

Hneď na začiatku som dostal chuť na jablkový koláč. Radšej si ho aj vopred zaobstarajte. Je zaujímavé, ako Mikkelsenovi tečie v rôznych filmoch z rôznych miest krv. ()

Miller

Já osobně se nezasmál, a čekal jsem něco víc. To jsou dva důvody, proč to není pět hvězd. Jinak je to kvaůotou některé hollywoodské filmy přesahující. Ale, asi nejveětším plusem filmu je herec ve vedeljší roli faráře - Mads Mikkelsen, který "ňoumu" hraje naprosto nenuceně. Ulrich Thompsen je také výborný, ale za zmínku stojí i Nicolas Bro, co by tlustý, opilecký a despotický bývalý hráč tenisu. Jen mě to něčím prostě nezaujalo. Asi se na to už nikdy nepodívám. 80% ()

Orthank

Parádny herecký koncert s fúrou nápadov lemovaných skromnou komornou atmosférou, ktorému k plnej paráde chýba už iba údernejšia, povedzme odvážnejšia pointa. Každopádne veľmi silná, režisérsky osobitá a zároveň príjemne úsmevná záležitosť. ()

Adramelech

Děj začíná slibně. Farář s nádorem na mozku směruje svou pastorační činnost na skupinku deklasovaných živlů: neonacistu, arabského teroristu, zloděje-alkoholika aj. Výsledkem je řada bizarních a často komických situací (třeba střílení vran, kdy to schytá i kocour), tedy pokud  člověk dokáže ocenit tento druh humoru. Je to film o mizérii světa i života, o prolhanosti náboženství a o tom, že Bůh neexistuje; nanejvýš tak zlý demiurg, jak jej znali gnostikové. Závěr filmu ovšem poskytuje prostor i jinému výkladu. Každopádně jde o nevšední dílo, které stojí za pozornost. ()

kolemjdouc

Další "sranďák"který jsem si vrchovatě užila.Pro změnu s Mikkelsenem.Nenechám si  ujít dostupné filmy s ním.Tady byl poměrně mladý a už bylo vidno že má slušně se svým talentem našlápnuto.Na začátku filmu jsem si říkala co to ,sakra, bude????Tvůrci využili veškerý potenciál všech herců .Vsadili na klasiku .Známí herci.Pro jistotu režisér neexperimentoval..Potěšilo mě, že jsem viděla i mladého Kaase.Na Mikkelsena i na něj ještě velké role teprve čekaly. ()

Shedom

" Láskyplná pokora je strašná zbraň. Najsilnejšia na svete..." Tak nejak to napísal Dostojevskij v Bratoch Karamazovcoch a práve táto veta mi vyvstala v mysli pri sledovaní " Adamových jabĺk". Keď niekomu rozbijete nos a on vám po chvíli príde povedať-ako by sa nič nestalo, aj keď je ešte celý krvavý -že ide do mesta na nákup a vy aby ste medzitým porozmýšľali, čo spraviť s tou jabloňou....tak to sú tie situácie, ktoré s vami niečo urobia. Sú len dve možnosti : buď toho človeka zabijete :-) ( ak ste naozaj beznádejný prípad ) alebo zostanete v údive stáť a pomaly, ale isto začnete podliehať zvláštnemu kúzlu láskyplnej pokory. Adamove jablká sú príbehom o človeku, ktorý chcel byť silou-mocou zlý, ale nakoniec, bez toho, že si to uvedomí, je jednoducho okolnosťami prinútený robiť správne veci, pretože sa zrazu ocitne ako jediný normály medzi samými bláznami :-) Film plný originálnych postavičiek a ešte originálnejších hlášok. ()

dormouse

Pro mne jednoznačně ****** (6 hvězd). Lahůdka, která jistě není stravitelná pro každého, ale pro mne vždy zůstane na vrcholu filmové produkce. Hodně drsná komedie o hodně smutných věcech. Jen takhle, na pozadí černočerného humoru se dá naservírovat obrácení neonacisty v lepšího člověka. A nám všem to dodá víru, že i z nás mohou být lepší lidé, a za odměnu že se snad dočkáme dalších podobných úžasných filmů. ()

DannyBoy80

Další černočerná komedie, říznutá dramatem z provincie Dánské. Mikkelsen vypadá naprosto úchylně, ostatně jako každý v tomto filmu. Představte si, že dáte nácka do kostela, kde vládne farář naprosto oddaný optimismu. Jeho společníci jsou bývalý špičkový tenista, nyní alkoholik/kapsář a arab notorický přepadávač benzínek ve jménu Aláha. Už to samo o sobě je dost úchylné ne. Ale jde o to, že bůh a ďábel bojují o jabkový koláč, jen je docela těžké určit kdo je bůh a kdo ďábel a co vlastně chcou. Vydařený film s paradními herci a jejich výkony + naprosto úchylný scénář. 80%. ()

lucijelucije

Velmi nenošené drama, po první polovině shlédnutí jsem absolutně nevěděla, co si mám myslet, po dokončení tohoto snímku jsem na tom byla snad ještě hůře, ale nedá se upřít tomuto snímku báječnou stylizaci a kameru, příběh je poněkud agresivní, až mne to zaskočilo při některých scénách, každopádně téměř do konce nevíte o kladných a záporných hrdinech a to se mně zalíbilo, pořád tvrdím, že evropsky natočený film pro mne nemá konkurenci=)každopádně doporučuji!! ale musíte si uvědomit, že tento styl filmu, není ten typický film zalíbení..budete se kroutit všelijak, ale na konci zjistíte, že tak absurdní film jen tak někde neuvidíte. ()

SHit4U

Hodně zvláštní film. Mix černočerné komedie, dramatu a nadpřirozenopohadkových motivů. Mezi drámou a černou komedií se přechází naprosto bez upozornění, a tak se občas stává, že vtipy prostě vyšumí, člověk je pořádně nezaregistruje. Ale když si na to divák zvykne a začne si vychutnávat každičký dialog, uslyší neslýchané a uvidí nevídané. Chtěl jsem dát 4*, ale 15 minut po filmu mi došlo, že byl vlastně kouzelně geniální (ty slova nejsou zvolena náhodou)! P.S. My lékaři tomu řikáme poloviční Kennedy.... ()

Ixbalanke

Tento film je opravdu působivý. Především je to typický severský způsob realistického točení filmů, bez laciných keců a citů. Nácek v hlavní roli a jeho proměna je také velmi důvěryhodná a i já se svým antifašistickým založením jsem v něm velmi rychle nalezla zalíbení:) Vytkla bych jen, že působení starce na smrtelné posteli na nácka bylo trošku krátké, aby ho stačil tak mohutně obrátit, ale asi na něj působilo více faktorů. Mnoho krát máte pocit, že už je vše v háji a nakonec to skončí krásně! Takřka pohádka to je!:)) ()

Disease

Asi jsem po Blikajících světlech a Řeznících čekal větší řachandu. Ale i jako drama to fungovalo víc než dobře. ()

Piškotka

Neobvyklý a neotřelý film. Adam a Ivan jako pěst na oko, nejen ideologicky, ale i povahově. Jejich střety padaly na úrodnou půdu, Adam byl paradoxně Ivanovým tahounem a stál za jeho neuvěřitelnou úzdravou. Nečekaně se stal jeho parťákem. Některé momenty (bouřka, jabloň plná havranů, Satan x Bůh) s prvky magie. Ostatní obyvatelé fary prapodivní, ale svojští. Arab se projevil jako milovník zbraní, co si nebere servítky vůči skupince holých lebek. Neváhá si z nich vystřelit a dát jim za vyučenou. Gunner, otylý milovník jídla a kleptoman, se ukáže jako dobrosrdečný chlapík. Ulrich Thomsen věrohodný, jeho sebevědomá chůze a výraz myslitele neměly chybu. Mads Mikkelsen rovněž. ()

J*A*M*A*L

Wow! OMG! Sakra pes! Ou Shit! Holy shit! Můj bože! K sakru pes! Těmito slovy jsem mohl nejlépe popsat mojí vykulenost od začátku do konce tohoto filmu. Pro mě nejlepší film, který jsem za poslední rok viděl! Tak krásný a dojemný a zvláštnější snímek jsem nikdy neviděl a neuvidím. Adamova Jablka ukazují navíc, že i náckové dokážou mít lidskost a to Adam po asi hodince konečně dostal. Mě to zrovna moc jako komedie nepřišlo, ale za to mě to hrozně dojalo a ten výkon Madse Mikkelsena..... ó můj bože to bylo něco neuvěřitelného. Ty jeho dialogy a výkon, zkrátka jsem jen valil oči a hned jsem si ho přidal do mé top 010 oblíbených herců. Nejlepší film o lidskosti. ()

vander19

Tak tento film bola riadna haluz. Ty kokos, ako dobréé to bolo, ale hlavne haluzné. Z názvu som myslel, že zrejme pôjde o Adamove vajcia a že to bude komédia. Tak aj v diskusií to odporúčali, ale NE. Občas som si myslel, že p. farár Ivo musí byť už vážne cvok. A práve z toho vzikali komické scény, ale nakoniec človek pri niektorých pocítil nesmiernu nemohúcnosť a až depresiu. Scéna s Hitlerom - bomba. Miestny doktor, ktorý neohovára??? super. Ale každá jedna postava bola výnimočná a mám pocit, že možno každá by si zaslúžila svoj vlastný film. Tak boli až do detailov prepracované. Fakt Danmark kinematografia, vyrábate neskutočné kúsky. ()

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

04.02.2013

Sjednocujícím prvkem českého a severského filmu je obdobné společenské a kulturní klima. Severské filmy však nabízí výrazně odlišný přístup ke zpracování tématu. Ten se vyznačuje především… (více)

Severská filmová zima

Severská filmová zima