Adamova jablka

• Dánsko Adams æbler (více)

Odsúdený neonacista Adam prichádza na faru, aby tam vykonával verejnoprospešné práce. Od farára Ivana dostane za úlohu upiecť jablkový koláč z jabĺk zo stromu, na ktorých si  pochutnali vtáky i hmyz. Kým Ivan to vníma ako božiu skúšku, Adamovi na výsledku nijako nezáleží a namiesto toho rozmýšľa, ako by z fary čo najrýchlejšie dostal. Čoskoro však zisťuje, že s farárom niečo nie je v poriadku. Ivan jedného dňa na fare odpadne a Adam sa od lekára dozvie prekvapivú správu. Hoci spočiatku netúžil po ničom inom, ako faru čo najrýchlejšie opustiť, napokon ho okolnosti donútia ostať. Kolotoč nevšedných udalostí sa roztáča čoraz rýchlejšie. Skúša Adama diabol, alebo je to samotný Boh? (RTVS)

kolda1990

Co dodat...geniální film s ještě lepšími výkony herců a ne zrovna obvyklým dějem. Dánská kinematografie ve své nejlepší podobě. ()

MissJ

Od prvního momentu jsem věděla, že tenhle film ode mě míň jak plnou hvězdokupu nedostane. Několikrát jsem se smála a zároveň mi stoupaly slzy do očí. Zázračný film. ()

GodComplex

Fascinujici mix komedie a tragedie s takovym presahem, ze vas to klidne konvertuje na viru v boha, vyborny Mads Mikkelsen a Bee Gees. 7/10 ()

Freemind

Jsem rozežrané, cynické a hnidopišské h*vado, se kterým hned tak něco nehne. Tady jsem se ovšem - už nevím po jak dlouhé době - řehtal jako kůň a doslova se těšil na každou další vteřinu. Chci to vidět ještě jednou, hned. Dost možná nejlepší černá komedie, kterou jsem kdy viděl. ()

pevico

Upéct koláč je na první pohled jednoduchá věc...výborný nápad na nápravu podobných lidí jako je Adam! Farář Ivan je pro mě nejpozoruhodnější postavou celého filmu, jeho odhodlanost a víra v nápravu je nekonečná a po celý film překvapující... ()

Siegmund

Opravdu neobyčejný a pozoruhodný mistrně propracovaný film. Jen jsem nějak nepochopil, kde je v něm ta komika. Já se na něj nedíval jako na komedii a myslím, že jsem udělal dobře. ()

vorheese

Zatímco v české hořkosladké komedii je nevětší úlet tak maximálně (samoúčelně) polonahý Macháček, Skandinávci si dovolí rozprsknout mozek mentálně postiženého kněze na ksicht holohlavého nácka (naprosto přirozeně v rámci příběhu). Aneb když dva dělají totéž, je to úplně něco jiného. ()

kaylin

Sem tam je člověk rád, když dá šanci něčemu, o čem nic neví a předem si nic nezjistí. Tenhle dánský snímek je parádní ukázkou toho, co vám film může nabídnout. Scénář, který vám dovede vyrazit dech mnoha scénami, navíc umocněný výbornými hereckými výkony v čele s Madsem Mikkelsenem, který sestává mým velmi oblíbeným hercem. ()

gojackill

Film začne velmi zajímavě a tajemně. Pokud jste si nepřečetli komentáře tady na csfd (což doporučuji) budete překvapení jak film náhle sklouzne do frašky. A vida! Absurdní humor se povedl, smál jsem se leč nepřestal jsem vnímat drama, které se odehrává na pozadí. Stručne by se dalo říci, že snímek pojednává o tématu boje zla proti dobru. Ulrich Thomsen je nácek, který je tak zlý, až je to nesnesitelné. Nácek chce ukázat dobráckému knězi (Mads Mikkelsen) jak je život špatný a dokázat mu, že ho bůh nenávidí.... To se mu podaří, jinými slovy řečeno, ve filmu zvítězí zlo nad dobrem a to je zde vyjádřeno jak přímo (silnější-zlý přivede slabšího-dobrého na smrtelnou postel) tak nepřímo, metaforou (strom sežehne blesk). V tomto okamžiku filmu jsem si přál, ať to všechno dobře dopadne! A jak to dopadlo? No podívejte se sami, já jsem byl opravdu dojat. Tento film dává naději, je pln skrytého optimismu a činí svět snesitelnějším. Nádherný film, který je skvěle zvládnutý a originální. Silencio! ()

rt12

Nóó tak na tento počin dlouho nezapomenu. Absolutní jednička, jak prozřít aniž by si o to stál. Krása, vřele doporučuji, film ke kterému se budete vracet. ()

Maq

Jedním z pilířů starozákonní i křesťanské etiky je oddanost pravdě. Člověk je nadán rozumem, a je tedy povinen pravdu vyhledávat, poznávat a přijímat, a to i když je bolestná a její kauzalita se vzpírá plnému porozumění. V tomto příběhu je to ovšem kněz, který pravdu vytěsňuje a popírá, a naopak holohlavý nácek, kdo uvažuje nepodjatě a pravdu hledá a akceptuje. Podobenství se tak stává mimořádně konfúzním a paradoxním. --- Netvrdím že je to hloupý či bezcenný přístup, ale mám s ním docela problém. Sděluje totiž vlastně, že milost nás navštěvuje zcela náhodně, nezávisle na našich činech a úsilí. Je to velmi ošemetná idea právě proto, že ji nelze odmítnout jako nepravdivou. Paradox je součástí našeho bytí. Nebezpečí probírání téhle látky spočívá v tom, že může vést k odevzdanému mravnímu relativismu. Jako bychom ho neměli všude dost. --- Tak například: Mnoho komentátorů zde označuje postřílení pár ptáků a jedné kočky za ohavné, či přinejmenším provokativní. Ale nic nenamítají proti filmům plným násilného sexu a brutálních vražd. To je mravní relativismus a jeho důsledek - mentální idiocie. ()

slunicko2

Resocializace po dánsku. 1)  O čem vlastně film je? O víře, o fanatismu, o dobru a zlu, o vině a odpuštění. Prostě tak nějak o životě._____ 2)  Ironický konec zarámoval tento baladický snímek do všeobjímajícího smíření. Inu, proč ne?_____ 3)  Zajímavý koment: Radek99****, Big Bear***, Maq**. ()

YURAyura

10/10 Tak toto nema chybu. Chytlava latka, politicka nekorektnost, silene postavy v podani skvelych hercu, prehrsel krve a absurdity. Ovace ve stoje!!! Az tady jsem objevil Madse a od te doby se tesim na kazdy film, kde se objevi ;]] ()

Herr_Flick

Říkej si tomu jak chceš. Ukázka z toho nejlepšího s původem na starém kontinentu. Naprostá šílenost, zfilmovaná absurdita, vrchol zvrácenosti, ale mistrovské dílo, servírované snad ve všech různých polohách. Něco takového jsem ještě neviděl. ()

PogoJoe

Vážení uživatelé CSFD, kteří tento film hodnotili přede mnou (5.6.2012), "díky" za zmařený a nudný večer, strávený u této podivně mdlé zvláštnosti, protože kvůli vašim kladným komentářům a vysokým hodnocením jsem tento snímek shlédl, načež byl notně zklamán. Nechápu zdejší vysoké hodnocení (opět). Jak mohl byť jen jediný člověk dát tomuhle plné, pětihvězdičkové hodnocení? Už jindy jsem poznal, že můj filmový vkus často nepatří k tomu většinovému, ale v některých případech - např. v tomto konkrétním, je rozdíl mezi mnou a většinou propastný. já rozhodně NEDOPORUČUJI! ()

Hanyou

Nevím no. Prostě jsem od filmu čekala úplně něco jiného a po zhlédnutí mám poněkud rozpačitý dojem, že ta myšlenka o dobru a zlu se mi v takovémhle podání vůbec nelíbí. Navíc mi všechny postavy byly krajně nesympatické. A taky chudák kocourek. ()

Murrro

Výborne nakrútený príbeh, ktorého najväčším plusom sú jedinečné (a skvelo obsadené) postavy a v rámci žánru vzácna absurdita, vďaka ktorej je aj vývoj hlavnej postavy relatívne uveriteľný. Čierny humor síce občas vyšumí do prázdna, ale aj jeho pričinením je morálny odkaz filmu ľahšie stráviteľný. Ako jablkový koláč... ()

Duotone28

Filmik vykresleny trosku temnejsie, ako som zvyknuty...a hlavne ako som od neho cakal...ale tuto ciernu stranku ozivovali trefne a humorom pojate hlasky skandinavsko-deutche prizvuku...ktore tomu davali zivot...a hlavne dovod na zamyslenie! Dovolim si tvrdit...ze sa jedna o ORIGINALNY snimok,nazdar ()

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

04.02.2013

Sjednocujícím prvkem českého a severského filmu je obdobné společenské a kulturní klima. Severské filmy však nabízí výrazně odlišný přístup ke zpracování tématu. Ten se vyznačuje především… (více)

Severská filmová zima

Severská filmová zima