Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiální text distributora)

Tereza666

Nejsem příznivce dobrodružných nebo historických filmů. Málo který mě zaujal, ale ovšem tento. Gibson naladil laťku hodně vysoko. ()

Master19

Gibson si vybírá skutečně působivá témata. Ať už prověřená, nebo jako v tomto případě pozapomenutá. A zase tu zvolává: "lidi, proberte se, nedělejte tu stejnou chybu znovu!". Ale je to marný, je to marný, je to marný... Zkušenost je nepřenosná a všechno se bude opakovat. Jen to už nebude v džungli, zbraní nebude uštípnutý kámen, znamení vyšší moci nebude zatmění slunce, ale lidi... ti budou pořád stejní. Problémem filmu není jeho délka, syrovost, digitální kamera či co, ale příběh. Ten je dětsky naivní a vůbec se do konceptu filmu nehodí, víc by se mi tam "líbilo", kdyby to dopadlo úplně špatně, nějaké prozření, katarze. Takhle jsem hlavnímu hrdinovi ani nechtěl fandit, protože to prostě nemělo smysl. ()

Brain-D

Z pokojného kmene Mayů v džungli, který žije v harmonii se stává boj o život. Gibson dokázal zachytit detailně, jak moc dokáže člověk za svůj život bojovat, když musí přežít pro někoho dalšího. Bravo ! ()

LEGACY

Asi před 8 lety, taktéž v zimním období, jsem viděl útržek Apocalypta v nočním programu nějaké stanice (samo s titulky) a od té doby to pro mě je vzpomínka a rest, který je potřeba dokoukat. Za těch spoustu let se hodně věcí změnilo a ani já už nejsem stejný člověk, ale nadšení pro kino ve mně zůstává. Tehdy mě nemohlo napadnout, že se jedná o dosti autentické zobrazení skutečných Indiánů, kde se hovoří jejich prapůvodním jazykem, že džungle v Mexiku je bez příkras opravdu tak krásná a divoká jak je v příběhu vylíčena. Možná je konec konců pro mě mnohem zásadnější vidět tohle artistické ale i surové přiblížení světa, o kterém civilizovaný měšťáci nepatří a byť nejsem žádný fanoušek tohot žánru, ba ani Mela Gibsona, musím mu složit poklonu, spolknout svoji hrdost, jelikož je zde vše podáno bravůrně a skvěle se využilo jejich náboženství, nástrah džungle, smrtících predátorů, ale i nesporné provázanosti a hrdostí všech zúčastněných. Klobouk dolů, tohle je jeden film z minima. ()

J.Lajner

„Jaguáří Tlapa aneb Cesta tam a zase zpátky.“ Touto parafrází na jedno z nejslavnějších děl světové literatury, by šel shrnout veškerý děj snímku Apocalypto. Příběh o zániku mayské civilizace je sice striktně přímočarý, ale to nevadí, protože hypnotizující vizuální složka dokonale zastiňuje vše ostatní. Snímek je opravdu skvělý v tom, co ukazuje, a ještě lepší v momentech, které sázejí na naši představivost. Útok Španělů nemusí být doslovně zobrazen, bohatě stačí záběr na napnuté plachty jejich korábů. Film povznáší především vášeň a srdce, které Mel Gibson do svých projektů vkládá a je přitom úplně jedno zdali se nachází za kamerou nebo před ní. Gibson točí filmy pro sebe a ani Apocalypto není výjimkou. I když si některé historické události přikrášluje, nebojí se jít proti hollywoodskému proudu, což se odráží třeba v užití dobového jazyka a explicitním zobrazením násilných scén. Apocalypto nabízí skvělý filmový zážitek, založený na autenticitě a bravurním vystihnutí dobové atmosféry. Film bez kompromisů. Film, jež útočí na naše smysly. ()

Spock

Netradičně situovaný příběh od starého známého Mela Gibsona. Přiznám se, že jsem byl mile potěšen, když jsem se dozvěděl o tomto projektu. První ukázky pak vypadaly také nadějně. Taková sonda do fungování pro staré středoamerické civilizace z pohledu „obyčejného“ člověka, který je s ní konfrontovány a nucen vzdorovat jejímu systému. Samotný námět nebyl vůbec špatný, ale realizace se podle mě moc nepovedla. Příběh se mi příliš nelíbil, nepřekonal rámec určité obvyklosti, který bych očekával. Máme tady ze začátku rodinnou idylu, potom její brutální přerušení, odloučení spojené s bojem o přežití a nakonec návrat spojený s narozením dítěte a šťastným koncem. Když se náš domorodý hrdina díval dovnitř prolákliny na svoji rodinu a její nový přírůstek, tak jsem vážně kroutil hlavou. Další tuctová zábava okořeněná tentokrát zajímavým prostředím a námětem. Bohužel ničím ohromující příběh, troch té brutality, která ovšem dnes nikoho neohromí, někdo možná bude zklamaný, že jí tentokrát bylo málo, ale to je jedno i kdyby ji bylo více, nijak to filmu nepomůže.Snad nás budou brzy čekat zajímavější filmové exkurze do minulosti. ()

-ELFKA-

Nemôžem si pomôcť, ale teraz to Gibsonovi nevyšlo. Príliš dlhá stopáž na takúto indiánsku road-movie. Neviem čo by som pochválila, snáď len úvodnú vtipnú scénu s liekom na potenciu. Inak sa digitálna kamera s pralesom bila, pôsobilo to lacno, ako dokument na sobotňajšie dopoludnie. Čakala som teda aspoň žalúdok zdvíhajúce krvavé scény. No ani tých som sa nedočkala. Vyrezávanie sŕdc v porovnaní s Umučením Krista pôsobili sucho a otrepane. Naháňačka mladého indiána po pralese už bola zaujímavejšia, ale klišé ako kvapnutie krvi na jeho prenasledovateľov kým on sa skrýval na strome Gibsonovi neodpustím. ()

Ichabod

Premyslel jsem jak hodnotit. Dal bych maximalni hodnoceni nebyt prostredni faze filmu, kdybychom se nepodivali do Mayskeho mesta na dekadentni tupou masu lidi delajici odporne veci vlastni rase byl by film vice zajimavy a vyjimecny.. U mne to schodilo hodnoceni na nejakych 7/10. Chvalim skvelou rezii, kostymy, hudbu a atmosferu celeho filmu, ktera gradovala zvlaste poslednich 30 minut, ()

homerr

První půlka byla skoro bez chybičky. Ale proč ve druhé musel hlavní hrdina běhat tak dlouho v pralese je mi záhadou? Tato část šla zkrátit tak o polovinu a nic by se nestalo. Přesto první část byla natočena parádně. 75% ()

MI-380

Slogan na přebalu DVD nelhal: totálně fascinující dobrodružství. Standardnímu dobrodružnému příběhu dělají pozadí dramatické události před rozkladem slavné říše Mayů. Střetnutí mezi městskými a pralesními lovci jsou krutá, ale působí pravdivě (podobné zprávy jsou i o našem středověku), z nádherné džungle chybí jenom těžká vlhká vůně, a město a hlavně jeho předměstí se svými poznamenanými obyvateli - to je čirý naturalismus. Gibson nám po Statečném srdci znovu předvádí dokonalou akci, kamera snad dokonalejší být ani nemůže, příběh se valí vpřed jako černý jaguár chránící své mládě a při tom všem si absolutně bez nudy připomeneme smutný fakt, že každá civilizace má svůj vzestup, vrchol a nevyhnutelný pád. A kdepak je asi právě teď ta naše - euroamerická? 95%. ()

toyrider

Zase trochu po americku, třeba ten indián běžcí celou noc s oštěpem v hrudi, ale to že se do toho pustil Mel sám jde znát.Pač hollywoodská studia by celý nápad zazdila béčkovou akcí.Jo a toho prasete na začátku v lese jsem se fakt lekl. ()

mirec88

Mám rozporuplné pocity z tohto diela. Na jednej strane úžasné dobrodružstvo ála Rambo, prekrásna príroda, úžasné kostýmy. dobrí (ne)herci a vcelku zaujímavá hlavná myšlienka. No na druhej strane až prehnané násilie, ktoré síce tak ako v Umučení Krista malo svoje opodstatnenie, takisto aj tu - je to proste krvavá história. Ale celkovo je to perfektne spracované, hlavný hrdina je fakt trieda a onemel som na konci... ()

Pražák

"Jsem Jaguáří Tlapa! Syn Pazourka Nebe! Můj otec lovil v tomto pralese přede mnou. Jsem lovec! Tohle je můj prales! A moji synové v něm budou lovit, až já tu nebudu!" Dvě věci, který si zapamatuju. Naprosto nádherně vykreslené město Mayů, jeho špína i velkolepost, tváře jeho obyvatel, jejich šaty a šperky. Druhou věc, kterou si zapamatuju je tuctový příběh, kde je špatně klást si otázky typu "jak je možné, že...". Je to ale jedno! Tady šlo o to vystavit uchvátnou podívánou, která nebude nudit. Skutečný historický kontext je zde vedlejší. Takhle nějak si představuju filmovou podívanou, která je určená širšímu publiku. Poselství? Zase tolik se za ty staletí nezměnilo. ()

ghatos

Čekal jsem jiný pohled na svět Mayů. Originální téma se mělo uchopit zcela jinak. Na místo výpravné sondy do života zaniklé kultury jsem viděl jen slet tří jednání. 1. kapitola - vesnice (2*), 2. kapitola - město (3*), 3. kapitola - uprchlík (3*). Nepřirozený a hlavně plochý děj je občas vylepšen Melovou nechutností (tapíří varlata), jinak je to velmi prosté. Vnitřní destrukce národa měla být hlavní složkou filmu, která by poskytla přidanou hodnotu. Naneštěstí je tento fakt naznačen velmi slabě. Pan režisér sází na "šokující" závěr. Tam se má divák dozvědět hlavní příčinu úpadku Mayů - zjednodušeněji a hloupěji to natočit nešlo. Pominu-li úsměvné nesmysly (zranění, porod atd.) a ocením některé pěkné scény + slušnou akci, vycházejí mi z toho slabé tři hvězdy. ()

klima777

Mayové nebo Aztecové? Ono je to celkem jedno, prvořadé je, aby film dosahoval mýtických výšin (z nichž se lehko padá do bahna všední nudy). Občas nějaké mravní ponaučení a hlavně udělat ze všech voly a krutá monstra. Svět je totiž nesmírně zlý, podlý a nevděčný a kuje pikle proti Melu Gibsonovi. Špičková kultura, i kdyby čert na koze jezdil. Co u Jacksona působí monumentálně a sošně, mění se u Gibsona v naivní frašku o černé a bílé. Žádám Odplatu (v kterékoli verzi)... a především kousek duhy, zastydlý mudrlante. A nebo se pletu a Gibson se chce vyjadřovat na úrovni nepovedeného comixu. Středověk se opíral o biblia pauperum; my klopýtáme o Gibsonovu doslovnost. Inu, někdo má Spider-mana a někdo Jaguáří tlapu (ta Melova ovšem nenašlapuje s tichou grácií, ale ztuha a těžce dusá). ()

Ravi

Gibson si tipicky sobě vlastním způsobem neodpustí některé křeče (porod ve vypjatém konci do vody a další podle vkusu), ale nutno dodat, že tentokráte jsem to byl schopen skousnout, protože hlavní pozornost jsem věnoval oživlé kulise panenské civilizace nového světa, a ta se tedy povedla. Naprosto dokonalé to samozřejmě není, ale vzhledem k nutnosti dramatizace snímku, divák musí slevit z náročnosti na realitě. Vynikající hudba, herci, lokalizace a "živá" kamera v džungli - to jen tak někde neuvidíte. Film je plný nezapomenutelných scén (věštící holčička, obětiště, hon, konec) a tak to má být. Tento film není o nějaké hloubce nebo uměleckosti - je to svižná sondáž do života zaniklé civilizace. A jako taková se povedla. 95% = 5/5 ()

Meijin

Skvělý dobrodružný film, který díky časovému a místnímu posunu vnímám taky jako sci-fi, které se skutečně mohlo stát (neboli fantasy, jak ho chápu). Naprosto mě to vtáhlo a líbily se mi všechny 4 pomyslné části: poklidný život Mayů v džungli, jejich přepadení a odvlečení do města pyramid, boj o život těhotné ženy v jámě a mega dlouhý útěk Jaguáří tlapy před lovci hlav. Vůdce a jeho synkové byli opravdu dobře vybraní a vystylovaní týpkové. Jeden synek mi silně připomínal Jana Krause. Hrdina - Jaguáří tlapa - měl větší štěstí než vyhrát první ve sportce. On sám zraněný a vysílený utekl 9 ozbrojeným maníkům a všemožným nástrahám džungle, které, čím byl blíže domovu, víc a víc využíval ve svůj prospěch. Nechce se mi věřit, že toto strhující dílko, natočil Mel Gibson. Hodnocení 96%. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (více)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (více)