Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiální text distributora)

BDMarty007

Skutečně dech beroucí podívaná, napínavé a dramatické od první do poslední minuty. Akorát pro slabší žaludky to občas není. Dekadentnost "civilizované" části původní populace konfrontovaná s přírodními pralesními obyvateli. Velice se mi líbil příběh postupného naplňování proroctví s trochu překvapivou pointou těsně před koncem. Nemohu posoudit historickou autenticitu, ale upřímně řečeno mi na ní vůbec nezáleží a v příběhu o ní nejde. Výborně natočené a myslím, že i volba „autentického jazyka“ byla dobrým nápadem, asi by mě fakt trochu rušilo, pokud by na sebe povykovali anglicky či česky. Původně jsem chtěl dát 4, ale čím více o tom přemýšlím, nevidím moc důvodů, proč nedat 5. Vyčerpávající komentář a úvahy k filmu podává Radek99. ()

Nekroskop

Gibson je magor, ale geniální. V tom filmu není hluché místo, každá minuta vás donutí sedět a koukat. Film ani trochu nenudil. Trochu sice povolil při pochodu zajatců, ale kompenzací je znázornění Mayského města. Španělé na konci mi nevadí, je to symbolické znázornění začátku konce tehdejších vládců a utiskovatelů. Navíc ve filmu zaujímají zanedbatelný prostor. ()

Henry Morgan

Co do surovosti a nechutnosti to na umučení krista nemá, za to je to zajímavě akční a výpravně podařené. Dva velké paradoxy...neznámá epidemie řešená obětováním otroků a jejich elegantní pohřbívání v kukuřici a potom počátky kolonizace dotvořili z prostého Hunting motivu dost dobrý, originální a chytrý film. Skvěle namíchaný poměr brutality, násilí, lásky a akce podtržené jedním skvostným porodem. Nedá se dát méně než pět, pokud vám Gibson jako režisér alespon trochu sedne ()

Lasombra

Tato tématika starověkých civilizací je mi velice blízká, proto děkuji Gibsonovi za velkolepý příběh, ve kterém jsem byla do začátku do konce. ()

Melandrix

Zajímavost: Mel Gibson nechtěl žádného herce,čili jsou to neherci,kteří nikdy nestáli před kamerou.Šéf castingu chodil mezi lidmi a pečlivě si pohledem projížděl obyčejné lidi a v jednom přístavu málem dostal přes hubu,neboť si o něm mysleli,že je homosexuál. * Sám Mel se brodil řekou s celým týmem těch neherců,aby jim ukázal,že to jde a že není čeho se bát,ikdyž to bylo opravdu fyzicky náročné a byl v ní skoro až po prsa.Na tváři úsměv,na hlavě slamák a v ruce vysílačku.(Toto info mám z české verze časopisu Premiere,která již bohužel nevychází).Vynikající film... ()

cyright

Gibson opět dokazuje, že hloubka filmů není přímo úměrná komplikovanosti zápletek, ač někteří "nároční diváci" tvrdí opak. Kdo chce onanovat nad komplikovaným a přitom povrchním a prostoduchým příběhem, nechť si pustí Počátek, který laťku takové filmařiny pozvedl zase o kus výš a ztrácí se divákovi kdesi v éterických výšinách Velkého (Ne)pochopení. Naopak v Apocalyptu má smysl každičký záběr, každičká minuta, vypilovaná formálnost slouží svému účelu a prohlubuje pointu, poselství, které v celém filmu zůstává implictiní, krásně nevyřčené. Ale vsadím se, že každý divák jej chtě nechtě tuší kdesi hluboko v sobě a je jím zneklidněn minimálně na podvědomé úrovni, protože paralely a přesah poselství do dnešní doby musí být pro každého - pro někoho více, pro jiného méně - evidentní. Díky Mele, že máš svou hlavu. ()

Sophia

Film jsem si původně pustila jen k tomu, abych u něj usnula... A prdlačky :D Nezamhouřila jsem oko, protože mě skvělá režie, příběh i kamera natolik vtáhly do děje, že i po konci filmu jsem nemohla spát - a to se mi předtím chtělo :D Tento film rozhodně řadím mezi nejlepší, co jsem kdy viděla !!! Můj oblíbený - nejen herec Mel Gibson je opět na koni !!!! Opravdu velmi doporučuji těm, co mají rádi příběh a napětí, které trvá od začátku až do konce.... rozhodně souhlasím s komentářem Kleopatry ! :) ()

danny_21

Musím říct, že jsem byl na Mela hodně zvědavý po ne moc povedeném Umučení, ale Apocayĺypto je mimořádně zajímavý snímek, opět s velkolepě podanou výpravou a zajímavým příběhem. Mayskou kulturu Mel představil po svém, ale nakonec to nějak tak asi bylo, včetně té brutality, která mně osobně přijde velmi realisticky podaná. Herecká squadra byla výborná v čele s "Ronaldinhem" :-) a Raoulem Trujillem. Nasmínání digitální kamerou nejdřív překvapuje ale nakonec je velmi příjemné a má své opodstatnění, je vidět, že za těch pár snímků, co Mel sedí na režisérské stoličce se naučil víc, než někteří rádoby slavnější a plodnější kolegové, jen tak dále - 85 % ()

Acrobat

Šibnutý poloboh Gibson opäť servíruje v skvelom pôvodnom (vymyslenom ?) jazyku podobu ľudskej krutosti so všetkými detailmi, ktoré k tomu patria. Na rozdiel od všakovakých treťotriednych hororových variácií, je toto ospravedlnené dejinnými faktami, kde pri vykladaní historiek mexickým sprievodcov tuhne krv v žilách. Dlhý záber na skákajúcu hlavu pôsobí zvracajúcim princípom. Celá línia príbehu je prírodne jednoduchá, krásne umelecky nahá a nikto zbytočne nekecá, nemudruje, pričom výsmech z penisu je dôkazom uvoľnených pomerov vtedajšieho etnika. Mohykánska pomsta a likvidácia "nepriateľov" v buši s použitím jaguára je balzam. Všetok štáb sa vytešuje, verím tomu, lebo pri pozeraní vládne pohoda a nervy zároveň. Ani celý, ináč tempom vynikajúci snímok, však neprinúti vstať a hrýzť si nechty tak, ako pohľad na španielsku menšiu galeónu. Čo nasledovalo, vie ten obozretnejší. Škoda len tej rodiny!! ()

bono22vox

Po nekolikatem shlédnutí zvedám na 5 hvezd, dekuji Melovi za jeho originalitu a osobity styl, který je mu tolikrát vytykan. Nejsou to uplne 100% audiovizuální hody, ale i tak je to nadprumerna podívaná a ta zdánlivá jednoduchost děje není chyba scenare, ale dle mého spis umysl skvělého režiséra Gibsona... ()

Kingjiri

Gibsonovy řežisérský filmy se mi líběj pro jejich naturalismus, kterýho bylo v Apocalyptu opravdu požehnaně. Jako mnoho dalších recenzentů jsem se ani já při pohledu na původní indiánskou vesnici a jejich obyvatele neubránil dojmu, že se odtud Cameronův Avatar lehce inspiroval. Nemyslim si, že by říše Mayů zanikla zrovna timhle způsobem, ale nápad na zfilmování byl dobrej. Příběh celý dvě hodiny plynul bez rozsáhlejších hluchejch míst. A když se zrovna děj trochu vlek, moh se pořád člověk kochat pěknou výpravou, resp. přírodou. Závěr povedenej, stejně jako Hornerova hudba. Za 40 mega slušnej biják a důkaz, že to jde i bez hvězdnýho castingu. ()

Ceberus

Připomíná to pravěká dobrodružství z 10 000 př.n.l.. Mimochodem pokud byste měli stejně jako já pocit, že se ve filmu objevuje i Jan Kraus, není to tak - Gerardo Taracena se tak jen snaží vypadat. :-) ()

007. odpad!

+ úvodní půl hodina + dvojník Jana Krause + hudba - při setkání s jaguárem - hrdina v reálu umírá - následná honička - hrdina podruhé v reálu umírá ( cit pro to, kde přesně letí luk je fascinující) - po skoku z vodopádu má hrdina zacelenou ránu - zpomalené záběry - krvavé scény s cílem šokovat a znechutit za každou cenu - úspěšný porod ve vodě - Mayové při příjezdu Evropanů jako civilizace upadli před mnoha staletími 12% ()

gemi

Čekal jsem variaci na téma "kterak zlí bílí muži vraždili mírumilovné rudochy", ale ono ne! Rudoši si bohatě vystačili sami. Solidní indiánská lesní vyvražďovačka. Mel Gibson, jakkoli je to možná pošuk, je zkrátka dobrý režisér. EDIT: 19. 3. 2023, druhé zhlédnutí. Mayská (ve skutečnosti mexická) verze Jana Krause s otřesně zkaženým chrupem (Gerardo Taracena) v roli hlavního záporáka je krásně démonická. Celý film je v mayštině, což mu dodává na autenticitě. Drsné znázornění náboženského fanatismu s jasným poselstvím o jeho nesmyslnosti. Sice si dnes už nerveme bušící srdce z těla, ale toho základního nesmyslu, na kterém to celé stojí, se držíme dál. ()

GTS_PUNK

Hoci o sebe filmový projekt Mela Gibsona o ríši Mayov sám tvrdí, že sleduje úpadok ich civilizácie a postupný zánik, možno s týmto tvrdením súhlasiť len čiastočne. Z veľkej väčšiny totižto ide o príbeh jednotlivca, ktorý sa vzoprel osudu a na vlastnú päsť sa pustil do boja o vlastný život proti klanu únoscov. V podstate teda ide o príbehový koncept, ktorý nijak zvlášť originálny ani zďaleka nie je. Čím sa však výrazným spôsobom odlišuje, je to, ako je poňatý. Unikátne je na filme nielen dobové zasadenie, zobrazenie vzdialenej (a v podstate dnes už mŕtvej) kultúry, ale takisto tiež jazyk či skutočnosť, že herecké obsadenie tvoria neherci (hoc to vôbec nie je poznať), čo dodáva oveľa vyššiu mieru autenticity. Bez toho, aby človek prezradil akékoľvek dôležité dejové súvislosti, možno skonštatovať, že napriek všetkému, čo film ponúka, sa celý dej končí aspoň čiastočným happy endom s trochu otvoreným koncom, ponúkajúcim divákovi možnosť dokončiť si príbeh zániku mayskej civilizácie po príchode španielskych conquistadorov sám pre seba. Keď sme spomenuli to "všetko", čo Gibsonov film ponúka, ide najmä o pomerne veľkú dávku brutality. Aj keď nie je zobrazená v najhoršej a najsurovejšej možnej podobe, vyrezávanie sŕdc ako obety bohom nemusia "sadnúť" citlivejšej diváckej povahe. Dobovej autenticite to však dodáva čosi navyše, čo v konečnom dôsledku filmu len pomáha. Pochvalu si film zaslúži aj za scény z "veľkého mesta" a masové scény, kde možno doslova cítiť silu mayskej civilizácie a kultúry. Apocalypto má, pravdepodobne ako každý iný film, svoje pozitíva aj negatíva. Pozitíva tu možno nachádzať najmä vo vizuále a poňatí, ktoré divák vníma priamo. Negatívom bude v konečnom dôsledku príbeh boja jednotlivca proti skupine. Ten je totižto vo väčšom kontexte, presahujúcom samotný film, iba inak pretvoreným klišé. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (více)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (více)