Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiální text distributora)

BloodyVamp

Tato dějově nablblá honička mě zaujala svým rychlým tempem, působivými triky, vynalézavou akcí a boží scénou v městě Mayů. Násilí je poměrně brutální a explicitní, ale není tu pořád a za každou cenu. Myšlenkově do sebe přece jen něco má. Poukázat musím na fakt, že herci skutečně mluví jazykem Mayů a ne angličtinou, jako v nedávné frašce 10 000 BC. Takto dějově řídká, ale adrenalinová jednohubka, která má něco do sebe. 70%. ()

Bat55

Gibsonov Apocalypto je jednoducho poctivá adrenalínová jazda. Od začiatku sa niečo deje a film postupom graduje. Výborná kamera! Príbeh je jednoduchý a Mel ho skvelo zrežíroval, herci parádni, nemám pomaly čo vytknúť. Posledná hodinka, ktorá sa hrá na vlka a zajaca je neskutočne napínavá a nervydrásajúca. Najlepší a vlastne aj jediný film, čo som videl z prostredia Máyov. Výborné! /95%/ ()

kaylin

I po druhém zhlédnutí po nějaké době si myslím, že Mel Gibson je prostě správný hollywoodský rebel a vizionář. To, co dokázal tímhle filmem, je prostě skvělé. Naprosto neznámí herci, příběh, který se odehrává v minulosti, ale přesto je akční, dobově poměrně věrný, alespoň co laicky mohu soudit, a navíc není v angličtině. To je prostě paráda. Tohle je věrnost realitě, která je pro mě úchvatná. ()

RAiken

Mel Gibson je zvláštní režisér. Na začátku si vždy vybere závažné seriózní téma (ať už spjaté s náboženstvím či rovnou s celou starobylou civilizací), ale nakonec se vždycky rozhodne použít jej pouze jako rámec pro svůj skutečný záměr, kterým je natočení poutavého příběhu okořeněného zajímavým a neokoukaným prostředím. Nechává tak na divákovi, aby si domyslel veškeré souvislosti a zařadil příběh do správného období (viz pozadí). A je to právě vyprávění obyčejného příběhu neobyčejnými filmovými prostředky, které mu jde nejlépe. Z běžné honičky po pralese se tak stává nádherný zážitek, z krvavého obětního rituálu skutečně dostanete mrazení po zádech a při ryku divoké šelmy ztuhnete doslova. Z jemně historické sondy do života Mayů (architektura, neškodné lidové tradice jako uřezávání hlav apod.) se tak dostanete k dokonalému akčnímu filmu, ve kterém budete utíkat společně s hrdinou. Vše je přitom vybroušeno k dokonalosti, ať už jde o onu architekturu Mayů či kulturu těla vykreslenou pomocí detailní výpravy, kostýmů a masek. Co se týče zobrazeného násilí, tak to bylo IMHO samoúčelné spíše v Umučení Krista nežli v sondě do života civilizace, která dle historiků SKUTEČNĚ uspokojovala svého boha lidskými obětmi, nemyslíte? I když uznávám, že je Mel tak trochu sadista. A jen tak mimochodem, nepřipomínal vám jeden z pronásledovatelů hlavního hrdiny podobu Jana Krause? Mě teda ukrutně… Pozadí (spoiler!): Určení časového období ve kterém se odehrává film je poněkud rozporuplné. Na jednu stranu jsme svědky zemědělské katastrofy, která postihla říši Mayů, a na kterou odkazují kněží při vykonávání rituálu obětování. Podle historiků mělo k této katastrofě dojít někdy kolem let 900 n. l. V této době byly rovněž vystupňovány veškeré krvelačné rituály. Na druhou stranu jsme však svědky příjezdu evropanů, kteří se sem v žádném případě nemohli dostat v daný historický moment. První výpravou odhalující prastarou říši Mayů byl až známý španěl Cortéz, a to někdy na začátku 16. století. Mel Gibson vás však nechtěl připravit ani o jeden z faktorů, který nakonec zapříčinil pád slavné civilizace a předvedl vám je v plné kráse oba najednou. P.S: Onen obětní rituál je rovněž aztécký a nikoliv mayský :-) ()

jajinka

Zvláštní představy o dávných civilizacích.. a na můj vkus příliš viditelných zranění, zásahů, srdcí a krve.. a ta černá kočička asi nebyla ve formě, když jí chlapec tak dlouho unikal.. vlastně měla taky po komplikovaném porodu malých černých koťátek.. skoro jako jeho žena ve studni, aneb kde se vzaly porody do vody :-) ()

Maq odpad!

Oukej chlapi, rozpočet máme domluvenej, tohle číslo natočíme v Mexiku. Berem deset tun krvavé barvy a tisíc maket hnijících lidských mrtvol. Herce nepotřebujem, místní se budou všelijak nahánět, vraždit a zotročovat v džungli, pak taky vezmem nějaký scény s rituálním obětováním zajatců na mayských pyramidách. A něco kolem toho, až podle toho co nás napadne na místě. Děj? Jasně že to bude mít děj. Necháme Indoše žvatlat tou jejich hatmatilkou a podle toho, co z toho ve studiu sestříháme, dáme k tomu nějaký titulky. Jo, a na začátek ňákou hlášku, citát, ať to má tudlenctu duchovní hloubku. Řeknem, že je to o zmizelejch civilizacích, to intoši žerou. --- 0% ()

movieband

Hodně působivé a drsné drama. Gibson je divočák a tady se podle mě ještě držel vcelku na uzdě, i když podle mě věděl, že nemusel. Mayové byli drsní a krvelační a tady díky Bohu bylo jen to, co se o nich ví celosvětově. Drsný a napínavý film, který ukazuje sílu vůle člověka přežít a chránit to co miluje nejvíc i za cenu vlastního života. Sice mi to přišlo místy vcelku zbytečně natáhlé (vypálení vesnice by se podle mě dalo zkrátit a útěk pralesem taky, celé by to pak vyšlo na příjemných 100 minut zhruba), ale tak co nadělám. Kvalitu to sice trochu strhává (ta nataženost), ale nijak neubírá na síle snímku. Hodně podařené drama, s vynikající hudbou, které vcelku pěkně ukazuje tehdejší život Mayů. 80% ()

Remedy

Brilantní Gibsonův epos, který je místy možná až přehnaně naturalistický (což je ale takové Gibsonovo poznávací znamení), na druhou stranu v kontextu s dobou, ve které se odehrává, by se dal považovat za přiměřeně realistický. Dále není moc co hodnotit, neboť se nejedná o kdovíjak spletitý či rozvinutý příběh a vše ostatní je čistě profesionální (zejména masky a kamera). Bylo to celkem fajn, ale z nějakého důvodu mě to znovu vůbec neláká. ()

Damiel

Jsem poměrně dost zklamán, pane Gibsone... Abych se přiznal, očekával jsem od vás velkou epickou podívanou. Velkolepý film o slavné, velké civilizaci. A nemohl jsem se dočkat. Místo toho jste mi předhodil primitivní příběh, nad jehož nepropracovaností jsem žasnul, prošpikoval jste ho řadou zbytečných hollywoodských klišé. Vinou toho u věcí, které měly působit vážným dojmem, mi cukaly koutky úst :-) Natočil jste to neúnosně dlouhé, jako Lovosice, ale děj vyjádří jedna věta: "Skupinu indiánů zajme jiná skupina indánů, chce je pobít a jeden z nich dokáže zdrhnout, tak ho pronásledují." První hodinu jste odehrál jen v pralese v chatrčích, že si člověk říká, sakra, kde je ta slavná civizace? A to je docela nuda, nemyslíte? Rozjel jste to až při krvavém rituálu, ale stejně... Nic velkolepého jste stejně ani pak nepřichystal, žádný velkofilm, žádný propracovaný a rafinovaný děj. Jen obyčejnou honičku pralesem. Jedinou zvláštností, stejně jako u Umučení Krista, je, že jste to celé natočil starobylým jazykem - tentokrát je to yucatec. P.S.: Jak jsem tak čekal na konec, říkal jsem si: tuhle honička můžete uzavřít jediným možným způsobem. No a taky jste ji tak uzavřel. Proč, pane Gibsone? ()

YURAyura

4/10 Nic jsem necekal a taky jsem nic nedostal, takze nula od nuly posla. Vizualni forma filmu je squela, stejne jako vyprava, ale to je tak vsechno co by se na tom, krome slusne davky naturalismu, ktery u Gibosona predokladam, dalo vypichnout a pochvalit. Minusu je holt vic. Neskutecne dlouha stopaz a z toho vyplyvajici nuda - a to i ve scenach, co jsou jakoze Rambovsky akcni. Scenar je taktez hloupy, deravy a lehce predvidatelny uz ve chvili proroctvi male holcicky. Ale jistym zpusobem divak dostane zajimavy material "Jak se zije" v pralese pred Kolumbem. ()

PogoJoe

70% Film začíná překvapivě vtipně. Poté hodně zdrsní, stane se na čas trochu nudným, aby se přeměnil v závěrečnou interesantní honičku džunglí. Výprava je úchvatná, davové scény ve "městě" velikášské, ačkoliv tato část patří k nejotravnějším pasážím snímku. Zážitek s tohoto snímku je od ostatních filmů odlišný - nic podobného zkrátka není, nebo jsem alespoň neviděl. Oceňuji realističnost, vhodně vybrané typy i nezastíranou drsnost až brutálnost, protože ta k této látce jednoduše patří. Je to také film, jehož efekt se kinem zmnohonásobuje, doma v TV už to takový zážitek jistě nebude. ()

Thewho18

Ačkoliv akční scény jsou pěkné, nejsou pro mě tolik podstatné, jako množství překrásných detailů indiánského obyvatelstva, které vypadá jako by právě sestoupilo z nástěnných fresek. Myslím si, že se ale jedná spíš o Azteky než Maye. Záběry z rituálních obřadů na jedné z pyramid spolu s dobrým nápadem nechat indiány hovořit původním jazykem vytvářejí výbornou, až hororovou atmosféru. Raději bych měl v patách samotného Lucifera, než Kukulkanovu partu krvežíznivých Mayů:) Přimlouval bych se za pokračování, teprve závěr vyprávění otevřel nezměrné možnosti přiblížit jeden z nejúžasnějších příběhů lidských dějin. Abych jen nechválil, té akce tam mohlo být méně a trošku střízlivější ()

Aiax

Melu Gibsonovi sice v žádném případě neupírám jedinečný režisérský cit a oko, ale nikdy jsem si ho taky netroufal obviňovat z nějaké přehnané hlubokomyslnosti. Jeho těžce podbízivé filmy si vždy šly tvrdě za svým jediným cílem - okouzlit masy a jejich peněženky (a to platí nejen o jeho režisérské filmografii). Tentokrát však musím smeknout, nebo alespoň lehce nadzvednout pokrývku hlavy, protože v Apocalyptu se vyskytují celé úseky, hlavně na začátku, v nichž mi nějaká podbízivost naprosto chyběla, což mě šokovalo natolik, že se můj zprvu skeptický úšklebek změnil ve velice potěšený úsměv. Počáteční expozice mi opravdu přišla děsně sympatická, Gibson podává život v mayské pralesní vesnici a vztahy mezi jejími obyvateli báječně uvolněně, s lehkostí a vtipem, bez špetky typické hollywoodské křečovitosti. Obraz prosté a čisté "venkovské" existence pak znamenitě slouží coby dokonalý kontrast k degenerované a absolutistickou kněžskou mocí svázané kultuře velkého města. A právě s přechodem z džungle do města se má spokojenost mění ve vyložené, ač stále opatrné, nadšení. Scény s obětováním a kázáním davům se zdráhavě odvažuji označit za téměř geniální. Gibson už v pitomoučkém Statečném srdci a Umučení Krista dokázal, že atmosféru, syrovost, drama umí skvěle, ale tady to potvrzuje naplno. Jenže tím také Apocalypto vrcholí, přesně uprostřed, a dál už jede kvalitativně pěkně šupem z kopce dolů. Hodinová honička/vyvražďovačka ála Rambo 1 působí svou klišovitostí jako studená sprcha, srdceryvné prostřihy na hrdinovu rodinku ve studni nudí víc než nedělní chvilka poezie a příběh spěje ke konci, který může být překvapivý i předvídatelný, ale který je každopádně hollywoodský až běda. Ale i jemu navzdory si u mě Mel Gibson šplhl o několik příček a získal mou plnou pozornost. V Hollywoodu, a možná na celém celuloidovém světě, snad není nikoho, kdo by ve svých filmech dokázal tak šíleným způsobem spojovat nevídanou tvůrčí osobitost s drtivou masovou konvencí. ()

CageDepp

Půlka filmu dobrá.. kamera ke konci byla fakt povedená, ale to nemůže zachránit tu přehnanost hlavního hrdiny, že s dírou v břiše v klidu utíká takovým tvrdým indiánům. Ale jak vidim tak tohle moc lidem nevadí. ()

Duotone28

Dokonalost prepletana dokonalostou...spickova vyprava, spickovy scenar...spickova autenticita!!! Bravo Mel...jednoznacne plne hodnotenie !!! ()

willow666

Opravdu velkolepě vytvořená nuda. Naprosto o ničem. Polovina filmu by se ještě nějak vydržet dala, přestože celé se to dá předvídat, tohle bylo tak asi průměrné. Jenomže na to, abych pak další hodinu sledovala zraněného člověka, jenž dva dny utíká lesem, ať už pronásledovatelům, jaguárovi... co přežije skok do vodopádu a pak zachrání svou ženu, která mezitím porodila do vody, to jsem si mohla pustit Chucka Norrise. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (více)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (více)