Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiální text distributora)

Nick Tow

Vyčítať Apocalyptu absenciu myšlienky môže len niekto, pre koho je rozprávanie legiend a mýtov /ako správne poznamenáva Lima, ono "starobylé vyprávění lovců někde u ohně/ iba prázdnym žvatlaním nejakých primitívov. A pritom sú práve ony, teda legendy a mýty, pamäťou ľudstva, matériou, z ktorej je utkaný aj príbeh našej spupnej civilizácie. A ak má mať civilizácia budúcnosť, nezostáva jej iná možnosť, než sa vrátiť aspoň na okamih k ohníku a znovu sa započúvať do tých príbehov, v ktorých je možno kľúč. Našiel ho aj Jaguar Paw a zachránilo mu to život, hoci vieme, že len "dočasne". Gibson opäť raz dokazuje svoje rozprávačské kvality: na okamih nestráca tempo, maľuje čarovné obrázky a keď na chvíľu stíchne - to ticho "kričí"... Pri porovnaní /hoci bude pokuľhávať na obe nohy/ napríklad s takým Malickovým Novým svetom má Apocalypto síce menšie výhliadky na "nesmrteľnosť", ale ďaleko k nej rozhodne nemá... ()

Bubble74

Proč se akční dobrodružství o osudu jedné mladé, indiánské rodiny ohlašuje jako monumentální, historický epos o zániku mayské civilizace, to nechápu. Ona historie zde figuruje jen jako podřadná dějová linie, která nepřináší žádné poznatky. Mayové prý byli velmi civilizovaní a přestože nebyli tak úplně mírumilovní jak se dlouho považovalo, tak nechápu, proč je Gibson představil jen jako sebranku sadistických divochů. Budiž, je to jen film, tak se to s chápáním nemusí hrotit. Ale co bych pochopit chtěla je, proč se v dnešní době někteří režiséři domnívají, že každý divák je zvrhlej trouba bez fantazie a k dokonalému zážitku potřebuje vidět haldu brutálního násilí, proudy stříkající krve a detailní záběry prošpikovaného lidského masa. Nerada bych, aby se mi často stávalo, abych si po skončení filmu oddechla, že to mám konečně za sebou. To nemusím chodit do kina, to mi zajistí návštěva zubaře. ()

Marek1991

Čakal som nejaký náhľad do sveta mayov, ale film sa uberal svojským, mne nie príliš po chuti spôsobom, koniec bol zaujímavý, ale to okolo akoby chcelo ťažiť len z drsnosti. Aj keď mi nevadila, okrem zabíjania, vyrovnávania sa zo smrťou, snahou prežiť a zachrániť blízkych, to nič nové nemalo. Vyznelo to autenticky, ale to že je za tým Gibson sa nedá prehliadnuť, má to isté prvky z filmu Umučenie Krista, je to jeho svet, vyžívanie sa v detailoch. ()

Padme_Anakin

Úplně ze všeho nejdřív musím napsat, že mi byla hlavní postava nesmírně sympatická, Rudy Gonzalez má pro mě takové to příjemné chlapácké charisma, působí přirozeně, dobře se na něj kouká, no a příběh mladého muže, který se ze všech sil snaží dostat ke své těhotné ženě a malému synovi, mě po pravdě vzal za srdce.. Při tom šíleném útěku pralesem jsem na sobě pozorovala, že dýchám s ním, když on nemůže, zastavuje se dech i mně..  Pitvat se v historii nebudu, chyby nehledám, přijala jsem tento snímek jako velké a drsné dobrodružství, které je krásně natočené v nádherné přírodě.. ()

Cubinho

ČT 2 nám takhle jednou v noci nabídla pro ni netypický film. A to film mého oblíbence Gibsona Apocalypto. Už rádobyvtipná scéna s neplodným Indiánem po lovu na tapíra ve mně vzbudila takový neblahý pocit, že si Mel Indiány vykreslil asi trošku po svém. A útrapy neplodného Indiána pokračují a s ním útrapy celéhé kmene... Jednu z hlavních záporných rolí si k mému úžasu zahrál Jan Kraus. Kdo by to byl čekal, že se na stará kolena převleče za zuřivého Maye. Dále budu pokračovat v tom, co mi vadilo a bylo opravdu "logické". To byl hlavní hrdina opravdu tak blbý, že jej nenapdalo se před pronásledovateli někde ukrýt anebo alespoň změnit směr běhu? Místo toho celý den v kuse běží, pozor - s durch propíchnutým břichem a nikam se neschová (když klidně, jak jsme na konci viděli, se schovat mohl). Pak mě strašně rozesmíval celý ten příběh "ženy s dítětem ve studni". Vrchol mu nasadil ani ne tak porod dítěte, jako to, s jakou lehkostí, bez nějakého většího nápřahu, vyhodila do zhruba desetimetrové výšky metrový krápník s provazem. OK, asi měla sílu jako parta loupežníků z Mrazíka. Ta propíraná brutalita mi tu ani nijak nevadila, protože Mayové krutí opravdu byli. Navíc mě potěšil pohled do mayského města a celý ten obřad k bohu Slunci. Překvapila také puma a příjezd Conquistadorů. Dalším plusem je znění v domorodém jazyce. Ale jo, bavil jsem se 6/10. ()

corpsy

Kým v UMUČENÍ KRISTA sa Gibson viac sústredil na emócie ako na výtvarnú stránku, tu sa vyšantil ako malý chlapec. Vizuálna bomba, rovnako krvavá ako jeho predchádzajúci počin, s nádhernou výpravou a kamerou, ktorá sa ´´miluje´´ s veľkolepými scenériami. Síce tu chýba viac emócii, ale po filmárskej stránke je to famózne a strhujúce dielo. ()

curunir

,,...SME SILNÍ. SME VYBRANÝ NÁROD. PÁNI VŠETKÉHO ČASU. STOJÍME VEDĽA BOHOV." __ Po dosť "nadupaných" predchádzajúcich Gibsonových réžijných počinoch prichádza ďalší, ktorý len dosvedčuje, že režisérovi je spracovanie drsných námetov srdcu blízke. Na začiatku sa akýsi náznak myšlienky objavuje, avšak pridaním tempa v druhej polovici filmu zmizne rovnako rýchlo ako adrenalínový beh džunglou, pričom nakoniec jej absencia až tak veľmi nevadí. Gibson sa nemal až tak veľmi o čo oprieť (a nie sa mu až tak veľmi čo čudovať, veď o Mayoch sa toho až tak veľa nevie, takže v konečnom dôsledku sa muselo jednať o vymyslený príbeh) a celý film vystaval hlavne na akcii, úžasnej vizuálnej stránke a občasným mierne sadistickým, možno učebnicovo príkladovým pasažám, ktoré nám celkom trefne ukazujú obľúbené mayské tradície a ich spôsob života. Inak treba tvorcov rozhodne pochváliť aj v iných oblastiach; kamera je naozaj slušná a miestami i dosť decentná (podrezávania hrdiel, štvrtenia či bičovania si tu až toľko ako v Statočnom srdci a Umučení Krista neužijete), skvelo je nasnímané hlavne nepriateľské mesto, za zmienku tiež stojí Hornerova hudba, ktorý sa v poslednej dobe akosi menej hlási o slovo, no a na to že tam hrajú neherci, musím dať naozaj klobúk dole. Záver filmu, vzhľadom na to, čo väčšina ľudí vie o Mayoch, sa môže javiť trocha diskutabilný a prekvapivý, zvlášť ak sa v ňom pravdepodobne jednalo o príchod Krištofa Kolumba na Yukatán. Ríša Mayov síce zažila svoj najväčší rozkvet v 5. storočí, jej definitívny úpadok však nastal až v 15. storočí. O úplnú fikciu sa teda jednať nemusí, najslávnejší objaviteľ však na tomto poloostrove pokiaľ viem nikdy nebol. Jedná sa však o jedno z tých neveľa filmových finále, na ktoré sa rozhodne nezabúda. ()

PauloZ

Přiznám se, že mě Gibson lehce zklamal. První hodina a půl je naprosto skvělá, autenticky natočená a skvěle podaná drsnost džungle. Žral jsme to jak sviňa. Jenomže potom si Gybson pohrává lehce s nadpřirozenem a s pověrami a to už jsem moc nežral. To slunce bych ještě odpustil, hromadný naivní skok z vodopádu taky, ale to, že zbylou hodinu utěká hlavní hrdina s prostřeleným břichem ( navíc před jaguárem! ), tak to už né. Kdyby aspoň po tom druhém šípu umřel, ale totálně se to utne, naráz je všechno OK a jdou hledat nové místo. Navíc, co bylo naprosto zbytečné a filmu ublížilo, je příjezd námořníků! Proč? Absolutně bez významu! Přesto přes všechnu tuhle kritiku, která musela být, ponechám 4*. První část je super, má to spád, člověk se nenudí a je to jeden z mála svého žánru. Ale mohlo to vypadat líp! ()

Una111

Tak tohle dílko nemá chybu! Netušila jsem, že i Indiáni mají svého Chucka Norrise! Tolik jsem se nasmála, že mi až slzy tekly! Jediná chybička: Měla jsem na takové veledílo málo piva! (Nebo snad moc...?) A když jsem pak četla komentáře, ty podle hodnocení odzdola, tj. odpad a jednohvězdičkové - smála jsem se už úplně nepříčetně! Máme tady opravdu vtipné komentátory, líp než Maq a jiní to fakt nenapíšu! - - - Nejlepší sportovní výkon: skok(y) do vodopádu - - - Nejnáročnější scéna: potápění v bahně s probodnutým hrudníkem (možná ale že to bahno bylo léčivé!) - - - Nejsmutnější scéna: jak to ten chudák jaguár nestíhal! - - - Nejlepší davová scéna: Mayové skákající při obětování - zřetelně jsem slyšela "kdo neskáče, není May!" - - - Nejlepší herec: Želvy běží - - - Největší překvapení: zatmění Slunce, deus ex machina jako když ho vyšije! - - - - - - A tu jedinou hvězdičku věnuju všem maskérům (prý jich bylo 300), a taky za hromady kadáverů a litry umělé krve! ()

ConanVJ

Příběh není kdoví jak převratný, ale výprava se povedla na výbornou. Délka filmu není ani znát. U filmu jsem se nenudil a rychle uběhl. 80% :) ()

Květula

Tomuhle filmu něco velmi výrazně chybí. Je to to NĚCO, co způsobuje, že vám běhá mráz po zádech, když na plátně někomu vyřezávají srdce z těla, to NĚCO kvůli kterému se vám oči plní slzami, když vidíte, jak zbytečně umírají nevinní... Zkrátka to NĚCO, co vás nutí nad filmem přemýšlet ještě dlouho po tom, co jste ho viděli.. Jenže toho jsem se tady bohužel nedočkala. ()

fannah

Ano, Apocalypto Mela Gibsona je pro mě tak zásadní film, že ho zařazuji do své desítky. Je to podle mě přelomový snímek, který ještě nikdo netrumfnul. Protože v Apocalyptu nemusíte mít 3D brýle ani oslnivý příběh plný stovek zvratů, abyste uvěřili a vnořili se do děje. Digitální kamera v kombinaci s nedotčenou přírodou vás do děje vtáhnou takovým způsobem, že si člověk nakonec bohužel musí uvědomit, že takovýchto filmů víc není. Není s čím srovnávat, podobný zážitek jako z Apocalypta se opakovat nedá. O tom to právě je. 100% ()

ladko

Začiatok ešte ušiel(aj vtipný bol dokonca) a potom sa len celý film naháňajú a rodia sa deti vo vode a je to celé pritiahnuté za vlasy a mierne neuveriteľné(a teraz nemyslím ten pôrod). ()

agentmiky

Mela Gibsona mám rád jako herce, oblíbil jsem si ho ve Smrtonosné zbrani a od té doby natočil obrovské množství komerčně úspěšných filmů, ale jako režisér je pro mě velkou neznámou. Nutno podotknout, že po zhlédnutí Apocalypta jsem pochopil, že kvality nabídne i v tomto ohledu. Dobrodružství a hra o holý život jednoho příšlušníka mayské civilizace možná nezní tak lákavě na papíře, ale vězte, že realizace se Gibsonovi povedla na jedničku. Výborné lokace, přesvědčivé herecké obsazení, mnohdy masky postav nahánějící hrůzu. K tomu všemu originální kmenový jazyk Yucatác, jež přináší k tomu všemu další prvek autentičnosti. On samotný příběh točící se kolem záchrany těhotné manželky a malého chlapce podle mě zastává vedlejší úlohu, spíš se zde klade důraz na přežití v nehostinné amazonské džungli, jež skýtá mnoho nebezpečí včetně nepřátelských kmenů, jež klidně k uctění svých bohů vyříznou nějaké to srdíčko (dost brutální sekvence). Překvapilo, ale potěšilo drsné zpracování akčních momentů, které se vůbec neštítí GORE scén (jaguár, pořádně velké pasti, scéna v aréně atd.). K jisté dokonalosti mi scházel opravdu kousek, a to vynechání příjezdu Evropanů na konci filmu. Do nastoleného konceptu mi to prostě nezapadalo. I tak ale bezchybná kinematagrafie ve své nejnaturalističtější podobě. 85 % ()

Ozo

Nebýt toho konce, byly by to čtyři hvězdičky za poctivý gore. Takhle to je průměr s hloupým americkým "happyendem". ()

Wysch

Ani jednou nenudil, ušák jeden Gibsonovatej. Za ty roky, kdy se DVD protočilo v mým noťasu asi tak padesátkrát, se z Apocalypta stala moje quilty pleasure a movie to go. Apocaplypto se stalo mojí slabinou. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (více)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (více)