Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiální text distributora)

kajda.l

Zhyň Gibsone a toto filmové zlo si vem s sebou do horoucích pekel. Nemohu se zbavit dojmu, že pan "sadista" při sepisování tohoto díla trpěl na alkoholové odvykačce a své násilnické sklony si na úkor svého okolí vybíjel na nebohých indiánech. (Dále může obsahovat SPOILERY) Syrové vykreslení explicitního násilí mi ve filmech nevadí, jen by jeho využívání mohlo mít určité hranice vkusu. Například naháněcí scéna s jaguárem (nebyl to spíše panter-levhart?, jaguár opravdu vypadá jinak, ale to je detail) už byla za hranicí zdravého rozumu a vykousnutý obličej znak debility. Však moje chyba, když jsem se nenechal odradit již úvodní scénou s tapírem, při které se mi ihned rozblikala červená kontrolka s nápisem POZOR zde něco nehraje. Nejvíc mi vadí, že Apocalypto samo neví, kam se žánrově zařadit, jestli mezi historický film založený na historických událostech a faktech, nebo slaboduchou dobrodružno - romantickou výpravnou slátaninu o jednom hrdiném utečenci, který si v "Rambo stylu" poradí s polovinou mayských bojovníků, nástrahami amazonského pralesa, kde to v běžeckém duelu natře i "jaguárovi", aby se se svou nově rozrostlou (další velké WTF (porod ve vodě) snímku.. ta žena i dítě uvnitř ní opravdu měly tuhý kořínek) rodinu či pouze jen o bezmyšlenkovitý mayský "holocaust". Ovšem, když k tomu přidám, že mě při filmu nedrtila jen obsahová část, ale doslova jsem trpěl přitechnickém zpracování - ohavná digitální kamera, otravné využívání zpomalovaček a detailních záběrů na obličeje, tak mi z toho nevyjde nic jiného než slaboučká hvězdička. Snahu o objektivní hodnocení si v případě Apocalypta nechám na jindy. Můj komentář a hodnocení nevypovídá o reálných kvalitách snímku, ale pouze o mém znechucení a rozhořčení. ()

Dharter

Obří klamání. Mel Gibson nebyl schopen se něco pravdivého o Mayích dozvědět. Podle něj prostě pyramidy postavili otroci a jinak se to nemohlo uskutečnit. No, pravda je, že Mel pouze slouží sionistické objednávce, a rozhodně to nebylo tak, že by konec Mayské civilizace přišel z toho důvodu, že by se k sobě zle chovali (obětovali své lidi pro bohy). Pokud by to totiž bylo z toho důvodu, jak by mohli devět století úspěšně stavět pyramidy, a rozvíjet svoji civilizaci? Ne, opravdu, Mel si vymýšlí. Konec Mayské civilizace přišel čistě z enviromentalistického důvodu => nedostatek plodin, zejména kukuřice => odešli prostě jinam, kde byly lepší podmínky. ❌ ()

Earl_23

Nakonec hodnotím 4 hvězdičkami, protože naháněná v lese byla vážně super. A celkově je Apocalypto zajímavým snímkem, kterým určitě stojí za zhlédnutí. Velké překvapení. ()

JASON_X

Obrazově strhující a syrové drama z předkolumbovské Střední Ameriky. Křesťanský fundamentalista a žádný velký intelektuál Mel Gibson v něm s diváky hraje stejně prostinkou hru, jako předtím v afektované a naivně černobílé pohádce o Jéžíškovi. Tentokrát se mu však jeho dílo vizuálně natolik vyvedlo, že dávám nadšeně plný počet. A přehlížím tu hloupou tendenčnost v zobrazování tmářského pohanství a jiné mínusy. Jistě, pohanství s lidskými oběťmi bylo nepochybně tmářské a kruté, neméně než jakékoliv jiné vraždění ve jménu jediné pravé víry nebo jediného pravého Boha. Jak nám to třeba nedlouho poté předvedou například španělští conqistasdoři. Ale atmosféru měl film opravdu silnou, to musím uznat. A dostalo mě třeba i to mravenčí sešívání kůže! ()

prome

Cekal jsem ze to bude krvava slatanina ale to co jsem videl me dosti prekvapilo, prijemny pribeh doplneny vybornou kamerou a celkove vynikajicim vizualnim zpracovanim. Jen mi tam v tom filmu cosi chybelo ale to cosi nedokazu popsat. Ale jinak skvely zazitek ze zacatku mi film pripadal jako komedie ale pak nabral jine obratky a jako by se presunul do jine dimenze. Muzu jen poblahoprat Melu Gibsonovi.... ()

Sawy

Apocalyptu jsem se dlouho vyhýbal, měl jsem k tomu filmu určitou averzi. Nejspíš kvůli Gibsonově pověsti, kterou si vybudoval Umučením Krista. Nakonec jsem to překonal a film se mi překvapivě líbil. Melovi nemůže člověk upřít, že je výborný realizátor svých filmů, Apocalypto je nádherně natočeným obrazem ze života Mayů a jejich říše, možná s lehce přemrštěnou stopáží, ale pořád dobře fungujícím. Film se v podstatě dělí na čtyři jasně žánrově i tematicky oddělené pasáže, každá z nich funguje trochu jiným způsobem a s trochu pozměněnými pravidly. Mě osobně právě pestrost filmu bavila a jeho gradace od pozvolného rozjezdu až ke strhující poslední čtvrtině má prostě grády. 75 % ()

Morholt

Mel Gibson si zřejmě myslí, že čím více krve, tím lepší snímek, ale to se šeredně plete. Filmu rozhodně nelze upřít výbornou kameru a reálie, ale tím to pro mě končí. Povětšinou jsem se nudil. 40% ()

Mordenroth

Vo filme nachádzame odkazy na viacero dôležitých a aktuálnych problémov súčasného sveta. V prvom rade ide o kontrast medzi divokým (málo vyspelým) kmeňom a civilizovanejším svetom krutých mayov. Nie som historik (ani archeológ), takže neviem posúdiť, nakoľko sa zobrazenia mayskej civilizácie zakladajú na pravde, ale nemyslím si, že je to v tomto prípade dôležité. Apocalypto sa netvári ako historický film, skôr ide o akčno – dobrodružný a dramatický príbeh na pozadí historickej epochy, o ktorej ani historici príliš veľa informácii nemajú. Spomínaný protiklad nachádzame aj v našom súčasnom svete. Dodnes existujú národy, ktorým slová ako nenávisť, závisť či násilie nič nehovoria. Naproti tomu v „civilizovanejších“ svetoch (napríklad Severná Amerika, Európa) sú podobné termíny bežnou každodennou realitou. Ľudia sú sfanatizovaní médiami, politikmi, dogmami a rôznymi inými na prvý pohľad príťažlivými vecami. Nie sú už schopní vidieť skutočnosť. Dokonca často súhlasia aj s násilím a zabíjaním, len aby oni sami neboli ohrození alebo zničení. Účel predsa svätí prostriedky... Áno, kritika Spojených štátov je z Gibsonovej snímky zrejmá a jednoznačná. Režisér však upozorňuje aj na iné dôležité skutočnosti. Naznačuje, že rodina ako základná bunka spoločnosti je najdôležitejšia priorita a za každú cenu musí byť zachovaná. Jedinou prekážkou, ktorá nám bráni byť aktívny a mať odvahu urobiť závažné rozhodnutia a následne činy, je strach. Ako hovorí jedna z postáv, strach je choroba. Len ten, kto prekoná svoj vlastný strach, je naozaj slobodný a v tej chvíli získava silu, ktorú nikdy predtým nemal. Apocalypto disponuje kvalitnou atmosférou a zaujímavou kamerou. Otvorené zobrazovanie zabíjania mi neprekážalo a v napätí som zotrval prakticky až do konca. Očakával som síce trochu iné finále, ale napriek tomu mi priniesol Gibsonov film pekný zážitok. ()

Jansen

Mýtický příběh ze starobylé říše Mayů s vnitřní krásou a poselstvím nebo další narcistický krvavý projekt Mela Gibsona? Na to jsem byl hodně zvědavý. Po silně kontroverzním Umučení Krista si ale u mě Mel Gibson napravil pověst. Ne jenom že si napravil pověst, ale tímto dílem mě skutečně dostal. Obrazová dokonalost spolu s nervy drásajícími záběry se mi vryla pod kůži. Děj neztrácí tempo, kamera je skvělá a výborný střih vše jen podtrhuje. Neznámá řeč a bohatá výprava pro změnu vytváří iluzi autenticity. Nelepší na tom všem je symbol jaguára, který nás provází celým filmem a v závěru film posouvá do šťastného konce. Je to právě ta jakási mystická proměna hlavního hrdiny spojená s jaguárem, která částečně zmírňuje dopad násilí, které si Gibson, ostatně jako vždy, neodpustil a ještě trochu přidal. U mě po skončení převládal, pro filmy Mela Gibsona, netypicky dobrý pocit a to je myslím po obsahu filmu co říct. ()

Genero

Mel vytahal ze sklepa barely s umělou krví a protože ani potravinářské barvivo není zadarmo, rozhodl se tuto svou železnou zásobičku zužitkovat. Naložil indiánského mistra švihu Raoula Trujilla a partičku mexických hochštaplerů na náklaďák a vyrazil do džungle natočit film. Kupodivu vyprodukoval ze stokrát viděné báchorky o honění v lese ultimátní řež syrovou jako játra čerstvě vyvrhnuté lamy, která jsou takto podána ve více než stravitelném stavu. Ale co ten závěr, Mele Columcille, to už senilita definitivně vypráskala z hlavy tvůj zdravý rozum? ()

Lacike

Doteraz som sa tomuto filmu vyhybal, lebo som si myslel, ze to bude znova nejaka biblicka volovina. A pritom to je standardny film o indianoch. Ale dôjde aj na uctievanie bohov. Zhodou okolnosti som nedavno videl stary film Kings of the Sun, ktory sa tiez venoval Mayom, takze aspon ten ritual obetovania ludi som poznal, ale zvysok filmu vyzera uplne inak. Hnusnejsie, drsnejsie a celkovo spinavsie. Ziadne romanticke znazornenie. Aj ked hlavneho hrdinu pohana romanticky motiv, kedze chce zachranit svoju milovanu. Behom filmu ma napadali rôzne prirovnania. Napriklad, ze si Gibson natocil svojho vlastneho Mad Maxa. Akurat postapo buducnost vymenil za hnusnu minulost. Pri blbnuti v dzungli ma zo zaciatku napadol Rambo a ked sa karty otocili a nas hrdina zacal lovit lovcov, tak som si spomenul na Predatora. Proste take blbnutie hlavneho hrdinu s jeho prenasledovatelmi. Tieto pasaze boli najputavejsie. Skvela bola aj exkurzia v Mayskom meste. Nic detailnejsie sa nedozvieme, ale ta chvilka mi uplne stacila. A zabavne sa Gibson vysporiadal aj s uvodom behom ktoreho si stihneme oblubit niekolko postav natolko, ze mi bolo luto, ked zomrela komicka figurka. Jedine co ma prilis nebavilo, boli pasaze s uväznenou milovanou hlavneho hrdinu a takisto sa mi prilis nepacil po technickej stranke prepad osady na zaciatku. Pôsobilo to trochu amatersky. A takisto som od tak nekompromisneho filmu cakal väcsiu porciu brutality. Mne sa zdalo, ze sa Gibson dost krotil. Cely cas som vahal medzi 3 a 4 hviezdickami, pretoze film obsahuje aj pasaze, ktore ma nebavili, ale nakoniec davam 4, pretoze vela filmov z tohto obdobia nie je a za jedno pozretie to rozhodne stoji. 7/10. ()

5150

Ve své jednoduchosti krásný příběh, ve kterém hlavní postava (Rudy Youngblood) musí překonat nejrůznější protivenství, je prostý zbytečných keců a stagnujícího děje. Naopak, překvapivě svižná podívaná, je dobrodružná i akční a poukazuje na gibsnovo oblíbené téma - soudržnost rodiny. Nakonec i samotný slogan filmu "jejich osud byl předurčen", se v samotné pointě zdá dost trefný. Ať tak, či tak, rozhodně vás APOCALYPTO přinutí k zamyšlení a nějaký čas zůstane v hlavě. ()

PROROK14

Tak toto ma naozaj dostalo. Perfektný film. Začína to kľudne ako si lovia indiáni zver ale už tam je náýnak že niečo nie je v poriadku. Potom príde prepad a zajatie. A najlepšie na tom filme je podľa mňa ten útek. Šprint s pumou za chrbtom bol úžasný. No proste jeden parádny historický film o indiánovi ktorý ak chce prežiť tak musí utekať tak rýchlo ako vládze. 90% ()

Tommassi3

"Jsem Jaguáří Tlapa, syn Pazourka Nebe !! Můj otec lovil v tomto pralese přede mnou. Jmenuji se Jaguáří Tlapa !! Jsem lovec. Tohle je můj prales !! A mí synové v něm budou lovit, až já tu nebudu !! Tak pojďte !!" ()

rawen

Škoda, úvod tohoto filmu mě dostal a moc jsem se těšil co bude dál. Bohužel následoval jen krásně zpracovaný akční survival thriller. Mel Gibson točí dost podobné filmy, tento kromě výpravy ničím nevyniká a v druhé části už jen nudí až k očekávanému konci. 7/10 ()

Silence

První hodina byla docela působivá, měla náboj a zajímavě fungující emoce. Bohužel v okamžiku, kdy se děj přehoupl do druhé poloviny a začalo ono nahánění, pro mne film ztratil jakékoliv kouzlo. Neuvěřitelně nezajímavá honička ozdobená spoustou nepovedených, až směšných záběrů mi velmi pokazila dojem. Škoda, že si při psaní scénáře nedali trošku práci a nevymysleli ještě půl hodiny plnohodnotného děje, aby Mel nemusel zbytečně to NIC natahovat. Apocalypto není rozhodně žádná hrůza, ale za ten pokažený dojem ze slibně se rozjíždějícího filmu nemohu dát víc než 2*. ()

Terva

CITÁT - Velkou civilizaci nelze dobýt zvenčí, dokud se sama nezničí zevnitř............. SLOVA Mela Gibsona - Snímek Apocalypto (název pochází z řečtiny a znamená „nový začátek“) se odehrává na soumraku mayské říše, v době přírodních katastrof a rozkladu společnosti. „Paralela mezi přírodní nerovnováhou a zkažeností hodnot, které zničily říši Mayů, a naší současností, je zcela očividná......... ......Film se natáčel v Catemaco a ve Veracruz, v jednom z posledních zachovalých deštných pralesů v Novém Mexiku. Natáčelo se také v Yucatánu, jižní Kalifornii, Edmontonu, Calgary, Torontu, Vancouveru a střední Americe. Většina postav byla obsazena místními obyvateli. Ocenění: Oscar '06 - nominace: masky, střih zvuku, mix zvuku Zlaté glóby - nominace: cizojazyčný film BAFTA - nominace: neanglicky mluvený film Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards - kamera. .... Scénář: Mel Gibson a Farhad Safinia. .....Kamera : Dean Semler. .....Hudba : James Horner - Účinkují ( sólo ) : Rahat Nusrat Fateh Ali Khan (vocals), Tony Hinnigan, Jan Hendrickse, Gary Keitel a Terry Edwards. .....Nahrál a zmixoval: Simon Rhodes. .....Producenti : Simon Rhodes a James Horner. CITÁT - Jsem Jaguáří Tlapa, syn Pazourka Nebe! Můj otec lovil v tomto pralese přede mnou. Jmenuji se Jaguáří Tlapa! Jsem lovec. Tohle je můj prales! A mí synové v něm budou lovit, až já tu nebudu! ()

JohnCZ

Solidní náhled do života tajemných Mayů. Tak nějak jsem ale čekal něco víc než jen brutální akční mlátičku. Historii to vidělo hodně zpovzdálí. Na druhou stranu to má efektní výpravu, výborné kostýmy a tak celkově hodně uvěřitelný look a to nejen díky tomu, že ve filmu nezazní ani jediné anglické slovo. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (více)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (více)