Faunův labyrint

• Mexiko El laberinto del fauno (více)

Píše se rok 1944 a dvanáctiletá Ofélie jede se svou těhotnou matkou za otčímem, frankistickým důstojníkem, který kdesi v horách na severu Španělska potlačuje zbytky republikánského povstání. Život ve vojenské posádce ale nenabízí Ofélii pouze realitu poznamenanou boji s povstalci, všeobecným nedostatkem jídla a velmi chladným vztahem s otčímem – v nedalekém starodávném labyrintu potká dívka jednou v noci starého fauna, který ji prozradí, že je ztracenou princeznou kdysi mocné pohádkové říše a současně poslední nadějí na její záchranu. Než se ale opět setká se svým královským otcem, musí splnit několik úkolů. Fascinující podívaná a silný příběh o tom, že ve světě dětské fantazie se za život, čest a odvahu platí stejná cena jako ve světě dospělých. (oficiální text distributora)

Ollie235

Upřímně jsem netušil, co mám od takové směsice žánrů čekat a výsledek rozhodně nezklamal. Prvky historie, fantasy i hororu výborně fungují a v kombinaci s kouzelnou španělštinou (opravdu moc doporučuju v původním znění) vytváří velice příjemný film, který ani chvíli nenudí. Akorát bych ocenil trochu propracovanější pohádkové pasáže, jinak ale skvělý a originální snímek, který bez pochyby stojí za zhlédnutí. ()

Movie Gourmet

Tomuhle říkám aspoň mystérium. Zajímavý námět, neboť film ve Vás zanechá relativně silnou a hlubokou stopu. Ovšem je to celé jakési příliš temné, nicméně zajímavé. Řekl bych, že to je velmi zvláštní snímek, netypický a originální. Verdikt: 4* a 80 %. ()

kritiklon

Propracovaná, atmosférická fantasy s hororovým nádechem. Velmi těžko se to hodnotí. Dal bych asi 5* ale působí to na mě nejednoznačným postojem směrem k divákovi. Jsou tam chvíle kdy je to pro dospělé příliš pohádkově laděné a vzápětí film obsahuje momenty nevhodné dětem do 15 let. Díky tomu je však "Faunův labyrint" ojedinělým zážitkem, u něhož nelze spolehlivě říci že by patřil do konkrétního subžánru. Těžko zařaditelný snímek, v jehož případě se tento fakt dá přičíst spíše k dobru. Stylově mi to velmi připomínalo tvorbu Tima Burtona. 4* za 79% ()

Yardie

Takový lepších 70%. Vizuálně a emočně je to velmi dobré. Film člověka vtáhne a drží ho. Nicméně, ta kombinace světů mi přišla až zbytečná. Mně osobně tedy více brala realita, syrové a surové ztvárnění doby, chování, situace. Druhý svět mi tam až tak moc nepasoval, a dokonce bych řekl, že mě tam i rušil, byl zbytečný. Úplně jsem neviděl tu souvislost. Samozřejmě, jde o únik hlavní hrdinky od reality, ale prostě mi to spolu nešlo moc dohromady. Dokázal bych si představit dva filmy o každém zvlášť. Ale takto mi to moc neštymovalo. Takže svým způsobem vynikající snímek, ale mě to úplně nedostalo, jako mnohé zde. Spíše mi to přišlo tak na sílu, prvoplánové, aby v tom bylo něco víc. Nevím... Ale určitě stojí za vidění. Howgh! ()

TomVyhnak

Absolutně nechápu, kde film vzal takové hodnocení a štítek 107. nejoblíbenější film. Možná jsem měl přehnané očekávání, ale tu kvalitu tam bohužel nevidím. Čekal jsem, že konec filmu změní můj dosavadní názor, když ho tady všichni vyzdvihují, ale nic se nekonalo. Film má několik zajímavých dramatických scén, ale jako celek mi nedá smysl. Tohle je snad poprvé, co se můj názor tak razantně liší od hodnocení ostatních uživatelů. ()

Oralfabet

Chudák Ofélie to má fakt těžký, když jsou její úniky z pochmurné, temné reality do říše fantazie desetkrát děsivější, než kterákoli z mých nočních můr. Měl jsem se na to sice rozhodně podívat mnohem dřív, ale jsem taky určitě rád, že jsem to neviděl jako dítě... Což mě přivádí k otázce, kterou tak nějak nesnáším, ale v případě Faunova Labyrintu jsem si ji pokládat musel: Pro koho je tohle natočené? Myslím, že člověk asi musí být úchyl, aby si užil takhle brutální, hororovou pohádku... V konečném důsledku jsem asi prostě rád, že film jako je tenhle, může být tak populární a uznávaný... Asi je na Zemi prostě hodně úchylů. 9/10 ()

ddf76

Tak u me vyhral timhle filmem na cele care Guilermo del Toro nad Cuaronem (Potomci lidi). Del Torovi evidente sedi filmy s fantastickymi motivy. Laberinto del Fauno ma skvely scenar, atmosferu a pekne triky. Opravdu bomba. Skoda, ze se vubec nebude promitat v nasich kinech. Od Mexicke jizdy jsem zase videl hrat herecku Maribel Verdu v roli Mercedes. Doporucuji vsem, kteri maji radi originalni pohadky s horrorovym nadech. ()

Phoppy

Krásná a přece tak smutná fantasie malé dívky, která končí jako z pohádky v jejím vysněném světě, je bohužel pravým opakem světa reálného kdy násilí a hrůzy kruté doby postihují i ty nejmenší... ()

Kroupa

Rozhodně velké zklamání, jaké jsem už dlouho nezažil. Samoúčelné nechutné scény, triviální poselství podpořené logickými nesmysly a klišé na každém rohu. Snad vyjma několika vizuálně skvělých scén. Těch je ale jen několik, navíc i z nich trčí samoúčelnost a trivialita. A hrdinského partyzána si taky mohli odpustit. ()

Daweflip

Velice povedená fantasy s trošku temným odstínem, kterému by ovšem neškodila větší dávka fantaskna a sympatičtější dětská postava. Tahle byla opravdu na zabití. ()

krusty2

Je to z casti horor,z casti fantasy a na zaver aj drama.Ukazte mi za poslednu dobu film, tak zanrovo komplexny a zaroven kvalitny.Ci uz to je hudba,strih,masky,vyprava a na zaver aj scenar = na vybornu.U mna tiez dostava cenu za pomer vykon/cena.Niekto by za take peniaze nenatocil ani reklamu(vid Spiderman3 :-))Del Toro opat ukazal ze dokaze natocit hociaky zaner aj ked asi najradsej ma komiks a fantasy. ()

Pawlisman

Tak dlouhé rozmýšlení mezi 3mi a 4mi. Ale nakonec musí zvítězit kritický pohled a celkové zklamání. Pro koho je tento film vyroben? Jaká je cílová skupina? Drastické scény a politicko válečná atmosféra je střídána s pohádkovými a naivními motivy. Podivná a nelehko skousnutelná slátanina. Nevím jak velký podíl na filmu měl Hollywood, ale kdyby americký příspěvek byl většinový, ani bych se nedivil. Člověka trošku potěší konec s připodobněním posmrtného života, avšak to je jeden z máála světlých okamžiků. Škoda.. 7/10 ()

CamperCz

Tak od teto "pohadky pro dospele" jsem se jednoduse nedokazal odtrhnout. Neskutecne strhujici a napadite. Pro me jednoznacne 5*. ()

hell_boy

Nedostal jsem sice to, co jsem čekal, ale přesto nemůžu jinak, poněvadž mrazení v zádech cítím ještě teď. Fantasy část je opravdu jen vsuvková, jedná se spíše o válečný film, zpestřený několika (mimochodem naprosto famózními) fantasy úseky. Herci jsou výborní, hudba skvělá a celé zpracování je po technické stránce bezchybné. Příběh je taky velice povedený a nenašel jsem jediný moment, který by mě nudil. K tomu všemu výborně trefený sladkohořký konec a máme tady jeden z nejlepších filmů poslední doby. PS: Nenechte se zmást obrázky a malou holčičkou v hlavní roli, tenhle snímek zdaleka není pro děti a slabé nátury. ()

Strike

Atmosferický film. Drsné kulisy reálného světa jsou střídány špinavými a temnými, které mají vypadat strašidelně, ale na mě působily velmi osvěžujícím dojmem oproti opravdu depresovní realitě. Strašně se mi dále líbily přechody mezi jednotlivými scénami, nebo spíš záběry ( kapitán v lese se otočí udělá dva kroky a pak najednou dosedá na koně atd.). Dva hlavní herci byli výteční. Ivana Baquero hrála skvěle, přesto ale zůstala dětská, takže se jí dala věřit fantazie. Sergi López si svoji postavu taky užil. Takovej hajzl už na plátně dlouho nebyl vidět. Prostě pro mě zatím film roku (společně s Clerks 2) 9,75/10. ()

crozet

Fúze napohled nesouměřitelných světů pohádky a 40. let ve Španělsku. Na pohled "španělská vesnice" kontextu reálného příběhu kdesi v lesích na pozadí fašisticko-partyzánské války je českému divákovi ve skutečnosti velmi blízká (všichni jsme už od dětství vídali spoustu filmů z války v Čechách, Slovensku nebo Rusku s partyzánskou tématikou a i jsme si na ně hráli poněkud častěji než třeba "na školu"). K tomu patří fakt, že pohádka či fantazie jako možný svět je všudypřítomný - neexistuje představa, kdy do něj nelze uniknout. Konkrétní filmové téma Faunova labyrintu tedy není tolik avantgardní, jak se zprvu může zdát. Jde o hezký, kvalitní a sdělný film, jehož rámec tvoří pohádka. A jak se na pohádku sluší a patří, příběh graduje do magické, nápadité a poctivé pointy s poučným přesahem. Výborná byla malá hlavní hrdinka. Filmu slušela libozvučná a expresívní španělština. ()

Del Toro natočí vysněného Pinocchia

Del Toro natočí vysněného Pinocchia