Faunův labyrint

• Mexiko El laberinto del fauno (více)

Píše se rok 1944 a dvanáctiletá Ofélie jede se svou těhotnou matkou za otčímem, frankistickým důstojníkem, který kdesi v horách na severu Španělska potlačuje zbytky republikánského povstání. Život ve vojenské posádce ale nenabízí Ofélii pouze realitu poznamenanou boji s povstalci, všeobecným nedostatkem jídla a velmi chladným vztahem s otčímem – v nedalekém starodávném labyrintu potká dívka jednou v noci starého fauna, který ji prozradí, že je ztracenou princeznou kdysi mocné pohádkové říše a současně poslední nadějí na její záchranu. Než se ale opět setká se svým královským otcem, musí splnit několik úkolů. Fascinující podívaná a silný příběh o tom, že ve světě dětské fantazie se za život, čest a odvahu platí stejná cena jako ve světě dospělých. (oficiální text distributora)

Razzor_82

"Jmenuji se Faun" Hluboce mrazivá pohádka pro dospělé publikum. Guillermo del Toro si stvořil své postavy a dokonale promíchal svět lidí a fantazie. Doslova magický vizuál dětské mysli a dech beroucí brutalita.  Nečekaně silný příběh s bolestí na konci. Dílo ze kterého běhá mráz po zádech. 9/10 ()

LordMysti

Velice zajímavý a příjemný fantasy příběh. Velice umě zkombinovaný pohádkový příběh s drsnou realitou poválečného Španělska s předvídatelným, ale velice dojemným koncem. ()

E lan

Výobrné fantasy, které se na konci ukáže být neskutečně smutné a opravdové. Vynikající atmosféra neutěšené doby, herecké výkony také fungují (především López je skutečně zlý) a vůbec, není zde moc co vytknout. ()

vla_kor

Miluju magický realismus a tohle je jedno z nejlepších užití ve filmu (vedle Domu duchů). Užasný film o španělské občanské válce, o fašismu a především o fantazii, která pomáhá překonat těžký osud. Sergi López jako sadistický kapitán mě překvapil. Skvěle zahráno. Scény před zrcadlem byly úžasné. Výkon dívky v hlavní roli obdivuhodný. Bravo. ()

crackonosh

Nemám příliš v lásce fantaskní světy a ani „burtonovské“ filmové pojetí neuznávám bez výhrad, proto jsem na del Torovo dílo kráčel do kina s jistými obavami, přestože jsem měl aspoň jakous záruku v podobě příznivých recenzí. Ale Faunův labyrint je skutečně skvělý ve většině ohledů. Tak předně fantazijní část filmu má mnohem méně prostoru než by se mohlo dle traileru i názvu zdát, je jen vysněným únikem malé Ofélie z nekonečného zlořádu obklopujícího světa, který po ní natahuje své zrůdné ruce; a partyzánské Španělsko je ve své realitě mnohem nebezpečnější než ruce s očima, jež po ní natahuje ďábelský požírač nevinných dětí a víl. Poselství filmu že fantazie dovoluje překonat krutost života, je ve své jednoduchosti naprosto průzračné. Vždyť proč jinak by odnepaměti vznikaly všechny ty pohádkové příběhy, ústně podávané mezi generacemi, později zapisované a od dvacátého století také zfilmovávané? Labyrint je pak výjimečný díky přesnému herectví hlavních postav, geniální kameře a podmanivé hudbě, které jej spolu s precizním režijním vedením vytrhávají z osidel průměrnosti do skutečné filmové fantazie. ()

Zacharias

Moc pěkně natočené, krásná hudba, ale na mě trochu moc beznaděje a násilí. Čekal jsem víc fantazie a méně kruté válečné reality, plné arogantních fašistů. Víc fauna, víl ,kouzelných artefaktů atd. V tomhle filmu bylo přesně to, proč nechodím na filmy typu Schindlerův seznam a jim podobné. Moc to prostě prožívám. Musím si jít pustit nějakou komedii :o) ()

Teleri

Hezkej snovej film. Chvílema jsem se u něho ale docela bál..ať už vypočítavýho Fauna nebo patologicky krutých nacistů. Je to příběh velké odvahy a naplnění snů 2 žen(ženy a dívky). ()

D.Paulus

Režisér Guillermo del Toro stvořil hořkosladkou pohádku plnou násilí, beznaděje, ale i kouzel. Mnozí film přirovnávali k "drsnějším" a "bohatším" Letopisům Narnie. S tímto vědomím jsem tedy Faunův labyrint shlédl a jelikož mám fantasy příběhy rád, musím konstatovat, že se názor na tento film liší způsobem, jakým ho sledujeme a co od něj očekáváme. Kdo čekal další Zlatý kompas, Hvězdný prach, Harryho Pottera nebo Letopisy Narnie, jejichž fantasy světy jsou fantasticky propracované, byl trpce zklamán (jako já). Zdejší Podzemní království se krom krátkého šotu na začátku prakticky neukáže a my sledujeme osudy mladé Ofélie téměř výhradně v našem světě. O "výlety do jiného světa" se stará jen ošklivě udělaný faun a "insektoidní" víly. Co mě tedy přinutilo udělit toto vysoké hodnocení? Je to nezapomenutelná atmosféra beznaděje a krutosti toho našeho světa a síly lidské nenávisti. Tažení Oféliina nevlastního otce proti španělským partyzánům jen doplňuje dusnou atmosféru, která vládne na statku - vojenské základně. Když jsem slyšel o značné násilnosti filmu, nemyslel jsem si, že budu svědkem takové brutality, za niž by se nemusel stydět leckterý "krvák" typu Saw... Přiznám se, že příliš stříkající krve ve filmu vidět nemusím a kvituji proto s povděkem, že brutálních efektů dosahovali tvůrci (s úspěchem) (i například pouhým přehrabováním se v mučících nástrojích). Přesto však jde o jedinečný zážitek a všem divákům ho nelze jinak než doporučit. ()

hlína

Něco tak atmosférického jsem snad nikdy neviděl. Když jsem na začátku viděl "létající strašilku", či co to bylo, říkal jsem si, že to bude asi pěkná pohádka, ale s přibývajícími minutami jsem nestačil sbírat ze země čelist, jak mi pořád padala.... Vizuálně perfektní (masky, kostýmy, exteriéry, interiéry), podbarvené slušivou hudbou, skvěle vykreslené a zahrané lidské charaktery. Sergi Lopéz by zasloužil za ztvárnění perfekcionalistického velitele Vidala nějakou hodnotnější cenu než je Oskar (ne že by byl alespoň nominovaný :). Nehezčí je na tomto filmu asi kontrast dvou splývajících světů, kruté reality a fantazie do které před ní uniká hlavní hrdinka. Emotivní závěr je asi nejsilnější částí filmu, za zmínku stojí i perfektně ztvárněný Faun. A děcka, proboha, tohle rozhodně není pohádka...... ()

Carolyn

Film, který mě v kině naprosto zarazil do sedadla (ač nepohodlného a tvrdého, protože u nás Faunův labyrint dávali jen v "alternativním" , malém a zastaralém kinosálu). Napřed jsem zírala s otevřenou pusou, pak jsem si zase dávala ruce před obličej, obzvlášť ve scéně s dlaňookem, no a na konci jsem se dala do tak usedavého pláče, že jsem se bála, aby mě z kina nevyvedli. Pro mě jedinečný zážitek, i když jsem ze sálu vycházela rudá a oteklá v obličeji. Víc takových zážitků. ()

ecis

Tentokrat sa musim pridat k mensine. Tolko ospevovany a vynasany do nebies snimok po poslednom zabere ma nechal chladnym a rozcarovanym. Neupieram mu fantasticku audiovizualnu kvalitu (kamera, strih, kostymy, hudba) a precizne herecke vykony, ale co mi velmi vadilo, bola prave rozpravkova linia vo vojnovom filme. Pritom som si kladol otazku: “Komu je tento film urceny?” Pre dieta nie kvoli vojnovom pribehu a dospelemu moze zase vadit velmi naivny rozpravkovy pribeh – co sa stalo u mna. Pri zaberoch z labyrintu som sa citil ako pri pozerani klipu skupiny Tool – keby Guilermo ostal len pri tom, bola by to riadna mysteriozna rozpravka. Takze pre mna je Devil’s Backbone stale vrchol Guilermovej tvorby. ()

spacylemon

Uf, tak to byla síla... že to asi nebude pohodová pohádka pro dětičky, mi došlo někdy okolo té úpravy nosní přepážky dnem lahve, pak už tísnivé okamžiky jenom přibývají... a hlavní hrdinka tak čistá, že to snad ani jinak dopadnout nemohlo... A dopadlo to vlastně dobře nebo špatně? ... těžko říct, ale všechny ty nepříjemné okamžiky byly očistné, výsledný pocit je krása. ()

ER

2.světová válka se -a zcela logicky-objevuje křížem krážem ve filmové tvorbě snad všech zemí, které ji zažily.Nevyhýbá se ani jednotlivým žánrům,fantasy nevyjímaje.I v Pánovi prstenů jsou zakomponovány Tolkienovy autentické prožitky se světovými válkami. Del Toro tudíž neměl po této světově proslulé filmové trilogii lehkou pozici.Naštěstí to zvládl.Jeho mix drastické skutečnosti s představivostí mladé dívky dávkuje potřebné sekvence napětí,hrůzy a fantasy s milimetrovou přesností tak,že od prvních minut až do posledních víte,kde se nacházíte i když vás Faun zatáhne do labyrintu. Do labyrintu událostí,které málokdy končí dobře a postihují všechny bez rozdílu věky. i 12 ti leté. ()

Zevon

Moc dobří partyzáni a moc zlí fašisti, realita světa s vysněnou představou, no takhle to sice asi nefunguje, věci ani povahy nejsou jenom bílé, nebo černé. Zde totiž veškeré charaktery, děj i záměr jsou podřízeny syrové účelovosti, jejímž nejlepším prostředkem je možná kontrast, ale u mne to působilo tak, že jsem se poté nedostatečně soustředil. Ne, že by mi vadil přespřílišný naturalismus, věřím, že v Africe se dějí větší hrůzy stále a v masovějším měřítku, ale diváckého účinku by bylo dosaženo určitě i bez zobrazovaných bestialit..Je těžké se s tím smířit, ale nic jiného není, jenom tento svět, ani předtím, ani potom žádná spása nebyla a nebude. Ale chápu ty, co potřebují berličku, aby to svinstvo kolem sebe přežili. Tolik z pohledu konzumenta. ()

Lukasfox

Na tento film jsem se strašně dlouho těšil díky úchvatnému traileru, který sliboval velkou míru kouzelného fantasy světa s velkou dávkou emocí. A myslel jsem si, že ona španělská válka bude jen na dokreslení příběhu a ona to byla vlastně hlavní dějová linie, což tomu filmu uškodilo, jelikož kdykoliv se Ofélie ponořila do svého světa, tak film byl naprosto dokonalý, ale můsím dát 4 za příliš mnoho toho "všedního" válkou vedeného světa, které mnohdy nudilo. Ale druhá půle filmu byla skvostná i v tomto směru. Perfektní pohádka pro dospělé... ()

Del Toro natočí vysněného Pinocchia

Del Toro natočí vysněného Pinocchia