Rozpolcený

• USA Split (více)

V Kevinovi se skrývá 23 různých osob. Každou chvílí se má objevit čtyřiadvacátá... Tu pochybnou čest se s ním seznámit dostanou tři studentky, které původně vezl domů na prázdniny otec jedné z nich. Stačila chvilka a místo něj seděl za volantem podivný chlapík, který je místo vysvětlení uspal chemikálií. Později se probudí zamčené ve sklepní místnosti, kam za nimi záhy dorazí i jejich věznitel. Z rozhovoru s ním ale rozhodně nejsou o nic moudřejší, protože Kevin je evidentní magor. O nic lépe na tom nejsou ani jeho matka nebo malý Hedwig, kteří za nimi do podzemí chodí. Nenechte ale splést, přelidněno tu rozhodně není, všichni tito další věznitelé jsou jen produktem Kevinovy poruchy osobnosti. Pomoci se mu sice snaží psycholožka (Betty Buckley), ale zdá se, že na jeho mimořádné rozpolcení nestačí ani její letité zkušenosti. Vyznat se v něm pokouší i jedna z vězněných dívek, Casey (Anya Taylor – Joy), která chce Kevinova stavu využít k útěku. Jakožto holka s mučivým traumatem z dětství je navíc mimořádně odolný a vynalézavý druh se silně vyvinutým instinktem k přežití. Bude ho potřebovat. Kevinova čtyřiadvacátá osobnost se má každým dnem probudit a vše nasvědčuje tomu, že to rozhodně nebude kladný hrdina. (Cinemart)

Lucasion

„There must be limits to what a human being can become…“ Tak tohle bylo hodně drsný. Naprosto jsem unesen, a jsem rozpolcen, zda pět nebo čtyři hvězdy. Ale výkon, který McAvoy předvádí je fenomenální. Samozřejmě, že každý o filmu slyšel. Je tam mladý Profesor X a hraje celým tělem a jeho postava má dvacet tři charakterů v sobě. To, na co Vás ale trailery a kamarádi nepřipraví, je fakt, že tento film je smutným a drsným výletem do psychologického nitra. „První“ díl byl sci-fi? „Dvojka“ je drsným thrillerem, u kterého Vás mrazí v zádech. Hudba, bezmoc a hlavně geniální výkon McAvoye jako Kevin, Barry, Dennis, Patricia, Hedwig… a další. Některé Vás pobaví, jiné vyděsí k smrti. Split je výborným thrillerem, u kterého se bojíte, bavíte a místy i smějete. Drsná, brutální a geniální atmosféra od začátku do konce. Dlouho jsem se u filmu takhle nebavil. Tleskám, protože film jsem dlouho odkládal, ale je vidět že režisér prostě umí. (88 %) ()

Handle

Film chtěl být za každou cenu tak strašně moc "creepy", že tak trochu zapomněl na sílu svého námětu a dost často to nepříjemně přepískl - ať už v podobě divných "cool vtípků" či fantasmagorie (takže ve výsledku vlastně není ani tak creepy, jak asi zamýšlel). Scénář byl prostě místy trochu pitomej a směšnej a párkrát se dostavila i nuda a nezájem. Ale je mi jasné, proč to mnozí budou vychvalovat do nebes (a tleskat na předpremiérách), ovšem mě tenhle rádoby psycho horor teda neoslovil (ačkoli tam pár slibných momentů určitě bylo a nějaké ty filmařské kvality to má také). Za mě mezi 2 a 3*, ale tak budu trochu objektivní, že jo. ()

Lacike

Dalsi Shyamalanov film, ktory klame telom a ponuka iny zaner ako sa na prvy pohlad zda. Prvykrat mi to vadilo, pretoze to co mi ponukol, ma prilis nezaujalo. Uplne by mi stacil jednoduchy film o suboji jedneho psychopata vs. jeho tri obete, ktore unesie. Namiesto toho sme dostali serioznu studiu chlapika s rozdvojenou osobnostou (vlastne tych osobnosti ma podstatne viac) a vrcholi to dokonca nadprirodzenymi prvkami. Tie tri obete tam su len, aby sme sa dozvedeli o nasom ustrednom magorovi co najviac a o nejake napätie z toho, ci sa im podari ujst tu prakticky vôbec nejde. Absencia napätia ma stvala na filme najviac. Namiesto toho film pohana len zvedavost z toho aku dalsiu absurdnost si Shyamalan vymysli a tentokrat Shyamalan prisiel s takymi napadmi, ze som cely cas neveriacky čumel na obrazovku rovnako ako hlavna hrdinka na toho magora. Pochvalu si Shyamalan zasluzi aspon za to, ze to v ramci pravidiel, ktore si vymyslel dava zmysel. Takze chapem divakov, ktorym to sadlo. Mna psychologicky rozbor toho magora bohuzial prilis nezaujimal a to napriek uchvatnemu vykonu Jamesa McAvoya. Proste som z neho necitil hrôzu ale miestami mi pripadal smiesny. Ten jeho 9 ročny Hedwig mi pripominal legendarneho maleho Mirka z Uraganu. :)) Rezijne sa mi to tazko hodnoti. Shyamalan najskôr natocil presne co chcel, ale bohuzial nieco uplne ine ako som chcel ja. Napojenie na jeho najlepsi a môj najoblubenejsi Shyamalanov film ma stve o to viac, ze ohlasili pokracovanie v ktorom maju postavy z obidvoch filmov naplno prepojit a to si absolutne nedokazem a ani nechcem predstavit. 5/10. Edit. Pred filmom Glass som si to pustil znova a zároven som si o DID nieco nastudoval, takze mi znazornenie tejto poruchy uz nepripadalo tak prehnane. Prave naopak. Az do objavenia Beasta, co je uz samozrejme z ineho zanru, pôsobi jej znazornenie velmi verne. Takisto pribeh je v ramci svojich pravidiel napisany logicky a funkcne. Môj najväcsi problem ale stale ostava. Proste ma táto studia naruseneho jedinca a vo finále zrodenie jeho dalsej nadprirodzenej identity, prilis nezaujimala. Ale aj tak zvysujem hodnotenie o jednu hviezdicku. ()

ScarPoul

Ako film o zrode zloducha je film v určitých rovinách veľmi osviežujúci čo do novátorských prístupov, ale inak sa jedná o prevažne prázdny film bez jedinej skvelej, alebo vypätej scény. McAvoy sa ukorisťuje na tri rôzne postavy, ktoré hrá priemerne bez výraznejšieho presahu. Všetky mi prídu rovnaké, len trochu upravuje pauzy medzi vetami. Hrdinka takmer nepoužitá. Či už v rámci retrospektív alebo samotného úniku. Shyamalan vyplňuje miesta vatou, kde len tá s terapeutkou ako tak funguje. Najlepšie na tom filme je koniec, ktorý odkazuje na niečo zaujímavejšie a väčšie. Ale som na pochybách. Dokázal by tvorca spojiť svoj priemerný rukopis súčasnosti s tým svojim originálnym, ktorý ho spravil slávnym? Som zvedavý. Každopádne pozerateľný priemer, čo je pri posledných režisérových filmoch lepšie, ale stále nedosahujúce kvalitám Shyamalanovho formátu. ()

malylada

No název vyloženě sedí i po stránce pocitů po projekci. Na jednu stranu skvělý nápad, vynikající McAvoy, který svým výkonem film posouvá o level výše a na druhou stranu nedokonalý scénář, který celou zápletku zazdívá a podlamuje nohy v místech, kde by film měl vynikat. O Hereckých výkonech není třeba se bavit. Talentovanou herečku převyšuje McAvoy, který hraje neskutečného démona a možná byla škoda, že tvůrci nevymysleli více pestrých postav pro jeho šílenství. Příběh o únosu dívek, rozpolcené postavě je na oko nápaditý, ale bohužel jsou do filmu zařazovány zcela zbytečné pasáže s psycholožkou, které nudí a pro film samotný jsou zcela zbytečné. Pokaždé jen narušují budování napětí a samotný divák by na vše přišel sám. Příběh se měl více zaměřit na teror mezi psychopatem a obětmi, kde jsem měl pocit, že se nikdy nepodařilo strhnout na maximum a jen poslední půl hodinka měla obrátky. Vygradovaný závěr udělal zajímavou mytologii postavy a byl povedený, i díky hudbě, která byla po celou dobu vynikající. Co měla nakonec znamenat scéna v bistru s Willisem? To jsem opravdu nepobíral.......6/10 ()

BoPo

Rozdvojená osobnosť či viacero identít v rámci jedného človeka je filmovo vďačné téma. Shyamalan myslím ten nekonečný vnútorný súboj zachytil presvedčivo a mal hlavne šťastnú ruku pri výbere, v tomto prípade nutne talentovaného, herca. James McAvoy si tu dáva jednu veľkú one man-woman-kid show. No skutočne nezabudnuteľná scéna je tu s ním len jedna, ostatné sa tak nejako vezú na vlne striedania charakterov. V konečnom výsledku film, ktorý by Vám určite nemal uniknúť, pretože v celoročnej filmovej úrode predsa len vyčnieva z priemeru. Aj keď je to zo 70 % zásluha JM. ()

GeusX

Solidní průměrný thriller. 23 osobností, to je i velké sousto na Shyamalana, a tak jich předvede jen co by se na jedné ruce dalo spočítat a zbytek je jen taková bublina. Film začíná velmi zajímavě, poté už to trochu upadá do stereotypu (i když s pár světlými a zajímavými momenty) a oběti se, alespoň dle mého pohledu, tvářily tak nějak příliš smířeně s osudem, bez nějakého pořádného vzdoru.Doufal jsem v zajímavější a méně předvídatelnou pointu. James McAvoy podává pěkný herecký výkon. Závěrečná narážka na jiný (lepší) režisérův film je vtipná, ale z tohoto filmu zas taková pecka - alespoň u mne, nebude. Pěkné a poctivé 3 hvězdy. (1x ang. s titulky) ()

rascool

Na konci jsem si pokládal otázku, zda je tento film jakousi reklamou na DID perzény tak, aby se o tomhle prostě mluvilo nahlas. Film má klasické prvky hororu - začíná radostí a smíchem - to plynule přejde do nepochopení a počínajícího strachu - dále pak nastane část o seznámení se s hlavním psycho protagonistou (tentokráte tedy rovnou s třiadvaceti protagonisty) - následuje boj o holý život - Survival bez 1milionu dollarů - poučka na závěr "Příště budeme lepší drahoušku". Jamesovy poslední velké role (Xmen, Frankenstein, Sviňák...) - to nejsou herecké výkony PárEkseláns. Nicméně ve Splitu (nepleťme si s přímořským chorvatským letoviskem) musel ukázat víc než jen ČárlsXavier - a ukázal! Film frčí odzačátku do konce. Rozkrývání identit je zajímavým prvkem samotného filmu, který dává minutu po minutě nový rozměr. Druhým rozměrem je smutný fakt o autismu, který prostě nemusí vzejít s lůna mateřského, nýbrž z událostí, které se komukoliv z nás mohly stát - v tomto případě zneužívání malé dívky. Říká se "co tě nezabije, to tě posílí" - o tom to celé vlastně je. Split je více než kvalitní film. Není to 100% horor, bát se budete. Není to 100% thriller, ale napnutí budete jako kšandy. Je to 100% psychofilm. Film, po jehož shlédnutí byste měli přemýšlet nahlas. 95% bez debat ()

zoe.x

Někteří lidé jsou nepoučitelní (já) a nechají se nalákat na každé cukrátko (nepravděpodobné červené hodnocení u Shyamalana?). Tenhle zprvu slušný psychologický thriller, doplňovaný pravidelným hereckým cvičením McAvoye, pro mě prudce upadne ve chvíli, SPOILER: kdy si jedna bláznivá stařenka nacpe kapesníček do dveří, a definitivně už se nezvedne ze země, když jedna nezranitelná zrůdička začne pateticky proklamovat svá "hlubokomyslná" poselství. KONEC SPOILERU. Pokud už se rozhodnete nakydat špínu na nějakou psychickou poruchu a přispět tak k jejich stigmatizaci, nemělo by to aspoň stát za to? Nestačí si doma uplácat dort ve stylu pejska s kočičkou a nabubřele při tom očekávat michelinskou hvězdu. ()

JohnCZ

McAvoy hraje o sto šest a Shyamalan je z toho cítit, ale oproti ostatním jeho thrillerům Split v něčem zaostává a nedokážu úplně říci v čem. Možná proto, že netěží téma úplně do mrtě nebo možná, že není tak zlověstný jako třeba Signs a taky možná proto, že neobsahuje žádný razantní závěrečný twist, jako The Sixth Sense. Nicméně dobrý thriller to je a vzhledem k závěrečnému pomrknutí snad i možný a pokud ano, tak velmi originálně pojatý supervillain origin. ()

vurhor

Shyamalan zpátky ve formě! (Ale vyšel z ní vlastně pořádně někdy?) Skvělé gradující napětí, šikovné střihy a bravurní práce s kamerou jsou prvky, které S. tvorbu tak nějak vystihují, tady to nebude žádnou výjimkou. McAvoy je zde vyloženě ďábelskej. Nebo respektive ďábelsky perfektní. Ve své podstatě tu hraje takového updatovanýho Gluma, akorát ještě s pár kolečky navíc. Byť film někdy až moc zpomalí, plus scény z minulosti hl. holčiny možná ani nebyly třeba (i když v rámci zápletky vlastně chápu, proč tam byly), se jedná o fakt kvalitní a pěkně natočený thrillero horůreček, který člověku potvrdí, že Shyamalan svoje režisérské mojo fakt ještě neztratil. Průměrné 4* ()

corpsy

Začnem od konca, tá pointa spravili s filmu niečo lepšie. M. Noc nás celý čas napína a klame, vy si počítate možné kombinácie záverov a nakoniec je THE END s finálnym twistom, ktorý príde doslova pár sekúnd pred titulkami a urobí škrt cez rozpočet všetkým (?) divákom. Ťažko popisovať a nespoilerovať. Takže odporúčam iba vidieť. ()

Padme_Anakin

Záměna řidiče v autě může proběhnout velmi rychle, stačí pár vteřin a už se život řítí úplně jiným směrem. Tři studentky si zlehka přičichnou k mysofobikovi za volantem a celou jízdu prochrní. Kevin je narušenec non plus ultra a každé z jeho alter eg je více či méně děsivé. Pro mě osobně to byla Patricia, když „ta“ se usmála či flirtovně mrkla, hrůzou se mi rozšiřovala zornice a rosila kaťátka. Snaha paní doktorové rozklíčovat strašidelný spletenec byla obdivuhodná a to se cení... aneb za každý dobrý skutek spravedlivý trest. Inu, lidská mysl je ohromující a hrůzyplná zároveň, záleží na tom, kdo je momentálně ve světle. ()

joehot

I v té "mladší" generaci jsou herci, kteří se starým klasám občas celkem vyrovnají. A pak je tu McAvoy, který si svoje vrstevníky strká do takový tý kapsičky u trenýrek, co nikdo neví, k čemu vlastně je. ()

sidzej

Shyamalan by už mal prestať toľko húliť lebo tie jeho počiny sú čím ďalej nepozerateľnejšie. Kde sú tie časy Znamení alebo Šiesteho zmyslu? 1* za herecký výkon Jamesa McAvoya inak nuda neskutočná a samotný záver filmu tomu len nasadil korunu. Záverečné cameo Brucea Willisa? WTF? A to mám vcelku rád psychologické horory odohrávajúce sa v jednej miestnosti- viď Saw, Úplné Bezvetrie alebo Kocka. V porovnaní s nimi však toto bolo čisté utrpenie. ()

berny2468

Rozpolcený je filmem na který jsem se dlouho těšil. A zvláště když jsem před tím zkouknul skoro celou Shyamalanovu tvorbu. A Rozpolcený nezklamal. Obzvlášť začátek s lehkým tarantinovským nádechem byl výborný. Celkem nápad s rozdvojenou osobností ( Teda vlastně 24) je výborný a zde i dobře zpracovaný, a to zejména díky McAvoyovi. Shyamalan prostě umí vymyslet zajímavé věci, ikdyž k jeho klasickým filmům chybí vypointovaný závěr, ale ten by se zde stejně moc nehodil. Toto je spíše film s hororový nádechem, ale často jsem se i smál, což je moc dobře. A to bylo hodně zřetelné na konci, který se úplně nepovedl.  Ale jsem rád, že to,,navazuje” na Vyvoleného. A jsem celkem zvědav co z toho ještě vznikne. Určitě by to nebylo tak povedené nebýt výborného McAvoye a opět celkem trefné hudby. Tento film sice řadím mezi jeho horší filmy, ale přesto je to pořád kvalitní film, který za vidění stojí rozhodně… 75%. ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback