Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jak chudý mládenec skrze svou chytrost a šikovnost nakonec ke štěstí přišel. Televizní film na motivy pohádek B. Němcové... V chudé chalupě žije mnoho dětí, z nichž nejstarší je Ondra (M. Kavalčík). Chalupa už všechny neuživí, proto otec pošle syna do světa, aby se vyučil nějakému řemeslu. Ondra se na své pouti setkává se stařečkem, kterému nabídne poslední buchtu. Tajemný stařík mu poradí, kudy se má vydat na cestu a také chlapce něčím obdaruje. Na cestě pak Ondra potkává mnoho lidí a při každém takovém setkání prokazuje svou chytrost. Když doputuje až do města, prohlíží si krámky a přemýšlí, kterému řemeslu by se mohl vyučit. Vybere si zlatníka. Je přijat a dokonce je tak zručný, že mu mistr dovolí zhotovit šperky pro princeznu, do které se Ondra zamiluje. Princezna (J. Tabrea) je němá, ale i s tím si chytrý Ondra určitě poradí. (Česká televize)

(více)

Recenze (29)

triatlet 

všechny recenze uživatele

Pohádka bez pořádného kouzla. Herci (včetně mladého Kavalčíka se snaží), ale bohužel nejvýraznější je královský rádce (Postránecký), který má zbytečně moc prostoru. I když jeho špehování je skutečně k smíchu:-) Scénáristicky slabé - Ondřejovi kumpáni ze zlatnické dílny zbytečně pobíhají a pokřikují, ale napětí nezvýší. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"Budeme mít dobrého krále..." Vcelku milá pohádka s příjemnou hudbou o tom, jak hezky chasník k rozumu za buchtu pro pohádkového dědečka přišel, přechytračil kdo koho a ve výsledku získal krásnou princeznu. Klasika od Boženy Němcové je zárukou minimálně průměrně koukatelné pohádky na nedělní odpoledne. ()

Reklama

Adam Bernau 

všechny recenze uživatele

Pro tuto sobotu vyhrabala ČT další marnost z ostravského studia. Odpad to tentokrát ještě není. Princezna je dobrá a námět z Němcové přece jen nedovoluje klesnout pod určitou úroveň. Možná by to bylo i na dvě hvězdy, nebýt zoufalého projevu předsavitele titulní role. Kavalčík opravdu nemá jinou možnost než být Rudou z Ostravy. ()

otík 

všechny recenze uživatele

Sice dialogově slabší, ale náladou a především vyzněním velmi, opravdu velmi příjemná pohádka, situována do interiérů bruntálského zámku a rožnovských exteriérů. Také obsazení Postráneckého se povedlo, zlatník Ondra ani princezna nejsou nijak výrazní, to ale nemůže pokazit nedělně příjemný pocit z této pěkně provedené pohádky. Hudba: Pavel Helebrand ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

"Chlapče, dneska se v naší chudé domácnosti nepeklo jen tak, dnes se peklo, abychom tě vypakovali z domova. A najdi si poctivé řemeslo!" (jakékoliv řemeslo je poctivé, ne?) A Ondra šel a po cestě za buchtu k rozumu přišel a pak už ho čekala jenom samá pozitiva a sociální jistoty. Přechytračil kde koho (přechytračit neznamená podvést), všichni se radovali, jak je chytrý a milý, vyučil se zlatníkem .... a potomci Ondry a princezny jsou nepochybně po obou rodičích tmavoocí s tmavými kudrnatými vlasy. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (1)

  • Pohádka se natáčela na zámku Raduň u Opavy. Záběry z interiérů zámku pak byly natáčeny na zámku v Bruntále, stejně jako závěrečná scéna na arkádách. Exteriéry městečka byly natáčeny ve Štramberku, sídlo krále pak byla zřícenina Štramberku, doplněná digitálně o část hradu Křivoklát. (Kacius)

Reklama

Reklama