Nepříjemná pravda

• USA An Inconvenient Truth (více)

Všichni sedíme na časované bombě. Pokud mají pravdu pesimistické hlasy, představované drtivou většinou světových klimatologů, máme přibližně deset let na to, abychom odvrátili ekologickou katastrofu nedozírných rozměrů, kterou by doprovázelo extrémní počasí a jež by nenávratně změnila tvář naší planety a život na ní. Pokud jste se teď zarazili, určitě vás zaujme hit filmového festivalu v Sundance, Nepříjemná pravda režiséra Davise Guggenheima. V ní popisuje zanícený souboj jednoho muže s mýty a nepravdami obklopujícími fenomén globálního oteplování a jeho návod na únik ze slepé uličky. Tím mužem je bývalý americký viceprezident Al Gore, který po neúspěšných prezidentských volbách v roce 2000 přesměroval kormidlo svého života vstříc záchraně planety před nezvratnými změnami. (oficiální text distributora)

Koly

Přesvědčivé a neúprosné grafy? Kde jste na to přišli? Chybí jednotky, měřítka, značky a hlavně zdroje a metody díky kterým tyto grafy vznikly. Celý dokument je tak směsí polopravd a domněnek, které jsou ale umně rozvinuty za přispění "roztomilých" kreslených filmů a bohatého fotomateriálu. K roli Ala Gora jakožto zachránce světa se ani vyjadřovat nebudu. Tomuto "dokumentárnímu" filmu moc nevěřím, ale dám mu tři hvězdy, protože z propagandistického hlediska je udělaný hodně dobře. Navíc mám svědomí čisté, protože ze zásad vyjmenovaných v závěrečných titulcích nedoržuju jenom jedinou : topíme doma hlavně uhlím. Proč? Na jiné "ekologičtější" topivo prostě nejsou prachy. A pokud budeme snižovat tempo růstu ekonomiky, jak navrhuje Gore, tak na něho nikdy prachy nebudou. ()

Decker

Stačí jen otevřít oči a začít se chovat nesobecky a zodpovědně ke svému okolí. Můžeme jen doufat, že ještě máme čas s tím něco udělat. ()

Hebča

Dokument sice působí jako předvolební šot Ala Gorea, ale co se týče informací, které přináší, tak jde o jeden z nejlepších dokumentů, jaký jsem kdy viděla. Fakta a statistiky přednáší Gore polopaticky, aby i ten nejposlednější posluchač pochopil, o co vlastně jde, celá přednáška je velmi atraktivní a snadno upoutá pozornost. Pokud jde o mě, když jsem se na tento dokument dívala v lednu, kdy venku bylo 12°C, tak jsem rozhodně nemusela váhat, jestli je globální oteplování "big issue" nebo jenom nafouknutá bublina. Pokud stále někdo nevěří, tento dokument je IMHO silně přesvědčující. 21.1.2007 ()

Sfinkter

Lidi jsou stejně tupý mozky a líný kůže, s tim se nedá nic udělat. Škoda že se nemůžu zařadit k menšině, která je na tom jinak. ()

rodo

Zajímavá fakta překroucená do demagogického paskvilu v podání sebemrskačského politika nahánějícího svou politickou prestiž. Globální oteplení nepopírám, ale celou dobu Goreovy prezentace jsem měl pocit, že poslouchám přednášku firmy Herbalife. Ve chvíli, kdy se ozvalo: "Dámy a pánové, Al Góóóórrrrr!" už jsem jenom čekal, kdy nám v rámci teleshoppingu začne miloučký Al nabízet ekologické žárovky... Radši se podívám na nějaký normální dokument, kde se k problémům planety Země, které samozřejmě existují, staví vědci seriózně bez honění si trika. ()

DivX

Dokument o tom jak rychle se planeta Země otepluje a naší vinou tají ledovce. Dokument o tom, že by jsme se měli chovat jako lidé a ne jako zvířata! Nebo naopak?! 70% ()

LordSnape

Al Gore je veliký mluvka, řečník a především pak politik. Nechci nijak popírat fakta, grafy či jiné vědecké studie, které se ve filmu objevily i když jsem pořád jaksi opatrný a souhlasím s názorem, že planeta jen takto reaguje na novou, přicházející dobu ledovou. Nicméně by měl Gore nejdřív začít u sebe, svém životním stylu, domě a tak dále. Kde to jsme, aby mi kázal pít vodu člověk, který požívá jen plody vinné révy? ()

uhlajz

Ta přednáška je pěkná, ukazuje nám pěkně polopaticky důsledky globálního oteplování, které jsou opravdu gigantických rozměrů. Avšak příčina = člověk je dost nesmyslná. Pokud si projdeme fakta, tak se oteplují všechny planety naší sluneční soustavy, a to rozhodně nezpůsobuje člověk. Slunce s něčím bojuje a někteří vědí s čím... „Opět jednou interpretujeme věci úplně obráceně. Zaměňujeme příčinu a následek. Globální oteplování nezpůsobil CO2 v atmosféře, jde o masy kysličníku uhličitého, který se uvolňuje do atmosféry z oteplujících se oceánů. Nejde o ´globální oteplování´ v dnes tak omílaném smyslu, jde o ohřev oceánu, ktery nás žene do náruče doby ledové“. Tvrzení, že oceán ohřívá „skleníkový efekt“, jehož „hlavním původcem“ je člověk, je přinejmenším naivní. Vodu neohřívá teplý atmosférický vzduch, ale naopak - atmosféra sleduje zvýšenou teplotu oceánské hladiny, která se oteplila ode dna. Navíc větším problémem než CO2 se jeví únik metanu z mořského dna, protože ten má až 21 krát vyšší schopnost zachytit a držet teplo v atmosféře než CO2. Jinak se samozřejmě naprosto ztotožňuji v názoru, že Zemi máme jen jednu, tak se o ni musíme starat a ne ji naprosto devastovat. V tomhle je tento "film" naprosto přesvědčivý a měl by ho zhlédnout každý... Ale lidi se pravdy bojí, protože "pokud by si ji uvědomili a pochopili, morální povinnost provést velké změny by pak byla nevyhnutelná". A toho se každý bojí. ()

gjjm

Téma globálního oteplování nějak moc neprožívám (pokud bude v roce 2012 konec světa, v což pevně doufám, je to jedno, ne?), přesto je pro mě Nepříjemná jeden z nejlepších dokumentů vůbec. Goreova vtipná i závažná přednáška je oživená animacemi, ze kterých pochopíte podstatu problému, i dokumentárními prostřihy z politikova života. Sugestivní film, u kterého přes zdánlivě nezajímavé téma není možné se nudit a . Proč české předvolební spoty nevypadají takhle? I am Al Gore, and I used to be the next president of the United States of America. ()

ivan bohatyr

Al Gore je bezpochyb poutavý řečník a s jeho velice názornými grafy a statistiky dokáže na diváka silně zapůsobit, také jeho mírně humorné pojetí mi přišlo velice vkusné, ale jeho přístup se mi zdál až příliš osobní, jinak celkově velice zajímavý film, který předá divákovi spoustu myšlenek. Rozebírat zde, zda je globální oteplování skutečně takový problém, jak ho Al Gore nastínil, myslím není dobrý nápad, nebo zda jsou jeho "čísla" pravdivá, čsfd je přece jen o něčem jiném. Hlavní plus filmu vidím v tom, že když se jedná o film z USA, tak nic nezahráli do autu, na plno řekli, že oni sou ten největší problém a taky, že už skoro všichni začali s omezováním, kvůli životnímu prostředí, jen ne USA, kde jsou lidi zhýčkaní a vzdát se maličkostí pro mě představuje nečekaně (aspoň z mého pohledu nečekaně) složitý problém. Sice se také nezapoměli zmínit o Číně, která USA leží v žaludku, ale po pár grafech bylo jasně patrné, že ikdyž je Čína po USA druhý největší znečišťovatel, dělá proti tomu mnohem víc než Spojené Státy. Takových filmů je potřeba více a hlavně pro USA. ()

Nihlathak odpad!

Nepříjemná pravda je, že demagogický sebestředný Gore hraje na notu svědomí Američanů, kteří z valné většiny nevědí, co to je, ale vědí, že se to nosí a že by to měli mít. Krájí koláče emisí, Gore nechává do nebeských výšin stoupat sloupce grafů (věrohodné asi jako ty v dokumentu o mayském proroctví 2012 a předpovědích Sybily). Alu Gorovi se jistě velmi hodilo, že do této PROPAGANDY mohl použít svého syna, ležícího v nemocnici, a tak bez bázně a s přidanou hodnotou patetičnosti vypráví o nenadálém ztrácení drahých věcí našeho života, které je tak... nenadálé. Kdybych chtěl patetickou slátaninu plnou sentimentálních řečí, pustím si Ordinaci v Růžové zahradě. Nic proti teorii o změně klimatu zaviněné člověkem, ale NĚCO proti Alu Gorovi a jeho přinejmenším velice specifickém stylu přesvědčování investorů a umělému hraní na city ne kvůli lidem samotným, ale aby rozesel svou pravdu do co nejvíce myslí. Ať argumentuje planetou, ne svým synem, ležícím v jedné z nejluxusnějších nemocnic na světě, která jede díky tepelné elektrárně vedle. Jo a název Nepříjemná pravda mi přijde dostatečně sebestředný, dokonce i hoden Jeho Klima-Ignorantstva V.K., toho času na Hradě. ()

neoBlast

Oscaroví Davis Guggenheim a Al Gore při svém prvním střetu s dokumentární tvorbou hned zabodovali na všech front8ch. Problematické se mohou zdát hlavně dvě skutečnosti: 1) formální strohost, se kterou jsou přednášena "suchá" data a také 2) dvousečné téma, které je mnohými odsouzeno hned v počátcích. Bez ohledu na to jaký máte názor na globální oteplování (slovy klasika "Sere mě") je Nepříjemná pravda tím pravým k vyzkoušení, protože Gore vypráví působivě i zábavně a není těžké mu viset na rtech. Pro studenty povinnost, protože je to každopádně nejlepší přednáška co ve svém životě uvidíte.   70 % ()

Flooyden

Je dobře, že takovéto dokumenty existují. Hvězdičkově je hodnotit nedokážu. Po zhlédnutí jsem byl tímto dokumentem nadšený, po delší době a po seznámení se s dalšími informacemi se mi to jeví jako (velmi nebezpečný) blábol... Ale kdo ví? ()

Mytologie

Aktuální, přehledný, zábavně podaný (pro neakademické publikum) dokument přinášející fakta o globálních změnách klimatu. Je to kvalitně natočený, sřídají se tam různý postupy a až metodicky vystavěný komentáře a přitom to nepostrádá jiskru. Doporučuju. ()

Saku

Stromy uz sem sazel pred shlednutim filmu, ale ted je sazim s lepsim pocitem...zkuste to taky, nakonec skoncite jako aktivisti :)) ()

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky