Nepříjemná pravda

• USA An Inconvenient Truth (více)

Všichni sedíme na časované bombě. Pokud mají pravdu pesimistické hlasy, představované drtivou většinou světových klimatologů, máme přibližně deset let na to, abychom odvrátili ekologickou katastrofu nedozírných rozměrů, kterou by doprovázelo extrémní počasí a jež by nenávratně změnila tvář naší planety a život na ní. Pokud jste se teď zarazili, určitě vás zaujme hit filmového festivalu v Sundance, Nepříjemná pravda režiséra Davise Guggenheima. V ní popisuje zanícený souboj jednoho muže s mýty a nepravdami obklopujícími fenomén globálního oteplování a jeho návod na únik ze slepé uličky. Tím mužem je bývalý americký viceprezident Al Gore, který po neúspěšných prezidentských volbách v roce 2000 přesměroval kormidlo svého života vstříc záchraně planety před nezvratnými změnami. (oficiální text distributora)

Fanucci

Děsivé a zajímavé zároveň, Gore předkládá zajímavá fakta a argumenty a má velké charisma. Ale na můj vkus bylo v dokumentu "Al Gore" prostřihů více než bylo zdrávo. Klidně bych uvítal názory a úhly pohledu na dané téma od jeho nejbližčích kolegů, spolupracovníků...Tento dokument sráží fakt, že trochu zavání sebepropagací. ()

zipexx

Tohle by si měl "Džórč Dabljů Buš" pouštět každý večer před spaním, aby mu to konečně docvaklo, že jeho politika a způsob vlády vede nejen US , ale i celou Zemi do problému. Američané zkrátka musejí být vždy první...i když tady by se měli snažit dostat se z toho piedestalu co nejdříve dolů. Flashbacky mírně zavání patosem a vlastenectvím nadutých amíků, ale jinak se dá na to dívat:-). Škoda, že Al G. tuto přednášku začal přednášet až po volbách. Možná by mu to pomohlo "do čela" a svět by se začal měnit k lepšímu. Bohužel dopadlo to tak jak to dopadlo a proto naše děti budou postaveny před hotovou věc... ()

ilemas

Zajimavý dokument, který rozhodně stojí za shlédnutí, ale čekal jsem od toho víc. Je to podané formou přednášky. Dá se té pravdě věřit? Nebo je to zase manipulace s lidmi? ()

raffspIn odpad!

Ale do dokumentu to má tohle věru daleko. Ekokněz Gore káže, nic víc nic míň. PS: Nobelova cena míru pro Ala spasitele Gora dosmrtně diskeditována (již podruhé po velkém mírotvůrci Jásiru Arafatovi). ()

kaposlav

Mal som pocit, že okerem globalného oteplovania išlo o propagáciu pána Ala Gora aky je chytrý. Nemohol si odpustiť čo všetko úžasne dokázali amíci ako poraziť fašizmus, komunizmus (to isto kecal na prednáškach v Číne). Keby vedel čo to je vôbec komunizmus tak by vedel, že v komunizme nikto nemože mať napr. tri autá a sviniť životné prostredie ako ho svini on sám a jeho takzvané demokraticke krajiny. Aký je len charakter. No ja si myslím, že je pokrytec. Keby ma každý jeho životnu úroveň tak planéta nevydrži ani rok. Káže vodu a pije víno. Pár faktov z filmu je užitočných, pár poupravených respektíve zavádzajúcich a žiadna kontroverzia. Dokument by to bol dobrý nebyť tam zbytočných vsunkov z jeho súkromneho života(čo bol zámer ako ho vykresliť v dobrom svetle) a tých kreslených animácii. Ťažko to nazvať dokumentom. Skôr by som to nazval zábavna agitka o nepríjemnej pravde. 3* ()

Tuomi

Výborně zpracovaná přednáška Ala Gora, která pojednává o globálním oteplováním a je prokládána několika životními milníky z jeho života, které se jistým způsobem týkaly životního prostředí. ()

marcek

Je az neskutecne co se na Zemi deje. Jeste pri titulkach jsem hledel s otevrenou pusou a nemohl jsem popadnout dech. Je to tak a nikdo s tim nic nedela. Amerika jako nejvyspelejsi stat sveta by mel jit vsem prikladem a misto toho delaji uplny opak a misto toho aby neco delali pro budouci generaci tak si radsi sfalsujou volby a daji si jako hlavu statu Bushe, kteremu zalezi jenom na tom, aby byl kazdej tejden v televizi a mel hodne prachu. ()

cariada

Neúspěšný kandidát na prezidenta nám ukazuje dopad globalizace a řekněme si upřímě je to naprostá pravda a nedá se pod to nepodepsat a nesouhlasit. A čím víc budeme nad tím mávat rukou tím dřív nám to příroda spočítá. Nad tímhle by se měli politici zamýšlet a né se handrkovat o koryta. ()

4daPeace

Verdikt: Davam 5 hvezdicek. Proc? Jednak protoze se mi film hodne libil a jednak protoze to je to nejmensi, co muzu udelat pro to, aby tenhle film/prednasku Ala Gorea videlo, co nejvice lidi. Cim lepsi hodnoceni filmu, tim vice lidi si ho vsimne, tim je vetsi sance, ze alespon nekdo z nich zacne menit svet. Proc zavirat oci? Proc rikat, ze je to propaganda, jak tady nekteri pisou v komentarich? Holocaust je taky pouze zidovska propaganda jak se zviditelnit, rikaji nacisti...ale my jsme prece ti dobri, my vime, ze se to stalo a je to spatne...uz 40let se neco zavazneho deje s nasim svetem a taky je to spatne...kdo to zastavi? Kdyz nikdo nebude bojovat? Fakt nechapu, jak tomuto muze nekdo rict propaganda, ale nechapu vice veci, ktere lide delaji...je to mnou? Je to jimi? Nevim...ale vim, ze jezdim MHD, jezdim vlakem, pouzivam usporne zarovky, muj notebook a PC maji nizkou spotrebu, vypinam TV a jina zarizeni v byte uplne-nikoliv pouze dalkovym ovladacem do rezimu stand-by, snazim se tridit odpad, zasadil sem nejaky ten strom, zkusim si priplatit za Zelenou energii. Jsem snad nejaky fanaticky clen nejake ekologicke organizace? Nejsem...jsem jen obycejny clovek...ktery snad pobral nejaky ten rozum...takze posledni veta: Snizujte CO2 v atmosfere, jak jen je ve vasich silach, nemejte vic nez jedno dite, ptz nadmerna obydlenost a prisrustek obyvatelstva za poslednich 50let nasi bile tecky ve vesmiru je stejne dulezitym faktorem, jako CO2. At ziji dokumentarni filmy! ()

cubajz

celý dokument na mě působil jako taková volební agitka, nicméně Ala Gora obdivuji za to, že se rozhodl vést kampaň tímto směrem a ne jen cestou planých slibů jako většina politiků. Poutavým, mnoha lety v politice vytříbeným projevem nám předkládá fakta o globálním oteplování (spousta z nich je určitě přemštěná, ale myslím že v tomto tématu vůbec není na škodu strašáka trošku přibarvit). Jediné, co bych vytkl jsou mučitelské prostřihy na smutného Ala Gora po volbách, zadumaného Ala Gora pracujícího u notebooku atd. - ty byli naprosto zbytečné a s tématem dokumentu neměli absolutně nic společného. ()

agathon

Dávat čtyři hvězdičky formálně ne příliš objevnému dokumentu, navíc dosti rozpačitě a neorganicky proloženému osobní historií ústředního "hrdiny", je možná zvláštní. Já ale na Nepříjemné pravdě, více to jakési dokumentární přednášce než klasickém dokumentu, oceňuju hlavně její etickou závažnost. Ve světle všech odstrašujících faktů a zdrcujících údajů, které autoři přinášejí, totiž zcela blednou veškeré námitky formálního rázu. Tady je obsah vším! Největší nedostatek podle mě tak spočívá v českém názvu - "nepříjemná" sice naše smutná realita bezesporu je; originální slůvko "nevyhovující" je ale daleko výstižnější: neboť odkazuje nejen na to, že to, co se právě našemu životnímu prostředí děje, je hrozné (a tedy nepříjemné), ale především je to právě NEVYHOVUJÍCÍ. Současný status quo nás sice děsí a pomalu zabíjí, může se to ale dít (a taky děje) zejména proto, že si to naše společnost veřejně nepřipouští. Nikdy neslyšíme rádi, že něco děláme špatně. Al Gore ve své přednášce neukazuje na nic menšího, naž na smutnou a děsivou pravdu, kterou si ale my stále váháme připouštět a před níž zavíráme oči. Blížící se katastrofa je nepříjemná. Katastrofou je ale především proto, že se jí neradi stavíme čelem. Tenhle film se o takový přímý pohled snaží a to mu musíme přiznat ke cti. Jen aby to mělo nějaký efekt... ()

Wormboy

Konecne dokumentarny film, ktory v poslednej dobe zaplav pseododokumentov mozno naozaj nazvat dokumentom (postavenom na vedeckych faktoch, alebo opat pseodofaktoch???) - aj ked politicky silne zaangazovanym. Film je natoceny velmi umne, strieda ostre slova z prednasiek Ala Gorea so silne sugestivnymi zabermi prirody, ci dovodov Goreovej zainteresovanosti do danej problematiky, cim dava moznost na vydych a nadych pred dalsim hurikanom znepokojujich informacii o smerovani nasej planety a sebeckosti jej obyvatelov. Plny pocet nedavam hlavne kvoli tomu, ze mi film silne vyznieva v mnohych pasazach ako politicka kampan, inak ide o velmi dobre natoceny a obsahovo znepokojujuci snimok, ktory by mal zhliadnut kazdy clovek. ()

Dannysek4U

Jen skoda, ze nemam dostatecnou aprobacii, abych posoudil argumentacni pravost. Kazdopadne jestli nekeca, jak ze asi ne, tak mame problem ()

zette

Ano, pokud se clovek nad problemem globalniho oteplovani zamysli, jde skutecne o depresivni fakt, ze ktereho snad neni cesty zpet. Nechapu lidi, kteri tento problem nevnimaji ci dokonce zpochybnuji, vcetne Vaclava Klause. Al Gore v tomto dokumentu vysype nekolik zajimavych statistik, ktere se snazi srozumitelne a vtipne sdelit, pokud mozno co nejvetsimu poctu lidi. ()

O´Hara

Pokud pominu politickou kariéru Al Gora, je pro mě tento dokument naprosto zarážející, fakta a grafy, které zde představuje, jsou zamyšlení hodné. Pokud svět opravdu spěje do takových problémů, tak je to dokument, který by měl vidět každý člověk na Zemi… ()

emo

Veľmi tendenčne ladený pseudodokument v ktorom Gore využíva svoje rečnícke schopnosti aby nám pomocou "faktov" typicky americkým štýlom priblížil pravú podstatu klimatickej krízy... Pripadal som si ako keby som pozeral ďalší Mooreov dokument. Argumenty, ktoré tu Gore požíva sú často pravým opakom tích, s ktormi pracuje napr. Michael Crichton v románe State of Fear. Je len na divákovy/čitateľovi ktorému z manipulátorov sa rozhodne uveriť... ()

blitzer odpad!

Ekoterorismus jako ideologie nového milénia ve své nejčistší (rozuměj nejodpornější) podobě. Pozn. 1 (2/2010): Že by se konečně začalo blýskat na lepší časy? Zdá se, že někteří lidé a hlavně některá média (KONEČNĚ) začali myslet. Pozn. 2 (11/2011): Při psaní původního komentáře zde měl tento nebezpečný blábol hodnocení nad 80 %; po propuknutí climategate to rapidně spadlo na dnešních 74 %. I když ten pohyb vítám, tak to jenom pěkně ilustruje fakt, jak jsou lidi ovlivněni tím, jaký kurs zrovna razí média. Pozn. 3 (11/2011): Teprve teď jsem se dozvěděl, že i soud uznal v roce 2007, že Gore nepříjemně manipuluje s fakty. ()

Rm. odpad!

This past weekend, Al Gore's movie, 'An Inconvenient Truth,' earned more per screen than any film in the country. ... I dare say Gore's movie is the highest grossing PowerPoint presentation in history. Experts say this global warming is serious, and they are predicting now that by the year 2050, we will be out of party ice. Lately though, I'm starting to agree with Al Gore on the global warming issue. It's just, that I call it spring. And it's gonna take quite a while before it get's colder again. ()

Radiq

Pravda pravdoucí a každej by se na to měl kouknout. Ve školách by to měli vysílat. A když to pochopí už i školáci, pak by to měli pustit i politikům a jinejm zmrdům. Zamyšleníhodný film. K zamyšlení nad sebou samými. Musíte furt všichni jezdit autama? A plejtvat vodou a elektrikou? Al Gore není jenom takovej obyčejnej zmrd, ale vypadá to, že se snaží. Umí to dobře vysvětlit, že to pochopí i lidé s nižším vzděláním. Chybělo mi tam ale konkrétní doporučení lidem, co by měli dělat. Bylo to až u závěrečných titulků a to už se mi teda moc číst nechtělo (ještě když k tomu hrál takovej trapnej song). Kua lidi, já bych tohle téma nepodceňoval!!! ()

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky