Nepříjemná pravda

• USA An Inconvenient Truth (více)

Všichni sedíme na časované bombě. Pokud mají pravdu pesimistické hlasy, představované drtivou většinou světových klimatologů, máme přibližně deset let na to, abychom odvrátili ekologickou katastrofu nedozírných rozměrů, kterou by doprovázelo extrémní počasí a jež by nenávratně změnila tvář naší planety a život na ní. Pokud jste se teď zarazili, určitě vás zaujme hit filmového festivalu v Sundance, Nepříjemná pravda režiséra Davise Guggenheima. V ní popisuje zanícený souboj jednoho muže s mýty a nepravdami obklopujícími fenomén globálního oteplování a jeho návod na únik ze slepé uličky. Tím mužem je bývalý americký viceprezident Al Gore, který po neúspěšných prezidentských volbách v roce 2000 přesměroval kormidlo svého života vstříc záchraně planety před nezvratnými změnami. (oficiální text distributora)

klerik

Mne osobne sa veľmi ťažko hodnotia všetky ekologicky zamerané filmy, pretože mi málokedy povedia to, čo by som už nečítal v skriptách, alebo nepočul na prednáškach... Pravdou však je, že Goreova prednáška pôsobí pútavo a má skvelé technické pomôcky. Trochu mi vadila tá americká okázalosť a pátos s akým boli problémy prezentované, ale malo to švih a dokonca mi nevadili ani malé odbočky do Goreovho života. Prevdou je aj to, že to, čo povie Gore, sa dozviete z hociktorého lacnejšieho a "obyčajnejšieho" dokumentu na festivaloch ako je EKOTOPFILM či ENVIROFILM (imho ja som videl Nepríjemnú pravdu ako tzv. sprievodý film Envirofilmu 2007). Ako však hovorí Gore, za svoju úlohu si vybral rozprávať jednoducho a jasne - a tento účel jeho dokument splnil (ale keď v jednej vete spomenul spolu fašizmus a komunizmus, dostal som riadneho facana). A podľa reakcie oscarovej komisie ako aj tunajších užívateľov je toto zrejme jediný spôsob ako úpútať a poučiť aj nezainteresovaného človeka... Čo na tom, že záverečné titulky so super pesničkou boli pôsobivejšie ako celý film... ()

Marze

Jako ekolog věci řečené v dokumentu znám, ale po 15 letech od natočení dokumentu už jsou změny klimatu viditelné i obyčejným lidem, takže většina vědců sponzorovaných ropnými a dalšími společnostmi musela přeběhnout do tohoto nového paradigmatu. Zatím je tabu mluvit o hlavní příčině - velký populační růst. Každý den je na naší planetě o jedno okresní město lidí více. Mezi lety 2010-2020 přibyla miliarda aut, vykácela se většina pralesů na zemi za účelem pasení masného dobytka (protože pralesní půda je neúrodná). Nynějším "hitem" jsou plantáže palmového oleje a nadměrný rybolov v oceánech zaplavených odpadky atd. ()

heyda

ÚŽASNÉ!!! Konečně někdo. Konečně se ukázal člověk jako Al Gore, který upozornil jasnými fakty na obrovský problém, dokázal vybudit davy lidí k činnosti a já jsem mu věřil každý slovo. Perfektní řečník, škoda, že neporazil tehdá neschopáka George Busche. Ale těžko říci, jak a co by se pak dělo. Tohle je prostě krásný a velice důležitý film, který jsem zhlédnul poprvé ve škole a myslím, že tento film přesně do školy patří. Ani krátké náhledy do Gorova života mi vůbec nevadili. Po zhlédnutí jsem se fakt styděl za celé lidstvo, čeho všeho jsme pro prachy schopni. Přitom právě naše planeta by měla být to první co chránit a o co se starat. Tomuhle naučně zábavnému filmu, který vyniká nádhernou vizuální stránkou patří 5 hvězdiček. O tom jsem ani na vteřinu nepochyboval. ()

jojinecko

Al Gore je fantastický a sugestívny rečník a svojou verbálnou prezentáciou by bezpochyby dokázal vierohodne presvedčiť aj o tom, že Čadské jazero sa fakticky rozpína:) Je mi sympatická jeho snaha a motivácia presviedčať ľudí spraviť niečo s "objektívnym" problémom globálneho otepľovania. Keď odmyslím tú "miernu sebareklamu", tak sa jedná o pútavo spracovaný dokument, ktorý zaujme a snáď prinúti aj premýšlať. ()

Nettrass

Je to trochu i osobní reklamní kampaň Al Gora a s jednou věcí ( řepka, nebo kukuřice do benzínu ) i nesouhlasím. Nicméně rád tyhle drobnosti odpůstím, protože informace jsou dokonale podány i vysvětleny a to i přijemnou a záživnou formou. 85% ()

fleker

neska rano sem vstal..a kdyz sem se nadech...zdalo se mi jako kdyby Země ztratila kus kysliku....je to hrozny ja vim....mozna tomu nekdo zvas nebude verit..ale ja sem na takovyhle veci obzvlast citlivej..jako trebakdyz najdu v polivce babiccin vlas....nebo deduv chlup z nosu....ponevac babka nedavno cvicila na gumovym balonu co dostala k vanocum a vykloubila si rameno.....tak ted ma ruku zafacovanou a vari deda....babka mi to vsechno licila...jak nemohla najit ruku....a jak se nemohla ani hnout.....akorat sotva dosahla na topeni tou zdravou rukou...tak na nej trikrat zabusila...jako aby dedek pribeh....ten byl ale zrovna v kotelne.....a kdyz babka busila na topeni...myslel si...jako ze babka naznacuje ze je to malo....tak misto aby sel napomoc....prilozil do kamen.....babka este asi ctvrt hodiny prerusone busila...dedek taky este asi trikrat prilozil.......noa nakonec vsechno dobre dopadlo...takze jak povidam.....tydle planete dochazi kyslik...ja to vim...ja to cejtim...tak prestante se chvili starat kazdej sam vo sebe...a podte na chvili zadrzet dech.....aspon tak na patnact minut.....nebo ho uplne vycerpame a chcipnem tady... A NEPODVADET! ()

mm13

My si napriek všetkým posmeškom a vtipom ani neuvedomujeme, v akom prúsery tí Amíci sú, keď je na ich vytrhnutie z letargie potrebná práve takáto krajne popisná forma, hraničiaca s vymývaním mozgov... čo z pohľadu našinca síce znižuje hodnotu tohto nesporne potrebného dokumentu, na druhej strane ale vďaka inteligencii skúseného politka neprekračuje mieru únosnosti. Keď ostatne Al Gore spomína na nehodu svojho syna, je v tom možno štipka kalkulu s citmi diváka, avšak pointa tejto zdanlivej odbočky vedie k podnetu prehodnocovať svoje postoje. Rovnako tak spomienka na sestru umierajúcu na rakovinu pľúc - tu Al Gore na príklade reakcie svojho otca jasne dokumentuje, kde leží hlavný ľudský problém; v presvedčení, že sa nás celý rad problémov absolútne netýka... kým sa nás osobne nedotknú. Nech už akokoľvek doslovne, expresívne až prehnane, neustále upozorňuje na to, že jav globálneho otepľovania si žiada maximálnu pozornosť, že ho nemožno prehliadať. Či už sa katastrofické scenáre naplnia do bodky alebo ani z polovice je pre túto chvíľu predsa jedno. Faktom zostáva, že sa s našou planétou niečo deje a že má na týchto procesoch človek nemalý podiel, o tom tiež samozrejme nemožno pochybovať. Je teda na človeku, aby urobil dôkladnú analýzu, predbežné opatrenia a bol pripravený podstúpiť ďalšie kroky na prípadnú nápravu. Veď či nie je lepšie si v plnej poľnej úľavne vydýchnuť a vyvaliť sa na gauč, než sa na tom gauči nechať zaskočiť niektorým zo silnejúcich vrtochov počasia, ktorý už možno ani nepôjde rozchodiť? ()

Katullka

Ano, pravda? Je to pouhý kecal, který neví o čem mluví. Prolínat to příběhy z dětství a o tom, jak mu umřela matka. To udělám i já bombu z toho, že jsem blbá kráva. Jak tohle mu ti lidi můžou žrát? Vy ano, což je příšerné! Já jsem se celou dobu smála a měla prupovídky během celé kino projekce. Protože mě to přišlo tak absurdní a tak trapné. Hlavně, že pán držitel Nobelovy ceny má pěkný vysokozdvižní vozík, velkou plazmovou televizi (několik) a rád jezdím Bavorákem! Jedna hvězda, za to pobavení! ()

rawen

Fakta jsou vcelku zajímavá a přesvědčila mne, pan Gore si ale jinak v celém filmu nesmírně honí triko, musí to být egoista jako blázen a Guggenheim to tak trochu nezvládl. Škoda, jinak docela zajímavé, včetně malé ukázky z Futuramy :) Jako učební materiál 7/10, jako dokumentární film 5/10 ()

Gwaihir

Tomuhle dokumentu se snad ani nedá nic vytknout. Bývalý budoucí prezident USA zde prezentuje fakta, ať už ta vědecky doložená nebo i ta na první pohled každému zřejmá, v podstatě ve správných a takřka nezkreslujících souvislostech. Navíc je to všechno podáno velmi srozumitelnou formou. Al Gore prostě znovu dokazuje, že není žádný uspávač hadů a umí oslovit širokou veřejnost. 90% ()

maseer2

víceméně známé skutečnosti uváděné do nových souvislostí a podpořené desítkami grafů a studií tak, aby byl dopad na diváka co nejintenzivnější.. ne, že bych tomu všemu snad bezmezně věřil, ale jako varování, že tento problém skutečně není možné brát na lehkou váhu (jak se často děje), funguje tento dokument na jedničku.. ()

bouncer

Jako film či dokument nic moc. Mám na mysli zpracování, zapůsobení na diváka a celkovou úroveň. Přeci jenom taková one man show Ala Gorea s úlety do jeho osobního života mě příliš nenadchly, ale na druhou stranu jsou jeho přednášky kvalitní a používá některé opravdu dobré argumenty. Nesouhlasím s ním na 100%, ale určitě jsem na jeho straně... ()

Hwaelos

Jako učebnice manipulace (a je jedno zda pozitivní či negativní) určitě. Jako dokument pochybné. Jako varování - akurátní a adresné. ()

Mononoke.

Opravdu velice zajímavý dokument na budoucí další prezidentskou kandidaturu. Al Gore si udělal vskutku image téměř mučedníka, opravdu si myslíte, že nemanipuloval s fakty (nechci vážnost globálního oteplování zlehčovat ale je to tak). Celou prezentaci bych pouštěla tak maximálně dětem na základní škole. ()

Terva odpad!

Tak tomu jsem na chuť nepřišel a to mám podobný žánr docela rád. Ale proti gustu - Ocenění: Oscar '06 - dokument, píseň (I Need To Wake Up) Broadcast Film Critics Association Awards - dokument Central Ohio Film Critics Association - dokument Chicago Film Critics Association Awards - dokument Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards - dokument Florida Film Critics Circle Awards - dokument Los Angeles Film Critics Association Awards - dokument National Board of Review - dokument National Society of Film Critics Awards - dokument Online Film Critics Society Awards - dokument San Francisco Film Critics Circle - dokument Washington DC Area Film Critics Association Awards - dokument ()

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky