Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Tři kamarádi na život a na smrt. Za jakým účelem se dnes novodobí tři mušketýři dávají dohromady? Aby společně chránili čest dámy z vyšších kruhů? Ale kdepak. Aby společně získali miliony? No samozřejmě. A jaké cesty k tomu volí ve společnosti kde o peníze jde především? V situaci kdy mají pocit, že společnost jim něco dluží? Ti tři se kdysi pokusili utéct před totalitou Československé socialistické republiky. Ale Velký Bratr je viděl. Pokus o emigraci skončil fiaskem. Poznamenal je navždy. Pro jednoho znamenal vězení, pro druhé dva celoživotní frustraci. Ti tři se znovu scházejí v kulisách současné Prahy, v překotně se rozvíjející společnosti, která se už nikdy s totalitou nevypořádá, protože se dnes žene především za penězi. Ani ti tři nebudou nakonec výjimkou.

Film je rekonstrukcí dvou největších českých loupeží uplynulých let. Při té první se lupičům podařilo ukrást z pražské pošty dvacet osm miliónů korun a vyhnout se potrestání. Druhá loupež ohromila tuto zemi ještě víc. Z obrněného vozu převážejícího peníze z Citybank do České národní banky bylo ukradeno stopadesát miliónů korun.

Zatímco při první loupeži se lupiči dopustili řady chyb, druhá už byla provedena absolutně profesionálně. Žádní svědci, žádné stopy, nic čeho by se policie mohla chytit. Lidé, kteří získali stopadesát miliónů zmizeli beze stopy. Jak si ale dnes užívají svých peněz? Jak je mají pustit do oběhu aniž by na sebe upozornili? Naši tři kamarádi zjišťují, že je to mnohem těžší než si původně mysleli. Sedí na balíku miliónů a nemohou je použít, aby nebyli odhaleni. To jsou teprve ta pravá muka. Jak si užívat a nebýt přistižen. Jak legalizovat tak obrovskou sumu a zůstat nenápadný.

Nic takového by se jim nemohlo podařit bez zázemí mezinárodního zločinu. Ostatně mezinárodní zločin byl pravděpodobně v pozadí přepadu obrněného vozu. K naprosto totožným přepadením obrněných vozů s totožnými výsledky došlo v celé západní Evropě. Kdo za nimi stojí? Zločinecká hvězda první velikosti s bohatými zkušenostmi? Velmi pravděpodobně ano.

V roce 1978 došlo k šokujícímu vykradení banky Paribas v Nice. Lupiči se do ní prokopali kanalizací v pátek večer vyřadili poplašné systémy a měli celý víkend na to, aby si ze sejfu banky vybrali to nejcennější. Přepady pancéřových vozů, které potom otřásly západní Evropou jsou dokonale organizované. Na bezchybnou organizaci takovéhle velkoakce je třeba spousta peněz. Nebyly použity peníze a zkušenosti z přepadení banky Paribas? A nestojí tedy za vším jeden a tentýž geniální zločinec? I v našem příběhu zjistíme, že je všechno trochu jinak než se zpočátku zdá. Že celou věc nevymysleli jen tři vychytralí češi. I technika provedení přepadu pancéřového vozu ukazuje k bance Paribas. Ke zločineckému géniovi stojícímu v pozadí. V jedné scéně našeho filmu ho dokonce uvidíme. To on ze zákulisí objednává a řídí celou věc. Nikým nepoznán, dodnes neobjeven zločinecký génius. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (250)

Noviik 

všechny recenze uživatele

Celé to stojí a padá na scénáři. To platí u většiny filmů. Pokud netočíte film, který je hlavně o efektech či výkonech, tak to chce velmi dobrý scénář. Zde to bohužel nebylo to pravé. Celkově ale příjemná česká filmová změna. A to jak režijně, tak herecky. A ještě jedna věc - jmenoval se Suchánek Michal nebo Bohouš? ()

liuk 

všechny recenze uživatele

Byl jsem poměrně překvapen, jak jsou Prachy dělaj člověka spíše komedií, někdy až filmovým sitcomem, než poctivou rekonstrukcí stylu Sametových vrahů. Přeskok mezi těmito žánry byl asi způsoben neschopností natočit něco vážnějšího, která je zřetelná v poslední části. Naštěstí zbytek je poměrně zábavný, některé vtipy se opravdu povedly, na druhou stranu "akční" scény jsou toporné a český product-placement je opět a klasicky otravný. A když se tvůrci snaží ze zlodějů udělat hodné kluky, tak by místo zbytečného ježdění na Srí Lanku mohli natočit mořské záběry v Chorvatsku a náklady na tento výlet poslat do Mongolska. ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

Presne pre taketo filmy - Snowboardaci, Raftaci, Prachy delaj Cloveka, Vrasky z Lasky - zacinam coraz viac a viac sledovat europsku tvorbu a domacu - ceskolovensku - uz len zo zotrvacnosti. Zas dalsi cesky radobypokus byt svetovi, no a skutek utek. A ako cechoslovak budem citovat Karla Havlicka Borovskeho /31. 10. 1821 - 29. 7. 1856/ a musim cesky : "Kez by nam to vlastenectvi z huby do rukou prejit racilo". 20 % ()

PanFilmov 

všechny recenze uživatele

Super vec, bankové lúpeže kde ide o riadne prachy majú niečo do seba, ešte k tomu sfilmované a podľa skutočnosti, najväčšie lúpeže v českých dejinách, určite to bude kúsok prifarbené ale aj tak je to brutal naplánovať takéto lúpeže a tak dlho utekať pred spravodlivosťou, nakoniec ich aj tak dohnala ale čo už peniaze nedokážu spraviť, vyvlečú vás aj z toho najväčšieho maléru, ak ich máte dosť. ()

imf 

všechny recenze uživatele

Překvapivě celkem snesitelné - hlavně po stránce hereckých výkonů a režie. Kdyby to Radek John nedovedl v poslední třetině do tradičního pekla, možná bychom mohli mluvit i o příjemném průměru. Takhle jen film potvrdí, že se celou dobu bere vážně a veškerou nadsázku jen předstíral skrze nastrčeného Jirku Suchánka a pár infantilních momentů (většinu jich vychytal Ondra Vetchý). Tomáš Hanák nečekaně docela sympatický. Občas... v tomhle filmu je všechno jenom "občas", ale i to tentokrát docela stačí. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (6)

  • V čase 1:10:18 sundává Michal (Michal Suchánek) nápis „POLICIE“ z dveří od kufru vozu Škoda Felicia. Následně při výbuchu vozu je nápis zpět na vozidle. (Matlas64)
  • Kromě Srí Lanky měli filmaři natáčet i v San Francisku nebo v Nice, což by se ale výrazně prodražilo. Zvolili si proto levnější Tunis. (Cherish)
  • Film byl inspirován případem, kdy ozbrojení lupiči přepadli na Evropské třídě v Praze 6 obrněný vůz, který převážel peníze z centrály Citibank. Stalo se to 16. září 2002, odcizeno bylo 153 miliónů korun. V listopadu 2007 policie případ odložila, později ale vyšlo najevo, že jsou z loupeže podezřelí Tomáš Půta a Maroš Šulej, členové takzvaného Berdychova gangu. Oba muže, kteří byli zadrženi v Irsku, obvinili policisté v září 2010. (Balumedved)

Reklama

Reklama