Miss Potter

• Česko Podivuhodný svět slečny Potterové (více)

Anglická spisovatelka a kreslířka Beatrix Potterová (1866–1943) patří k úspěšným autorkám dětských knih, ve kterých se objevují především zvířecí hrdinové s antropomorfickými rysy, např. "Dobrodružství králíčka Petra" (1901, česky až 2010). U nás je ještě známá její pohádka "Krejčík z Gloucesteru" (1902, česky 2000). Její životní příběh se stal předlohou biografického filmu, nazvaného prostě Miss Potter (2006). Natočil ho australský režisér Chris Noonan, který se proslavil rodinným snímkem Babe (1995) o prasátku, jež se chtělo stát ovčáckým psem. Titulní role se ujala americká hvězda Renée Zellwegerová, oceněná za svůj výkon mj. nominací na Zlatý glóbus. Jejím partnerem v úloze nakladatele Normana Warnea je známý skotský herec Ewan McGregor. Film zachycuje její spisovatelské období, jež trvalo pouhých deset let na počátku 20. století, její život v doznívající viktoriánské společnosti, svázané přísnými konvencemi, a konečně její „útěk“ na venkov, do oblasti Lake District, kde se mohla věnovat svým dalším zálibám, botanickým kresbám a průkopnické práci při ochraně přírody. Tvůrci se vedle příběhu soustředili také na náležité vykreslení dobové atmosféry, jak promyšlenou volbou exteriérů, tak např. i použitím skutečných historických kostýmů. (Česká televize)

rwa

Já vím, že je to sentimentalita na hraně kýče, nicméně nemůžu si pomoct. Miluju viktoriánskou Anglii a ty emancipované ženy v souboji s ní, miluji svět dětských ilustrací, miluji Lake District. A v neposlední řadě miluji Reneé. A ta je tady (navíc dohromady s roztomile uťáplým McGregorem) neskutečně sladká... ()

camomilla

Na chvili jsem se i ja ocitla mezi kralicky a husami, unesena do sveta Beatrix Potter. Mezi Renee a Ewanem to (jako vzdy) funguje a ja jsem dostala jeste vic, nez jsem ocekavala. Druhy den jsem si tenhle klenot pustila znovu. ()

Max40

Já jsem si miss potter pustil poprvé na svátky vánoční a proto asi ty 4*.Je to taková příjemná změna vidět taky něco jiného než ty zaběhlé pohádky,které tu můžem vidět rok co rok.Spojení Renee a Ewan opravdu funguje o čemž jsme se mohli už přesvědčit v Reedově Kašlu na lásku. ()

Dr.dogous

Senzitivní,romantický, výpravný film. Roli Zellweger sehrála, bravurně. Dobře situovaná kultivovaná dáma, nemusela marnit život prací. Její záliba v malování ji nakonec přinesla i velký úspěch a světovou proslulost, dopomohlo i k velké lásce, která dopadla, jak jinak neštastně. 95% http://youtu.be/aeAiKau6TGs ()

DrifterSoul

Pohádkové, téměř neskutečné pohlazení (vč. ožívajících zvířátek), založené na reálném životopise malířky/spisovatelky. Ve světě (bohužel nejen filmovém), plném brutality a násilí, je tenhle příběh o dětské duši, přírodě (živé i neživé), ženské emancipaci a lásce skutečným potěšením pro všechny citlivé duše. ()

Sopholojong

Krasna vyprava anglickeho vidieka (tradicne farmy, kamenne mury, jazery, polne cesticky - Lake District je celkovo nadherny kus prirody - zijem nedaleko, takze viem), baculata Zellwegerka vo svojom hereckom zivle, melancholicky klavir specialistky na dramy Rachel Portman a jedna emocionalne roztrhavajuca scena, ktora vhana "vodu" do oci - uprimne vyznanie otca dcere pri schodoch o tom, ze uz nie je jeho malym dievcatkom, ale plnohodnotnym umelcom. Jedinou, ale dost zasadnou "vytkou" je ta chladnost mestskych interierov/exterierov (ak sme zrovna tam, i ked tvorive podkrovie s kresbami a knizkami je ocarujuce) a v nich telenovelove konverzacie Beatrix/rodicia & Beatrix/svagrina. A este roztrzity McGregor je hodne prijemnou hereckou maskrtou... 7/10 ()

Margotka

krásné prolnutí zajímavého osudu s pohádkou. Renée opravdu umí a v páru s Ewanem McGregorem působí naprosto dokonale. Pohádkovost, krásná příroda, kreslení kamarádi-zvířátka, všechno toto příjemně zaobalilo biografii do podoby, která je velice příjemná i pro ty, kdo biografie jinak zrovna nemusí. Chris Noonan ukázal, že umí, Zellweger a McGregor jenom potvrdili, že své role umí krásně prožít. Zasloužených 90% ()

DeathOfRats

Na to, jak uměle a odpudivě vypadá ten plakát, je to docela dobrý film :) Bohužel ten oslňující obal může být trochu zavádějící a asi láká spousu lidí na něco, co v tom filmu nenajdou. Moc mi nejde na rozum, proč si někteří z komentujících stěžují na děj. Ono se s ním u životopisného filmu asi nedá moc dělat. Kdo se na film díval hlavně kvůli Renée a Ewanovi asi taky nebyl extra nadšený... Já se na něj naopak krátce po návratu z Jezerní oblasti, kde jsem konečně zjistila, kdo že to je ta Beatrix Potter, podívala s radostí. ()

agent_R.M.

Snad jediný film s Renée Zellweger který jsem viděl.......a musím uznat že opravdu stál za to.... Velmi mile a příjemně zpracované i přes fakt že nejde čistě o životopisný film....opravdu krása PS: nejlepší scény jsou s ožívajícími ilustracemi s kterými Beatrix komunikuje jako s přáteli :) ()

Megahead

Celkom príjemný romantický/životopisný film, ktorého predlohou sa stal život autorky detských kreslených rozprávok Beatrix Potterovej (1866 - 1943), ktorá vydala 23 detských kníh a okrem príbehov bola autorkou aj doplňujúcich knižných kresieb (pozrel som si na nete - celkom pekných). Dej sa miestami prelína s rozprávkovou atmosférou (keď miestami ožívajú jej kreslené postavičky), no obsahuje aj dramatické chvíle - nečakaná smrť nápadníka, spriaznenej duše a vydavateľa jej kníh v jednej osobe, ktorého dobre zahral Ewan McGregor. Hlavnú postavu si taktiež presvedčivo zahrala Renée Zellweger. Musím priznať, že prvých 10 minút som mal z filmu rozpačitý dojem, ktorý sa postupným sledovaním úplne vytratil. Kvalitný film. ()

Sejkorka

Pohodový, relaxační film. S lehkým stínem smutku v podobě úmrtí snoubence Beatrix. Úžasný výkon Reneé Zellweger v hlavní roli. Když jsem kdysi odjížděl z Londýna z jazykového pobytu, věnovala mi moje land lady na památku útlou knížku s kresbami drobných zvířátek, hlavně veverek. Jakmile film začal, pochopil jsem, že je to právě jeden z příběhů od Miss Potter. The Tale of Squirrel Nutkin. Asi to budu muset vyhrabat z relikviózní krabice, kterou mám na půdě. PODRUHÉ 10-7-23 tu knížku jsem nenašel, protože jsem ji (zatím) nehledal .... ()