Rozsáhlá poema "Máj" básníka Karla Hynka Máchy patří k stěžejním dílům české literatury a je považována za vrchol českého romantismu. Autor vypráví tragický příběh lásky dvou mužů k jedné ženě zasazený do přírodního rámce kvetoucího jara. Syn pro lásku zabije svého soka, aniž tuší, že jím nebyl nikdo jiný než jeho otec. Romantické dílo převedl do filmové mluvy F. A. Brabec, autor úspěšné filmové adaptace jiného českého klasika – K. J. Erbena a jeho Kytice. Ve svém filmovém ztvárnění Máje posílil režisér a spoluautor scénáře dějovou linii vytvořením nové postavy kata – aktéra i vypravěče děje. Zásadním vkladem filmu je však jeho obrazová složka, jak u kameramana a režiséra F. A. Brabce bývá dobrým zvykem. Krajina a romantická zákoutí Českého ráje tu souznějí s poryvy duše všech hlavních postav. Důležitou složkou filmu se stalo i zhudebnění známých veršů skupinou Support Lesbiens. (Česká televize)

JackieBliz

Pamatuju si, že nás se školou vzali do kina právě na tohle. I když už jsme měli všichni v sále věk na to, abychom věděli, co se v kině sluší a patří - po třiceti minutách si slečna vedle mě vzala sluchátka a pilníčkem si upravovala nehty, chlapec přede mnou se se svým spolusedícím "tiše" bavil, další půlka lidí hleděla raději do stropu a dokonce učitelky tikali očima všude kolem...Jediný okamžik, kdy se diváci zmohli na emoce byla scéna "Voníš po trávě"...No chápete. Co k tomu říct. Trapný paskvil. Sandra Lehnertová nemusela říct ani slovo, aby po*jebala celý film a Kukura ve svojí nejhorší roli - vážila jsem si ho jako herce, i když jsem ho moc nemusela. Po tomhle "filmu" výrazně klesl. Matěj Stropnický taky žádná výhra...chudák Máj. Známá a moje oblíbená báseň - Mácha se musí obracet v hrobě. ()

SuzieS

Básně těžko točit... Nevím, jak by to šlo lépe. Je to trochu kýčovité, ale to ona sbírka taky... Matěj Stropnický je charismatický, jinak průměr... ()

blezg

Obrazově úchvatné, samotné útržky ze záběrů Českého středohoří jsou jak usebrané ze skvělé výstavy veleslavného malíře nebo fotografa, herci jsou výborní, soudím já, ale jako celek to nepůsobí jednotně, jen jako soubor obrazů a já si bohužel na výstavy nepotrpím. A jako přední český anlfabet, co nikdy nečetl Máj, jsem přemožen absurditou závěrečné části v čele s návratem pro milou, který bez nějakého dialogu končí podříznutím plyšovým nožem... Samotná obrazová stránka spojená s hudbou, Třískou, vojínem Jasánkem a dalšími persónami si zaslouží tři hvězdy. Těším se, že si Máj ještě jednou shlédnul, abych si utřídil zmatek z něj vzešlý, nebo se aspoň pokochal obrazem. ()

gruzmi00

Pro mě velice rozporuplný snímek. Na jedné straně výborné scény, na druhé pak scény trapné, nehodné předlohy. Největším problémem je Brabcovo epické ztvárnění díla, které epickou stránku potlačuje a u něhož naopak vyniká jeho lyrická stránka. Zejména díky Třískovým recitacím, z větší části zdařilému soundracku a také z úcty k předloze tři hvězdičky. ()

MrLinhy

Je to pěkně natočený, dobrá hudba tam hraje, ale to je tak vše. Nehorázně děravý scénář a nesympatické hl. postavy. ()

Hakuna Matata

Zfilmování lyrické básně. Jak to hodnotit? Sám jsem se rozhodl, že to bude pocit, který ve mě vyvolaly ty verše a jejich zpracování na plátno. Dojem pěkný, kazili si to však nepochopitelným rockovým výstupem. (rovnou tam mohli dát metal!) Nevím, jestli budete souhlasit, ale dle mého názoru jakýmsi vzláštním způsobem to na Máj sedí.. Tvůrci si našli to, co tam viděli a víc se toho říct nedá. Proto 3*. ()

Keytt

Tak hlavně, že BÍLE oděná Jarmila dostála ctnosti a nevinnosti a Vilém byl drsný strach nahánějící loupežník... ()

hony23

Protože nikdo nemůže chtít po mém synovi, aby přečetl jako povinnou četbu Máchův Máj psaný pro dnešního člověka nesrozumitelnou češtinou, usoudil jsem, že daleko stravitelnější bude Máj shlédnout jako film. Jak jsem se však pletl! Ač ta nuda trvala jen 69 minut, byla nekonečná! Jednu hvězdičku dávám za krásné kamerové snímání, tu druhou za skvělého Jana Třísku v roli kata. ()

Mejdzula

Co to bylo za sračku tohle? (Kromě teho že obří) Jako dívat se na to a to ještě kvůli tomu ústavu, tak to jako tak teda to teda ne jako. Ta němá žena mne neskutečně iritovala a vůbec jsem z toho bylo kompletně ziritován...oproti Kytičce něco strašnýho. ()

Fantasy

Tak tohle bylo opravdu zklamání. Po Kytici, která se povedla na jedničku Máj působí jako ledová sprcha, obzvlášť, když se na oba dva filmy podíváte krátce po sobě. Z romantické básně film vyrval jen základní kostru a co mě nejvíc dorazilo z Jarmily udělal kurvu, která dá každýmu, (její bábrdle jí v tom ještě vehementně podporuje) je po většinu svého vystupování nahá (nebo téměř nahá) a nemluví (nechápu proč). Jasně, nebyla žádný zlatíčko, ale udělat z ní tohle? To je až moc. Dlouho jsem váhala nad hodnocením, ale nakonec dvě hvězdy. Jedna za krásnou přírodu a prostředí, ve kterém se natáčelo a za skvělou hudbu od Support Lesbiens a tu druhou za Jana Třísku (v každé roli charismatického) a částečně i za fešného Viléma. ()

VERA

Máj jsem nikdy nečetla - vynecháme-li klasický kousek ,,Byl pozdní večer.." -, takže moje hodnocení vyplývá opravdu pouze z filmové podoby a toho co o knize vím. Nápad to nebyl špatný, chtělo to odvahu. Klasické Máchovo dílo totiž na první pohled má docela dost, aby ho někdo šikovný zpracoval do scénáře a následně i natočil. Stačilo by nebrat ho tak úplně vážně, v dnešní době potřebuje trošku té nadsázky i tahle více jak dvě stě let stará báseň. Co se mi na filmu líbilo, bylo ladění scén opravdu do romantického tónu. Normálně bych to asi nemusela, ale vzhledem k romantismu, ve kterém Mácha psal, se to hodí. Zajímavé bylo i zpracování kostýmů, takové ne úplně pohádkové a zároveň opět podtrhující romantiku. A tady asi všechny klady končí. Obrovské zklamání pro mě byl hlavní milostný trojúhelník. Matěje Stropnického bych ještě překousla, ono ta postava byla celá jaksi zvláštně podaná. Chlapec zmítající se mezi pomyslným světlem a tmou. Postava Mlynáře (Juraj Kukura) se mi celý film nedařila pojmenovat. Jako by někdo vzal otce, milence a podívína a strčil to do jednoho balení. A úplně nejhůře bych hodnotila Jarmilu v podaní, pro mne neznámé, Sandry Lehnertové. Ta nám totiž ukázalo všechno a zároveň nic. A to si prosím každý přeberte, jak chcete. ()

johnajz

Film nemá až na jména postav a pár veršíků s Májem společného zhola nic. Kvůli náročnosti převádění klasické poezie do filmového zpracování by nebyl problém, že pořadí jednotlivých slok přeházeli, ale faktem je, že mnohem větší část filmu byla věnována tomu, co v básni není, totiž nepřebernému množství koitů a sexuálních praktik jedné ženy na střídačku s otcem i synem, a vzhledem k tomu, jak to bylo podáno, z toho nakonec nejhůře vyšla Jarmila s vizáží hrubocitné němé prostitutky (což pochopitelně vůbec neodpovídá předloze). Příšerné grafické zpracování, některé scény vypadají, jako by někdo přebral absinth, jinde je zase naprosto nesmyslný očividný zásah počítačových grafiků. Hudba Support Lesbiens byla naprosto nevkusná, podobně jako létající klobouky. Kýč, kýč, kýč, kitsch atp. Vrcholem všeho je polosuchá tráva a vykvetlé bodláčí, což na první pohled vypovídá o skutečnosti, že film nebyl natáčen v máji. Když se to tak vezme, není divu, že Máj je zrůdným neohrabaným paskvilem, když jej režíroval někdo, kdo nemá rád máj. ()

Amalberga odpad!

Nenechte se zmást názvem, film nemá s Máchovým Májem nic společného, jen se v něm párkrát recitují profláklé pasáže jako "Byl první máj, byl lásky čas,..." Brabcovy fetiše (látka vlající vzduchem, nahé ženy kde to jen jde, vzdychání a jiné podivné zvuky) se rozšířily o mravence lezoucí po Jarmilině těle. Celý příběh byl mizerně poslepovaný dohromady a jako celek prostě nefungoval. Vůbec jsem nepochopila motivaci hlavních hrdinů, Jarmila za celý film neřekla ani slovo, jen se neustále svlékala, smála a všelijak nakrucovala. Nikdy nedala najevo, jestli chce mlynáře nebo Viléma, plakala při zavraždění mlynáře i při Vilémově popravě. Zasmála jsem se při scéně se strašidly na šibenici a při Jarmiliné sebevraždě. Vřele nedoporučuji. ()

buchannon odpad!

Pozor spoiler. Nejhorší scéna je ta, ve které té děvčině ten starej kníratej kozel Kokotura líže p*** (za takovou troufalost bych mu bez milosti utrhl pyj a do rány nasypal tropické mravence atta), je to však zároveň ta nejlepší scéna, protože jistý mládenec mu podřízne hrdlo. Celkově je tento "umělecký film" prachsprostá onanie. Tohle se ti teda nepovedlo F. A.. ()

rigby

Má to spoustu děr, je to pro někoho možná až moc kýčovité. Ale je to pěkné pro oči a romantika z toho kouká na všechny strany. Z Máchova díla to tímto provedením shazuje jistou nedotknutelnost a značně přibližuje mladé generaci. Hippie loupežníci, smyslná Jarmila a chlípný otec. Současná rocková hudba. Z toho všeho vyčnívá postava kata. Recitace Máje od Jana Třísky je pro mě nejlepší a nepřekonatelná. Jen je velká škoda, že takhle vydařené dílo hodně zapadlo. ()

Teachman

Námět a zápletka: 3/10 ... Vizuální stránka: 4/10 ... Soundtrack: 2/10 ... Didaktický potenciál: 2/10 ... Celkový dojem: 3/10. Tento film se moc nepovedl, byl experimentální až moc. Do výuky literatury ho spíše nedoporučuji. ()

Blažena

kladně hodnotím kryštofa hádka, recitaci kukury a třísky + pár dobrých scén a kameru. ale jinak hotová katastrofa - matěj stropnický - fatal error- neumí hrát a poté, co jsem viděla jeho tělo, už mi ani nepřipadá sexy. tříska je tam občas za senilního dědu, jehož "dramatické" pohledy připomínají stařeckou demenci. 1. intermezzo má otřesnou hudbu(hudba je celkově špatná) +člověk se té hororové scéně musí smát. a přestože je kamera krásná, obsahová stránka záběrů je tak blbá a samoúčelová (víno ve výstřihu, mravenčci na útlé nožce), že nějaké pohnutí se absolutně vytrácí. ()

lukas.bond

Dle mého názoru F.A.Brabec přenesl na plátno z knihy více, než by kdejaký jiný režisér, či kameraman dokázal... Musíme si uvědomit, že pustit se do zfilmování literárního díla, který vlastně nemá děj je více jak náročný úkol... Já jsem se v kině ale bavil... nebo lépe řečeno... vizuální stránka filmu mi bavila. Ano, děj skutečně nepatří k těm nejpovedenějším, ale udělejte z knížky o cca 30 stránkách 90minutový film :-). Film mi to přijde naprosto oddechový... a můžu jen doporučit - i s přihlédnutím na DOKONALOU hudbu od Support Lesbiens, která film ještě více vyzdvihuje. A pokud se jedná o spornou pasáž ke konci filmu, kde se hudba i pojetí filmu absolutně mění... doporučuji přečíst "Máj" a povšimnete si, že od této pasáže se verš i vše ostatní mění také - stejně jak nám to ukázal pan Brabec ve filmu... Jedině co mi na filmu mrzí je přemíra "nahých" scén a neukončení filmu zvoláním - Hynku, Viléme, Jarmilo (nebo jsem si jej nevšiml) :-D ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

25.12.2008

Staň se hercem!

Staň se hercem!

22.03.2007

Česká televize a Beltfilm hledají dívky a kluky ve věku od 15 do 20 let pro obsazení hlavních rolí nového filmu Máj režiséra F. A. Brabce. Konkurz proběhne v neděli 25. března v čase od 9:00 do 18:00… (více)