Český film režiséra Svatopluka Innemanna vznikl podle detektivního románu spisovatele Emila Vachka "Muž a stín" (1932). Autoři zpracovali skutečný případ - vraždu bohaté lichvářky, která svého času vzbudila zájem veřejnosti. Ve filmu pátrá po pachateli vraždy detektiv Klubíčko, který jako jediný nevěří, že by vrahem mohl být manžel oběti, soukromník Zachar. Nesrovnalosti ve výpovědích ho postupně navedou ke skutečnému pachateli. Usvědčit se mu ho podaří až s pomocí rekonstrukce zločinu... V příběhu o pátrání po pachateli surové vraždy se blýskl Jindřich Plachta. Herec, známý z desítek komediálních rolí, s mistrovstvím sobě vlastním ztvárnil prvního českého filmového detektiva Klubíčka. Ten se stal jednou z jeho největších postav.
"Vražda v Ostrovní ulici" je prvním filmem, který vznikl v ateliérech AB na Barrandově. (oficiální text distributora)

BigBang

Prastarý film. Mistrovský p. Plachta však svěží i srozumitelný i tak. Proč on mohl podat takový výkon, a ostatní jsou tak prkenní? Hrozná je samozřejmě ta hudba, to je celkem peklo. ()

Tiiso

Slušné, ač podprůměrné a to navzdory k objektivnímu přiklánění se, času natočení. Největším handycapem snímku je doprovodná hudba. Nevhodná jak kompozicí (je příliž lehkovážná a posakakující) tak i tím, že je slyšet vlastně pořád. Inu počátky všech zúčastněných se projevují všelijak. Jinak je snímek odveden na dobré filmařské úrovni a člověk rád spočine očima na tehdejší práci se světly. Některé záběry vyloženě obcovaly s německým expresionistickým stylem, který je vyhlášený svou hrou se stíny. Pan Plachta podával přesvědčivý výkon. Jako příjemná oddechovka v zimním podvečeru, funguje velmi dobře i po tolika letech, které uplynuly od jejího vzniku. ()

Nalimator

Parádní auta, krásné prvorepublikové vily a také výborný Jindřich Plachta v dobré detektivce. Trochu úroveň filmu sráží špatně zahrané vedlejší role, ale vzhledem k roku výroby je to omluvitelné. ()

MeGab odpad!

Všichni lidé v tomto filmu hrají jak roboti. Kdybych Plachtu neznal z jeho pozdějších filmů, pak bych byl nejspíš toho názoru, že to je nějaký blbec náhodně sebraný na ulici. ()

Pitryx odpad!

Mne by zajímalo, čí byl ten debilní nápad nechat hrát ty pazvuky po dobu celého filmu. Asi stokrát jsem to chtěl kvůli nim vypnout. Takže absolutně neřeším výborného pana Plachtu, snímku dávám to nejhorší hodnocení. To byl opravdu pitomý nápad s tou „hudbou“. ()

PetraMishka

Na jednu stranu se jedná o zdařilou detektivku, kdy příběh je originální, dobře promyšlený a herecké výkony ho skvěle podpoří. Na druhé straně je to chvilkami utahané, některé záběry jsou až rušivé a hudba byla vyloženě divná, jakoby přidaná mnohem později. ()

Muf911

Asi není spravedlivé film z roku 33, 3 roky po uvedeni prvního čs. zvukového filmu, hodnotit optikou dnešního diváka. Ale je to fakt hodně velké retro. Je poznat, že éra němého filmu ještě trochu doznívá, přednes herců je ochotnický a vůbec ne přirozený. Zápletka je klasicky detektivní, ale nijak zvlášť poutavá. Takže vlastně největším lákadlem byly dobové interiéry pražských bytů a záběry zimní Prahy 30. let. ()

Saxos

Je to pěkná prvotina, ale bohužel zůstala otravná, kolovrátková hudba němého filmu, která je bohužel hodně rušivá ke krimi dramatu. ()

Dvojirakri

Detektivka anglického střihu, která proto nekoresponduje s tím, jak si, díky všem těm Vacátkům a Arazímům představujeme vyšetřování a vyšetřovatele prvorepublikového mordu u nás. Tvůrci byli očividně ovlivněni západními snímky na toto téma, dost možná i sám autor předlohy Emil Vachek. Herci jsou tím pádem jako strnulí, kromě hysterické domovnice na začátku filmu téměř schází jakékoli emoce, pokusy o humor jsou suché jako suchary(HA HA). S tím možná souvisí i všudypřítomná hudba. Některé souvislosti jsou celkem nepochopitelné, třeba co dělá ten maličký novinář v detektivově kanceláři?! Zajímavé je sledovat počínání Jindřicha Plachty v hlavní roli, který je známý hlavně jako komediální herec, podle mě se toho zhostil více než slušně a hlavně jeho výkon posouvá celý snímek o celou hvězdu výš. ()

JUK_JANA

Žánr filmové kriminálky byl před osmdesáti lety v plenkách, ta doprovodná hudba byla docela rušivá, ale to pro mě hlavní - atmosféru a příběh by mu mohly mnohá mladší díla závidět. ()