Taxidermia

• Maďarsko Taxidermia (více)
Maďarsko / Rakousko / Francie, 2006, 91 min

Režie:

György Pálfi

Csaba Czene, Gergely Trócsányi, Adél Stanczel, Marc Bischoff, Erwin Leder, Maria Bodor, István Znamenák, Piroska Molnár, Réka Lemhényi, Gyula Kiss (více)

Tři příběhy – tři historická období. Tři muži – děd, otec a syn. Jeden touží po lásce, druhý po úspěchu, třetí po nesmrtelnosti. Děd žije svými fantaziemi a za zimních večerů se v promrzlém chlévě zahřívá vzrušujícími sny. Nic ho nemůže zastavit v jeho plodné představivosti. Otec je proslulý šampion v soutěžích jedlíků v časovém limitu, jenž se snaží dostihnout svůj vzor, evropského mistra jedlíků. Syn vycpává zvířata. Zabývá se něčím, co si nikdo nedokáže ani v nejbujnější fantazii představit. Příběhy děda, otce a syna, jež se odehrávají ve třech dějinných obdobích, nastavují zrcadlo zvrácené době i společnosti. Režisér o svém filmu říká: „Nemám potřebu vyprávět o sobě, ale o věcech, které jsou pro mne důležité. Objevil jsem svět povídek Lajose Partiho Nagye, které by klidně mohly být moje. Dvě jeho povídky tvoří základ tohoto příběhu o rodině. Ve scénáři jsem k nim přidal tři generace a pro sebe místo vypravěče.“ (oficiální text distributora)

Ixbalanke

Není rodina jako rodina a tato si opravdu zaslouží pozornost. Jedna nečekaná úchylárna za druhou, která se přesto v rámci kontextu filmu vyjeví jako něco zcela běžného. Film si zahrává s definicí normality a co je před čárou a za čárou. ()

kapibara

Když pominu to,že se mi dělalo většinu filmu dost špatně,tak se mi to valstně i líbilo.Ani nevím proč,ale poslední část mi připomínala Kafku (resp. jednu jeho povídku). Je to zkrátka takové krvavé a absurdní. ()

gumolit

Hnusné,úchylné a miestami aj nezmyselné škoda toho deju mne pripadal trochu od veci a niektoré scény sú fakt nezabudnutelne najmä zvracacia scéna alebo konečná scéna vypchávania inak mal som z toho rozpačité dojmy sú aj lepšie filmy od našich maďarských susedov. ()

livuska

Film tak šialený, nechutný, perverzný, šokujúci, hnusný.... ako to tu už odznelo - film, ktorý posúva hranice. Ale kam? To si už určite sami. ()

Klajnik

Děda neudržel na uzdě svůj chtíč a ošukal ovar. Otec se narodil s prasečím ocáskem a stal se šampionem v obžerství a syn mu posluhuje, když zrovna nevycpává zvířata. Je to bizardní film, který je však divácky vstřícný. Drží si tempo i úroveň komičnosti, jenž je zde spjata s mírou nechutnosti - což mě zrovna baví. Přitom několikrát naťukne absurditu světa jak ho známe.Ttaxidermia je navíc filmařstky hravý snímek a Pálfi je očividně schopný filmař. ()

Pawlisman

No tak na 100% nedoporučuji pro slabé žaludky. Uchylné, bláznivé avšak jistým smyslem i logické a úsměvné. Kdo si myslí, že po prostředním příběhu nemůže již horšího/lepšího přijít, tak je na omylu. Tento film s váma minimálně pořádně zamává. Za zmínku také stojí relativně krátká stopáž, do které se vešlo nápadů a originality jako do třech jiných ("normálních") snímků. X/10 ()

MedullaO.

Ve svem oboru hnusu a zvracenosti je to naprosto excelentni snimek, ktery ma misty naprosto dechberouci zabery. Jo a hudbu delal sam mistr z Ninja Tune AMON TOBIN !!!..... ()

Phoppy

Zřejmě mi hlavní myšlenka unikla a možná že ani žádná nebyla...originalita u toho filmu je zaručena, ale já bych si ji podruhé už užívat nechtěl... ()

tom.cube

Samoúčelné nechutnosti, rádoby snaha šokovat... Nic moc pozitivního ve mě tohle dílo nezanechalo. Možná nejsem s to pochopit jeho filozofické vyznění. Možná ani nechci. ()

Gore

Viděl jsem spoustu dekadentních a zvrácených filmů a tento by se dal zvráceností řadit tak do průměru, někde uprostřed. Další věcí je vzrůstající nuda, kde v první povídce se jedná jen o masturbaci a ojíždění necek s rozporcovaným prasetem, ve druhém nechutný přecpávání se a v zápětí vyzvrácení celého obsahu žaludku a ve třetí kuchání sama sebe. Nic moc filosofickýho jsem v tom neviděl, spíš občas nudu a pár nechutností, které vůbec nešokují, ale spíš prošumí. ()

RomanHyde

Do jisté míry magický snímek, který dokáže i zvracení povýšit na umění, taktéž sebepreparaci i ohňovou onanii. Škoda, že není dostupný film o filmu, protože tady by mne zákulisí velmi zajímalo. Herci jsou fantastičtí, pokud to vlastně jsou herci. O režisérovi nepochybuji, ten se neztratí. Film mne velmi oslovil svým ztvárněním, podobně jako "kdysi" francouzské Delikatesy. . Po třetím zhlédnutí v průběhu 3 let dávám maximální hodnocení. ()

IvcaSammet

Něco mezi třema a čtyřma hvězdičkama a to z důvodu, že mě film trošku nudil ... Příběh byl skvělý, film je úžasně zpracovaný, ale prostě to není dotažené do konce ... Něco mi tam prostě chybělo ... Každopádně klobouk dolů za tak výtečně zpracované scény, málokterý film se může pochlubit tak věrohodnými záběry. Každopádně bych film rozhodně doporučila všem, kteří mají rádi tento žánr, nebo se na něj chtějí podívat čistě ze zvědavosti ... Protože to určitě stojí za to! ()

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

19.01.2007

Ano, i ve skutečnosti je Gergely Trócsányi mohutný, jako ve filmu. Když jsem přišla na rozhovor, seděl za stolem potaženým dekorativní kožešinou z nějakého bobra, pohodlně zabořený do sedačky vedle… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007