Hodiny

The Hours

The Hours

Hodiny

USA / Velká Británie, 2002, 114 min

Existenciálne bádanie ženskej mysle v tom najcharakteristickejšom rozpoložení - zmietanej neistotou, večnými pochybnosťami a nespokojnosťou. Námet, naháňajúci strach, natočený mužom lepšie, než by ho kedy natočila ktorákoľvek žena. Nie všetky momenty som sa dokázal s trpiacimi postavami stotožniť, no v deväťdesiatich percentách stopáže som si našiel dokonca seba samého. Daldrymu sa podaril zázrak. A ďalšími zhliadnutiami to u mňa pravdepodobne vytiahne na 5*. Na prvý krát sa to všetko proste vstrebať nedalo.(2.8.2003)

Dostat nějakou skutečně zajímavou roli, o kterou se jiné perou? Málokterá herečka dostává tolik příležitostí (však si je také všechny vrchovatě zaslouží) jako Meryl Streep. To, co je u jiných hereček vzácností, tím se tahle legenda může téměř přehrabovat. Rok co rok posílá divákům jasný vzkaz – zkuste ukázat na lepší charakterní herečku. Tady má dvě zdatné konkurentky. Jednu (Nicole Kidman) drama Hodiny definitivně vyneslo do hereckých výšin, druhou kritici svorně vynášejí do nebes opakovaně (Julianne Moore), ač nikdy nebude dle mého soudu hvězdou nejasnější svítivosti. Setkávají se v rafinovaném kousku, který nicméně může být pro někoho docela tvrdým oříškem. Přesto kromě skvostných hereckých výkonů potěší několik silných momentů, inteligentní dialogy i jistá režie. Tvůrci přesvědčivě ilustrují vnitřní stav postav, autenticky zachycují tři odlišné doby a prostředí, jejich dílo netrpí vnější okázalostí, ale maximálně se soustředí na herce. A ti musejí mít podobné látky neskutečně rádi.(25.9.2014)

Ještě teď jsem v šoku, jak skvělý to je film, takže dnes stručně - o některých filmech se říká, že to jsou "must see movies". Ale tohle je "must see twice movie". Přesně tak, jedno zhlédnutí, abyste vstřebali vše, co vám tento film chce říct, je málo. 100 %. P. S. A mrzí mě, že Julianne nezískala Oscara, když zde podala nejlepší výkon a že Meryl nebyla vůbec nominována.(21.6.2011)

príbeh troch žien v troch rozlišných obdobiach spojený jednou knihou resp. jednou postavou, rámcovaný témami samovraždy, homosexuality a pocitu strácania sa v živote je hlavne a v prvom rade hereckým koncertom troch hlavných hrdiniek (je síce pravda, že tento filmu má v podstate jednu hlavnú hrdinku ale v trojitom prevedení). Všetky tri (ale aj ostatné výkony) sú naozaj ťažiskom filmu. Tie ženské nielen dvíhajú priemer celému osadenstvu hollywoodu, ale vytvárajú celkovú atmosféru filmu.(20.10.2005)

Kniha není nic lehkého, osobnost Virginie Woolfové také není zrovna comixové téma, ale film, který nad těmito náměty vznikl, nepostrádá nic. Při zachování hloubky a úcty k předloze a jejím reálným postavám vypráví poutavě těžký příběh, od kterého se nelze odtrhnout. Tohle je opravdu umění bez pejorativního nádechu zaznívajícího někdy v tom slově, zkrátka kumšt.(10.6.2012)

• - Původní román Michaela Cunninghama byl oceněn Pulitzerovou cenou. (Nancy...)

• - Nicole Kidman je třetím člověkem a první ženou vůbec, která získala Oscara, když hrála svou roli s falešným nosem. (Kulmon)

• - Julianne Moore nosila falešné břicho, ve skutečnosti nebyla v době natáčení těhotná. (Kulmon)