Hodiny

The Hours

The Hours

Hodiny

USA / Velká Británie, 2002, 114 min

príbeh troch žien v troch rozlišných obdobiach spojený jednou knihou resp. jednou postavou, rámcovaný témami samovraždy, homosexuality a pocitu strácania sa v živote je hlavne a v prvom rade hereckým koncertom troch hlavných hrdiniek (je síce pravda, že tento filmu má v podstate jednu hlavnú hrdinku ale v trojitom prevedení). Všetky tri (ale aj ostatné výkony) sú naozaj ťažiskom filmu. Tie ženské nielen dvíhajú priemer celému osadenstvu hollywoodu, ale vytvárajú celkovú atmosféru filmu.(20.10.2005)

Dostat nějakou skutečně zajímavou roli, o kterou se jiné perou? Málokterá herečka dostává tolik příležitostí (však si je také všechny vrchovatě zaslouží) jako Meryl Streep. To, co je u jiných hereček vzácností, tím se tahle legenda může téměř přehrabovat. Rok co rok posílá divákům jasný vzkaz – zkuste ukázat na lepší charakterní herečku. Tady má dvě zdatné konkurentky. Jednu (Nicole Kidman) drama Hodiny definitivně vyneslo do hereckých výšin, druhou kritici svorně vynášejí do nebes opakovaně (Julianne Moore), ač nikdy nebude dle mého soudu hvězdou nejasnější svítivosti. Setkávají se v rafinovaném kousku, který nicméně může být pro někoho docela tvrdým oříškem. Přesto kromě skvostných hereckých výkonů potěší několik silných momentů, inteligentní dialogy i jistá režie. Tvůrci přesvědčivě ilustrují vnitřní stav postav, autenticky zachycují tři odlišné doby a prostředí, jejich dílo netrpí vnější okázalostí, ale maximálně se soustředí na herce. A ti musejí mít podobné látky neskutečně rádi.(25.9.2014)

Velice závažný a silný příběh s výtečnými hereckými výkony. Moorová je snad trochu standardní (viz. Daleko do nebe), ale partiemi Kidmanové a Harrise jsem byl přímo unešen. Hudba mě také příjemně potěšila a prostřihy mezi všemi třemi vzájemně se proplétajícími příběhy mě (zvláště na začátku) velice upoutaly. Ale budu zdrženlivý. Zatím dám 4*, protože film je potřeba minimálně ještě jednou shlédnout. Pro mě byl hodně vnitřně komplikovaný.(3.11.2003)

90% - Náročnější film, který vyžaduje od diváka velkou duchovní spoluúčast. Velmi zajímavě tematicky a motivicky propojené tři dějové linie mají sice společný, velmi depresivní nádech, ale přece je v celku skryta jistá nepojmenovatelná Krása… Postava a odkaz Virginie Woolfové je zde skutečným přízrakem, a dodává atmosféře bezvýchodnost a nevyhnutelnost zároveň (stejně jako monotónně naléhavé hudební plochy Philipa Glasse). The Hours je film, kde si užijete excelentní herectví, které zpřístupňuje jinak těžko uchopitelnou myšlenkovou hloubku, a o jehož sdělení můžete přemýšlet ještě dlouho po jeho skončení. Moc bych to ale (raději) nepřeháněl… ;o)(20.3.2007)

Bezesporu působivý film s výtečnou režií a vynikajícími hereckými výkony (Julianne Moore!), ale vcítit jsem se do postav nedokázal. Předkládané ženské pohledy na svět jsou podány až tak dokonale, že mi bylo znemožněno pochopit je. Moje myšlení zkrátka s tímhle filmem nesouzní. Trvalo to asi necelý dva roky a pak mu řekla: Hele, já jsem asi lesba. Fixa asi jo.(12.2.2011)

• - Když Dan Brown vypráví Richiemu o tom, jak se zamiloval do jeho matky, tak při natáčení herec John C. Reilly říkal dětskému herci Jacku Rovellovi pohádku, aby chlapec vypadal zaujatě. Záběry na Reillyho se později přetočily. (Morien)

• - "Hodiny" byl pracovní název románu Virginie Woolfové "Paní Dallowayová". (Morien)

• - Každá herečka natáčela svoji část zvlášť. Nejdřív se natáčela část Meryl Streep, ta ve filmu hraje 42 minut, pak část s Julianne Moore (33 minut ve filmu) a nakonec část Nicole Kidman (30 minut). Jen v jedné scéně se Meryl Streep a Julianne Moore setkávají. (Karlos80)