Neznámý svůdce

Neznámy zvodca

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2007, 109 min

• Torgal

Zmeškal som začiatok a až do konca som sa nechytal. Košatosťou scenára to však nebolo, nakoľko dejovo je tento film mimoriadne vyprázdnený. Celý čas sa v podstate nič nedeje a je to neskutočne nudné (na Brucovi je znudenosť tiež riadne vidieť). Všetko ale zabíja záverečná pointa, ktorá stavia logiku všetkého dovtedy videného na hlavu. Veľmi slušné herecké obsadenie tu už nič nezachráni. 3-/10(2.5.2011)

• maverick10

Nadherna Halle Berry a pan Dokonaly B.W. nestaci k tomu aby to byl dobry snimek.Neco tam nesedelo. Nefungovalo tam zadne napeti. Divak se spise pronudel nez prosedel, okousavajic si nehty v napeti co bude dal. Uz v polovine filmu bylo jasne ze zapletka bude "prekvapujici". Nebo alespon to si mysleli tvurci, ale pravdou je ze se to stava uz takovym klise.(21.10.2007)

*** Komentář může vzhled obsahovat určité indicie ke spoileru *** Jestli něco mám vyloženě rád, tak to jsou inteligentní thrillery, které mají nějak překvapivou zápletku a nechají dlouhou dobu, ideálně až do konce, diváká hádát, jak by to nakonec mohlo být. Z celkového vyznění Neznámého svůdce se dá tušit, že James Foley chtěl natočit právě něco takového. Bohužel, Neznámý svůdce nemá tak silný scénář, a ani Foleyho režie, tomu nijak zásadně nevypovídá. Ono, když celou dobu vedete film po jedné lince, nedáte divákovi nějakou výraznou indicii o něčem pochybovat, a pak najednou v posledních 5 minutách otočíte o 180° tak se nejedná o nijak brilatní kalkul, ale jen takovou Deux ex machinu. A jak už jsem řekl výše, scénář v podstatě není dostatečně silný, aby zvládnul do diváka bušit celých 104 minut. Na druhou stranu, herecká trojice Halle Berry, Bruce Willis a Giovanni Ribisi film táhnou o třídu výše. Každý z nich filmu dává něco jiného, a zejména kvůli křivek, ale i solidního herectví Halle Berry jsou nakonec neměl s filmem nějaký výrazný problém. Pravdou však je, že zítra už nebudu o nějakém Neznámem svůdci naprosto vědět. Stroke a man's dick, you get him for one night. Stroke a man's ego, you get him for life. (27.6.2011)

• castor

Dle relativně nelichotivých ohlasů jsem tomuhle utahanému thrilleru nevěřil už od samého začátku, stejně mě ale nalákala případná zajímavá hra mezi stále charismatickým Willisem a stále krásnou (ba dokonce krásnější) Halle Berry. Naplnila se ale nelichotivá prognóza naprosto sterilního, rutinního příběhu bez špetky napětí o jedné investigativní novinářce, kterou provází neuvěřitelné zvraty a scénárista postupem děje přidává další ingredience, kterými ale o to víc prohlubuje logické díry. Herecky je Willis, nasazující kamenný výraz číslo 14, nepřesvědčivý, Berry zase zejména v emocionálně vypjatých situacích přehrává a v mezích přesvědčivosti se tak podařilo udržet pouze třetího v řadě, Giovanni Ribisiho.(24.6.2007)

• kaylin

Moje uznání patří Giovanni Ribisimu. Tohohle člověka sleduji už od "Přátel" a musím říct, že ho s každým dalším filmem mám raději. Pravda, hodně dostává role vyšinutých cvoků, spíš komických postaviček, ale když konečně dostane něco, kde může hrát, je skvělý. Tohle je ten případ. Nevýrazná figurka, která na sebe místy dokonale strhává pozornost. Ve společnosti Halle Berry to zase není tak těžké, protože, cop si budeme povídat, ona hraje hlavně tělem a zase tak skvělá herečka to není, nebo se alespoň tolik nesnaží. Dice má už v rukou Oscara, ale je jen málo filmů, v nichž by mě přesvědčila, že se na hraní nevykašlala. To, že si na sebe bere kostýmy, kde vynikne její postava, je sice hezké, ale na druhou stranu mi to přijde málo. Bruce Willis hraje svoje optimum, navíc je zápornou postavou, alespoň částečně určitě. Film stojí na linii s Giovannim Ribisim, která je skvělá a zajímala mě, jenže je to vlastně jen vedlejší motiv. Důležitější je vyšetřování, které postava, novinářka, kterou Berry ztvárnila, pátrá po vrahovi své kamarádky. Dostává se do celkem zajímavé hry se zbytečnými postavami, jejichž úkolem je pouze zamlžit děj. Jakmile se dovídáme pointu filmu, všechno dobré, co by film mohl přinést, padá, a z "Neznámého svůdce" se stává jen obyčejný akční thriller, který se v závěru nedařilo ukočírovat. Až příliš se hrálo na pointu, která je tak děsivě špatná, že to hezké není. Obrací film naruby, ale bez toho, aby se dostavil šok jako při filmech "Šestý smysl" nebo "Ti druzí". Film nemá tak dobrý průběh, tak promyšlený, aby to v závěru všechno dokonale zapadlo do sebe. Je to tak jen náznak dobrého filmu, který byl ztracen ve zbytečné snaze - neschopnosti - šokovat diváka, který už je přece jen zvyklý na různé věci. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/11/arbitrage-interview-male-deti-neznamy.html(2.3.2013)

• - Z trochu jiného soudku je informace, že po Pulp Fiction (1994) je Neznámý svůdce druhým filmem, ve kterém se Bruce Willis objevil spolu s postavou pojmenovanou Esmeralda. (imro)

• - Reklamní kampaň filmu sestávala i z blogů třech vedlejších postav příběhu, Grace, Jossie a paní Hillové. Již na podzim 2006 se jejich krátké video objevilo na youtube.com. (imro)

• - Spojení dvou hvězd neznamenalo pro Sony (Revolution) úspěch a první tři dny (13. – 15. 4. 2007) v amerických kinech vynesly na čtvrté příčce jen 11,2 milionu. Celkový výdělek se zastavil na 23,7 mil. dolarů. (imro)