Kazatel, post apokalyptický sci-fi thriller, zasazený do alternativního světa – do světa zpustošeného staletími válek mezi lidmi a upíry. Příběh se točí kolem legendárního Kazatele-bojovníka (Paul Bettany) z poslední Války upírů, který nyní žije v tajnosti mezi ostatními utiskovanými lidmi v antiutopických městech obehnaných zdmi, ve kterých vládne Církev. Když je jeho neteř (Lily Collins) unesena skupinou krvežíznivých upírů, Kazatel poruší svůj posvátný slib, aby se vydal na fanatickou výpravu a našel ji před tím, než z ní udělají jednu z nich. Na jeho tažení se k němu připojí přítel jeho neteře (Cam Gigandet), mladý šerif ze zapadákova s rychlou rukou na spoušti a bývalá Kazatelka-bojovnice (Maggie Q), která vlastní nadpozemské bojové schopnosti. (oficiální text distributora)

Trailer 2

Cervenak

Rovnako imbecilné ako Légia, ale toto má aspoň slušné tempo, rozumnú stopáž a ako-tak pozerateľné akčné scény. Navyše tu nie je toľko akože sofistikovaných dialógov o viere, čo je fajn, pretože akonáhle nejaký dialóg príde, je to čisté peklo. Najsmiešnejšie sú akože tvrďácke hlášky, ktoré tentoraz nedokáže predať ani Bettany. Prísľub pokračovania (trilógie?) v závere je dosť desivý. ()

POMO

Epické sci-fi béčko, ktoré ma spoľahlivo vtiahlo do nadšenecky vykresleného imaginárneho filmového sveta peknou výpravou, efektne nasnímanými vlajúcimi kostýmami a motorkami svištiacimi po vyprahlých púštiach, a vôbec tou všadeprítomnou temnou, gotickou atmosférou. Priest je komiksovejší než väčšina filmových adaptácií komiksov. Že ide o spojenie známych svetov Blade Runnera a Mad Maxa, doplnené okato matrixovskou akciou je mi jedno, pretože z réžie je cítiť zapálenie pre vec a neskrývaný obdiv k spomenutým klasikám. Príbeh je správne priamočiary a rýchly, miestami deravý, miestami naopak pozorný na nadväznosť detailov, s ktorými by sa áčkový megafilm nezaťažoval. Postavy kňazov Bettanyho a Maggie Q vydarené, rovnako tak chémia medzi nimi. Youngova hudba vynikajúca, filmu dodáva pekelný drajv. Ak to všetko vyznieva prehnane pozitívne, tak preto, lebo som dostal podstatne viac, než som po ohlasoch navôkol očakával. ()

J*A*S*M

Scott Charles Stewart se z Legie nepoučil a opět se smrtelně vážnou tváří předkládá neuvěřitelnou pitomost. Ten film je stoprocentně imunní vůči nadhledu. Režisér se evidentně snažil natočit strašně cool a drsnou postapokalyptickou řežbu, no fatálně neuspěl. Kazateli se dá vysmívat tak strašně lehce, až to postrádá jekékoli potěšení. Svou blbostí je to prostě jenom otravné. Klišé na klišé, logika absentuje, scénář bez jakéhokoli překvapení (ten šokující závěrečný cimrmanovský zvrat musí být od začátku jasný každému, kdo v životě viděl alespoň pár filmů, anebo jednu telenovelu). Naštvalo mě to zkrátka víc než Legie, neboť jsem za to zaplatil 109 Kč a cestou z kina jsem zmoknul. ()

verbal

Ach jo! Číst tyhle výblitky kolem ještě před filmem, stisknu místo PLAY tlačítko splachovače a pustím si raději nějakou "zdařilou" adaptaci od Šejxpíra. Co byste, prodejná samice, od kulantního, popcornového postapokalyptického gotiku jako chtěli? Přísně logickou komedii s prvky existenciálního dramatu s filosofickým rozuzlením, plnou von Trierových podobenství, ve které byste se do jednoho ztratili jako v Nolanově Konečníku a mohli moudře pokyvovat hlavami nad mnohovrstevnatostí příběhu a sáhodlouze rozjímat nad smyslem života??!! Nebýt toho, že je režisér patrně nějaká neortodoxní kudlanka, což potvrdil už v paradoxně sračkoidní Legii, a namixoval do toho zase pár nechutných náboženských žvástů, vypětkuju to a ani nemrknu! Má to vše, co se tupému stádu mého formátu tolik líbí. Obludné obludy, temné prostředí, krev, hutnou akci, drsného klaďase, luxusní, píchatelnou kikinu, charismatického záporáka a jednoduchý děj, nad kterým si nemusím zavařit mozkovnu, když si chci po perném dni, plném filosofování a hysterické filipiky s ostatními trotly, jen tak bezduše odpočinout. Tak si najděte tu díru mezi půlkama a běžte! ()

Isherwood odpad!

Můžu navázat na konec svého komentáře k Legii, kde jsem prohlásil, že režisér by měl zahodit Bibli i software na výrobu triků, neb ani s jedním moc neumí. Kazatel to celé jenom podtrhuje, protože takovou mizérii, která vrší zoufale nenápadité akční scény (nejotravnější série zpomalovaček roku!) do příšerně nelogického a nezáživného celku, jsem neviděl od… no, od Legie. Je mi trochu líto Paula Bettanyho, který do toho zase nakročil v plné polní a tentokrát mu sekunduje i Karl Urban, ale furt to kompletně zabíjí onen zbytek, který utluče i poslední kapku divácké snahy o to, abyste na to koukali jako absolutně vypatlané postapokalyptické béčko s upíry. Tlačit takový ‚shit‘ kiny ve 3D je odvaha, chtít za to vstupné je drzost. ()

• Film vychádza z rovnomenného kórejského komiksu a jeho autor Min-Woo Hyuang sa podieľal aj na scenári a počas nakrúcania pripomienkoval výtvarnú stránku projektu. (ash99)
  • V scéne, kde kňaz (Paul Bettany) mučí upíra je na jeho čele kríž slabo viditeľný a na nose zotretý, avšak v ďalšom zábere je opäť jasne vidieť celý kríž. (xun)
  • Nedlouho po začátku snímku je vidět kříž z nápisem Bar Salem´s. Salem´s Lot je název městečka, kde řádila údajná čarodějnice Abigail Williemsová a kde církev provedla obrovskou čistku. Název města se také často objevuje v knihách Stephena Kinga, převážně v těch o upírech. (Terva)